Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?

Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« kdy: 28. 07. 2024, 23:56:43 »
Začalo mě hodně zajímat low level programování a chtěl bych najít uplatnění v oboru embedded. Nemůže být překážkou, že nemám vyhlášku 50? Mám maturitu z informatiky, bohužel nikoliv elektro.


RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2024, 00:06:28 »
Imho ne, ale zalezi co embedduje. Jestli to bude treba nejaky PDU, kde se setkava 230V a nejaka elektronika.. a on se v tom ma hrabat, tak to vyzadovano muze byt.

A doporucuji si aktualizovat znalosti - Vyhláška 50/78 Sb k 1.7.2022 končí a nahrazuje ji nová legislativa, jmenovitě zákon 250/2021 Sb s příslušnými prováděcími předpisy.
https://www.zaner.cz/vyhlaska-50-78-sb/

Ve vysledku - zalezi na zamestnavateli, co pozaduje. Pokud to explicitne nezminuje, tak se tam holt prihlas a uvidis.

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2024, 08:18:02 »
zazil jsem na jednom pohovoru, ze by byli radsi kdybych vyhlasku mel, ale ze by to slo obejit, ze to stejne nakonec pres testery co ji maji. ale pak jsem nenastoupil, tak nevim jak by to pokracovalo dal.

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2024, 09:46:02 »
Pro práci, tedy jak píšeš pro programování software, nic takového nepotřebuješ.
A jsem si téměř jist, že pakliže budeš dělat hardwarově z bezpečným nízkým napětím tzn. do 50/60V tak také nic nepotřebuješ.

Samozřejmě si ale elektrovzdělání můžeš dodělat, tzn. získat výuční list ve zkrácené době 1-1,5 roku, ale stojí to cca. 30-60 tis. Podle mě se ti to nevyplatí, hlavně kvůli tomu že budeš muset každých pár let absolvovat zkoušky a bez nich nemáš platnou padesátku, či nástupce.

martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2024, 09:48:17 »
Živonost "Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí" je normálně ohlašovací volná.
Do 50V střídavých a 75V stejnosměrných nepotřebuješ nic.  Zdroje 230 -> 70 se řeší jednoduše tak, že se koupí hotový zdroj v plastové krabičce.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM


Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2024, 11:00:35 »
Osvědčení 194/2022 vývojář nutně nepotřebuje, ale pro některé práce může být výhodou. Při vývoji HW nebo automatizace je občas potřeba zajet do provozu a na místě zjistit, přoč něco nejede. I když se vstupy/výstupy měří na slaboproudém zařízení, rozvaděč bývá společný se silovou částí a majitel fabriky tam nechce nikoho bez elektro kvalifikace.

Vždycky můžu na měření poslat kolegu s platnými papíry a nebo tam jet s ním.

Osvědčení se musí každě 3 roky obnovovat, což jsou dva dny školení + přezkoušení.
Oprávnění 250/2021 od TIČRu pro samostatnou činnost dodavatelským způsobem (na IČO) se obnovuje jednou za 10 let a stojí hlavně peníze + asi hodinu pohovoru s inspektorem.
Oprávnění mělo dříve neomezenou pltanost, ale TIČR se rozhodl, že bude vybírat výpalné pravidelně.

Je potřeba si promyslet, které papíry pro práci opravdu potřebuji a jestli mi to stojí za opakovaně investované nervy, čas a peníze.

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2024, 11:07:10 »
Pro práci, tedy jak píšeš pro programování software, nic takového nepotřebuješ.
A jsem si téměř jist, že pakliže budeš dělat hardwarově z bezpečným nízkým napětím tzn. do 50/60V tak také nic nepotřebuješ.

Samozřejmě si ale elektrovzdělání můžeš dodělat, tzn. získat výuční list ve zkrácené době 1-1,5 roku, ale stojí to cca. 30-60 tis. Podle mě se ti to nevyplatí, hlavně kvůli tomu že budeš muset každých pár let absolvovat zkoušky a bez nich nemáš platnou padesátku, či nástupce.
Kde se dá takhle rychle dodělat?

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2024, 11:52:17 »
Pro práci, tedy jak píšeš pro programování software, nic takového nepotřebuješ.
A jsem si téměř jist, že pakliže budeš dělat hardwarově z bezpečným nízkým napětím tzn. do 50/60V tak také nic nepotřebuješ.

Samozřejmě si ale elektrovzdělání můžeš dodělat, tzn. získat výuční list ve zkrácené době 1-1,5 roku, ale stojí to cca. 30-60 tis. Podle mě se ti to nevyplatí, hlavně kvůli tomu že budeš muset každých pár let absolvovat zkoušky a bez nich nemáš platnou padesátku, či nástupce.
Kde se dá takhle rychle dodělat?

Takové obory má např. Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno https://www.sssebrno.cz/seznam-oboru (obdobné školy by šlo dohledat na https://www.stredniskoly.cz/skola/600013855.html )

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2024, 12:30:04 »
Pro získání osvědčení je kromě vzdělání v elektrooboru potřeba mít potvrzenou praxi od nějakého zaměstnavatele.

Pro samostatnou činnost pro zaměstnavatele stačí praxe 1 rok.
Pro práci dodavatelským způsobem na IČO jsou potřeba 2 roky praxe.
Před získáním praxe je možné pracovat jen pod dozorem kvalifikované osoby s praxí.

Ještě existují "profesní kvalifikace", ale to je jen doklad o absolvování zkoušky, není to vzdělání v oboru a pro získání osvědčení nestačí.

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #9 kdy: 29. 07. 2024, 13:15:04 »
Vývoj nepokrývá jedenctka?

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #10 kdy: 29. 07. 2024, 14:01:56 »
V praxi jsem se setkal i s tím, že se o tom mluví, že se ti dodělají papíry. A potom to vyšumí do ztracena a prostě pracuješ.
A to někdy klidně i se zařízením, kde jsou desítky kilovoltů. Ale to se obchází proškolením a podepsáním papíru.

Vyhlášku (sbírku nebo jak se to dnes nazývá) si od dob studia neobnovuji.

Alespoň takhle jsem to zažil.

Jak to chodí jinde, nevím.

Jak je to z hlediska situace kdyby se něco stalo a odpovědnosti, to nevím.
« Poslední změna: 29. 07. 2024, 14:04:20 od Rovano _ »

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #11 kdy: 29. 07. 2024, 14:12:11 »
Jak se říká, papír snese všechno.

Zkušený elektrikář Ti udělá v domě elektriku. Vše dobré.

Potom si necháš dělat další rozvaděč od firmy, která je ověnčená veškerými certifikáty. A za pár dní Ti hoří dráty ve zdi, jsi rád, že se to stalo ve dne, jinak by se celá rodina udusila. A děcka mají zážitky s hasičským autem.
Protože "certifikáty" ti dali do rozvaděče 2 materiály, co se nemají kombinovat.
Inu chybička se vloudila.

V TV to nebylo.
« Poslední změna: 29. 07. 2024, 14:14:03 od Rovano _ »

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #12 kdy: 29. 07. 2024, 14:19:30 »
Jedenáctka podle 50ky byla zrušena a v NV194 nahrazena šestkou.
Nevýhoda 11ky byla, že platila jen v konkrétních prostorách zaměstnavatele a pro konkrétní zařízení.
Pro práci u klienta bylo stejně nutné mít 6+8, po novu pak §6 a §7.

Pro obecného embedded vývojáře je údržba elektro papírů zbytečný luxus.
Pro programátora PLC je elektrokvalifikace výhoda, výjezdy k zákazníkům jsou běžné.

Zaměstnavatel by měl školení pro získání osvědčení zajistit sám na svoje náklady, školení musí být zaměřené na místní podmínky (místní provozně-bezpečnostní předpis).

Obnova osvědčení a oprávnění vyjde za 10let na 20tis (ceny stále rostou), k tomu je potřeba připočítat dny strávené na školení a u zkoušek, a čas na sebevzdělávání (normy se neustále vyvíjí a mění).

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #13 kdy: 29. 07. 2024, 14:56:02 »
Padesátka jako vstupní požadavek na embedded vývojáře/návrháře elektroniky je blbost. Tu práci dělají hlavně absolventi elektrotechnických vejšek a ty padesátku v 90% případů ze školy nemaj. Takže pokud je padesátka k práci potřeba, zaměstnavatel jí vždy zajistí.

Co se týče konkrétní potřeby, jak bylo řečeno, na malé napětí nepotřebujete nic, ale zároveň ani pokud pracujete na něčem, co má otevřený nebo galvanicky neoddělený síťový zdroj, nejste debil, abyste na tom pracoval, když to je v zásuvce, a pro práci na vypnutém zařízení nízkého napětí (230V) stačí čtyřka, která je možná bez praxe a bez vzdělání v oboru.

Tedy shrnuto: Pro vývoj elektroniky padesátku buď nepotřebujete, nebo vám zajistí zaměstnavatel čtyřku, kterou může mít kdokoliv.

Re:Potřebuje embedded vývojář vyhlášku 50?
« Odpověď #14 kdy: 30. 07. 2024, 23:24:37 »
Děkuji za odpovědi, vypadá to tedy že můžu být v klidu a bez formálního elektro vzdělání to půjde