Tizen + IPv6 = chyba připojení

Tizen + IPv6 = chyba připojení
« kdy: 15. 07. 2024, 10:30:58 »
Televize od Samsungu si začala z ničeho nic stěžovat na IPv6 jakmile zapnu TV. Je to pokaždé úplně stejné, vyskočí hláška: "chyba internetového připojení" stačí zmáčknout zkusit znovu a vše funguje. Jakmile to ale děláte neustále tak tolerance trpělivosti rapidně klesá.

Kdyz vypnu IPv6 na routeru tak TV funguje a hláška se nezobrazí.

Na nastaveni v6 v routerOS jsem vůbec nechytal takže konfigurace je už rok stejná (Metronet statická /56).

V nastavení TV je jediná možnost a to zobrazit v6 adresu, tím to u korejců končí.

Řešil to někdo abych nemusel ztrácet čas se Samsung podporou? Třeba nastavit mikrotik tak, aby TV vůbec nedostávala informace o v6 na úrovni ethernet portu routeru? Jde to vůbec?

Klasický restart tv/obnovit síťové nastavení/vypojeni el. jsem samozřejmě již zkoušel. TV je propojena kabelem přímo do routeru.

Všechny ostatní zařízení v síti v6 funguji OK. Vůbec netuším co tomu vadí.


Re:Tizen + IPv6 = chyba připojení
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2024, 11:30:14 »
Nejdřív bych se podíval pomocí tcpdump, co se ta televize snaží po startu dělat a co selhává. Může to být třeba dotaz na konkrétní doménu v DNS nebo snaha komunikovat s nějakou podivnou IP adresou. Tohle by mohlo ukázat na konkrétní problém a nastínit případné řešení.

Pokud je to rozbité nějak moc už v té televizi, pak samozřejmě je možné pro ni zakázat IPv6 tak, že se pro její ethernetový port budou filtrovat RA a tím pádem nedostane vůbec IPv6 adresu a bude jen na IPv4.

Re:Tizen + IPv6 = chyba připojení
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2024, 21:22:10 »
Udělal jsem záznam skrze packet sniffer (tcpdump mikrotik podle jejich wiki nevede) a prohnal wiresharkem. Záznam je samozřejmě 2500 položek ale vystřihnul jsem úplný začátek po zapnutí TV viz příloha.

Dá se z toho usoudit, že TV z nějakého důvodu upřednostňuje v4 DNS a tím se to zasekne? Nebo dat na posouzení je málo? Začernil jsem většinu MAC/IP lokalních zařízení tak snad to nebude překážet.

Podstatná informace je, že jsem zjitil že TV má jiné číslo softwaru. Musela tedy proběhnout aktualizace která to rozbila ale chci si být jistý, že to není na straně routeru (mikrotik a jejich aktualizace jsou často taky loterie) než začnu studovat jak blokovat RA na eth portu.

Re:Tizen + IPv6 = chyba připojení
« Odpověď #3 kdy: 16. 07. 2024, 08:42:41 »
Jestli se nepletu, tak Mikrotik (většina krabic) má umět port mirror - poslat data z jednoho interfejsu i na další, kam si připojíte wireshark a jen nasloucháte / analyzujete.