Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #60 kdy: 11. 07. 2024, 13:47:38 »
stale v tom plaves a mas v tom hokej.

mvc (nebo treba blazor, nebo treba web pages, nebo treba hostoricke web forms) jsou jen jedna soucast asp.net (resp asp.net core)

ty “api” veci jsou dalsi podsoucasti asp.net (core).




Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #61 kdy: 11. 07. 2024, 14:01:08 »
stale v tom plaves a mas v tom hokej.

mvc (nebo treba blazor, nebo treba web pages, nebo treba hostoricke web forms) jsou jen jedna soucast asp.net (resp asp.net core)

ty “api” veci jsou dalsi podsoucasti asp.net (core).

API věci nejsou nutně podsoučástí. Web API můžeš napsat v .NET nebo .NET Core a pokud opravdu potřebuješ něco z ASP.NET, tak si nareferencuješ jen něco. Pořád nechápu, proč bych měl jezdit po závodním okruhu s monster truckem, ze kterého využiju jen 5% věcí.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #62 kdy: 11. 07. 2024, 14:28:36 »
ale samozrejme, ze jsou.

pokud teda nebudes implementovat vlastni www server a cely proces zpracovani requestu na urovni socketu / htrp listeneru.

“cisty .net” nic, co by ti umoznovalo imolementovat serverove rest api, nema.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #63 kdy: 11. 07. 2024, 15:07:06 »
ale samozrejme, ze jsou.

pokud teda nebudes implementovat vlastni www server a cely proces zpracovani requestu na urovni socketu / htrp listeneru.

“cisty .net” nic, co by ti umoznovalo imolementovat serverove rest api, nema.

Ale furt máš čistý .NET projekt a na něm přibalený ASP.NET a .NET Core.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #64 kdy: 11. 07. 2024, 15:18:38 »
aha, ok … takze jsi to fakt nevidel a jenom tady hazes termity. mozna jsi to i mel jednou otevreny ve visual studiu a vsiml si nejakych rozdilu. ale nikdy jsi nepochopil, co tY rozdily znamenaji.

zadny “cisty”, natoz “necisty” projekt neexistuje.

mas jeden projekt, a jenom v zavislosti na zom, co jsi vybral pri zakladani projektu, se tam vyscaffolduje bud vic (nebo min) obsahu.

ale pokud vyuzivas serverove rest api, stale se bude jednat o asp.net .

znovu tudiz opakuji, mvc je jenom jedna ze logickych soucasti asp.netu

stejne, jako knihovny pro tvorbu rest api jsou take soucasti asp.netu

obe dve casti (jak mvc, tak api) sdili velke mnozstvi infrastrukturniho kodu z asp.netu.

jinak tahle diskuse je docela ztrata casu, protoze evidentne netusis, o cem mluvis (coz je v souvislosti s tom, ze nekomu radis, s cim ma prastit, a s cim ne, komicke dvojnasob)


Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #65 kdy: 11. 07. 2024, 15:29:37 »
aha, ok … takze jsi to fakt nevidel a jenom tady hazes termity. mozna jsi to i mel jednou otevreny ve visual studiu a vsiml si nejakych rozdilu. ale nikdy jsi nepochopil, co tY rozdily znamenaji.

zadny “cisty”, natoz “necisty” projekt neexistuje.

mas jeden projekt, a jenom v zavislosti na zom, co jsi vybral pri zakladani projektu, se tam vyscaffolduje bud vic (nebo min) obsahu.

ale pokud vyuzivas serverove rest api, stale se bude jednat o asp.net .

znovu tudiz opakuji, mvc je jenom jedna ze logickych soucasti asp.netu

stejne, jako knihovny pro tvorbu rest api jsou take soucasti asp.netu

obe dve casti (jak mvc, tak api) sdili velke mnozstvi infrastrukturniho kodu z asp.netu.

jinak tahle diskuse je docela ztrata casu, protoze evidentne netusis, o cem mluvis (coz je v souvislosti s tom, ze nekomu radis, s cim ma prastit, a s cim ne, komicke dvojnasob)

Tvoje první věta si odporuje s druhou, ty termite. Úplně v klidu si založím konzolovej projekt s cílovým frameworkem ".NET 8.0" a potom si řeknu, že teda budu používat ASP.NET, protože potřebuju tohle a tohle.

Dle původního dotazu autora jsem pochopil, že bastlí projekt v ASP.NET MVC, i když to explicitně neřekl, ale vsadil bych ponožky, že to tak skutečně je. A na to jsem mu odepsal, že dělat tyhle věci nedoporučuju. Rozohnil ses úplně zbytečně.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #66 kdy: 11. 07. 2024, 19:08:03 »
aha, ok … takze jsi to fakt nevidel a jenom tady hazes termity. mozna jsi to i mel jednou otevreny ve visual studiu a vsiml si nejakych rozdilu. ale nikdy jsi nepochopil, co tY rozdily znamenaji.

zadny “cisty”, natoz “necisty” projekt neexistuje.

mas jeden projekt, a jenom v zavislosti na zom, co jsi vybral pri zakladani projektu, se tam vyscaffolduje bud vic (nebo min) obsahu.

ale pokud vyuzivas serverove rest api, stale se bude jednat o asp.net .

znovu tudiz opakuji, mvc je jenom jedna ze logickych soucasti asp.netu

stejne, jako knihovny pro tvorbu rest api jsou take soucasti asp.netu

obe dve casti (jak mvc, tak api) sdili velke mnozstvi infrastrukturniho kodu z asp.netu.

jinak tahle diskuse je docela ztrata casu, protoze evidentne netusis, o cem mluvis (coz je v souvislosti s tom, ze nekomu radis, s cim ma prastit, a s cim ne, komicke dvojnasob)

Tvoje první věta si odporuje s druhou, ty termite. Úplně v klidu si založím konzolovej projekt s cílovým frameworkem ".NET 8.0" a potom si řeknu, že teda budu používat ASP.NET, protože potřebuju tohle a tohle.

Dle původního dotazu autora jsem pochopil, že bastlí projekt v ASP.NET MVC, i když to explicitně neřekl, ale vsadil bych ponožky, že to tak skutečně je. A na to jsem mu odepsal, že dělat tyhle věci nedoporučuju. Rozohnil ses úplně zbytečně.

No, takhle, pokud chceš dělat nějaké API, tak ti ve většině případů bude stačit jedna z těch šablon pro scaffolding. Jako, chápu, že tím referencuju i spoustu věcí z ASP.NET, co třeba v první fázi a nebo dokonce nikdy nevyužiju. Ale pravděpodobně mi to bude jedno, protože v ten moment asi neřeším optimalizace tohoto typu.

Pokud jdu postavit nějaké API, u kterého mám tušení, že bude extrémně záležet na velikosti, rychlosti spuštění atd, tak možná začnu přemýšlet trochu jinak. Jako upřímně mi přijde, že na .NET pracovních pozicích se obecně od vývojáře neočekává, že bude až tolik hrotit performance (mám třeba kamaráda, co dělá v c++  a tam samozřejmě jde jen o performance... proto zvolili c++).

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #67 kdy: 11. 07. 2024, 19:15:30 »
aha, ok … takze jsi to fakt nevidel a jenom tady hazes termity. mozna jsi to i mel jednou otevreny ve visual studiu a vsiml si nejakych rozdilu. ale nikdy jsi nepochopil, co tY rozdily znamenaji.

zadny “cisty”, natoz “necisty” projekt neexistuje.

mas jeden projekt, a jenom v zavislosti na zom, co jsi vybral pri zakladani projektu, se tam vyscaffolduje bud vic (nebo min) obsahu.

ale pokud vyuzivas serverove rest api, stale se bude jednat o asp.net .

znovu tudiz opakuji, mvc je jenom jedna ze logickych soucasti asp.netu

stejne, jako knihovny pro tvorbu rest api jsou take soucasti asp.netu

obe dve casti (jak mvc, tak api) sdili velke mnozstvi infrastrukturniho kodu z asp.netu.

jinak tahle diskuse je docela ztrata casu, protoze evidentne netusis, o cem mluvis (coz je v souvislosti s tom, ze nekomu radis, s cim ma prastit, a s cim ne, komicke dvojnasob)

Tvoje první věta si odporuje s druhou, ty termite. Úplně v klidu si založím konzolovej projekt s cílovým frameworkem ".NET 8.0" a potom si řeknu, že teda budu používat ASP.NET, protože potřebuju tohle a tohle.

Dle původního dotazu autora jsem pochopil, že bastlí projekt v ASP.NET MVC, i když to explicitně neřekl, ale vsadil bych ponožky, že to tak skutečně je. A na to jsem mu odepsal, že dělat tyhle věci nedoporučuju. Rozohnil ses úplně zbytečně.

Hele, ještě na 1 věc ti odpovím. Jestli myslíš jako původní dotaz autora ten můj úplně první komentář, kterým jsem odstartoval tohle vlákno, tak jo ... trefil jsi to  ;D ... To byl taky jeden z důvodů, proč jsem byl nahlodanej hledat něco jinýho. Bylo mi jasný, že to bastlíme a sralo mě, že přesně to se od nás taky očekávalo. Kdybych tam začal dělat nějaké robustnější řešení a zabil na tom více času, tak by to bylo nogo, nevyplatilo by se to finančně (alespoň krátkodobě).

Každopádně, ten koment je přes 2 roky starej a už tou dobou jsem z nějakejch osobních projektů věděl, že se to dá dělat úplně jinak... Obecně bych doufal, že tam, kde se to takhle bastlí, aspoň ti vývojáři ví, že to nedělají úplně správně a že pro to mají pádný důvod to tak dělat.

Jo a ještě 1 věc, tenkrát v tý firmě jsme sice vyvíjeli na zakázku, ale prodávali jsme SAS, tak jinak, určitě jsme si nedovolili nikomu prodávat nějakej shitkód, poskytovali jsme službu.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #68 kdy: 11. 07. 2024, 19:25:41 »
IMHO se tomu "expertovi" nějak ospravedlnovat nemusíš.

Z těch jeho reakcí je vidět, že je to jen teoretik, který s reálným vývojem v nějaké firmě v životě do styku nepřišel, jinak by nemohl psát to, co psal :)

Vývoj (až na vyjímky) je disciplína o dvou odlišných oborech - ta teoretická, akademická. Většionou (prakticky výhradně)  se vyskytující takhle na internetu apod, kde všichni přesně vědí, jak se to má dělat, jaký patterny používat, a který všechny technologie se používat maj a nemaj. Tyhle teoretiky poznáš prakticky vždy podle toho, že aniž by věděli, jaké je pozadí a historické konsekvence, o smyslu aplikace, o zákazníkovi apod. mají zcela jasno v tom, že právě TY to děláš špatně, a právě TA technologie, kterou u vás používáte, je špatná. Bez ohledu na to, o jakou technologii / knihovnu / pattern půjde, vždy se najde akademik, podle koho to děláte špatně.

No, a pak je to ten praktický vývoj, kde do krásných teoretických pouček o tom, jak se vyvíjí SW vstupují desítky neznámých, jako zákazník a jeho IT oddělení, enterprise architekti, technologický stack, který je závazný i  pro dodavatele, business, který chce něco, co by zdravýho člověka ani nenapadlo, ale on platí, tak rozhoduje (takže vymýšlíš, jak udělat hodinky s vodotryskem), peníze, tvoji vlastní architekti, kteří se jednouj před pěti lety špatně vyspali a proto prostě celý zbytek života budou odmítat nějakou technologii / pattern / něco, protože jim to při překladu jednou vyhodilo excepšnu, atd atd.

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #69 kdy: 12. 07. 2024, 07:29:46 »
Ach. Prosim nehovorte o ASP.NET je to uz 10 rokov obsolute technologia. Momentalne sa pouziva ASP.NET Core.

Co sa tyka vykonu. Tak defaultna sablona na API (ci uz MVC alebo Enpoints) funguju tak, ze sucasti sa v nej zapinaju a nie naopak, takze tie, ktore clovek nevyuzije sa nencitaju, nezardia do pipeline, ne-JIT-uju sa, takze ako keby tam ani neboli.

Ku samotnemu hrubemu vykonu mozem povedat, ze bez optimalizacii je .NET Core richlejsi ako C++ (v klasickych bussines aplikaciach, tam to aj tak zabrzdi databaza), takmer vzdy richlejsi aj ako Go, ktory sa povazuje za ideal pri tvoreni vysoko vykonnych aplikacii, len C# je vytazne lepsi jazyk a ma lepsi ekosystem.

A rozbeha to aj vas kolega grafik na jablckovom stroji.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #70 kdy: 12. 07. 2024, 10:39:48 »
Ach. Prosim nehovorte o ASP.NET je to uz 10 rokov obsolute technologia. Momentalne sa pouziva ASP.NET Core.

Co sa tyka vykonu. Tak defaultna sablona na API (ci uz MVC alebo Enpoints) funguju tak, ze sucasti sa v nej zapinaju a nie naopak, takze tie, ktore clovek nevyuzije sa nencitaju, nezardia do pipeline, ne-JIT-uju sa, takze ako keby tam ani neboli.

Ku samotnemu hrubemu vykonu mozem povedat, ze bez optimalizacii je .NET Core richlejsi ako C++ (v klasickych bussines aplikaciach, tam to aj tak zabrzdi databaza), takmer vzdy richlejsi aj ako Go, ktory sa povazuje za ideal pri tvoreni vysoko vykonnych aplikacii, len C# je vytazne lepsi jazyk a ma lepsi ekosystem.

A rozbeha to aj vas kolega grafik na jablckovom stroji.

no neviem ja som prekopal jednu appku z .NET Framework 4.8 na .NET 8.0 (pokracovatel stareho .NET Core) s minimum upravami. A ani som poriadne nepoznal rozdiel.  Akurat tooling je trosku viac konzoloidny. Tie tooly sa treba naucit precitat si novinky a zacat ich pouzivat. inak je to z pohladu kodera skoro to iste. Este ked sa tomu hovorilo .NET Core tak ta core verzia bola trosku orezana, chybal napriklad HttpListener a dalsie zakladne triedy takze migracia mohola byt 10 rokov dozadu problematicka, to uz ale davno neplati.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #71 kdy: 12. 07. 2024, 13:36:31 »
Přestaňme si lhát, špatně placené pozice jsou pro ty méně nadané, aby mohli nakrmit svojí rodinu.
Špatně placenou práci nech špatným programátorům!

Slušně placená práce vypadá třeba takhle (plat je vždy napsaný nahoře):

"Chytrolín" ...ten plat je spíš Německý nebo US standard, ale proč ne, když někdo umí, nic pro třasořiťky a přizdrikakáče...
https://www.cooljobs.eu/cz/workday/36775

"PHPkový čunič"  ...docela dobrý plat pro někoho, kdo dělá v PHP
https://www.cooljobs.eu/cz/php/36689

"iOS develovepř"  ...tihle lidé jsou prostě obecně přeplacení...
https://www.cooljobs.eu/cz/apple-ios/36712

"Widlo admin"   ...to docela ujde...
https://www.cooljobs.eu/cz/admin-microsoft/36780

"VMware admin"   ...taky pěkné...
https://www.cooljobs.eu/cz/admin-microsoft/36779

"Sapista" ..plat pěkný, ale je to o nervy...
https://www.cooljobs.eu/cz/sap-sd/36581
« Poslední změna: 12. 07. 2024, 13:40:43 od CPU »

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #72 kdy: 12. 07. 2024, 18:18:22 »
Přestaňme si lhát, špatně placené pozice jsou pro ty méně nadané, aby mohli nakrmit svojí rodinu.
Špatně placenou práci nech špatným programátorům!

Slušně placená práce vypadá třeba takhle (plat je vždy napsaný nahoře):

"Chytrolín" ...ten plat je spíš Německý nebo US standard, ale proč ne, když někdo umí, nic pro třasořiťky a přizdrikakáče...
https://www.cooljobs.eu/cz/workday/36775

"PHPkový čunič"  ...docela dobrý plat pro někoho, kdo dělá v PHP
https://www.cooljobs.eu/cz/php/36689

"iOS develovepř"  ...tihle lidé jsou prostě obecně přeplacení...
https://www.cooljobs.eu/cz/apple-ios/36712

"Widlo admin"   ...to docela ujde...
https://www.cooljobs.eu/cz/admin-microsoft/36780

"VMware admin"   ...taky pěkné...
https://www.cooljobs.eu/cz/admin-microsoft/36779

"Sapista" ..plat pěkný, ale je to o nervy...
https://www.cooljobs.eu/cz/sap-sd/36581

Chápu pointu. Ale třeba u mě a mého okolí se rozvinul takový nešvar, kdy jsme všichni už ve druháku na střední byli nuceni mít odborné praxe. Takže právě ti, které to nejvíce bavilo, to logicky překlopili na nějakou formu úvazku a začali tak "vydělávat".

No, nakonec to u většiny vedlo k tomu, že skončili po střední někde v nějaké malé liberecké firmě za 1/3 až 1/2 market ratu. Jediná cesta byla z toho odejít, vlastně většina mého okolí to již udělala, včetně mě, a našla si nějaký remote v praze nebo se tam přímo přestěhovali (často i kvůli škole).

Pro mě byl takový eyeopener, když jsem se bavil na vejšce se spolužákem, co byl totální lopata, kolik že mu to hodí ten jeho první job. Bylo to víc než dvojnásobek a to mě poměrně nasralo :D

Takže souhlasím z části s větou "špatně placené pozice jsou pro ty méně nadané", respektive s tím, že by to tak mělo být. Každopádně občas to tak prostě není, je spousta firem, kde ti platí almužnu a tvrdí ti, že jinde to lepší nebude :D

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #73 kdy: 12. 07. 2024, 18:25:51 »
Když má toto téma takovou popularitu, tak si dovolím přidat k tomu související dotaz.

Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře, na remote pro zahraničí? (naschvál jsem to takto podal, aby mi nikdo neříkal, že to patří do vlastního vlákna :D samozřejmě mi nejde jen o .NET).
Zajímalo by mě, jestli tady je někdo, kdo tímhle způsobem fungoval/funguje a na kolik si sáhnul.
Pokukoval jsem zatím po různých portálech s remote joby, případně na možnost dělat pro evropskou unii, každopádně osobně neznám nikoho, kdo by s tím měl zkušenosti.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #74 kdy: 12. 07. 2024, 18:57:47 »
"špatně placené pozice jsou pro ty méně nadané" VS Každopádně občas to tak prostě není, je spousta firem, kde ti platí almužnu a tvrdí ti, že jinde to lepší nebude :D

Zaměřím se nejprve na to: "a tvrdí ti, že jinde to lepší nebude"

Možnosti, jak někoho udržet ve firmě:
- junior nedostane dostatečné vedení, takže je pro něj velmi těžké, aby rostl, což vede k hromadě "věčných juniorů"
- junior dostane vedoucího debžota, který ho nějak deptá a ten člověk pak někde tiše šoupe nohama s egem 0
- junior, aby moc nerostl, dostane nějaký luštící job, typicky "za odměnu dostaneš tenhle totálně pomrdaný projekt, který měl Lojza co odešel, třeba budeš jednou tak dobrý jako Lojza" ...že to Lojza doprasil nebo to už doprasené dostal, to je jiná story, ale prostě v tom toho člověka utopíš, takže neroste, na růst nemá čas, musí luštit starý pergamen...
- při zjištění útěkových tendencí mu dáš gumovou pískací hračku nebo přidáš trošičku peněz a poplácáš ho po zádech, že je pašák...a pak ho pošleš dělat tu samou práci

Pozitivní pak třeba:
- skvělý kolektiv kamarádů, kteří spolu vychází, podporují se a byť dělají za hrst rýže, chodí z práce spokojení

To poslední je sice taky blbý z hlediska osobního růstu, ale z hlediska kvality života docela dobrý.
Nicméně, pokud člověk neroste, nerozvíjí se, pak mu hrozí, že navždy zůstane housenkou a nikdy se nestane motýlem.

Ad špatně placená práce pro špatné programátory.
Co si budeme nalhávat, hromada programátorů (40%) jsou prostě jen lepiči kódu z internetu...(i já)
A to nemluvím jen o absolventech rekvalifikačních kurzů "...staň se programátorem za měsíc...".
Mluvím obecně o všech, kteří to prostě nějak lepí a prasí, modleme se...
Nicméně i tihle lidé potřebují jíst! Mají děti, mají právo na odměnu za svojí práci!

Takže, pokud jsi dobrý a přitom na špatně placeném místě, přichází v úvahu tyto možnosti:
A) zabíráš špatně placený flek nějakému špatnému programátorovi, který by tam mohl být za tu almužnu šťastný
B) na tvém dobře placeném felku sedí někdo, kdo tam nemá co dělat, protože na danou práci nestačí a něco tam matlá
C) máš starého programátora (50+), který by za takový flek byl vděčný, ale dřepíš mu na něm ty