Paušalní výdaje

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #15 kdy: 10. 09. 2024, 13:21:35 »
A jak to řešit optimálně, když někdo teprve začíná?

Jak mi daňový poradce pomůže snížit daňovou zátěž (a tady počítám i socku/zdravko), když mám 60% paušál do 2m. Pokud nemáš nad 2m, kde už je výhodné to řešit jinak, tak je daňový poradce jen výdaj navíc. Možná potřebuje účetní na zpracování té faktury, ale i dementní fakturoid umí vytvořit fakturu a dokonce spočítát i příjem za kalendářní rok.

Já jsem teda potřeboval daňového poradce až když jsem začal dosahovat přijmu nad 4m ročně a vystavovat faktury do US a EU. Jo, vyplatí se to, ale člověk pak musí počítat s tím, že tyto služby sice něco ušetří, ale i něco stojí, takže třeba pokles přijmu v nějakém roce na ~2m/rok už znamená výdaje navíc, atd...

Takže za mě, pokud to nezvládneš sám do 2m, ani nezačínej...


Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #16 kdy: 10. 09. 2024, 15:32:36 »
Vždyť na to není víceméně potřeba ani kalkulačka. Jako samozřejmě, pokud se ztrácí i v tom, že má měsíčně platit zálohy sociálce, pojišťovně a jednou za rok podat přehledy a daňové přiznání, co ho vyplní za deset minut, asi je daňový poradce lepší volba ale jestli se ztrácí už v tomhle, asi bych se obecně bál nebýt zaměstnanec.

Jsou lide, kteri proste maji osypky z jakykoliv komunikace se statem, doktorem apod. zivnostak mam pres 10 let a vim, ze je to par minut a stejne DaP a prehledy odkladam co to jde protoze je to pro me proste strasna zed. Taky premyslim, ze misto te psychologicko/mentalni bariery zvolim na tech par faktur rocne nekoho kdo to udela.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #17 kdy: 10. 09. 2024, 15:52:03 »
Zdaleka to tak jednoduché není. Resp. je, legislativu to splní, ale zaplatí desítky, a možná i stovky tisíc víc, než by musel, kdyby to řešil optimálně.

To chápu, ale těch možností přece není dvěstě. V zásadě jsou dvě. (Možná tři když tam zařadím založení firmy.)
A všude navíc spousta kalkulaček.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #18 kdy: 10. 09. 2024, 17:00:35 »
... DaP a prehledy odkladam co to jde...
Jenze to delaji uplne vsichni a z ciste pragmatickych duvodu. Klidne se ti totiz muze stat (a opakovane se stalo) ze ti tyden pred koncem lhuty zmenej formular, a chtej abys to podal znova.

V pripade tech vetsich legraci to mimo jine resim, prakticky kazdorocne se meni legislativa v prosinci, a jeste v pulce brezna se dohadujou vsichni zucastneni nad vykladem ... takze ja rvu na dodavatele kdy bude patch, ten rve na analytiky kdy budou vedet jak to ma fungovat a ti rvou na byrokraty, at uz se konecne nejak dohodnou.

Tudiz posilani naprosto cehokoli se vzdy odklada az na nejposlednejsi okamzik jednoduse proto, ze to nechces nasledne 10x predelavat a jako bonus se dohadovat s byrokratem co ze teda plati.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #19 kdy: 10. 09. 2024, 17:36:29 »
... DaP a prehledy odkladam co to jde...
Jenze to delaji uplne vsichni a z ciste pragmatickych duvodu. Klidne se ti totiz muze stat (a opakovane se stalo) ze ti tyden pred koncem lhuty zmenej formular, a chtej abys to podal znova.

Všichni? No nevím. Možná firmy, ale ŽL mám patnáct let a nestalo se mi to nikdy. Jako ano, děly se různé věci, třeba když jeden rok byl limit na přílohy v tehdy už povinně elektronickém přiznání asi dvě mega a já tam potřeboval připojit asi třicet mega příloh, tak jsem je vzal, okopíroval a poslal na FÚ zcela nepředpisově poštou. A prošlo to. Ale obecně pro běžného živnostníka tohle problém fakt není a lidé ho podávají natěsno prostě proto, že salám.


Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #20 kdy: 13. 09. 2024, 22:45:44 »
Jenze to delaji uplne vsichni a z ciste pragmatickych duvodu. Klidne se ti totiz muze stat (a opakovane se stalo) ze ti tyden pred koncem lhuty zmenej formular, a chtej abys to podal znova.

To jsou hezké pohádky :) Pokud se ví, že se formulář bude měnit (a nebo aktuálně ještě není), tak to na webu příslušené instituce je, a prostě to poslat nejde.

A jo, jsem si tím celkem jistej, neb ten živnosták uz taky nějaký to desetiletí mám, a většinou všechno řeším co nejdřív - jakmile jsou k dispozici aktuální formuláře pro daný rok (hlavně u socky a zdrávky).

A za těch asi 13 let jsem musel něco posílat "nadvakrat" přesně nulakrát.

alex6bbc

  • *****
  • 1 617
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #21 kdy: 13. 09. 2024, 23:07:02 »
a je ti nekdo kdo si udelal hned sro misto zivnostaku?

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #22 kdy: 15. 09. 2024, 16:51:50 »
Pokud neděláte něco mimo škatulku tak si myslím, že poradci jsou vyhozené peníze a lepší službu udělá chatGPT+Google.
Nejlepší zdroj všeho infa je tady https://www.jakpodnikat.cz/
Na fakturování jde použít i airbank apka.

Pred piatimi rokmi som prešiel na živnosť a odvtedy spolupracujem s jednou pani účtovníčkou. Za celý rok jej zaplatím menej, než si účtujem za deň svojej práce.
Ona mi rieši úplne kompletnú komunikáciu s úradmi (daňový, OSSZ), vrátane koncoročných zúčtovaní a DPH. Upozorňuje ma dopredu na zmeny v legislatíve, aby som sa pripravil. So spoluprácou som maximálne spokojný.
Ak by som to mal riešiť sám, tak
1. bude ma to stáť viac času aj nervov
2. prehliadnem nejakú novú zmenu a riskujem pokutu

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #23 kdy: 15. 09. 2024, 20:49:18 »
Pokud neděláte něco mimo škatulku tak si myslím, že poradci jsou vyhozené peníze a lepší službu udělá chatGPT+Google.
Nejlepší zdroj všeho infa je tady https://www.jakpodnikat.cz/
Na fakturování jde použít i airbank apka.

Pred piatimi rokmi som prešiel na živnosť a odvtedy spolupracujem s jednou pani účtovníčkou. Za celý rok jej zaplatím menej, než si účtujem za deň svojej práce.
Ona mi rieši úplne kompletnú komunikáciu s úradmi (daňový, OSSZ), vrátane koncoročných zúčtovaní a DPH. Upozorňuje ma dopredu na zmeny v legislatíve, aby som sa pripravil. So spoluprácou som maximálne spokojný.
Ak by som to mal riešiť sám, tak
1. bude ma to stáť viac času aj nervov
2. prehliadnem nejakú novú zmenu a riskujem pokutu

Pokud máte deset dvacet faktur ročně, nic to nemění na tom, že je to zbytečné i kdybych jí platil jen dva pytle brambor. Otravnější je ta DPH pokud dotyčný překročí limit, tam bych o účetní rozhodně uvažoval proto, že to sice nezabere mnoho času, ale ten čas sám o sobě stojí určitě víc, než té účetní dám za rok. Změny moc problém nejsou, pokud máte pár faktur, drtivná většina z nich vám může být jedno a zbytek stejně pokryjí změny ve formulářích nebo obecná informovanost. Za patnáct let jsem fakt žádnou účetní nepotřeboval. Ale kvůli té DPH by se hodila; naštěstí jsem se po zvýšení limitu mohl po roce a půl mohl zase spokojeně odhlásit.

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #24 kdy: 15. 09. 2024, 21:16:30 »
Pokud máte deset dvacet faktur ročně, nic to nemění na tom, že je to zbytečné i kdybych jí platil jen dva pytle brambor.
Jak to souvisí s počtem faktur? Já do daňového přiznání udávám jen celkovou částku (sečte samočinný počítač), a kdyby přišla kontrola a chtěla faktury vidět, tak je taky jedno, jak tlustý balíček jim předám.

Jinak naprosto souhlasím.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #25 kdy: 16. 09. 2024, 12:11:30 »
Pokud máte deset dvacet faktur ročně, nic to nemění na tom, že je to zbytečné i kdybych jí platil jen dva pytle brambor.
Jak to souvisí s počtem faktur? Já do daňového přiznání udávám jen celkovou částku (sečte samočinný počítač), a kdyby přišla kontrola a chtěla faktury vidět, tak je taky jedno, jak tlustý balíček jim předám.

Máte-li těch faktur pár, administrativní náročnost je mizivá a dost pravděpodobně ani neděláte nic, kde byste potřeboval řešit sofistikovanější účetní záležitosti. Přímo to samozřejmě nesouvisí.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #26 kdy: 16. 09. 2024, 16:15:58 »
To daňovko jde hlavně vyplnit online - stačí vyplnit pár kolonek a to ostatní se samo dopočítá. Je to jak zadat čísla do kalkulačky.

Navíc pokud člověk jede na 60% paušál, tak tam ani není moc co vyplňovat - výdaje jsou automaticky spočítané a možnost dalšího odpočtu je skoro nulová.