Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu

Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« kdy: 31. 05. 2010, 08:39:50 »
Dobrý den. Mám následující problém: Po instalaci jednoho programu ve Vistách se mi po následném restartu počítače už neobjeví nabídka GRUB2. Pouze to napíše Grub loading, potom je asi 3 s černý monitor a pak se to restartuje a běží to zase všechno od začátku a tak stále dokola. Tabulka nabídky OS GRUB2 se mi vůbec neukáže, tak že nemám přístup ani k Ubuntu ani k Vistám. Asi se mi v důsledku viru při používání Vist přemázl MBR nebo boot sector či co?

Ví někdo jak na to?  Děkuju předem
« Poslední změna: 31. 05. 2010, 10:47:33 od Petr Krčmář »


drapalik

Re: Problém - nespoštění se nabídky GRUB2 v distru Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 31. 05. 2010, 10:16:32 »
Obnovu grub pomoci liveCD si skusal?

Re: Problém - nespoštění se nabídky GRUB2 v distru Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 31. 05. 2010, 10:46:17 »
Zatím se hodlám s někým poradit. Koukal jsem na to a ta a ta posloupnost několika terminálových příkazů se mi nezdá zrovna nejjednodušší, ale asi nebude zbytí.

V podstatě jde asi o to, zjistit na jakém /dev/sda a v jakém adresáři GRUB 2 je a pak spustit příkaz pro obnovu GRUB2.

U mně je to /dev/sda5   ext4 a /dev/sda6 swap,  adresář je defaultně takový jak jej vytvořil instalátor Ubuntu 9.10. Mám jenom strach, aby se to povedlo, abych nemusel celou přeinstalaci všeho dělat ještě po další. Máte s obnovou GRUB2 nějakou zkušenost? Můžete k tomu ještě něco více říci ? Děkuju.

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 31. 05. 2010, 10:51:12 »
Instalace GRUBu je bezbolestná a neovlivní samotné systémy, takže určitě nebude třeba přeinstalovávat. Při nejhorším se to nepohne z aktuálního stavu. Mělo by stačit nabootovat live CD a použít správně příkaz grub-install. Jen je třeba mu jako parametr zadat správný oddíl, na kterém leží jeho data, což je adresář /boot/grub. On si už zbytek zařídí podle konfiguračního souboru.

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 31. 05. 2010, 11:02:21 »
Dobře zkusím to a budu informovat o výsledku. Stejně mi asi nikdo nic jiného neporadí. Podle toho jak se to chová to vypadá, že k jakémusi pokusu o nastartování GRUB2 dochází protože to píše: Grub loading, smaže to obazovku, ta potom černá setrvá asi 3 s a pak znovu počítač startuje. Jakási záloha čehosi jako boot sektorů teda není nutná ?


Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 31. 05. 2010, 11:17:18 »
Ano, protože GRUB není jen ten jednoduchý zavaděč v boot sektoru, tam by se nevešel. V boot sektoru je jen zavaděč zavaděče. Ten pak z jiného místa disku (dalších 30 kb na začátku disku) natáhne větší část a ta pak ze souborového systému nalouduje to hlavní - to se označuje jako stage 2. Tahle část pak už má v sobě veškerou logiku a umí třeba na disku hledat jádra systémů a podobně. Zřejmě máš v pořádku MBR (tedy stage 1 - ten nejmenší kousek), ale na disku se někam zatoulala stage 1,5 nebo stage 2. Proto se nedokáže GRUB zkompletovat a spustit.

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 31. 05. 2010, 11:37:31 »
Děkuju za odpověď. Jenom se zeptám: je problematika ohledně GRUB2 nějak takhle podrobněji  někde popsaná, aby si  i laik dokázal cosi vydedukovat ?  V popisu Obnova Grub operují jakýmsi "nano"  $ nano /etc/default/grub. Co je to ? To snad ani jako příkaz neznám ?

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 31. 05. 2010, 11:53:02 »
Především k dokumentaci samotného GRUBu. Ale jinak návodů se určitě dá vygooglit hodně.

Nano je obyčejný textový editor, jako Vim, Emacs, Joe, mcedit a další.

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 31. 05. 2010, 15:55:13 »
Tak jsem všechno udělal tak jak je popsáno na wiki.ubuntu.com/grub2 Obnovení Grub2 z LIVE CD. Chovalo se to tak jak bych očekával, mountování, přepnutí na roota, jen editorem nano jsem nevěděl co v souboru editovat, tak jsem ho nechal tak jak je. Hlásilo to nějaké změny, nic to nepsalo o chybách, nějaké změny to udělalo ale chová se to stále stejně. Bohužel.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 31. 05. 2010, 16:50:44 »
Nevi nekdo, jestli se Grub necha nejak prinutit, aby pri bootu vypisoval, co prave dela a na cem to krachlo?

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 31. 05. 2010, 17:16:19 »
*** Tak povedlo se ***  Výpis přikládám. Pozor na kritická místa označená hvězdičkami

                                     fdisk -l

Zařízení   Zaváděč  Začátek  Konec    Bloky           Id  Systém
/dev/sda1               1          1567    12582912      27  Neznámý
/dev/sda2   *        1567       21601   160922488    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3           21602       38913   139058640    5  Rozložení
/dev/sda5           21602       38205   133371598   83  Linux
/dev/sda6           38206       38913    5686978     82  Linux swap/Solaris

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda5 /mnt    ***********************************

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /dev /mnt/dev
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /proc /mnt/proc
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /sys /mnt/sys

ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot /mnt

root@ubuntu:/# update-grub
Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-21-generic
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic
Found GRUB 2: /boot/grub/core.img
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

root@ubuntu:/# grub-install /dev/sda           *************** POZOR ***************
Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Installing GRUB to /dev/sda as (hd0)...
Installation finished. No error reported.
This is the contents of the device map /boot/grub/device.map.
Check if this is correct or not. If any of the lines is incorrect,
fix it and re-run the script `grub-install'.

(hd0)   /dev/sda

root@ubuntu:/# exit
ubuntu@ubuntu:~$ sudo umount /mnt/dev
ubuntu@ubuntu:~$ sudo umount /mnt/sys
ubuntu@ubuntu:~$ sudo umount /mnt/proc
ubuntu@ubuntu:~$

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 31. 05. 2010, 17:25:15 »
Akorát to má ještě jednu vadu a to tu, že GRUB2 nevyhodí tabulku - nabídku voleb a rovnou spouští Ubuntu. Toho asi dosáhnu tím,  že  budu muset ještě přepsat jakýsi soubor menu.lst nebo grub.cfg  Čili Visty, které jsou ještě na disku a ostatní volby jak Ubuntu, tak Vist budu muset nějak takto asi doplnit ne ? Díky za odpovědi.

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 31. 05. 2010, 17:53:42 »
Dalším pátráním jsem zjistil že nabídková tabulka GRUB2 se spustí jen v okamžiku stisku ESC. Potom se opravdu zobrazí ale Vše z Ubuntu tam je dvakrát a z bývalých Vist vůbec nic. Nezazálohoval se starý soubor  obnovením GRUB2 z Live CD, který nesl všechny tyto informace ? Pokud ano, tak kde ho nejspíš najdu ? Díky dopředu.

drapalik

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 31. 05. 2010, 18:09:58 »
nabootuj do nainstalovaneho linuxu a daj este raz update-grub, a tabulka sa bude zobrazovat po zmene v /etc/default/grub  GRUB_TIMEOUT=10 cislo je v sekundach ako dlho bude zobrazovana tabulka a zas update-grub
(editovat mozes ak v terminali zadas: sudo gedit /etc/default/grub
je to jednoduchsie ako konzolove editory ak clovek snimi nepracuje)

drapalik

Re: Nespouští se nabídka GRUB2 v Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 31. 05. 2010, 18:16:09 »
sorry pisu jak madar ale dufam ze ma pochopil  ;)