Kontrola FÚ v režimu paušální daně

Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« kdy: 10. 07. 2024, 12:05:32 »
Niekto kto je v rezimu pausalni dane (alebo vyuziva pausal), ma/mal skusenosti s kontrolou od bernaku, alebo nejaku buzeraciu? V rezimu pausalnej dane si neviem docela predstavit, co by sa malo kontrolovat.


Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2024, 12:41:24 »
otázka je jestli je to vůbec kontrola nebo upřesnění nějakých informací. V každém případě já osobně bych si na to najal daňového poradce, je hodně věcí co v tom může člověk zkazit a finančák si na tobě smlsne, pokud tomu nerozumíš.

Re:Financny urad kontrola rezim pausalni dane
« Odpověď #2 kdy: 10. 07. 2024, 12:43:38 »
Stále existuje povinnost vést evidenci příjmů, které spadají do paušální daně, aby 1) jsi věděl zda a kdy si překročil limity a z paušálního režimu včas vystoupil a 2) kontrola z FÚ mohla říct "Hmmm, pěkné to máte, tak to to máte všechno v pořádku".

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #3 kdy: 10. 07. 2024, 12:48:55 »
ano, viest evidenciu prijmov je samozrejmost. Predpokladam ale, ze financna sprava si moze takuto informaciu aj overit v banke, ak mate zverejneny ucet.

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #4 kdy: 10. 07. 2024, 12:55:08 »
Jelikož pleteš pátý přes devátý, tak si opravdu pořiď toho daňového poradce, jak radil předřečník. Účet se zveřejňuje pouze u plátců DPH a v paušálním režimu nemohou být plátci DPH.


Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #5 kdy: 10. 07. 2024, 13:17:48 »
to viem ze platci DPH nemozu byt v pausalnom rezime. Ale identifikovane osoby byt mozu, skor som na to narazal.

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #6 kdy: 10. 07. 2024, 13:30:49 »
Když jsem byl OSVČ, tak stačilo sledovat web jakpodnikat.cz.
Pro mne to znamená uchovávat faktury nějakou dobu. Od toho je to paušál.

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #7 kdy: 10. 07. 2024, 15:38:57 »
ale skor som narazal na moznost/pravdepodobnost kontroly v pripade pausalnej dane/vydajov. z vyjadrenia pana Stanjuru, ktore som cital, by mali byt kontroly nulove :)

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #8 kdy: 10. 07. 2024, 16:00:09 »
ale skor som narazal na moznost/pravdepodobnost kontroly v pripade pausalnej dane/vydajov. z vyjadrenia pana Stanjuru, ktore som cital, by mali byt kontroly nulove :)
Nemaj o co se opřít, když nemůžou hledat prkotiny.

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #9 kdy: 10. 07. 2024, 16:13:58 »
kontrola bude asi úplně stejná jako v jiném režimu a to obecně platí, že drží si evidenci všeho sám. Jakmile necháš na FÚ, aby si udělal vlastní evidenci, vůbec netušíš, co ti z toho vyleze a když už si něco FÚ myslí,  blbě se to rozporuje.

Kdysi jsem se nechal nachytat, 30 faktur ročně, nemusí přece nic evidovat. Přišla kontrola, poslal jsem jim faktury, oni ale chtěli nějakou knihu příjmů (tj. tabulku), vyžádali si bankovní účet, sečetli příjmy a ty mi rovnou dodanili platebním rozkazem, vůbec neřešili, že jsem plátce DPH a ty částky na účtech jsou vč. DPH. Pak se to vše blbě rozporuje a trvalo měsíce než jsme si to vyjasnili.

Dnes už vím, že je nejlepší na vše mít tabulku, příjmy na účtech mít po měsících kategorizované a sečtené podle typu (faktury, vratky, osobní atd.) a to předkládat. Oni se prostě většinou nechtějí hrabat v původních dokumentech a něco si přepočítávat, chtějí vidět přehledy a tam koukat na anomálie (nebo obrázky, co já vím). Pak se také rádi koukají na textace na fakturách a řeší, jestli máš správný obor podnikání, takže mám i tabulku s texty na fakturách aka "poskytnuté služby" a tím i pokrývám evidenci odběratelů.

Podle čísel pořád platí, že kontroly jsou dnes drtivou většinou na údání, takže pokud máš někoho v okolí s tebou nespokojeného, může ti kontrola hrozit.


Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #10 kdy: 10. 07. 2024, 16:17:42 »
financna sprava si moze takuto informaciu aj overit v banke, ak mate zverejneny ucet.
to v kurzive je tam navic. bernak vi o vsech tvych uctech v EU
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #11 kdy: 10. 07. 2024, 16:36:11 »
Nemaj o co se opřít, když nemůžou hledat prkotiny.

Kontrola z FÚ nemusí být jen o kontrole účetnictví. Můžou zahájit kontrolu, z registru bankovních účtů si zjistí kde má dotyčný účty, tam si pak můžou vyžádat výpisy nebo obraty, z toho si třeba můžou něco spočítat a požadovat vysvětlení, zda na paušální režim je nebo není nárok. O tom, že takovou kontrolu zahájili musí být dotyčný seznámen. Podle toho odkud podnět ke kontrole přišel a co v něm je uvedeno za informace, můžou a nemusí šťourat i do zahraničních účtů nebo třeba hotovostních transakcí. Avšak platí, že bez zahájení kontroly, FÚ nemá pravomoc někde vidět zůstatky nebo pohyby na účtech kohokoliv. Vždy to musí něčím začít a zrovna v případě FÚ o tom vždy většinou ten dotyčný ví, že FÚ může takovou pravomoc využít (např. kontrola, vymáhání nedoplatku, ...)

jjrsk

  • ****
  • 451
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #12 kdy: 10. 07. 2024, 18:05:28 »
ale skor som narazal na moznost/pravdepodobnost kontroly v pripade pausalnej dane/vydajov. z vyjadrenia pana Stanjuru, ktore som cital, by mali byt kontroly nulove :)
Kontrolovat te muzou, ale nebudou, protoze sami vedi, ze zkontroluji leda prd. Vpodstate po tobe muzou chtit predlozit podklady k prijmum = predas jim bednu od bananu s hromadkou papiru.

Kontroly chodi typicky tam, kde dostanou kancl, kafe a setridene sanony. Tam kde dostanou hromadu nesetrideneho bordelu nechodi, protoze by si to museli nejdriv setridit, coz je pochopitelne spousta prace a to delat nechteji. A ne, ty nejses povinen to delat, ty to ses povinen jen silazovat (10 let).



Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #13 kdy: 10. 07. 2024, 18:27:39 »
A ne, ty nejses povinen to delat, ty to ses povinen jen silazovat (10 let).

Pro neplátce DPH je základní lhůta 3 roky. A sice není nic povinnen dělat, ale v případě daňových zákonů prakticky platí presumpce viny. Finanční správa pojme podezření, něco si vymyslí a je na druhé straně, aby jejich tvrzení vyvrátila a doložila, že si to vymysleli špatně.

Re:Kontrola FÚ v režimu paušální daně
« Odpověď #14 kdy: 10. 07. 2024, 19:23:36 »
asi 5 rokov som mal zivnost, vzdy pausal. Nikdy nic nikto nechcel, danove som si dal urobit uctovnicke.
Ona mi tak medzi reco povedala, ze pri tychto pausalovych zvyknu chodit len na konkretne udanie a staci, ze ti v danovom vyjde platit aspon nejak dan. Oni sa skor zameriavaju na odpocty, alebo nulovu dan. pripadne nejake extra vykyvy.