Nepřipojím se na IPv4 adresy

Nepřipojím se na IPv4 adresy
« kdy: 07. 05. 2024, 20:26:45 »
Občas se mi stane, že se nemůžu připojit na stránky, které používají pouze ipv4 adresy, přitom stránky s ipv6 adresou fungují. Zkoušel jsem ping na jmenný adresy i na ip adresy, ale napíše to, že cíl není dosažitelný nebo jsem zkoušel vypnout LTE modem a potom zase zapnout. Nic nepomáhá a po 15 až 30 minutách to začne zase fungovat, aniž bych cokoli dělal. Zajímavé je, že překlad adres funguje, jak Firefox tak nslookup adresu přeloží. Připojení je přes LTE, modem je připojen přes Ethernet a na něj se dostanu.
Zajímalo by mě, jestli se vám něco takového už stalo a čím by to mohlo být. Díky za odpověď.



Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #1 kdy: 07. 05. 2024, 23:11:45 »
A co píše:
ipconfig - vlastní IP adresa, GW?
tracert - kde po cestě se to ztratí?

Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2024, 01:05:13 »
Ještě doplním. Na počítači běží MX Linux. Zkoušel jsem také jiný modem a také to přes něj v tu dobu nejde. V modemu se zobrazí adresa poskytovatele a DNS (IPv4 a IPv6) a je v něm SIM karta od O2. Jiná karta (od T-mobile) v něm v tu dobu funguje.
ifconfig – zobrazuje správné adresy, TX/RX se pomalu zvyšuje o několik paketů za sekundu
traceroute – skončí u adresy modemu (192.168.x.x)
traceroute6 – pokračuje dál
GW ? - nevím, co to je

Nefunguje to tak jednou za měsíc a zrovna v době, kdy potřebuji něco důležitého řešit.

Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2024, 14:39:57 »
Je to asi blbost, ale stalo se mi, že při výměně UPC modemu se změnilo číslo sítě na 192.168.0.x (a na tom krámu to nejde přepnout). No a v síti byla trochu zapomenutá krabička od TP-Linku s výchozí adresou 192.68.0.1 a pěkně se to s routerem hádalo. Chvilku trvalo, než jsem na to přišel, protože to nedělalo pořád a když IPv4 nefungovalo, tak pořád jelo IPv6 - takže značná část provozu problém neměla.
Tak jestli v té síti není ještě někdo moc iniciativní - ať už se hádající o adresu, nebo třeba  druhý DHCP server, který inzeruje sebe jako gateway.
« Poslední změna: 08. 05. 2024, 14:45:20 od BobTheBuilder »

Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #4 kdy: 08. 05. 2024, 15:55:56 »
To se mi stalo v jedné síti, kam jedna firma připojila své zařízení, nastavila statickou IP adresu a  zapomněla ji zapsat do tabulky a já tam zapojil displej, nastavil náhodou stejnou adresu a ten asi jednou za hodinu hlásil chybu sítě. Naštěstí jsme to odhalil včas.
V mém případě Internet funguje každý den, někdy běží od rána do večera a žádný problém není. Modem vypínám každý večer a až když ho potřebuji tak ho znovu zapnu. Většinou je připojen pouze 1 počítač, žádné jiné zařízení. Zkoušel jsem 2 modemy, oba mají zapnuté DHCP, jeden má adresy 192.168.0.x, druhý 192.168.8.x.
Ping na IP adresy modemu (192.168.x.x a 100.x.x.x) je úspěšný, ale ping na výchozí bránu (gateway, GW?, IP=100.x.x.x) a DNS poskytovatele je někdy úspěšný, někdy není. Například v pondělí 6.5. byly ty adresy nedostupné, ale v březnu, když to nešlo, tak odpověď přišla, ale zapomněl jsem zkusit traceroute.
Mě to připadá, že pakety s IPv4 adresou v síti O2 se přenáší příliš pomalu nebo nedokážou vůbec projít.
« Poslední změna: 08. 05. 2024, 15:58:24 od nonius »


e3k

  • ****
  • 254
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #5 kdy: 08. 05. 2024, 19:08:26 »
Mě to připadá, že tvoj ISP experimentuje s networkom. Skus napisat do O2?

Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #6 kdy: 08. 05. 2024, 20:59:52 »
Ono to vypadá, že je tady problém s místní BTS nebo je přetížená, ale poslední dobou s rychlostí není problém (běžně 20-30Mbit, maximálně 50Mbitů), přidali sem další LTE pásma, ale občas to klesne na několik megabitů.
Můžu se připojím ještě ke vzdálené BTS, nicméně musel bych dát modem ven nebo vyvést ven antény, jinak se nepřipojí. Až to zase nepůjde, tak to zkusím.

Dalo by se ještě něco vyzkoušet, abych zjistil kde může být chyba?

Dalo by se připojit přes nějaký proxy server nebo VPN, abych se k těm stránkám dostal? Zkoušel jsem ty stránky otevřít přes online proxy, ale pouze jeden proxy server dokázal ty stránky načíst. Není to sice tak důležité, protože mám ještě mobil s kartou od T-Mobile, ale docela by mě to zajímalo, jestli by to šlo.



Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #7 kdy: 22. 05. 2024, 20:20:21 »
Dnes to přes hodinu nešlo a tak jsem na to přišel. DHCP server sítě O2 přidělí adresu modemu 100.99.188.192 a výchozí bráně 100.88.199.197 a maska podsítě je 255.255.255.0, takže to nemohlo fungovat.

Stejně by mě zajímalo, jestli by bylo možné využít nějaký proxy server nebo VPN, abych se na ty stránky s adresou IPv4 dostal.



jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #8 kdy: 22. 05. 2024, 20:38:46 »
Pokud ti jde jen o web, stahni si torbrowser.

Jo, a tipni si z te konfigurace nejaky screen a omlat jim to ohlavu vcetne toho, ze chtej vratit poplatek kvuli jejich chybe a rozbiti site. Idelane si ktomu zavolej (nerodineho) svedka, kdyby meli kecy ze takovy orbazek si umi vyrobit kazdej.
« Poslední změna: 22. 05. 2024, 20:41:09 od jjrsk »

Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #9 kdy: 22. 05. 2024, 21:12:43 »
Jde mi pouze o několik stránek. Kouknout a jít dělat něco jiného. Ten torbrowser mě taky napadl, ale nevím, jestli dokáže fungovat pouze s IPv6 adresami. Někdy to vyzkouším. Ty online proxy servery jsou dost nespolehlivé, dnes nešel žádný.
Zajímavé je, že pokaždé při připojení k síti (vypnutí/zapnutí modemu, při ztrátě signálu) se nastaví jiná adresa, většinou v rozsahu 100.x.x.x, někdy 10.x.x.x. Jestli se to mění při přecházení z jedné BTS na druhou jsem si nevšiml, musím se na to zaměřit. Nicméně to přecházení není asi časté.


jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Nepřipojím se na IPv4 adresy
« Odpověď #10 kdy: 23. 05. 2024, 08:00:35 »
...jestli dokáže fungovat pouze s IPv6 adresami...
Jasne ze dokaze, gw s ipv6 je pomerne dost. Mozna mu to bude trochu dyl trvat (nez se pripoji), protoze bude pochopitelne zkouset i ty 4ky, protoze nebude mit jak zjistit ze nejedou. Ale jakmile se ti spoji ten tor, tak uz ti to pojede.

Samo muzes pouzit libovolnej browser a do toru si ho namirit sam, tohle je predevsim easytotest.