Xubuntu se aktualizací rozbilo

Xubuntu se aktualizací rozbilo
« kdy: 22. 08. 2023, 02:01:13 »
Zdravím,
dnes jsem chtěl instalovat nějaký soft...
A akorát jsem si naběhl.
Systém mi nabídl nové jádro či co... prostě novou verzi.
A jen z ní kvetu!!!
naprosto drtivá většina aplikací nemaká... prostě kliknu a ikonu a není. Nic se nestane.
I rozlišení monitoru. Hlásí se jako 1280x800 ale jestli je 1024 tak je to hodně. Ale nemám jiné volby...
a jiné errory...
jak se vrátím z5?
Nebo jak to vyléčím, aby vše makalo jak má?
Díky
T=
« Poslední změna: 22. 08. 2023, 07:27:25 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu update fuckUP
« Odpověď #1 kdy: 22. 08. 2023, 05:17:36 »
normalne pri startu vyberes predchozi jadro, ale predpokladam ze ti jel HWE upgrade kterej krome jadra povysuje i Xorg a Mesa, takze pokud mas s tim nekompatibilni (ovladacem ci vlastnim custom conf) tak si vyberem predchoziho jadra nepomuzes, navrat na predchozi verzi HWE si nejsem jistej, mohl bys zrusit cele HWE (tzn povysene jadro/xorg/mesa balicky) a vratit se k verzim (resp. rady, protoze minor verze by se porad meli aktualizovat) z prvniho vydani...

no a nebo misto navratu zpet zkusit zjistit s cim mas problem protoze ze by diky nekompatibilite grafiky (ale zaroven ti desktop najede) se aplikace nepustila se mi nezda...

mas Nvidia? zkusil bych prepnout z nvidia na nouveau ovladac pres "Dodatecne ovladace" nebo jen odinstalovat balicky nvidia-*

Re:Xubuntu se aktualizací rozbilo
« Odpověď #2 kdy: 22. 08. 2023, 11:06:57 »
jj mám nVidia...
a zkusím co píšeš. Skoro mám chuť všchno schodit a začít znova...
Celé to vzniklo, když jsem se snažil dohledat jak donutit Linux dělat Bootovací Flashky...
(A ono mi to nabídlo aktualizaci -> začínám mít strach aby i Linux nezačal mít trable jak widle... :( )
mno z5 k tématu...
opravdu je divné, že celý systém je teď významě pomalejší. I bootování z nějakých 7sec. je už v desítkách v teřin.
A mnoho aplikací vůbec nejde. A když jsem dal aktualizovat (reinstalovat) třeba Chromium. Tak jsem přišel o všechny záložky a celý to i vypadá divně.
Prostě je to celý nějaký špatně. LinSSID taky nemaká a nevím co ještě.
Prostě je to celý rozbitý a já jen na prášky
Asi začnu znova, což se mi vůbec ale vůbec zrovna nehodí...
Každopádně díky

Jose D

  • *****
  • 888
    • Zobrazit profil
Re:Xubuntu se aktualizací rozbilo
« Odpověď #3 kdy: 22. 08. 2023, 11:48:55 »
> I bootování z nějakých 7sec. je už v desítkách v teřin.

systemd-analyze umí ukázat co jak dlouho trvá. Nu a pak trocha čtení v journalctl -xe

Re:Xubuntu se aktualizací rozbilo
« Odpověď #4 kdy: 22. 08. 2023, 13:12:08 »
hmm tak mi to i vpodstatě zrušilo CD/DVDROM-ku...
prostě není jak pálit nic...
Je to celý nějaký zakletý
jen co nějak donutím udělat buď intalační CD nebo Flashku, což zatím nějak nemám jak... Tak to celý přeleju znova...


Re:Xubuntu se aktualizací rozbilo
« Odpověď #5 kdy: 22. 08. 2023, 14:42:09 »
Delší start může nastat, když nemůže nastartovat grafické prostředí a zvolí "nouzový" režim.

https://ubuntu.com/tutorials/create-a-usb-stick-on-ubuntu#3-launch-startup-disk-creator
by tam měl být v základu
« Poslední změna: 22. 08. 2023, 14:44:06 od Rovano _ »