Vaha vysokej skoly

Lama

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #45 kdy: 17. 07. 2016, 22:42:42 »
Citace
Tuxik

to nieeee :D:D:D:D

Ale ano, poslední dobou ho sleduju a to všechno z něj už vypadlo :D

To je nějakej novej druh masochismu? Sledovat co kdo blije za howna.
Ještě kdyby to bylo v rámci nějaké práce z oblasti psychologie, či psychiatrie, tak neřeknu.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #46 kdy: 17. 07. 2016, 22:44:48 »
Citace
Tuxik

to nieeee :D:D:D:D

Ale ano, poslední dobou ho sleduju a to všechno z něj už vypadlo :D

To je nějakej novej druh masochismu? Sledovat co kdo blije za howna.
Ještě kdyby to bylo v rámci nějaké práce z oblasti psychologie, či psychiatrie, tak neřeknu.

Je to jistá forma úchylky :) Někteří lidi mě ptostě baví :D

j

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #47 kdy: 17. 07. 2016, 22:47:24 »
...
Tak vzhledem k tomu ze jako gymplak ses vlastne bez jakkoli uzitecnyho vzdelani ...

... kde vyuka probiha stylem "drzte hubu a ucte se letopocty a vzorecky a hlavne nemyslete, protoze to narusuje vyuku". ...
Jiste, na VS probiha vyuka stylem "drzte huby a naucte se tyhle vety a definice a hlavne nemyslet, na to neni cas"

Od nulové po „prostě vyžadujeme a tečka“. To jsou otázky…
Proste to vyzadujem plati vyhradne pro statni spravu ... tecka.

Jak kdy, pro jaký předměty. Každej předmět má svůj web s materiály,minimálně podklady pro přednášky. Zažil jsem i předmět kde přednášející explicitně doporučil zakoupení knihy kterou sám napsal, a varoval před jejím warezením..  :D
Jo, zazil sem, kdyz to vyucujici dostal sezrat od dekana, protoze scripta vysly az po zkouskovym a on chtel resit, ze po internim netu koluje scan.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #48 kdy: 17. 07. 2016, 22:50:38 »
(ostatně výměna ponožek je ztrátou času) a pokaždé se o tebe zaměstnavatelé perou a hádají se o to, kdo ti dá co nejvíc peněz za co nejmíň práce.

Tak jestli si nemeni ponozky, tak mozna kvuli tomu musi tolikrat menit zamestnani. Vzdycky nastoupi a ihned poklese produktivita prace, protoze cela firma lezi v bezvedomi jeste hodinu pote, co odejde z prace.

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #49 kdy: 17. 07. 2016, 23:17:54 »
skoro kazda IT fakulta si robi reklamu na tom, ako skvele pripravuje absolventov na prax.
Jistě. A každá soukromá škola v okresním městě, udělující titul MBA, připravuje skvělé manažery. A každý čistící prostředek dokáže odstranit skvrny, na které se jiné prostředky vůbec nechytají. A ještě je k nim deset šéfkuchařských nožů zdarma. A když každý den sníš jednu bobuli lisovaného zeleného ječmene, budeš skály lámat.

Ber to tak, jak to je: tohle je reklama. PR. Jako každé jiné.

Skutečnost je spíš taková, že
  • v podstatě neexistuje způsob, jak s dobrou jistotou zjistit, nakolik studium pro pozdější praxi pomůže - nejrozumnější je asi dívat se na mzdy absolventů, ale to má taky spousty háčků. Největší je ten, že škola může fungovat čistě jako filtr inteligentních lidí a co učí je celkem jedno, hlavně že je to těžké a zaměstnavatel má jistotu, že absolvent je chytrej, protože to dal.
  • se může stát (a netvrdím, jak často tomu tak je), že učitelé vůbec neví, co se skutečně v praxi děje. Z jednoduchého důvodu: oni v té praxi nejsou. Jsou na škole. A jsou placeni za jiné věci než za jaké jsou placení lidé v praxi. (Nehodnotím to a nikoho neobviňuju, jenom konstatuju, že výzkum, výuka a praxe jsou velmi rozdílné oblasti lidské činnosti)
  • příjmy škol jsou velice málo (prakticky vůbec) závislé na tom, jestli učí využitelné nebo nevyužitelné věci - školy mají velmi malou motivaci zjišťovat si, co se doopravdy v praxi děje, a výuku tomu aktivně přizpůsobovat.

Asi nejrozumnější, co bys mohl udělat, je promluvit si s nějakými lidmi z praxe, co jim osobně škola dala a jestli by ti ji doporučilli taky. I tak si ale budeš muset to, co ti řeknou, vydělit dvěma, protože lidi typicky nemají chuť přiznávat, že  na nějaké velké investici prodělali, spíš máme potřebu si to racionalizovat - že to vlastně k něčemu bylo... naučilo nás to myslet, poznali jsme život na koleji, naučili jsme se jíst příborem a používat rozvité věty a tak.

Na to, co zajímá HR, se vykašli úplně. To je naprosto irelevantní. V HR zhusta sedí pitomci, kteří o té práci nemají vůbec šajnu a jejich úlohou je jenom udělat hrubý předvýběr, aby skutečně kompetentní člověk nemusel ztrácet čas se zjevně úplně nevhodnými adepty. A hlavně: stačí být jenom trochu schopný a žádné přijímací pohovory nikdy absolvovat nemusíš, protože si prostě jenom budeš ty vybírat, kterou nabídku přijmeš (pořád ještě žijeme v situaci velkého převisu poptávky a v nejbližších 10-20 letech se to pravděpodobně moc nezmění.


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #50 kdy: 17. 07. 2016, 23:20:43 »
To je mi jasne ze v tomto sa to lisit moze, niektore skoly to beru viac do hlbky, ale otazka je ci mi to realne aj k niecomu bude? Nieje lepsie ist na priemernu skolu, a pri nej sa venovat veciam a technologiam ktore ma bavia, pracovat a ziskavat prax, ktora sa mi urcite zide, ako sediet nad skriptami a tlacit do hlavy rozne matematicke dokazy? Nema pre zamesntnavatela predsa vacsiu hodnotu ta prva volba? Mozno kladiem hlupe otazky, no nerad by som spravil chybu, a neskor si vycital ze som sa nezariadil inac.
Odpovím ti příměrem (možná zbytečně obsáhlým) ze zde tak často opovrhovaného humanitního zaměření. Představ si filozofickou fakultu, filologické zaměření (pro neznalé jazyky).

Většina studentů tam studuje jednoborově nějaký jazyk, po skončení magistra mohou tento jazyk buď učit (pokud si přidají nezbytné pedagogické minimum) nebo fungovat jako překladatelé nebo kdekoliv, kde tento jazyk uplatní, výstupní znalost je někde mezi C1-C2. Téhož můžeš dosáhnout 3-5ti letým pobytem v dané zemi. Z pohledu javamana pak jsou to ztracené roky. S vyjímkou působení jako kantor, kdy je tato škola vyžadována, dosáhneš téhož třeba fungováním jako ou pair v dané zemi.

Ti lepší studují současně jazyky dva. Je to o dost náročnější a taky náhrada pobytem v daných zemích už je trochu komplikovanější, poněvadž to časově moc nevychází.

A pak tam jsou obory jako Obecná jazykověda. Žádný jazyk se tam sice pořádně nenaučíš (takže pro běžnou praxi to je dost nanic), zato ale poznáš základy latiny a učíš se základy dvou exotických jazyků. Výsledkem je pochopená stavby jazyků obecně, jejich vazeb a vztahů. Do určité míry se to dá přirovnat k matematickému vzdělání pro programátora. Předpokládá se, že nějaké jazyky buď umíš nebo se je doučíš.

No a pak jsou ti nejlepší, kteří studují Obecnou jazykovědu a k tomu si dají ještě dva jazyky. To ale opravdu není pro každého.

Takže je na tobě, na co se cítíš a kde bys chtěl být. Pokud nemáš ambice, Bc. na FIT je dobrá volba, ale stejně se můžeš uplatnit i bez vysoké školy. Možná ti to zavře nějaké příležitosti, ale není to nic omezujícího, bez čeho by se nedalo žít. Pokud chceš mnohem víc, Mgr. nebo matematické vzdělání je nezbytné. Předpokládá se osobní iniciativa. A to nemluvím o příležitostech se studiem na zahraniční škole (Erasmus).
Na FF UK obecná jazykověda rozhodně nic elitního není.

kdr

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #51 kdy: 18. 07. 2016, 09:57:38 »
Aku vahu davaju personalisti / zamestnavatelia tomu, aku skolu clovek skoncil?

Na volnou pozici Vám přijde 50 formálně použitelných přihlášek. Na pohovor můžete pozvat 10 lidí, protože na víc nemáte čas=peníze.

Kontrolní otázka: Co myslíte, který CV poletí do koše jako první?

Odpoveď: Pokud se domníváte, že (při stejném CV) u lidí z neznámých škol, tak se domníváte správně.

A včíl můžete mudrovat, co je ta neznámá škola. ;D


j

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #52 kdy: 18. 07. 2016, 10:27:47 »
Mudrujes ale blbe, neznam firmu ktera by neustale nehledala (do IT) lidi. Kolegacek rikal ze kdyz uz nekdo vubec prijde a nechce rovnou mega mesicne ... tak oslavujou. Jestli je nebo neni pouzitelnej se ukaze ve zkusebce. Hledaj treba programatory, a hlasej se jim i lidi, ktery sice maji uzasny CV plny uzasnejch veci, ale ve skutecnosti prej nezvladnou napsat ani povestnej hello world. A tohle sou zkusenosti drtivy vetsiny zamestnavatelu.

abaper

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #53 kdy: 18. 07. 2016, 10:39:33 »
Z mého pohledu jde spíš o to, že na VŠ se naučíš věci, které by jsi se sám doma naučil těžko. Namátkově věci okolo tvorby programovacích jazyků, fpga,.... Škola ti dá podobný rozhled v dalších oblastech IT, než je jen nějaké programování třeba v C. To je na tom to nejpodstatnější. Na VŠ nejdeš, aby jsi se naučil programovat v C, nebo C++ apod..
Když si budeš hledat práci, tak je jasné, že VŠ ti neuškodí. Na druhou stranu nemám pocit, že by jsi musel mít VŠ, aby jsi si našel práci jako programátor. Pokud ti je zatěžko 3 roky na VŠ, tak na to kašli. Pokud ne, tak jdi.

aaa

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #54 kdy: 18. 07. 2016, 12:00:10 »
U nas sa rozhodlo, ze sa budu brat uz len ludia s kvalitnou vysokou skolou v obore, lebo statisticky davaju lepsie vykony a posuvaju firmu dalej. Ale my si mozeme vyberat. Ak budeme surne potrebovat novych ludi, tak sa tato poziadavka odstrani.

javaman

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #55 kdy: 18. 07. 2016, 12:25:12 »
U nas sa rozhodlo, ze sa budu brat uz len ludia s kvalitnou vysokou skolou v obore, lebo statisticky davaju lepsie vykony a posuvaju firmu dalej. Ale my si mozeme vyberat. Ak budeme surne potrebovat novych ludi, tak sa tato poziadavka odstrani.

Tomu říkám řešení :D Neni lepší si najmou kvalitní HR, abyste tam pak neměli lopaty?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #56 kdy: 18. 07. 2016, 12:39:05 »
@javaman: Jestlize nedokazes napsat kratky text bez toho, ze bys pouzil slovo lopata, doporucuji psychiatricke vysetreni. Patrne se jedna o obsedantne kompulzivni poruchu a snad by pro tebe nasli nejakou lecbu, jako studene sprchy, elektrosoky a prasky. Mozna by pomohla lobotomie.

iwtu

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #57 kdy: 18. 07. 2016, 14:08:31 »
Samozrejme, pokud ti matika moc nejde, tak budto se do toho poradne obujes nebo musis vybrat skolu, kde maji matiku ponekud odlehcenou. Nejspis tedy asi ne Matfyz.

To je nie uplne pravda a ponukol by som iny pohlad veci. Sam na gymku nemal z matiky v zivote 1 a mam matfyz. Poznam vela prikladov, ktory mali z matiky na gymku 3, niektori experti aj 4 ale skoncili matfyz. Jeden trojkar z gymnazia dnes dokonca robi matematiku profesionalne, hoci isiel povodne na informatiku. Dalsi 4. z gymnazia ma matfyz a je z neho skromny ale takmer genialny programator. Takych prikladov je vela.

Otazka je preco. Totiz, zalezi od toho, ako sa matika na SS uci. Typicky matfyzak sa nerad bifli a ked bola matika vedena touto formou, tak ju nemal v laske. Alebo matika bola iba o nudnom pocitani. To tiez matfyzaka nezaujima. Radsej najde nejaky obecny algoritmus na vsetky priklady. A uprimne, este som nevidel matematika, ktory by pocital a nedaj boze mal odvahu pocitat na verejnosti. Aj fyzici pochopili, ze ak treba vypocitat, musia si sami a matematici im v tom velmi nepomozu..

MFF a tazka matika. Ja neviem. Pre mna by bola tazka matika asi na CVUT a nie na MFF. Aj pre vela mojich znamych. Lebo totizto pochopenie matematiky chce cas. Na MFF mas sice matiky menej ale ide sa do hlbky, ze to nakoniec pochopis.  Kamosi z MFF, co ucia matiku na CVUT, su zufali, lebo na CVUT studenti tomu nerozumeju a oni sa im ani necuduju, lebo oni pri pri takej kvantite tej matike tiez nerozumeli.

@primerny ak mas karieru rozbehnutu, asi to nikto velmi neriesi ale do svojej prvej prace som bol prijaty aj na zaklade toho, ze som studoval MFF.  Kazdopadne, ze poinformatikoch je dnes taky dobyt, ze to asi nie je klucove pre pracu. Ale za seba mozem povedat, ze teoreticke zaklady pre nejake sirsie pochopenie veci + spoluziaci, to sa hodi

pedro

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #58 kdy: 18. 07. 2016, 20:54:43 »
Ahojte, kedze dalsi skolsky rok budem koncit gymnazium, je nacase sa rozhodnut kam dalej. Preto by ma zaujimal vas nazor na nasledujucu otazku. Prosim rady typu "naco ides na vysku" atd. riesit nechcem, tak dufam ze sa nebude debata uberat tymto smerom. Aku vahu davaju personalisti / zamestnavatelia tomu, aku skolu clovek skoncil? Zaujima ma to hlavne preto, ze rad by som siel na VS no matika mi na gympli moc nesla ... bol som priemerny ak vobec. Ale na druhu stranu zas zboznujem programovanie. Robil som si pocas skoly vlastne appky v androide a trocha sa pohral aj s .netom, a viem ze programovanie je to cim sa chcem zivit. Som si vsak isty ze prestiznu skolu ako UK napr by som nedal. Takze co vy na to? Stretli ste sa uz s pristupom ze Vas nevezmeme lebo mate taku a taku skolu aj ked praticke skusenosti mate? Dakujem za odpovede

Mam pro Tebe blbou zpravu, kvalita VS studenta neodvisi od vysledku na stredni skole a kvalita zamestnani neni vysledkem uspesneho VS studia. Proto na polozenou otazku neexistuje spravna odpoved a tuto otazku, pokud uz ji chces klast, poloz nekomu, kdo Te osobne zna a muze si o Tvoji budoucnosti udelat nejaky kvalifikovany odhad.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #59 kdy: 18. 07. 2016, 21:04:12 »
@iwtu: To zalezi na tom, jestli matematik jsi nebo ne. Matematikem, podobne jako filosofem, se clovek nestava, ale rodi. Takze jsou lidi, kteri se matiku nejak nauci a umi ji pouzivat, pokud ji tedy nezapomenou, tak jako treba ja. A pak jsou lidi, kteri tu matematiku vymysli. Ti prvni by na Matfyz radsi lezt nemeli, nema to cenu, i kdyby to nejak prolezli.