Metronet končí, ke komu přejít?

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #75 kdy: 02. 08. 2024, 14:26:43 »
Zde jsem se bavil o vesnicich, tezko tam budu rozvadet UTPko.
To s tim PoE switchem budes muset rozvest? Jako, ze PoE switch neni omezen delkou 100m? Nebo jako, ze ISP nekde v pulce proste prida dalsi rozvadec? No to bude rad za dalsi point of failure...
Jinak ano v panelaku byva rozvedena metalicka sit, ale ver mi, ze kdyby bylo lehke ty kabely pretahat na optiku, tak to udelame. Zbavili by jsme se zbytecneho aktivniho prvku a odberneho mista za ktery se musi platit, na nem se musi delat revize, nekde odecty. Pote se meni hodiny atd. Ale chapu, ze tohle koncaka nezajima :-) Mohlo by ho zajimat mozna to, ze kdyz ma doma UPSku, tak kdyz je na optice, tak si to doma muze zalohovat a pri vypadku el. pojede. Ale vetsinou switch ISP v panelaku nijak zalohovany neni, takze i kdyz ma zakaznik UPSku nebo NTB, tak je bez netu.
« Poslední změna: 02. 08. 2024, 14:31:48 od KyberNet85 »


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #76 kdy: 02. 08. 2024, 15:00:19 »
ver mi, ze kdyby bylo lehke ty kabely pretahat na optiku, tak to udelame. Zbavili by jsme se zbytecneho aktivniho prvku a odberneho mista za ktery se musi platit, ... chapu, ze tohle koncaka nezajima :-)

Zajímá :) Protože ten aktivní prvek pak platí ten koncák. A i když já třeba volnou SFP+ šachtu v routeru mám, tak mi asi nikdo nedá jen modul (nebo dá?). Takže to znamená dvě krabičky místo jedné.

Ale zase místo koaxu nebo DSL už je to jedno. Tam jsou dvě krabice stejně.

Mimochodel k Metronetu.

Zatím normálně platí původní Metronet ceník, dají se i měnit tarify. Ale ohledně nové smlouvy zatím vím jen to, že na podzim to budou chtít řešit. Na vesnici, kde ten internet potřebuju je LTE mizerné a optikou připojený DSLAM mám 50 metrů od domu... takže xDSL jede dobře. A veřejná IPv6 je pro mě nutnost.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #77 kdy: 02. 08. 2024, 18:28:35 »
Martin Sivák: Zdravim, rad bych se na to preptal. Zjistil jsem az dnes ze jde o spojeni Metronetu s Dragon Internet.
Bohuzel Dragon Internet jsem primo na webu Cetinu nenasel, jde o nejakeho noveho providera co prisel?
Tedy jeste neni oficialni partner?
Dal me zajma, rychlosti jak slibuji, by ale meli zustat stejne ne?
Mam vyjednano pres Metronet, ze platim za 250Mb/s internet, ale realne jede 156Mb/s down a upload nove 55Mb/s.
Vetsina firem na internetu ma upload leda 25Mb/s, takze bych se bal ze to potom rozvrtaj a nepujde to.
Priklad: O2 treba postupuje ze overi rychlost internetu, ukaze jim to min, tak rekne ze smula ze to nejde :(

Dal jak platba, treba u Metronetu vse slapalo, verejna IPV4 a 6 v cene, platba rocni cca 7500czk s dph. Vyhazelo to mesicne na cca 629czk.

To teda opravdu zustane tak? Nectu tam rocni platbu u Dragonu.
Co je vtip, Dragon Internet zatim dle webu, na moji adrese nema zadny internet a neni mozne mi zadny poskytnout  ;D

Dalsi vtip, vsude pisou poplatek za Terminator, ale ten mam odpojeny na stole, uz tak jeden mam  ;D To jako budu platit dalsi nuceny Terminator? Ma to tak treba Wia DSL.
Tomto pripadne pri nucenem prechodu, pripada v uvahu jedine UVT Internet, ktery dlouho existuje a funguje, ale je o kilo drazsi cca 750czk mesicne.
« Poslední změna: 02. 08. 2024, 18:31:08 od ripper6 »

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #78 kdy: 02. 08. 2024, 19:22:14 »

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #79 kdy: 02. 08. 2024, 21:12:52 »
K Cetinu s FTTH na posledních mílích jsem skeptický z výše popsaných důvodů a tipl bych, že ani Cetin nemá na FTTH žádný extra zájem a raději tahá optiku na páteřích, plus skupuje menší ISP a likviduje konkurenci, než aby sypal miliardy do FTTH s rizikem, že nakonec dopadne jak hubkař.

CETIN nabízí okruhy o 50-100% dráž oproti konkurenci (Vodafone, Quantcom, ČEZ apod.). Takhle se poskytovatel, který chce řešit pouze transport moc nechová. Nemluvně o tom, že na páteřích tu optiku CETIN dávno má a mnohdy jsou pro mětského ISP jediný možný dodavatel konektivity pro POP.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #80 kdy: 03. 08. 2024, 10:51:16 »
K tomu (všeho)schopní obchodníci mobilních operátorů - a tam, kde se optika objeví, tam budou mít bezdrátoví ISP (i LTE) hodně těžké dny.

Mě prostě nepřestává fascinovat ta vaše teorie, že když někdo tady na vesnici někam dotáhne optiku, všichni nebudou toužit po ničem jinem, než se co nejrychleji nadšeně připojit. [...]

mate podle me spatne info nebo dojmy. Optiky na vesnici stavime a vetsina lidi na ne bezproblemu prechazi. Nepripoji se ti, co internet vubec nepouzivaji nebo se v dome nebydli [...] No protoze suskanda v hospode zafunguje a lidi jim reknou, ze to proste funguje.

Ano. Vždyť to tady ale celou dobu píši. Jsou vesnice -- a není jich zase tak málo -- kde je infrastruktura opravdu mizerná. Vím například z vlastní zkušenosti o vesnici s o dost více než tisíci obyvateli kousek za Prahou, kde se můžete připojit buď přes DSL rychlostí cca 5 Mbps nebo přes mizerných, pomalých a nepříliš stabilních 5 GHz místního wifináře a to je zhruba vše. V takovýchle místech vám pochopitelně kdekdo za optiku utrhá ruce. Ale zase třeba tady (je to dál od Prahy i dost daleko od velkých měst a vesnice taky dost přes tisíc obyvatel) má většina obce možnost připojit se rovnou dvěma způsoby rychlostmi nad 200 Mbit o místním wifináři a LTE (které je tu přetížené) nemluvě. Kdo tady rychlý a spolhehlivý internet chce, už ho dávno má a fakt nepotřebuje kvůli tomu investovat třeba dvacet tisíc do nějaké optiky prostě proto, že ji už fakt nepotřebuje. A rozdíl v ceně to v dohledné době prostě nezaplatí.

Nemluvě o tom, že chápu, že v prstenci kolem Brna a Prahy lidé peníze mají, ale tady fakt ne.
« Poslední změna: 03. 08. 2024, 10:58:38 od Martin Poljak »

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #81 kdy: 03. 08. 2024, 10:54:45 »
Bezdrát 60Ghz taky protlačí giga, ale tak 500m protože když začně pršet tak ty spoje začnou padat

500 metrů na většině vesnic bez problémů stačí. A typicky je tam fallback na 5 GHz, který běží sice pomaleji, ale i za deště. A nejsme v Anglii, aby tady byla buď mlha nebo lilo polovinu roku furt.

Jinak by mě taky bylo jedno jak ke mě ten "gigabit" dojde mě jako zákazníka zajimá jestli to bude fungovat bez výpadků s nízkou odezvou a bude to držet rychlost aspoň 80% i ve špicce a bude mě to stát 500-600kč za měsíc. Tohle umí jen optika všechno ostatní má omezení proto to je "modla"

Většina lidí žádný gigabit nepotřebuje. Většina lidí, upřímně řečeno, reálně nepotřebuje ani ten stomegabit.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #82 kdy: 03. 08. 2024, 11:06:35 »
Pokud se nekde objevi nekdo kdo nabidku na zavedeni optiky odmitne tak je to podobny pripad jako kdyz se na panelaku v OsV meni okna a objevi se exemplar co rekne, ja to nepotrebuju.

Ale samozřejmě. Pokud mi někdo zaplatí kompletně celou připojku (to znamená včetně prací na mém pozemku a stavební úpravy uvnitř), proč bych ji odmítal. Stejně tak proč bych odmítal přípojku tam, kde je infrastruktura opravdu mizerná -- takových míst není zase tak málo.  Jenomže reálně jich zase narozdíl od Slovenska fakt není až tak moc. Tam, kde infrastruktura je prostě je zájem o optiku podstatně nižší.

Presne tak, tiez som to zazil v mensej obci, kde najprv bola nedovera "naco mi to bude" a potom sa postupne pripajali, lebo zistili, ze oproti (slovenskemu)  [...] Chapem postoj pana Poljaka, ktory je spokojny s aktualnym stavom, a nebude urcite sam, ale situacia sa casom meni a mozno svoj nazor tiez zmeni...

To není o nedůvěře. To je o tom, že pokud se přes DSL připojíte 250 Mbitem nebo 350 Mbitem přes 60 GHz, které tu, narozdíl od místních legend, normálně funguje, nějakou optiku tu prostě nikdo nepotřebuje. Poměrně kvalitní DSL (>= 100 Mbit) je dnes k dispozici v kdejaké dědině uprostřed širého venkova. https://www.mapainternetu.cz/mapa/ to zachycuje velmi dobře. Ale ne všude, samozřejmě. Tam pak celkem logicky mají na optice zájem.

S aktuálním stavem je tak atokonto na mnoha místech spokojená většina lidí. Prostě to tu není potřeba. Proto tu taky žádná optika není. Co je na tom tak složitého pochopit?

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #83 kdy: 03. 08. 2024, 11:43:30 »
Pokud se nekde objevi nekdo kdo nabidku na zavedeni optiky odmitne tak je to podobny pripad jako kdyz se na panelaku v OsV meni okna a objevi se exemplar co rekne, ja to nepotrebuju.

Ale samozřejmě. Pokud mi někdo zaplatí kompletně celou připojku (to znamená včetně prací na mém pozemku a stavební úpravy uvnitř), proč bych ji odmítal. Stejně tak proč bych odmítal přípojku tam, kde je infrastruktura opravdu mizerná -- takových míst není zase tak málo.  Jenomže reálně jich zase narozdíl od Slovenska fakt není až tak moc. Tam, kde infrastruktura je prostě je zájem o optiku podstatně nižší.

Presne tak, tiez som to zazil v mensej obci, kde najprv bola nedovera "naco mi to bude" a potom sa postupne pripajali, lebo zistili, ze oproti (slovenskemu)  [...] Chapem postoj pana Poljaka, ktory je spokojny s aktualnym stavom, a nebude urcite sam, ale situacia sa casom meni a mozno svoj nazor tiez zmeni...

To není o nedůvěře. To je o tom, že pokud se přes DSL připojíte 250 Mbitem nebo 350 Mbitem přes 60 GHz, které tu, narozdíl od místních legend, normálně funguje, nějakou optiku tu prostě nikdo nepotřebuje. Poměrně kvalitní DSL (>= 100 Mbit) je dnes k dispozici v kdejaké dědině uprostřed širého venkova. https://www.mapainternetu.cz/mapa/ to zachycuje velmi dobře. Ale ne všude, samozřejmě. Tam pak celkem logicky mají na optice zájem.

S aktuálním stavem je tak atokonto na mnoha místech spokojená většina lidí. Prostě to tu není potřeba. Proto tu taky žádná optika není. Co je na tom tak složitého pochopit?

Ja bych s tou spokojenosti byl opatrny. Spis je to otazka toho ze se tu najdou borci co jsou schopni si nechat provrtat koleno pro par desetikorun mesicne (nebo pro stovku), pak to samozrejme dopada tak, ze do infrastruktury nechce nikdo investovat.

Kdyby CR byla nejaka africka zeme, kde skutecne pocitame kazdou korunu a jde o preziti, tak bych se tomu nedivil, ale za soucasne situace kdy v restauraci obed stoji 200 Kc, vecere 300 Kc jedno pivo 80 Kc a lahev vina se pod 500 Kc v restauraci prakticky nesezene nad tim jen nevericne kroutim hlavou.

Stejne tak nedokazu pochopit jak v te ankete jakou rychlost povazujete za dostatecnou se na rootu najde 43% lidi kterym staci rychlosti do 100Mb/s. Je to opravdu smutne.

Zpatky ale k tomu Metronetu - zda se ze pouzitelne nahrady jsou Giganet a UVTInternet, za zvazeni jsou i ty 60GHz pojitka (s DSL zalohou).

Za me je tohle tema pro tuto chvili vyresene.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #84 kdy: 03. 08. 2024, 12:14:46 »
Bezdrát 60Ghz taky protlačí giga, ale tak 500m protože když začně pršet tak ty spoje začnou padat

500 metrů na většině vesnic bez problémů stačí. A typicky je tam fallback na 5 GHz, který běží sice pomaleji, ale i za deště. A nejsme v Anglii, aby tady byla buď mlha nebo lilo polovinu roku furt.

Jinak by mě taky bylo jedno jak ke mě ten "gigabit" dojde mě jako zákazníka zajimá jestli to bude fungovat bez výpadků s nízkou odezvou a bude to držet rychlost aspoň 80% i ve špicce a bude mě to stát 500-600kč za měsíc. Tohle umí jen optika všechno ostatní má omezení proto to je "modla"

Většina lidí žádný gigabit nepotřebuje. Většina lidí, upřímně řečeno, reálně nepotřebuje ani ten stomegabit.
Kolik to jede třeba za takové smogové mlhy v zimě v nějaké kotlině?

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #85 kdy: 03. 08. 2024, 14:04:46 »
Bezdrát 60Ghz taky protlačí giga, ale tak 500m protože když začně pršet tak ty spoje začnou padat

500 metrů na většině vesnic bez problémů stačí. A typicky je tam fallback na 5 GHz, který běží sice pomaleji, ale i za deště. A nejsme v Anglii, aby tady byla buď mlha nebo lilo polovinu roku furt.

Jinak by mě taky bylo jedno jak ke mě ten "gigabit" dojde mě jako zákazníka zajimá jestli to bude fungovat bez výpadků s nízkou odezvou a bude to držet rychlost aspoň 80% i ve špicce a bude mě to stát 500-600kč za měsíc. Tohle umí jen optika všechno ostatní má omezení proto to je "modla"

Většina lidí žádný gigabit nepotřebuje. Většina lidí, upřímně řečeno, reálně nepotřebuje ani ten stomegabit.
Kolik to jede třeba za takové smogové mlhy v zimě v nějaké kotlině?

To se musíš zeptat někoho kdo dělá bezdráty. Nebo si pročti web telekomunikace tam to řeší ISP. Do těch 500m by to nemělo spadnout nikdy ani když bude slejvák. Na víc jak 1km by to nechtěl, protože slejvák 100mm/hodina má útlum 28dB/km...https://blog.linitx.com/rain-fade-60ghz/

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #86 kdy: 03. 08. 2024, 15:27:06 »
Stejne tak nedokazu pochopit jak v te ankete jakou rychlost povazujete za dostatecnou se na rootu najde 43% lidi kterym staci rychlosti do 100Mb/s. Je to opravdu smutne.
Proč smutné? Osobně jsem 10 let fungoval na rychlosti 100 a neměl jsem žádnou potřebu řešit rychlost vyšší. K čemu taky? Torrenty neprovozuji, z ulozto jsem nestahoval - a na Youtube (nebo videa obecně), emaily a běžný internet jsem nevyužil ani těch 100 Mbps.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #87 kdy: 03. 08. 2024, 16:14:13 »
Stejne tak nedokazu pochopit jak v te ankete jakou rychlost povazujete za dostatecnou se na rootu najde 43% lidi kterym staci rychlosti do 100Mb/s. Je to opravdu smutne.

Zpatky ale k tomu Metronetu - zda se ze pouzitelne nahrady jsou Giganet a UVTInternet, za zvazeni jsou i ty 60GHz pojitka (s DSL zalohou).

Za me je tohle tema pro tuto chvili vyresene.
To me nestaci, nechapu.

Nema Giganet nebo UVTinternet sprasenou IPV6 adresu? Vim ze se to driv nekde psalo v souvislosti treba s O2.
Je otazka, opravdu je to nutne menit? Ctu ten Dragon Internet, je tak spatny? Zatim jsem rozdil nepoznal.
Zatim pisou ze doslo ke spojeni Metronet a Dragon Internetu  :)

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #88 kdy: 03. 08. 2024, 18:43:12 »
UVTnet ma IPv6 v pohode (davaji /48).
U giganetu musite priplatit 99 Kc mesicne a petistovku jednorazove a pak dostanete /56 (detail viz https://forum.root.cz/index.php?topic=29307.30).

Pokud jde o to, ze Dragon neni na webu CETINu - je otazka, jestli smlouva mezi Metronetem a CETINem presla na Dragon (pravdepodobne ano), a pak je dalsi otazka, jestli si Dragon DSL zakazniky a tuhle smlouvu necha, nebo jestli bude resit nejakou migraci. Dragon sam nejake DSL preprodaval, ale treba opticke tarify CETINu v ceniku vubec nema (https://www.dragon.cz/uploads/Dokumenty%20web/Ceníky-20210901T074729Z-001/Ceníky/Kompletní%20ceník%20pro%20rezidentní%20segment.pdf).

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #89 kdy: 03. 08. 2024, 20:08:39 »
Tak srovnávat xDSL a LTE je trošku mimo. xDSL alespoň jede plnou rychlostí 24/7 s minimální odezvou...LTE mě v mobilu dá klidně 100Mbit+ to ano, ale večer to jede tak 4Mbit nebo stačí aby byla někde v okolí bouřka a mobil mě přepnul na Edge.
U xDSL je největší problém vzdálenost od ústředny + cena jinak to jede bez problému. Ten kdo je do 350m tak se prostě na 200-250Mbit dostane a do 700m na 100Mbit s bondigem taky jestli bude Cetin bondovat profil 35b tak to pojede dvakrát tolik.
Centrum Prahy, ne nepojede, to je jen napsany sen  ;D
Da hromadu prace, primet sveho operatora a pak Cetin, aby vubec neco nastavili a musis jeste domu vic rozumet nez uzivatel.

Jsem 360metru, melo to umet 250Mbs, realne se to placalo kolem 80Mbps. Operator objednaval vyjezdy Cetinu, Cetin tvrdil ze nelze zridit. Az potom co jsem nasel druhy drat s jinym technikem, az kdyz na xy pokud prijel dalsi jinej technik, sehnali se klice, tak ejhle udelalo se z toho 157Mbs a 55 up.
Metronet byl jedinej schopnej, 365internet jen zadaval a divil se porad proc to nejde.
Potom Cetin napsal ze by pomohl udajne tzv vektoring na ustredne. Musi byt zapnuty. Proc me Cetin do dnes nezapne na ustredne Vektoring? ;D

Mam na to FritzBox 7583 kde to vidim profil 17a. Umi to klidne 2x 35b tj az tech 600Mb/s.
Jenze je to nerealne. Pokud jsem napsal do Cetinu, rekli ze provedou setreni a potom jen suse napsali, ze vektoring tam neni zapnuty a proc to uz nechteli napsat  :(

Takze nejake rychlosti 500Mbs je uplny nesmysl, to pujde par lidem, co maji nahodou ustrednu v dome.


Radek Zajíc: dekuji za odpoved  :) Dragona neznam, takze spis je otazka, jestli bude horsi a pokazi to a nebo to zustane podobne jako u Metronetu? Preci jen potom se prechazet nevyplati.
Giganet je neznama firma, o te jsem nenasel nic moc.
« Poslední změna: 03. 08. 2024, 20:11:05 od ripper6 »