Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« kdy: 05. 08. 2024, 22:51:33 »
pouzivali jste je nekdy? pouzivate je, programujete v nich? jako decko si pamatuju, ze to meli rodice v praci, ale jen to tam lezelo a me to jen fascinovalo.

na alze je hp 12c v akci, ma to smysl dneska?


Karmelos

  • *****
  • 1 029
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #1 kdy: 06. 08. 2024, 09:07:08 »
Mám doma 15c. Pro normálního uživatele je na nic. Používá se jinak a bez návodu na ní nespočítáš ani 1+1.
Gréta je nejlepší.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #2 kdy: 06. 08. 2024, 09:34:17 »
U toho 12c jde to RPN vypnout, ne? U 15c nevím. Já měl TI-82 a TI-85 ještě mám, ale už to nevytahuju. Na mobilu mám

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.hipercalc&hl=en_US

a to mi vyhovuje. Máte někdo lepší kalkulačku na mobil?

Karmelos

  • *****
  • 1 029
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #3 kdy: 06. 08. 2024, 09:44:14 »
U toho 12c jde to RPN vypnout, ne? U 15c nevím. Já měl TI-82 a TI-85 ještě mám, ale už to nevytahuju. Na mobilu mám

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.hipercalc&hl=en_US

a to mi vyhovuje. Máte někdo lepší kalkulačku na mobil?
Mám 15c collectors edition a myslím že to vypnout nejde. Dá se na to zvyknout ale je to potřeba používat.
Taky mám tuhle hiper calc, ale kalkulačka v mobilu je pro mě nouzovka, než to člověk  spustí, přeskáče reklamy, novinky nové verze, tak na obyč stolní to máš dávno spočítané.
Gréta je nejlepší.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #4 kdy: 06. 08. 2024, 09:46:28 »
Mám doma 15c. Pro normálního uživatele je na nic. Používá se jinak a bez návodu na ní nespočítáš ani 1+1.

ja RPN znam, a na mobilu jsou emulatory techto kalkulacek. ale jestli tu neni nejaky velky fanousek? :-)


Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #5 kdy: 06. 08. 2024, 10:09:31 »
Taky mám tuhle hiper calc, ale kalkulačka v mobilu je pro mě nouzovka, než to člověk  spustí, přeskáče reklamy, novinky nové verze, tak na obyč stolní to máš dávno spočítané.

Tak já to používám často a celkem moc mi to reklam neukazuje. Už jsem i zvažoval koupit to PRO, ale zatím jsem se k tomu nedostal.

Já to zase spočítám rychleji na mobilu, než bych hledal tu fyzickou kalkulačku. Případně je někdy rychlejší bc v příkazové řádce, nebo prostě vyhledávač v prohlížeči. Co zrovna používám.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #6 kdy: 06. 08. 2024, 11:02:06 »
Proste si kupte Hiper calc bez ad. kolik kliknuti a penez to je?
Stezovat s ina reklamy...

ta app je tak super, ze jsem si do Windows nainstaloval win32 verzi, bohuzel se to android verzi ani zdaleka nevyrovna,

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #7 kdy: 06. 08. 2024, 11:45:03 »
Je to dnes módní retro předražená nostalgie.
Jestli jsi unuděný makléř který to chce mít pouze jako zajímavost položenou na stole tak to kup, ale jinak je to zbytečné, protože jakákoliv kalkulačka za pár (5-7) stovek je nesrovnatelně lepší. Ne že by počítala lépe, ale má většinou více funkcí.
Programování kalkulačky v době Excelu je úplně zbytečné.
Kromě toho, dnes se dá koupit i software do mobilu který ti simuluje konkrétní typ kalkulačky, ale umí např. foťákem číst vzorce, i dost složité, a ukáže ti postup i výsledek.

Karmelos

  • *****
  • 1 029
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #8 kdy: 06. 08. 2024, 12:34:40 »
Proste si kupte Hiper calc bez ad. kolik kliknuti a penez to je?
Stezovat s ina reklamy...

ta app je tak super, ze jsem si do Windows nainstaloval win32 verzi, bohuzel se to android verzi ani zdaleka nevyrovna,
Já mám v práci kalkulačku, nějakej sharp, položenou vedle klávesnice, takže šáhnu a počítám. Nestěžuju si na reklamy, ale že než začnu šmatlat na mobilu čísla, tak musim počkat než naběhne a pak odklikat nějaký obrazovky (reklamy a updaty). Protože to moc nepoužívám, tak mi tam ten update visí snad pokaždé když to otevřu.  Prémiová verze se mi kupovat nechce, když to otevřu tak jednou do měsíce max...  Tu stolní v podstatě denně...
... že je to super apka je bez debat...
« Poslední změna: 06. 08. 2024, 12:36:30 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #9 kdy: 06. 08. 2024, 12:48:23 »
bez návodu nespočítáš ani 1+1.
musíš si přečíst návod. Tam píšou, že je to jednoduché (HP-21) a že se to naučíš za pár minut (HP-25). Což je pravda.  Zvlášť pokud jsi někdy napsal nějaké počítání na 8087, RPN pro HP i 8087 navrhoval W. Kahan.

Na otázku Má to dneska smysl? Moc ne. Znám člověka, který starou kalkulačku hp používá, protože nacvakat tam  čísla a dostat průměr s  odchylkou je rychlejší než v Excelu, ale jinak jsou tyhle modely už jen na hraní pro nadšence a nostalgiky. Jmenovitě hp12 s 20 registry a 300 kroky bez návěští vyžaduje hodně nadšení nebo nostalgie, já sám mám jen tolik nadšení, že si radši hraju s emulátorem TI-59, který umí programy tisknout i ukládat.

Na běžné počítání v mobilu mám RealCalc, ten se nejvíc podobá mé středoškolské kalkulačce (takže na ní fungují zaběhlé zvyky) a reklamou neotravuje. Vedle počítače doma i v práci mi leží japonská. Sáhnout a cvaknout je rychlejší než přepínat panely  v prohlížeči. A líbí se mi jejich zelené displeje.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #10 kdy: 06. 08. 2024, 15:25:18 »
na alze je hp 12c v akci, ma to smysl dneska?

Ne když není ani na solar.

Na běžné počítání v mobilu mám RealCalc, ten se nejvíc podobá mé středoškolské kalkulačce (takže na ní fungují zaběhlé zvyky) a reklamou neotravuje.

Tu mám taky a má fajn jednoduché rozhraní.

Máte někdo lepší kalkulačku na mobil?

Lepší = více funkcí? Pokud ano,  tak ne. Ale pokud jde o pohodlnost a jednoduchost tak ten realcalc mě vyhovuje více. V případě složité matiky bych to stejně bouchal v počítači ve specifickém programu.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #11 kdy: 06. 08. 2024, 17:09:57 »
na alze je hp 12c v akci, ma to smysl dneska?

Ne když není ani na solar.

V tomto případě to není potřeba, ta kalkulačka vydrží s dodanýma baterkama roky (5 let v mém případě a pořád maká). Ale jestli koupit, to neporadím, záleží na use case

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #12 kdy: 06. 08. 2024, 20:10:45 »
Máte někdo lepší kalkulačku na mobil?
Já mám na Androidu TI-89 přes Graph 89. Ale je potřeba mít dump její ROM. Doporučuji.

Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #13 kdy: 07. 08. 2024, 03:56:33 »
Já jsem si teď koupil tohle:
https://allegro.cz/nabidka/vedecka-kalkulacka-casio-graph-25-e-maturalni-10195426119
Je to francouzská verze FX-7400G II (kalkulačku lze přepnout do angličtiny).
Přišlo to originálně zabalené. Přiložené baterie (AAA) měly na sobě uvedenou trvanlivost 2023, tak jsem raději rovnou použil nové.
Za ty peníze je to OK.

Jinak k té HP12c (a dalším HP modelům) se prodávají klony (DM12L) s větším výkonem než originál
https://www.swissmicros.com/products

Zopper

  • *****
  • 745
    • Zobrazit profil
Re:Koupě retro kalkulačky HP 12c, 15c
« Odpověď #14 kdy: 07. 08. 2024, 10:47:35 »
Programování kalkulačky v době Excelu je úplně zbytečné.
Programování (na grafické! kalkulačce) je super na taháky a urychlení výpočtů, pokud je člověk ještě na škole a může používat tu kalkulačku. Do teď ty taháky a automatická řešení el. obvodů (s vyplivnutím těch důležitých mezikroků) mám ve své staré Casio Algebra FX 2.0. :D

Pro grafickou kalkulačku pořád nějaké využití vidím - snadno se tam zadají i složitější výpočty s hromadou závorek nebo mezikroky uloženými v paměti, které bych jinak musel řešit Excelem, Python shellem, bc, nebo tak něčím. Ale asi bych si ji kvůli tomu nekupoval, to se zase nevyplatí.