Výběr síťových prvků

Výběr síťových prvků
« kdy: 24. 09. 2024, 21:50:10 »
Ahoj,
potřeboval bych postavit jednoduchou síť a následně ji nakonfigurovat. Pracuji v IT, ale s konfigurací sítí nemám vůbec zkušenosti (až na pár hodin síťařiny z VŠ). Jedná se o síť do ordinace, teče tam 250Mbit VDSL od O2. Modem už mám - ZyXEL VMG4005-B50A a potřeboval bych router, switch a 3 AP. Nakonfigurovat by měla jít veřejná WiFi, kde je potřeba omezit max přenosovou rychlost. A pak privátní WiFi + síť, kde budou počítače, telefony, rentgeny a tiskárna. Některým zařízením potřebuju staticky přiřadit IP adresu v rámci interní sítě. Celkově bude přes kabel připojeno okolo 10 zařízení a ty 3 AP, preferoval bych tedy 24portový switch.

Přemýšlel jsem, že bych použil následující komponenty:
 - Router - Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro,
 - Switch - Ubiquiti UniFi Switch 24 PoE,
 - AP - Ubiquiti UniFi AC PRO.

Bohužel nemám vhled, jestli není zvolené železo zbytečný přepal nebo ne. Hledám něco, co bude dobře fungovat, půjde jednoduše nakonfigurovat a nestojí to raketu. Díky za jakékoliv tipy!


Don.J

Re:Výběr síťových prvků
« Odpověď #1 kdy: Dnes v 07:31:15 »
V první řadě, NECH TO NA NĚKOM, KDO TOMU ROZUMÍ

Modem - proč tam není Cetin verze toho Zyxelu - Terminátor?
Router - absolutně přepáleno, Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro je naprosto mimo. Tady ti stačí nějaký MikroTik hEX/hEX S nebo pokud chceš něco víc tak RB3011UiAS-RM případně RB4011iGS nebo RB5009UG, ale to už je taky "overkill".
Switch - Ubiquiti UniFi Switch Lite 16 PoE / ZyXEL GS1900-24EP / TP-Link TL-SG1428PE
Wifi - bez podrobnější znalosti prostoru, který je potřeba pokrýt ti nikdo množství AP neřekne, každopádně Ubiquiti UniFi AC PRO není rozumné, resp. je zbytečné. Nemáš to na nádraží. Nestyděl bych se použít Ubiquiti UniFi 6+ nebo MikroTik cAP ax

U Wifi dle mě nepotřebuješ bezvýpadkový roaming, je to ordinace. Pacienti jsou "staticky" na 1 místě a doktoři pochybuji, že chodí a čučí při tom do notebooku, tabletu nebo mobilu na něco, co stále načítá data.

A konečně na závěr, NECH TO NA NĚKOM, KDO TOMU ROZUMÍ

Re:Výběr síťových prvků
« Odpověď #2 kdy: Dnes v 10:30:22 »
- Router - Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro

Pravděpodobně přepal (mám ho doma a stále jsem ho nepřetížil ani několika serverama). Ale toto by pro ordinaci mělo stačit: https://eu.store.ui.com/eu/en/category/all-unifi-cloud-gateways/products/ux
(Funguje i jako Wifi AP)


- Switch - Ubiquiti UniFi Switch 24 PoE

24 porotvý switch bude asi mírně přepal taky, ale obyčejný unifi switch není zas tak drahý: https://eu.store.ui.com/eu/en/category/all-switching/products/usw-24-poe


  - AP - Ubiquiti UniFi AC PRO.

Umí jen AC wifi, což je v dnešní době již několik generací zastaralé. Doporučil bych minimálně U6 ideálně U7. Plus verze by měla stačit, ale pokud chceš jistotu tak klidně PRO verze, ale bude to už přepal.

Je to na tobě, nějaké tipy ti tu lidi načrtnou, ale platí co psal Don.J že bez náčrtu prostor neurčíme kolik wifi AP bude potřeba. A je na tobě jestli půjdeš dříve zmíněnou cestou mikrotiku, nebo touto Ubiquiti (Podle toho s čím se ti bude lépe pracovat/s čím máš zkušenosti - sám preferuju Ubiquiti kvůli uživatelské přívětivosti)
« Poslední změna: Dnes v 10:33:09 od JanBenicek »

Re:Výběr síťových prvků
« Odpověď #3 kdy: Dnes v 10:49:53 »
Verejna sit je jedna vec.
Privatni sit pro ordinaci, bude vyzadovat splneni zakonu apod. tykajici se zdravotnickych zarizeni z duvodu zdravotnickych zaznamu apod.

Rozhodne nic pro nezkuseneho sitare.

Re:Výběr síťových prvků
« Odpověď #4 kdy: Dnes v 11:12:55 »
a hlavně v příštím roce tohle spadne pod NIS2, opět nic pro člověka, který to nikdy nedělal.

Měl bys vybírat prvky podle toho jakou mají deklarovanou podporu, jak  se budou řešit aktualizace, měl bys mít nejprve návrh řešení a až pak vybírat konkrétní HW.

Vůbec nepíšeš jaké požadavky na tu síť máš, ale obecně mi tam chybí něco, co bude poskytovat nějakou bezpečnostní vrstvu (např. radius server pro 802.1X), zajišťovat nutné logy, nebo snad to plánuješ provozovat pouze na WPA*-PSK?


Molex1

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr síťových prvků
« Odpověď #5 kdy: Dnes v 11:20:21 »
Já bych toto dělal na TP Linku, přijde mi jejich řešení pro takové malé řešení či rodinný domek ideální - v podstatě obdoba Ubiquiti akorát se zlomkovou spotřebou elektřiny... (Dream machine neskutečně žere...)

Router vč. PoE TP-Link ER7212PC - https://www.alza.cz/tp-link-er7212pc-omada-sdn-d7677074.htm
Talířová APčka třeba TP-Link EAP650: https://www.mironet.cz/tplink-eap650-ap-ax3000-dualband-1x-gbe-rj45-poe-8023at-mumimo+dp516685/