skoro kazda IT fakulta si robi reklamu na tom, ako skvele pripravuje absolventov na prax.
Jistě. A každá soukromá škola v okresním městě, udělující titul MBA, připravuje skvělé manažery. A každý čistící prostředek dokáže odstranit skvrny, na které se jiné prostředky vůbec nechytají. A ještě je k nim deset šéfkuchařských nožů zdarma. A když každý den sníš jednu bobuli lisovaného zeleného ječmene, budeš skály lámat.
Ber to tak, jak to je: tohle je reklama. PR. Jako každé jiné.
Skutečnost je spíš taková, že
- v podstatě neexistuje způsob, jak s dobrou jistotou zjistit, nakolik studium pro pozdější praxi pomůže - nejrozumnější je asi dívat se na mzdy absolventů, ale to má taky spousty háčků. Největší je ten, že škola může fungovat čistě jako filtr inteligentních lidí a co učí je celkem jedno, hlavně že je to těžké a zaměstnavatel má jistotu, že absolvent je chytrej, protože to dal.
- se může stát (a netvrdím, jak často tomu tak je), že učitelé vůbec neví, co se skutečně v praxi děje. Z jednoduchého důvodu: oni v té praxi nejsou. Jsou na škole. A jsou placeni za jiné věci než za jaké jsou placení lidé v praxi. (Nehodnotím to a nikoho neobviňuju, jenom konstatuju, že výzkum, výuka a praxe jsou velmi rozdílné oblasti lidské činnosti)
- příjmy škol jsou velice málo (prakticky vůbec) závislé na tom, jestli učí využitelné nebo nevyužitelné věci - školy mají velmi malou motivaci zjišťovat si, co se doopravdy v praxi děje, a výuku tomu aktivně přizpůsobovat.
Asi nejrozumnější, co bys mohl udělat, je promluvit si s nějakými lidmi z praxe, co jim osobně škola dala a jestli by ti ji doporučilli taky. I tak si ale budeš muset to, co ti řeknou, vydělit dvěma, protože lidi typicky nemají chuť přiznávat, že na nějaké velké investici prodělali, spíš máme potřebu si to racionalizovat - že to vlastně k něčemu bylo... naučilo nás to myslet, poznali jsme život na koleji, naučili jsme se jíst příborem a používat rozvité věty a tak.
Na to, co zajímá HR, se vykašli úplně. To je naprosto irelevantní. V HR zhusta sedí pitomci, kteří o té práci nemají vůbec šajnu a jejich úlohou je jenom udělat hrubý předvýběr, aby skutečně kompetentní člověk nemusel ztrácet čas se zjevně úplně nevhodnými adepty. A hlavně: stačí být jenom trochu schopný a žádné přijímací pohovory nikdy absolvovat nemusíš, protože si prostě jenom budeš ty vybírat, kterou nabídku přijmeš (pořád ještě žijeme v situaci velkého převisu poptávky a v nejbližších 10-20 letech se to pravděpodobně moc nezmění.