Zkušenosti s kurzem CCNA

Zkušenosti s kurzem CCNA
« kdy: 03. 04. 2024, 12:39:14 »
Caute,
prosli jste nekdo kurzem CCNA? Vyhledaval jsem tady na foru, ale jsou zde jen starsi vysledky...

Nasel jsem kurzy, ktere se dost lisi cenou:
https://www.skolicicentrum.cz/skoleni-cisco-ccna-200-301
https://www.gopas.cz/implementing-and-administering-cisco-solutions_ccna
https://www.skoleni-ict.cz/kurz/Zaklady-siti-v-Cisco-prostredi-CCNA-Bootcamp-CCNA.aspx

Jedna se o stejne kurzy ukoncene ziskanim certifikatu?
Jake mate zkusennosti, pokud jste kurz absolvovali.

Diky za diskuzi.


Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #1 kdy: 03. 04. 2024, 20:57:57 »
mám starý i nový CCNA, stejně tak třeba i CCT. Ptej se, co potřebuješ vědět, CCNA je ten nejnižší, je to základ, který je dobrý znát pokud se chceš věnovat sítím, firmy na to slyší.

Ani jeden kurz není zakonečný certifikátem, jsou to vlastně jen materiály ke studiu a nějaká osnova, samotný CCNA si musíš zaplatit i Cisca a absolvovat, až pak dostaneš certifikát.

Po absolvování kurzu nebudeš mistr, ale aspoň budeš vědět jak se sítě chovají, kam jak šáhnout, když máš něco upravit a nebudeš se těch krabiček tolik bát, nebudeš ale schopný síť řádě navrhovat, sám spravovat, ale aspoň budeš tušit o co běží. Otevře ti to dveře do firem a v hodně z nich tě i s CCNA rádi zaměstnají na síťového admina, vyhledej si větší korporáty, tam aspoň budeš mít zkušenější kolegy a dostatek zvířátek k nabrání dalších zkušeností.

Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2024, 08:22:22 »
Starou CCNA (2020 cca) jsem dělal, kurz k tomu potřeba nebyl, základy sítí, protokolů, dalo se nastudovat z volně dostupných materiálů. Nová CCNA obsahuje DevOps část, takové ty jsony, pythony, rest api a spol... IMHO zase nic co by se nešlo naučit bez kurzu. Ale když už se chceš školit, tak si ověř, že ten kurz tohle obsahuje.
Jinak doporučuju Cisco DevNet, dá se tam proklikat a rozjet si ve virtuále celou síť. Případně Cisco U.
Hodně užitečného obsahu je zdarma.

jjrsk

  • ****
  • 462
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2024, 08:52:46 »
...ale aspoň budeš vědět jak se sítě chovají, kam jak šáhnout...
To urcite ... 30+ let zkusenosti rika, ze nikoli. Nejcerstvejsi je cca 1/2 roku stara, kdy "certifikovany odbornik" neumel zaridit to, aby switch videl zarizeni na urovni MAC, natoz vejs.

Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2024, 10:02:32 »
...ale aspoň budeš vědět jak se sítě chovají, kam jak šáhnout...
To urcite ... 30+ let zkusenosti rika, ze nikoli. Nejcerstvejsi je cca 1/2 roku stara, kdy "certifikovany odbornik" neumel zaridit to, aby switch videl zarizeni na urovni MAC, natoz vejs.

myslel jsem to tak, že je pak s určitou úspěšností schopný následovat návod a nikoliv sám řešit problémy.

CCNA tě ale nenaučí moc konfigurovat switche, to je základ kolem sítí.


Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2024, 10:28:49 »
CCNA jsem kdysi dělal, je to sice už déle než 10 let, nicméně....
Nikdy jsem nepracoval jako admin, neměl jsem nic společného se sítěma. Připravoval jsem se na to sám ve svém volném čase, protože mě to téma prostě a jednoduše zaujalo a přípravu na CCNA jsem považoval za dobrou osnovu. Příprava na CCNA pro mě v podstatě byla takovým soukromým príma dobrodružstvím. :)
Na přípravu jsem používal knížku od Todda Lammleho, dále packet tracer 5, velmi mi pomáhaly CCNA videa na youtube na kanále "danscourses" - toho chlápka považuji za výborného pedagoga! Podle mého názoru ta jeho videa mají hodnotu ještě i dnes.
Dále jsem na ebay koupil 2x router 1841 a dva bezvětráčkové kompaktní switche 2960.
Zejména knížka od Todda Lammleho pro mě byla naprosto nejdůležitějším zdrojem. Rozhodně je třeba studovat z originálu. Na trhu v té době byl také i český překlad, ale to rozhodně nedoporučuji!
Měl jsem k dispozici také i oficiálního certifikačního průvodce od Wendell Odoma, ale to jsem používal zejména jen ke kontrole jestli se držím osnov certifikace.

Podle mého čistě subjektivního osobního :DD názoru žádný kurz k přípravě není potřeba pokud v sobě dokážeš najít vůli aby ses tu tématiku učil sám pravidelně, protože tam není nic tak složitého, že by na to člověk potřeboval nějakou interakci s učitelem.
Ta tématika je celkem jednoduchá, nicméně je dost rozsáhlá, takže je to náročné na dlouhodobou vytrvalost a odhodlání každý den aspoň tak 2 hodiny se tomu věnovat tak, abych měl vždy pocit, že jsem se opravdu trochu posunul. Je také třeba neustále si opakovat už naučené aby se to stalo zcela rutinní znalostí. - Packet tracer jsem tehdy "ošoupal" fakt pořádně. :D

Velký problém jsem taky měl s držením se osnovy učiva na certifikace. Měl jsem tendence občas začít nějaký detail studovat do příliš velké hloubky, což mě ale pochopitelně jen odvádělo od cíle - složit CCNA zkoušku. Vzhledem k rozsáhlosti osnov by zabředávání do detailů, které nejsou u zkoušky vyžadovány, znamenalo, že bych se na zkoužku mohl klidně připravovat roky. Takže bacha na to. :DD

Jo, ještě dodatek. Výborným zdrojem v češtině pro mě byly stránky
https://www.samuraj-cz.com/
Ten chlápek má také výborné pedagogické nadání. Jeho stránky považuji za hodnotný zdroj.
« Poslední změna: 04. 04. 2024, 10:35:28 od boban23 »

Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #6 kdy: 04. 04. 2024, 10:50:18 »
...ale aspoň budeš vědět jak se sítě chovají, kam jak šáhnout...
To urcite ... 30+ let zkusenosti rika, ze nikoli. Nejcerstvejsi je cca 1/2 roku stara, kdy "certifikovany odbornik" neumel zaridit to, aby switch videl zarizeni na urovni MAC, natoz vejs.

myslel jsem to tak, že je pak s určitou úspěšností schopný následovat návod a nikoliv sám řešit problémy.

CCNA tě ale nenaučí moc konfigurovat switche, to je základ kolem sítí.

Nechci rejpat, nechci vyvolávat flejm, I really don't mean any offense,.... .:)
Ale řekl bych, že tématika konfigurace switchů v té zkoušce byla obsažena celkem dost.

r443

Re:Zkušenosti s kurzem CCNA
« Odpověď #7 kdy: 05. 04. 2024, 20:26:04 »
Souhlasím, já jsem CCNA dělal při škole před zhruba 13 lety a o konfiguraci switchů byl myslím celý druhý semestr ze čtyř, a myslím že to byl docela kvalitní průřez, včetně praktického zapojení různých topologií v labu a konfigurací různých implementací STP, VLAN, interVLAN routing pomocí router-on-stick a podobně.

Celkem z toho těžím dodnes, i když nejsem úplně síťař. Na druhou stranu ale, už je to docela dávno, je klidně možné, že se to mezitím curriculum stihlo změnit, klidně i několikrát, a že toho část vypustili ve prospěch jiných věcí.