Doporučte kombinované magisterské studium

Doporučte kombinované magisterské studium
« kdy: 10. 03. 2024, 16:17:53 »
Zdravím,

chtěl bych poradit s volbou magisterského oboru na VŠ. Před 2 lety jsem dostudoval bakaláře v oboru IT na Technické univerzitě v Liberci, od té doby jsem pracoval už full-time jako vývojář (ASP .NET + různé FE stacky). Programování (profesně) se věnuju nějakou formou už od střední (takže asi 7 let). Aktuálně bydlím v Liberci a nehodlám to měnit.

Když jsem před těma 2 lety tu školu ukončil, byl jsem si téměř jistej, že už na školu nikdy nebudu chtít. Ale nějak se to změnilo, život vývojáře mi přijde dost stereotypní... Mám teď docela dobrej day job na remote (rozumný plat, můžu pracovat s novými technologiemi, kolegové jsou docela dobří vývojáři, ...). Přijde mi, že jsem v pozici, kdy stojím už pevně nohama na zemi, kariéru jsem nastartoval a teď už zbývá jen každý měsíc pobírat výplatu, něco z toho si dávat bokem a připravovat se tak na další životní kroky (takové ty materialistické jako investování, auto, byt, dům, ...).

Chtěl bych k tomu stereotypu přidat trochu nějakýho chaosu, abych se nenudil :D Chci prostě zkusit nějakou novou výzvu.
Podnikání se mi zdá na moji hlavu aktuálně trochu moc, neumím si to nějak představit. Takže chci zvolit jednodušší cestu a dodělat si titul. Myšlenka je taková, že studijní typ jsem, vím to o sobě a už jsem si to prokázal. Vím, že když se do toho pustím, tak ten titul dodělám.

Aktuálně se snažím najít nějaké kombinované studium informatiky, ale jediné, co jsem označil za rozumné, je studium aplikované informatika v Hradci. Chtěl bych najít nějaké další rozumné studijní programy, ale vůbec se mi to nedaří...
- CVUT FIT nemá kombinovaný
- UJEP je profesně zaměřený a já fakt nepotřebuju dělat praxi v nějaké firmě, co mi dohodí. Praxi si raději najdu sám ve firmě, co bude zajímat mě a ne školu
- UNICORN - ty peníze jsem schopný zaplatit, ale nevidím, co tím získám. Nepřijde mi, že by škola měla nějak dobrou reputaci
- VŠE - rozumně vypadá jen https://fis.vse.cz/magisterske-studium/magisterske-programy/program-podnikova-informatika/ a nepřijde mi to jako, že bych se moc posunul...
- ČZU - https://www.pef.czu.cz/cs/r-7008-studium/r-7021-studijni-programy/r-7485-magisterske-studium/r-7644-informatika-infon opět, moc mě to nezaujalo

Long story short, fakt nevim, kam kromě toho Hradce bych mohl jít. Prosím, pokud máte někdo nějakou pozitivní zkušenost s nějakou školou, podělte se o ní :) Přesně proto zakládám toto vlákno, abych dostal informace od těch, kteří to studují/už dostudovali a mohou mi dát informace, které jen tak nevygooglím :)


Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2024, 17:57:22 »
Nevím jak to chodí zrovna na UJEP, ale praxe pro člověka z oboru by měla jít domluvit právě započítáním jeho současné práce, samozřejmě za splnění nějakých papírových formalit.
Nic z toho mi nepřipadne jako výzva, obzvláště pro člověka z oboru. Každý to má nastavený jinak, já bych za výzvu považoval studium na nějaké zahraniční VŠ (kde je také daleko větší výběr příbuzných oborů).
ČVUT bych se poptal jestli se nedá studovat i tak dálkově, to je jedno že nemají kombinovaný obor, záleží jestli je nutná docházka, samozřejmě je to pak o to náročnější ale myslím že jsem slyšel že to jde.
Co nějaký obor na pomezí, třeba na VŠB výpočetní matematika je kombinovaná. A na VŠB mají i informatiku.

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2024, 18:14:27 »
Ahoj, díky za odpověď :)

On každý tu výzvu vnímá asi trochu jinak. Pro mě konkrétně jsem tím myslel, že teď nějak žiju, ničeho se vzdávat úplně nechci, max osobního času a s takovými podmínkami to chci dostudovat. Minimálně to bude o trochu těžší než teď, kdy žádnou školu nestuduju :) Kdybych ale izolovaně řešil ty jednotlivé školy, tak souhlas, žádnou životní výzvou bych to nenazýval.

S tím, že bych měl prostě napsat na to CVUT a zeptat se, jsi mě nastavil trochu zrcadlo. Když se nezeptám, tak nebudu nic vědět  :D Takže se zeptám, napíšu tam e-mail.
Na tu Ostravu mrknu. Je to trochu z ruky, takže by rozhodovalo, jakým způsobem to kombinovaný vedou.

Wolda

  • **
  • 79
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2024, 19:32:08 »
Na FJFI ČVUT mame taky informaticky/sw-engineer MSc. program, byt asi bude vic teoreticky ladeny nez ma FIT (nedokazu posoudit, ja osobne jsem teoretictejsi, nez je informatika na FJFI, takze to dobre porovnat neumim).
https://ksi.fjfi.cvut.cz/navazujici-magisterske-studium/program-aplikace-informatiky-v-prirodnich-vedach

Jestli mame formalne i kombinovane studium ci nemame, to vlastne nevim, ale rozhodne jednou za dva roky z toho informatickeho programu zkousim nekoho "od oka vekem starsiho nez jsem ja", dle systemu je to prezencni student, ale ma normalni full-time job, a nemyslim si, ze mu v nutnosti prezence hazi kolegove klacky pod nohy (o sam sobe vim, ze je nehazim nikomu - pro me je prezence na prednaskach vzdy zcela dobrovolna).

PS: ten studijni program posledni 2 roky prochazi dost obsahlou rekonstrukci (za me vyrazne k modernejsimu / lepsimu).

PPS / OT: Ja jsem ten, co ma na FJFI na starost teorii grafu, coz dle ohlasu v anekte byva mezi AIPV studujicimi oznacovano za nejteoretictejsi prednasku z toho NMgr. oboru (AIPV maji trochu smulu v tom, ze moje prednaska je primarne pro studujici na matematickych oborech, a podle toho je taky poskladan jeji obsah). Anyways, probira se tam cca toto: http://honza.ucw.cz/TG/log.pdf .
« Poslední změna: 10. 03. 2024, 19:34:01 od Wolda »

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2024, 19:56:00 »
Otázka je: "co hledáš", a jestli to co hledáš je správná volba.

Jestliže umíš programovat, a zjevně ano, když to zmiňuješ a pracuješ v oboru, a chceš v tomto oboru zůstat, tak bych spíše hledal obor který se zabývá vyšší matematikou.
Obor ti neřeknu, ale hledal bych spíše MatFyz apod.

Programátora dneska může dělat cvičená opice, zvláště u CRUD aplikací a ty nejspíše nahradí nějaká AI, ale lidí s vysokoškolským matematickým vzděláním je relativní nedostatek. Jinak řečeno, můžeš být raketový inženýr který pracuje jako analytický programátor v pojišťovně = můžeš pak v podstatě dělat cokoliv, protože to jsou pořád jenom čísla, a ty na ně aplikuješ nějakou matematiku.


alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #5 kdy: 10. 03. 2024, 21:35:25 »
a nebo se zamerit prakticky na jine technologie a misto vysky si udelat nejake kurzy/certifikaty.

databaze, mikrokontrolery, ai.........

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #6 kdy: 10. 03. 2024, 23:24:37 »
Na zahraniční VŠ je to blíž než do Ostravy  ;), není třeba dojíždět a cena za nejlevnější studium v UK a USA se nijak moc neliší od ceny Unicornu. Třeba Gatech https://omscs.gatech.edu/ je asi nejlepší možnost cena/výkon momentálně.
Pokud je cíl jenom mít papír, tak mi všechny jmenované přijdou tak nějak přibližně stejné... záleží, co člověk očekává, co nesnáší, jaké má plány - mít papír kvůli HR, nebo se hodně posunout (pak asi fakt ta matematika, ČVUT,...), mít "zálohu" ve smyslu změny oboru (pak třeba ta VŠE informatika, pro pozdější přestup někam do managementu, nebo nějaká informatika/matematika se zaměřením na vzdělávání pro možnost učit,....) nebo změny zaměření (pak asi spíše zahraniční univerzity, kde jsou v dálkovém studiu trochu napřed a mají obory jako data science, cyber security,....).

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #7 kdy: 11. 03. 2024, 21:48:14 »
Díky moc za odpovědi. Hodně jsem se nad nimi zamyslel a nějak jsem si v hlavě více srovnal myšlenky.

V podstatě chci (v pořadí)
1) Ponechat si svůj aktuální úvazek v práci (max omezit třeba na 0.9)
2) Titul
3) Mít relativně velkou šanci to dodělat
4) Smysluplné studium, kde se něco aspon něco naučím
5) Trochu se diverzifikovat (matika, AI, jazyky)

Musím uznat, že jak jsem četl ty vaše komentáře, tak nejvíc se mi asi líbilo to Georgia Tech. Pak by mě bavilo se hecnout a zachránit můj vztah s matematikou (ještě pár let počkám a přísahám, ž e pak už budu fakt umět jen trojčlenku ... :D).

Na tu jaderku jsem koukal a přišlo, že tam mi dost ujel vlak... Fyziku a chemii jsem viděl naposledy na střední ve druháku. To je 7 let ... Když to beru v potaz ještě s tím, že to není přímo distanční nebo kombinované studium, tak to radši nechám plavat.

Když to shrnu, dal jsem přihlášky na
  • UHK - Aplikovaná informatika
  • VSE - Podniková informatika
  • CZU - PEF - Informatika
  • CZU - TF - Informační a řídicí technika v agropotravinářském komplexu

S tím, že to studium v tom Hradci by mě zajímalo, myslím si, že to splní, co si od toho slibuju. Zbytek je proste záložní, s tím, že to VŠE může být dobrá diverzifikace do budoucna. To ČZU je čistě kvůli tomu, že je v Praze a je velká šance se tam dostat...

Pak jsem se taky rozhodl, že se víc zaměřím na moji angličtinu. Chci si udělat nějaký ten certifikát, třeba IELTS. Třeba pak pro mě bude reálnější studovat nějakou lepší zahraniční školu distančně.

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #8 kdy: 11. 03. 2024, 23:01:13 »
a jak jsi na tom s matikou? derivace, integraly, matice, fourier, numerika, statistika.....

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #9 kdy: 12. 03. 2024, 08:12:21 »
Jak to nepoužívám, tak bych tipoval, že dost bídně (stejně jako vidím značné zhoršení u mojí angličtiny)

Ale jinak

1) derivace se naučím znovu na 100%, ty jsem viděl jak na střední, tak na vejšce a na vejšce mi žádný problémy nezpůsobovaly
2) integraly jsem dělal jen okrajově na střední (parciální derivace a pak konec). Na vysoký jsem toho musel docela dost napočítat, abych se to naučil
3) matice jsme dělali jak v matematice, tak v lin algebre. Ta lin algebra byla taková z rychlíku, moc jsme toho nenapočítali
4) Z Fouriera jsem dělal SZZ :) Věnovali jsme se zpracování signálů, takže tam se to řešilo často.
5) numerika ... z hlavy mě vůbec nenapadá, co si pod tím představit, takže asi tak
6) ze statistiky jsme nějaký základ měli, ale bylo to spíš teoretické a hodně jsme k tomu používali Matlab. Nebylo to rozhodně tolik snahy, abych z toho do teď těžil. Moc si to nepamatuju

K té matice, tady jsou předměty na TUL, co jsem bral. Co koukám, tak ten obsah je furt stejný jako za mě.
https://stag.tul.cz/ects/fakulty/FM/KMA/MA1-M?lang=cs matika1
https://stag.tul.cz/ects/fakulty/FM/KMA/ULA?lang=cs lin algebra
https://stag.tul.cz/ects/fakulty/FM/KMA/MA2-M?lang=cs matika2
https://stag.tul.cz/ects/fakulty/FM/NTI/USA?lang=cs uvod do statistiky


Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #10 kdy: 12. 03. 2024, 08:47:55 »
Jestliže umíš programovat, a zjevně ano, když to zmiňuješ a pracuješ v oboru, a chceš v tomto oboru zůstat, tak bych spíše hledal obor který se zabývá vyšší matematikou.

To mu může být k něčemu i dokonale nanic. Velice záleží, co chce vlastně dělat. Jestli mu jde hlavně o titul a mít šanci to dodělat, může na nějakou vyšší matematiku fakt z vysoka kašlat. I něco smysluplného se naučit může v kdečem bez ní. To je jen jedna z mnoha a mnoha možností.

Programátora dneska může dělat cvičená opice, zvláště u CRUD aplikací a ty nejspíše nahradí nějaká AI...

Máte o vývoji skutečně funkčních, spravovatelných a udržitelných CRUD aplikací dost naivní představu. Řekl bych, že nějakou podobnou, jako mají manažeři vývoje různých pokladů typu Moje O2 podle čehož ty hrůzy vypadají.
« Poslední změna: 12. 03. 2024, 08:50:30 od Martin Poljak »

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #11 kdy: 12. 03. 2024, 11:21:44 »
Když jsem před těma 2 lety tu školu ukončil, byl jsem si téměř jistej, že už na školu nikdy nebudu chtít. Ale nějak se to změnilo, život vývojáře mi přijde dost stereotypní... [...] kariéru jsem nastartoval a teď už zbývá jen každý měsíc pobírat výplatu, něco z toho si dávat bokem a připravovat se tak na další životní kroky (takové ty materialistické jako investování, auto, byt, dům, ...).

Chtěl bych k tomu stereotypu přidat trochu nějakýho chaosu, abych se nenudil :D Chci prostě zkusit nějakou novou výzvu.

Na to stačí alespoň dvě děti a nebudete se nudit dalších dvacet let. Pokud ještě vůbec kdy...
A chaosu budete mít na dalších pět životů ;)

Re:Doporučte kombinované magisterské studium
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2024, 21:43:56 »
Když jsem před těma 2 lety tu školu ukončil, byl jsem si téměř jistej, že už na školu nikdy nebudu chtít. Ale nějak se to změnilo, život vývojáře mi přijde dost stereotypní... [...] kariéru jsem nastartoval a teď už zbývá jen každý měsíc pobírat výplatu, něco z toho si dávat bokem a připravovat se tak na další životní kroky (takové ty materialistické jako investování, auto, byt, dům, ...).

Chtěl bych k tomu stereotypu přidat trochu nějakýho chaosu, abych se nenudil :D Chci prostě zkusit nějakou novou výzvu.

Na to stačí alespoň dvě děti a nebudete se nudit dalších dvacet let. Pokud ještě vůbec kdy...
A chaosu budete mít na dalších pět životů ;)

jojo, tak to určitě věřím :D ale na to si dávám ještě nějaký čas, určitě o dost déle než mi to zabere vystudovat