Programování i administrování unixu je především řemeslo. Tak jako u jiných řemesel je možné ovládnou dvě naráz a to na velmi slušné úrovni. Stačí se podívat okolo na lidi, kteří jsou úspěšní ve svém oboru a zároveň pěstují nějakého toho koníčka na špičkové úrovni.
V mladším věku se určitě se vyplatí studovat a zkoušet obojí. Je vhodné k tomu přibrat i nějaké ty měkčí dovednosti. Ne, že by se sklepní varianty jak programátorů, tak administrátorů, neuplatnily, ale nehodí se jinam než do toho sklepa.
Je-li šance, tak zkusit i trochu formálního studia. Strávit alespoň rok nebo dva na VŠ se vyplatí. Jsou borci, kteří zvládají jedno nebo druhé z těchto řemesel na špičkové úrovni, a tu VŠ neviděli než z venku, ale při delší spolupráci člověk zpravidla zjistí, že jim něco chybí, že mají určité limity. Důležité je nezapomínat, že na té VŠ nejsou jen ty přednášky, ale především lidé, od nichž je možné čerpat různé zkušenosti a názory. Ono nejdůležitější, co si člověk ze školy (jakékoli) vezme, nejsou ani tak ty vědomosti, jako spíš určité metody práce.
V obou oborech je jistě je nutné dobře znát různé technologie, ale to podle mého není to hlavní. Člověk, který zná jen ty technologie a nic jiného zůstane pouhým fachidiotem - specialistou. Tím nechci nikoho urážet, jen je to asi jediný způsob jak charakterizovat některé ty "specialisty", kteří se nedokáží, když je to na místě, vyhrabat ze své škatulky a porozhlédnou se po řešení i jinde. Opravdový specialista zná limity jednotlivých technologií. Technologie jsou jen nástroj a na každém jednom je, aby je efektivně nasadil. Ale to nestačí. V každém větším společenství nastává nutnost spolupracovat s kolegy, komunikovat s vedením, zákazníkem, vysvětlovat, včas získat potřebné informace pro další posun projektu.
Každý sám si může nastavit svůj způsob, jak určit, že dotyčný dělá svou práci dobře. Je na něm jestli měří podle počtu známých programovacích jazyků, počtu příspěvku v diskusích nebo třeba podle toho kolik jeho práce stojí/ušetří peněz nebo času. Porovnáním ohodnocení s okolím se pak dá určit, jestli je možné obojí kombinovat nebo ne.