PHP: knihovna pro prezentační stránku

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
PHP: knihovna pro prezentační stránku
« kdy: 28. 04. 2023, 13:59:10 »
Ahojte,
v PHP som robil uz davnejsie a modernym PHP 8 nemam skunosti. Zaujima ma aku kniznicu alebo framework zvolit pre prezentacnu stranku, kde bude kontaktny formular a dva endpointy restoveho API?

Riesnie typu wordpress a drupal nechcem, to je velky moloch, radsej by som sa vyhol aj frameworkom, ale ked to inac nepojde...
« Poslední změna: 28. 04. 2023, 16:03:31 od Petr Krčmář »


Re:PHP - kniznica pre prezentacnu stranku
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2023, 15:50:52 »
Symfony + Twig.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #2 kdy: 30. 04. 2023, 17:53:44 »
Slim + Twig.

Na tyto jednoduché microweby velice rychlé řešení.

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #3 kdy: 03. 05. 2023, 11:28:16 »
Vdaka zten SLim vyzera zuajimavo. Skusal som ho, len podla ich ofiailneho navodu nejde nainstalovat, ked som vygooglil co mam zas napisat d composeru aby to slo, tak dostavam runtime errory.

Svatopluk Vít

  • *
  • 25
  • Ajťák, táta a manžel
    • Zobrazit profil
    • Různé info
    • E-mail
Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #4 kdy: 03. 05. 2023, 11:51:45 »
A co třeba GRAV? Více o něm na https://github.com/getgrav/grav


BoneFlute

  • *****
  • 1 983
    • Zobrazit profil
Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #5 kdy: 03. 05. 2023, 12:43:02 »

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #6 kdy: 03. 05. 2023, 13:15:36 »
Vdaka zten SLim vyzera zuajimavo. Skusal som ho, len podla ich ofiailneho navodu nejde nainstalovat, ked som vygooglil co mam zas napisat d composeru aby to slo, tak dostavam runtime errory.
co jsi tam napsal, jake errory, jakou mas verzi os, php atd?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #7 kdy: 03. 05. 2023, 15:59:25 »
IMHO na čistém "nefrejmworkovém" PHP není nic špatného - mám pocit, že se na to zapomíná
Takovou banalitu za tebe napíše i ChatGPT s php cURL. Jestli je to php5 nebo 8 je vcelku jedno



Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #8 kdy: 03. 05. 2023, 17:11:59 »
IMHO nemas pravdu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #9 kdy: 04. 05. 2023, 06:16:26 »
IMHO na čistém "nefrejmworkovém" PHP není nic špatného - mám pocit, že se na to zapomíná
Takovou banalitu za tebe napíše i ChatGPT s php cURL. Jestli je to php5 nebo 8 je vcelku jedno
Teoreticky na něm není nic špatnýho. Akorát psát v něm tak, abys nezapomněl na žádnou past nebo divnost, není úplně pro začátečníka. A nakonec skončíš s víc kódem, než když použiješ framework.

@Tazatel: Jestli máš chvilku času, zkus se podívat na Symfony a Laravel - každej je trochu jinej a vyhovuje jinýmu druhu lidí, ale mezi těmahle dvěma si vybere skoro každý... A naučit se principy vytváření stránek v MVC frameworku se ti může hodit i v budoucnu třeba v úplně jiným jazyce.

3ugeene

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #10 kdy: 04. 05. 2023, 06:35:51 »
musi to byt PHP? Ja ho delam x let a dnes uz bych si pro takovou banalitu sahl po necem modernejsim - FE i BE pravdepodobne v javascriptu, i kdyz by to mel byt jednoduchy react + express.js

Jinak pro neco takovyho bych v PHP vybral asi Nette - je fajn, komunita a dokumentace obcas vaznou. Pripadne symfony

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #11 kdy: 04. 05. 2023, 08:23:36 »
A co třeba GRAV? Více o něm na https://github.com/getgrav/grav

Grav - pozeral som sa na to a pride mi to skor ako generator statickej stranky, nie ako framework. Prebehol som to len zbezne. Ako sa tam da spravit REST endpoint?

Vdaka zten SLim vyzera zuajimavo. Skusal som ho, len podla ich ofiailneho navodu nejde nainstalovat, ked som vygooglil co mam zas napisat d composeru aby to slo, tak dostavam runtime errory.
co jsi tam napsal, jake errory, jakou mas verzi os, php atd?

Nieco s composer autoload, nevedelo najst/otvorit zavislosti. Zial mam to na virtualke CentOs7, lebo vramci prieskumu sa mi nechcelo vytvarat novu.

https://github.com/tacoberu/nette-slidee

Používá Nette a Latte.

nette, laravelu a velkym frameworkom som sa chcel vyhnut, lebo ide o prezentacnu stranku, kde 90% obsahu bude staticky text a obrazky. A nechce sa mi mrhat vykonom na prevadzku obrovskeho frameworku.

IMHO na čistém "nefrejmworkovém" PHP není nic špatného - mám pocit, že se na to zapomíná
Takovou banalitu za tebe napíše i ChatGPT s php cURL. Jestli je to php5 nebo 8 je vcelku jedno

V tych casoch, ked som este robil v PHP 5.1 som si vlastny mikro-framework spravil, sice to nebolo MVC ale tak viac strankovo orientovany. Bolo to male richle a svizne a poziadavky mi to splnilo. Ale touto cestou uz nechcem ist.
No hladam nieco podobne male a stihle.

@Tazatel: Jestli máš chvilku času, zkus se podívat na Symfony a Laravel - každej je trochu jinej a vyhovuje jinýmu druhu lidí, ale mezi těmahle dvěma si vybere skoro každý... A naučit se principy vytváření stránek v MVC frameworku se ti může hodit i v budoucnu třeba v úplně jiným jazyce.
Ja pouzivam MVC v inych jazykoch, tu iste skor o to, ze je to pre znameho, tak aby som to mohol hodit na najlacnejsi hosting.

musi to byt PHP? Ja ho delam x let a dnes uz bych si pro takovou banalitu sahl po necem modernejsim - FE i BE pravdepodobne v javascriptu, i kdyz by to mel byt jednoduchy react + express.js

Jinak pro neco takovyho bych v PHP vybral asi Nette - je fajn, komunita a dokumentace obcas vaznou. Pripadne symfony

Ano musi... dovod vyssie. React na prezentacnu stranku? OMG. Okrem toho, ze mi to tam nijako nepomoze, je to asi najvetsi blotware so sucasnych FE frameworkov a navyse porusuje seperarion of concerns. A node tiez nie, to naozaj nepovazujem za moderny jazyk. A ako bolo spominane vyssie chcem to na PHP kvoli hostingu.

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #12 kdy: 04. 05. 2023, 09:08:32 »
Nieco s composer autoload, nevedelo najst/otvorit zavislosti. Zial mam to na virtualke CentOs7, lebo vramci prieskumu sa mi nechcelo vytvarat novu.
radost snazit se ti pomoci
Děkuji za možnost editace příspěvku.

3ugeene

Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #13 kdy: 04. 05. 2023, 13:05:28 »
Ano musi... dovod vyssie. React na prezentacnu stranku? OMG. Okrem toho, ze mi to tam nijako nepomoze, je to asi najvetsi blotware so sucasnych FE frameworkov a navyse porusuje seperarion of concerns. A node tiez nie, to naozaj nepovazujem za moderny jazyk. A ako bolo spominane vyssie chcem to na PHP kvoli hostingu.

V tom případě bys to měl dělat čistým PHP a netahat tam x mega PHP sraček, to je pak bloatware úplně stejně. Líbí se mi, jak je moderní vývoj (obecně) založený na tom, že potřebuju formulář, co má odeslat data na mail a tudíž k tomu potřebuju desítky knihoven :)

Ale jinak samozřejmě chápu. PHP8 už se dá nazvat jakéž takéž moderním jazykem. Nicméně za mě je JS jazyk na vyšší úrovni. Ale samozřejmě záleží na kupě věcí :)
« Poslední změna: 04. 05. 2023, 13:07:38 od robin martinez »

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP: knihovna pro prezentační stránku
« Odpověď #14 kdy: 05. 05. 2023, 08:02:35 »
V tom případě bys to měl dělat čistým PHP a netahat tam x mega PHP sraček, to je pak bloatware úplně stejně. Líbí se mi, jak je moderní vývoj (obecně) založený na tom, že potřebuju formulář, co má odeslat data na mail a tudíž k tomu potřebuju desítky knihoven :)

Ved o to sa snazim, preto hladam nejaky mikro-framework - kvoli tym dvom REST endpointom a tiez by som chcel MVC aby som rozumne renderoval obsah.

A tym blotware som ani nemyslel velkost kniznic, ale skor tym, co musi clovek napisat v Reakte v skutocnej aplikcii (nie helo world) aby to vobec fungovalo. Pricom ostatne SPA frameworky su na tom v tomto o dost lepsie. A samozrejme nepotrebuju samostatnu kniznicu na pracu s formularom.