Co přinese sloučení Nej.cz s O2?

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« kdy: 27. 06. 2024, 11:55:30 »
Koukam na stranky Nej.cz a s hruzou jsem zjistil ze tam pridali logo O2
s clankem ze, se momentalne nic nemeni .....ale daji vedet..
https://www.nej.cz/nej-soucasti-o2/

Ten "klaun", je tam trefne ....
https://www.nej.cz/images/hero_2024_balonky_1_0.jpg


Je tady nekdo, koho ISP byl pohlceny konglomeratem O2?
Prineslo to slouceni (pohlceni molochem O2) pozitivni a nebo negativni zmeny (zdrazeni) v nabizenych sluzbach?

Mam u nich SIP Telefon a FTTP.

Je predcasne spekulovat o tom, ze to volani zdarma co nabizeji uz nekolik let v jejich siti,
po uplnem pohlceni timto molochem bude zpoplatneno jako v siti O2?


Re:Nej slouceni s O2
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2024, 12:56:47 »
Konkretne nej.cz by to pohlceni cetinem mohlo pomoci

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2024, 13:03:37 »
V cem presne mate namysli?

Myslite ze O2 ted zacne investovat $,$$$,$$$ do Nej,
a nebo se bude snazit z toho slouceni vyzdimat maximum?

Zefektivnim a "streamline" a nebo jak tomu v O2 rikaji celou
jejich sit/sluzby ;)

Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2024, 13:52:01 »
Ověřoval jsem dostupnost O2 internetu v malé vesnici na Bruntálsku, O2 tam má pouze 20 Mb/s,  ale  O2 operátorka mi tvrdila, že O2 koupila NEJ a NEJ bude v té konkrétní vesnici natahovat optiku v dohledné době, tak jsem zašel na obecní úřad a tam o ničem nevěděli. Takže O2 používá NEJ jako bájnou postavu, která jednou příjde a zachrání vesnický internet  ;D.

Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #4 kdy: 28. 06. 2024, 10:19:13 »
Myslím, že O2 má jen zákazníky nej.cz. Cetin dostal infrastrukturu nej.cz. Já mám netbox, co ho koupil nej. No doposud šlo po metalice jen 100/100, teď nově jde i 500/500. Přijel technik a připojil místo dvou párů všechny čtyři. Prý by to mělo jet i 1000/1000, ale těch hodnot to nedosahuje a lidi si pak stěžují, tak to v mé lokalitě nenabízí.


Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2024, 10:36:33 »
Nej funguje dlouhodobě dost špatně, tedy myslím, že další prostor pro zhoršení tam už není. Dlouhodobě ale hrozí, že se O2 zbaví konkurence a bude moci držet ceny vyšší. Tedy původní služby nej.cz by mohly pomalu zdražovat. Ale zdražování bude nejspíše postupné.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #6 kdy: 29. 06. 2024, 13:08:09 »
Myslím, že O2 má jen zákazníky nej.cz. Cetin dostal infrastrukturu nej.cz. Já mám netbox, co ho koupil nej. No doposud šlo po metalice jen 100/100, teď nově jde i 500/500. Přijel technik a připojil místo dvou párů všechny čtyři. Prý by to mělo jet i 1000/1000, ale těch hodnot to nedosahuje a lidi si pak stěžují, tak to v mé lokalitě nenabízí.
Na tom žádnou zásluhu ještě O2 (PPF) nemá, protože v případě Netboxu a rychlosti max. 100/100 není až tak problém v kabelu, ale hlavně ve switch`s, které jsou jenom 100 Mbps. A tam, kde už Netbox modernizoval na Gbps, tak tu rychlost i nabízel koncákům.

Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #7 kdy: 29. 06. 2024, 16:49:56 »
Jestli jsem to dobře pochopil, tak switch je pořád ten starý 100M, ale chlapík propojil dva porty s dvěma TP do jednoho drátu se čtyřma TP. Přímo přede mnou vyrobil propojku z jednoho RJ45 na dva RJ45. Ještě jsem to předtím nikdy neviděl  :D

S O2 to asi nemá nic společného, ale léta to nešlo. Teď asi aby byli konkurenceschopnější, tak to najednou jde. Nebo těsně před prodejem se chtěli vytáhnout. Ono za tím starým switchem 100 je optika a tak je OK.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #8 kdy: 29. 06. 2024, 17:35:09 »
Switch by měl být už Gbps, ale třeba na to Netbox nějaký fígl má, jak ze 100 vyčarovat víc :D A že to roky nešlo, je otázkou proč a do jaké doby - on totiž Netbox i při modernizaci ze 100 Mbps na Gbps sám od sebe na toto stávající zákazníky obvykle neupozorňuje, prostě kdo platí 100 Mbps a nestěžuje si, tak ho Netbox nechává v klidu a jenom kasíruje. Až v momentě, kdy se někdo ozve nebo se z dané lokality zvýší počet výpovědí (třeba proto, že tam PODA nebo někdo jiný nabízí 1000/1000 za stejné peníze, co má Netbox 100 Mbps), tak se Netbox rozhoupe a hodí aspoň letáky do schránek, že už je dostupná i vyšší rychlost :P Celkově ta firma byla kdysi o řád výš, než konkurence (už jenom tím, že např. umožňovala v rámci své sítě přenos 100 Mbps všem nebo s možností nastavovat rychlost down/up), ale pohlcením od Nej.cz to šlo do kopru a u O2 si nedělám iluze, že se něco změní k lepšímu (spíš se akorát zdraží, holt akvizici ze strany PPF musí někdo zaplatit).

Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #9 kdy: 01. 07. 2024, 11:30:53 »
Nej.cz zřejmě skoupilo kde co, třeba u nás LtNet. A pak se prodalo "českému telecomu". Já bejt Cetin+O2, postupoval bych asi takto:

- kasíroval bych, co setrvačností ještě chodí

- když se v tom nesourodém klubku samorostlých malých sítěk něco lokálně rozbije, tak bych přednostně tlačil zákazníkům jako náhradu svoje jednotné legacy služby (DSL na stárnoucí mědi z devadesátek, nějaký bezdrát na bázi 4G/5G). Leda pokud by mě to fakt bolelo, nebo by ta věc měla kupodivu pro mě hlavu a patu, opravoval bych infrastrukturu koupenou od NEJ. Konec konců, postupnou migrací zákazníků na jiné služby by se také stávající infrastruktuře NEJ mohlo trochu ulevit.

- průběžně bych migroval zákoše na PON, jak se optika postupně rozrůstá. Ať už na svoji PON, nebo na PON sítě "konkurence" v rámci LLU. Bohužel malá ves na bruntálsku... no.

Stejně první kdo se chopí příležitosti bude marketingové oddělení. Taková databáze zákazníků je tučné sousto, a rozesílání reklamy je dobře zvládnutá činnost.

Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #10 kdy: 01. 07. 2024, 14:39:57 »
Stejně první kdo se chopí příležitosti bude marketingové oddělení. Taková databáze zákazníků je tučné sousto, a rozesílání reklamy je dobře zvládnutá činnost.

To ano, už volali s tím svým O2-AirBank-Unity, jestli nechci nějaký dobrý tarif na mobil  ???

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #11 kdy: 09. 07. 2024, 15:29:59 »
Nej.cz zřejmě skoupilo kde co, třeba u nás LtNet. A pak se prodalo "českému telecomu". Já bejt Cetin+O2, postupoval bych asi takto:

- kasíroval bych, co setrvačností ještě chodí

- když se v tom nesourodém klubku samorostlých malých sítěk něco lokálně rozbije, tak bych přednostně tlačil zákazníkům jako náhradu svoje jednotné legacy služby (DSL na stárnoucí mědi z devadesátek, nějaký bezdrát na bázi 4G/5G). Leda pokud by mě to fakt bolelo, nebo by ta věc měla kupodivu pro mě hlavu a patu, opravoval bych infrastrukturu koupenou od NEJ. Konec konců, postupnou migrací zákazníků na jiné služby by se také stávající infrastruktuře NEJ mohlo trochu ulevit.

- průběžně bych migroval zákoše na PON, jak se optika postupně rozrůstá. Ať už na svoji PON, nebo na PON sítě "konkurence" v rámci LLU. Bohužel malá ves na bruntálsku... no.

Stejně první kdo se chopí příležitosti bude marketingové oddělení. Taková databáze zákazníků je tučné sousto, a rozesílání reklamy je dobře zvládnutá činnost.

U O2 a PON garantuji 1 Gbps 1:1?
https://forum.root.cz/index.php?topic=26560.msg374687#msg374687
a nebo je to taky ve smlouve jako u Nej.cz:
300/300 Mbps a popripade 600/600 Mbps a kdyz se zadari tak 1000/1000 Mbps a clovek se to dozvi az ve smlouve!!

Predpokladam ze O2 uz dlouho provozuje IPTV, takze prioritou pro ne bude se zbavit kabelove site a presunout vsechny na IPTV ..
(maji aspon kontrolu nad tim co a kdy sledujete, a to se potom dobre prodavaji produkty,
kdyz o svojem zakaznikovi vite vice nez u DVB-C/T/T2 co siri po kabelu ;))

A ta databaze novych zakazniku :)
teda pokud je tam vice tech co si radi priplaci za produkty ;)


Zdrazeni prijde urcite, ale bude nenapadne ;)
prece je to neco stalo ta akvizice ......


Navic mi neni jasne, jak je mozne ze to v CTU vubec nikdoho nedrazdilo,
kabelovka byla prave konkurenci, ktera dohnala O2 u nas
nabidnout alternativni technologii .........ted kyz maji i Nej.cz se prece
musela snizit konkurence!


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #12 kdy: 10. 07. 2024, 06:56:48 »
Vodafone taky provozuje IPTV a po převzetí UPC nedošlo v této kabelovce k zániku DVB-C/T, protože by to byl naprostý nesmysl ztratit statisíce platících klientů. A sázet na to, že se všichni s nadšením pohrnou do IPTV, samozřejmě nelze.
Kromě toho - pokud má operátor ke koncákům natahaný koaxiál, kde provozuje DVB-C/T a internet přes Docsis - tak plošnému přechodu na IPTV a vypnutí DVB-C/T by musela předcházet zásadní modernizace sítě na Docsis 4.0, aby se ten nápor na datový provoz ustál a celé to nekleklo. A to není technicky reálné ani v horizontu několika let.

jjrsk

  • ****
  • 451
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #13 kdy: 11. 07. 2024, 07:25:47 »
Vodafone taky provozuje IPTV a po převzetí UPC nedošlo v této kabelovce k zániku DVB-C/T,...
Jestli ono to nebude spis tim, ze jeste ani zdaleka nedoslo ke konzolidaci. Kdyz reknu vodafounu at mi pripojky UPC prevedou pod jednu fakturaci, tak to taky nejde. A to se bavime o ciste administrativnim ukonu. Spoustu veci ktere UPC provozovalo pak uz zrusili a dalsi jsou v poradniku, takze je to jen otazka casu.

Telecom naprosto bezne lidem cpal dsl, v mistech, kam jim zadne draty nevedly. A to ze pres tu uzasnou konektivitu "Az" 2Mbit tu TV protlacit vubec nejde, jim taky nebrani to nechat dotycneho platit.

... Já bejt Cetin+O2, postupoval bych asi takto:...
Opakovane jsem jejich akce sledoval doslova v primem prenose. Po nakupu mensich lokalnich ISP se tak do 1/2 roku rozjela jejich likvidace, predevsim technologicka. A tlacenka zakazniku do prakticky vzdy horsich sluzeb, za vyssi ceny. Typicky to skoncilo tak, ze jich 90+% tech lidi uteklo.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« Odpověď #14 kdy: 11. 07. 2024, 13:57:35 »
Služby od Vodafone a od UPC už jsou běžně sloučeny na jeden doklad, ale je možné, že ještě ne úplně u všech zákazníků.

Každopádně fakturace nemá žádnou souvislost s technologií neboli pokud je nějaká kabelová síť postavená na koaxiálu s TV přes DVB-C/T a internet přes Docsis, tak to nejde změnit na nic jiného (jedině u všech zákazníků vyměnit ten koaxiál za optiku nebo UTP, ale to nedává ekonomicky vůbec smysl). Kromě toho O2 funguje tak, že se snaží ze všeho vydojit co se dá (ostatně sám píšeš o xDSL, kde to přesně tak je), takže úplně stejně to bude fungovat i v síti Nej.cz, kde to bude O2 ždímat do poslední kapky a zcela jistě se nepohrne do nějaké přestavby sítě a likvidace DVB-C/T, když z toho jdou nemalé prachy.