Java otevřela nový segment. Python nahradil Perl.
Ja by som bol opatrný pri slove nahradil. V súčasnosti je dnes viac Perl programátorov,
ako v minulosti. Akurát ostantné jazyky sú populárnejšie a Perl nie je na očiach.
Skôr by som tipoval, že Python obsadil oblasti, ktoré mohol mať Perl. Na webe Perl
zas vytlačilo PHP.
Je pozoruhodné, že Python oveľa viac populárny ako Perl. Perl je len o 2-3 roky starší
ale jeho CPAN bol spustený v roku 1995!!! Python mal dlhé roky v tom chaos a jednodný
repozitár sa podarilo dosiahnuť len pár rokov dozadu.
1. PyPI je na světě od roku 2002, ale Python měl poměrně obsáhlou knihovnu v základní instalaci (batteries included). CPAN přinášel slušný dependency hell, vzpomínám si, jak jedno české fórum běželo na redakčním systému, který stavěl nad konkrétními verzemi knihoven z CPANu a jak bolestné bylo ho rozjet. Python už tenkrát měl Django a další podobné počiny, které fungovaly jinak. PyPi je výhoda, ale že bychom perlistům tenkrát nějak zvlášť záviděli, to ani ne.
2. Python se prosadil v oblastech, kam Perl nikdy neproniknul nebo se používal okrajově, ať už to je skriptování her nebo různých aplikací nebo vědecké výpočty.
3. V oblasti "systémových skriptů" vytlačuje řešení psaná dříve nejenom v Perlu, ale i v shellu nebo třeba C. Co je ale podstatné a v tom se přístup X nahradil Y mýlí, roste počet různých systémů a utilit obecně. Přísně vzato, Python nahrazuje jakýkoli turingovsky úplný jazyk. My, kteří jsme dříve dělali v C (ale vyrůstali na Basicu a Pascalu), pak v C++, jsme přešli na Python a následně třeba začínáme dělat s Rustem. Ale děláme věci, jaké se v C tenkrát nedělali a jsou zde spousty programátorů, kteří C neznají nebo ho v praxi nepoužili a jedou v tom s námi.