Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS

Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« kdy: 26. 07. 2021, 12:49:43 »
Ahojte,
má někdo zkušenost s obnovou MDADM (RAID 1) na Ubuntu 18.04? Něco se mi pokazilo na serveru musel jsem provést RSYNC obnovu na jiný disk (1 klasický HDD bez RAID), aby byl server co nejrychleji funkční (každou noc se mi provádí RSYNC záloha celého OS na další disk).
Má otázka je taková jak obnovit systém na původní disky (2HDD v RAID1) MDADM systém?

Díky moc za rady a tipy.


Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 26. 07. 2021, 13:09:15 »
Neuvedl jsi v jakem stavu je to " Něco se mi pokazilo" pole. cat /proc/mdstat ?

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 26. 07. 2021, 13:13:58 »
MDADM je ve funkčním stavu. Na serveru se pokazila služba co na něm primárně běží, proto jsem obnovoval zálohu.

RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 26. 07. 2021, 13:21:12 »
Bootnes USB distribuci, pripojis 3 disky - jeden ten kde to je ted a 2 to, co chces mit v Raid1 mirroru. vse co je v raidu presunes do /old a jinak tam jen dokopirujes to co mas na te soucasne aktivni partisne (treba pres cp -av ). odpojis usb, jeden disk a pak se uvidi.

Jen s bootloaderem muze byt trocha opruz no ;)

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #4 kdy: 26. 07. 2021, 13:54:44 »
Pokud je to na LVM, staci presunout (mozna i za behu) prislusny LV na spravne blokove zarizeni.


Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 26. 07. 2021, 14:05:30 »
Messagebus Není to v LVM.

@RDa jak to myslíš do /old?

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 26. 07. 2021, 14:51:03 »
Bootnes USB distribuci, pripojis 3 disky - jeden ten kde to je ted a 2 to, co chces mit v Raid1 mirroru. vse co je v raidu presunes do /old a jinak tam jen dokopirujes to co mas na te soucasne aktivni partisne (treba pres cp -av ). odpojis usb, jeden disk a pak se uvidi.

Není potřeba. Stačí ze single disku udělat RAID 1 v degradovaném stavu - změnit partition na typ RAID, vytvořit raid s jedním diskem (místo druhého dát parametr missing). Pak už stačí přídat druhý disk a zesynchronizuje se to samo. A, pochopitelně, správně zeditovat fstabs. Jde to udělat dokonce i na živém systému. Ale bez zkušenosti bych to raději nezkoušel hned nad produkčním systémem, přecejen je to poprvé trochu zvláštní pocit :)

RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #7 kdy: 26. 07. 2021, 15:27:32 »
Bootnes USB distribuci, pripojis 3 disky - jeden ten kde to je ted a 2 to, co chces mit v Raid1 mirroru. vse co je v raidu presunes do /old a jinak tam jen dokopirujes to co mas na te soucasne aktivni partisne (treba pres cp -av ). odpojis usb, jeden disk a pak se uvidi.

Není potřeba. Stačí ze single disku udělat RAID 1 v degradovaném stavu - změnit partition na typ RAID, vytvořit raid s jedním diskem (místo druhého dát parametr missing). Pak už stačí přídat druhý disk a zesynchronizuje se to samo. A, pochopitelně, správně zeditovat fstabs. Jde to udělat dokonce i na živém systému. Ale bez zkušenosti bych to raději nezkoušel hned nad produkčním systémem, přecejen je to poprvé trochu zvláštní pocit :)

To jste zapomel ale zminit ze musi udelat resize2fs na mensi (coz ext4 neumoznuje za chodu, afaik jde jenom zvetsovat). Mensi partisnu potrebujete protoze nekam se musi narvat MD superblok - zde tedy na konec disku. Ale jak velikej? Cha.. to uz je hardcore. Navic potrebujete vytvorit MD device pres mdadm --create a na funkcnim systemu tezko prenesete bezici OS na jiny block device, takze pokud by sel po vasem - musi udelat reboot po vytvoreni fejkoveho missing raidu, jinak se mu kopie rozjedou behem pouzivani.

Opravdu to nezkousejte delat v bezicim systemu, ale udelejte to offline, z jineho OS.

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #8 kdy: 26. 07. 2021, 17:08:31 »
Určitě to provedu offline, ale zatím nevím jak. Máte prosím konstruktivní návod jak tohle vyřešit? Děkuji.

k3dAR

  • *****
  • 2 982
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #9 kdy: 26. 07. 2021, 18:56:10 »
Určitě to provedu offline, ale zatím nevím jak. Máte prosím konstruktivní návod jak tohle vyřešit? Děkuji.
pises zmatene co vlastne resis ;-)
- pokud mdadm je ve funkcnim stavu tak preci neobnovujes mdadm, ale stejne jako si obnovil data ze zalohy na new_single_disk, ji obnovis na old_raid_disk :)

- pod obnovou mdadm raid1 si predstavim, ze nejak padlo pole, at jiz chybou sw/uzivatele nebo hw problem jednoho z disku v poli...
- pak neni jasne jakou v roli v "obnove mdadm" hraje ten single disk s aktualnima datama...

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #10 kdy: 26. 07. 2021, 22:32:23 »
Není to v LVM.

Mozna by se nad timto konstatovanim stalo za to zamyslet.

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2021, 09:21:24 »
Určitě to provedu offline, ale zatím nevím jak. Máte prosím konstruktivní návod jak tohle vyřešit? Děkuji.
Pokud vam na datech z toho pole zalezi, zaplatte si nekoho kdo vam to da dohromady a vysvetli jak to udelal. Bude to mene bolet.

Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2021, 11:20:02 »
@k3dAR backup jsem obnovil přes RSYNC. Jak jsem psal v prvním příspěvku mám vždy aktuální zálohu celého OS na jiném disku, který slouží pro tento účel. Obnovu jsem samozřejmě prováděl z Live USB, kde jsem si vytvořil složky a na danych složek namountil připojené disky přes kšandu. Single disk je jen "záchrana". V daném problému můžete ignorovat.

Chápu to tedy správně, že stačí pro obnovu na MDADM RAID 1 (není poškoženo HW/SW) provést stejný postup jen s rozdílem že cílová destinace bude například /dev/md0 aneb cely MDADM? Možná se vám to zdá logické atd, ale jen se chci ujistit.

Přikaz, který jsem používám vypadá pak takto: sudo rsync -aAXv --delete --exclude="lost+found" /media/bck/Backups/20210629 /dev/sdX

Poté upravuji UUID zaznamy, aby system nabootoval z "nového" hdd. 
 

czipis

  • ***
  • 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #13 kdy: 27. 07. 2021, 11:28:51 »
musite to /dev/md0 nejdrive namountovat treba do /restore s pak ten rsync pustit /media/bck/Backups/20210629 /restore

RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova MDADM RAID 1 Ubuntu 18.04 LTS
« Odpověď #14 kdy: 27. 07. 2021, 12:10:45 »
Přikaz, který jsem používám vypadá pak takto: sudo rsync -aAXv --delete --exclude="lost+found" /media/bck/Backups/20210629 /dev/sdX

Vazne /dev/sdX ? Cim je to ze vam neverim?