Randomizovaná virtuální klávesnice

Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« Odpověď #15 kdy: 04. 06. 2024, 15:24:11 »
Bohužel nám nové PINy pořád někdo nutí, třeba s eObčankou.

Kdyby jen jeden. Presne proto mouzivam moje id.


Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« Odpověď #16 kdy: 04. 06. 2024, 21:41:37 »
Bohužel nám nové PINy pořád někdo nutí, třeba s eObčankou.
Ono se na hardwarové klávesnici, která má jen číslice, těžko něco jiného než PIN zadává. A vzhledem k tomu, že komunikace čtečky s čipovou kartou je celosvětový standard, aby různé čipové karty fungovaly v různých čtečkách, těžko pro autentizaci člověka používat něco jiného, než heslo (a vzhledem k potřebě univerzálnosti tedy PIN).

(Počet těch PINů je jiná věc, v případě české eObčanky zjevně zvítězila papírová bezpečnost nad UX.)

Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« Odpověď #17 kdy: 11. 06. 2024, 08:45:49 »
Na numerické klávesnici se ještě před pár lety psaly texty zcela běžně - SMS. Písmena pod každým číslem byla vytištěna i na telefonních automatech a prakticky každém stolním telefonu. Dokonce i POS terminály mají často klávesnici doplněnou o písmena, a bankomaty taky.

Arabské číslice jsou ale asi běžnější, než latinka...

U eObčanky mi hlavně chybí NFC.

Karmelos

  • *****
  • 1 026
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« Odpověď #18 kdy: 11. 06. 2024, 12:30:46 »

U eObčanky mi hlavně chybí NFC.
pak už stačí jenom nainstalovat čtecí rámy a hned budeš vědět kde kdo právě prošel ;-)
Gréta je nejlepší.

Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« Odpověď #19 kdy: 11. 06. 2024, 16:08:27 »
Na numerické klávesnici se ještě před pár lety psaly texty zcela běžně - SMS. Písmena pod každým číslem byla vytištěna i na telefonních automatech a prakticky každém stolním telefonu. Dokonce i POS terminály mají často klávesnici doplněnou o písmena, a bankomaty taky.
Což je ale ekvivalentní s odpovídajícím (delším) PINem. A třeba na počítačových klávesnicích ta písmena pod číslicemi vytištěna nejsou.

U eObčanky mi hlavně chybí NFC.
Existuje na to standard pro elektronický podpis přes NFC? Jsou vůbec NFC čipy tak výkonné, aby zvládly asymetrickou kryptografii (třeba 4kilový RSA klíč) v době, po kterou člověk udrží kartu v dosahu pole?