PC se samo vypíná a restartuje

PC se samo vypíná a restartuje
« kdy: 14. 06. 2024, 20:30:08 »
Ahoj poridil jsem si od znameho pouzity PC. Intel i7 8700, 16GB RAM DDR4, Nvidia 3070 8GB, MB ASUS ROG B360-F Gaming. Pocitac jsem hodil do tovarka a nainstaloval si vse potrebne. Jenze po par dnech se mi PC sam vypnul a znovu nahodil. Ze zacatku jsem to moc neresil protoze se to asi obcas stat muze ale problem pretrvava. Ze zoufalstvi jsem znovu preinstaloval WINY a nainstaloval jen to nejdulezitejsi abych mohl fungovat a PC byl relativne cisty. Myslel jsem si ze mam vyhrano ale po 3 dnech se restartoval znovu. Nedela to u zadne konkretni akce a je to nahodile. 2 dny nic a pak treba 3x hned za sebou. Podarilo se mi pres msinfo32 stahnout logy s chybou a ty prilozim do souboru. Treba v tom nekdo neco vycte protoze ja takhle do hloubky pocitacum nerozumim. Jinak vsechny ovladace jsou aktualni (doufam). Windows mam aktualizovany, zakladni desku pres Armoury crate jsem aktualizoval, grafiku taky. Prehrati to nebude protoze jsem zkousel zatezovy test graficke karty a po 8 minutach v plne zatezi jelo vse v poradku. Prevazne se to deje u hrani her ale stahuji detaily na minimum abych PC zbytecne nezatezoval ale restart se deje i mimo hrani her. Predem diky za jakekoliv informace.


Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #1 kdy: 14. 06. 2024, 20:57:20 »
Tohle jsem zažil - prakticky stejné příznaky - mohl za to zdroj, který občas nestačil - a počítač se restartoval...

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #2 kdy: 14. 06. 2024, 21:07:12 »
Zda jde čistě o zdroj, nebo napájecí kaskádu desky, to bez měření nezjistíš (ID v EventLog nemůže z principu rozlišit, zda je problém ve zdroji, nebo MB).
Carpe diem

Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #3 kdy: 15. 06. 2024, 00:06:59 »
Zda jde čistě o zdroj, nebo napájecí kaskádu desky, to bez měření nezjistíš (ID v EventLog nemůže z principu rozlišit, zda je problém ve zdroji, nebo MB).
Ano, to je pravda, ale obvykle BFU (čti Běžný Franta Uživatel) nemá doma na měření vybavení a znalosti. První volbou je vyměnit zdroj obzvláště, pokud nemá prémiové osazení.

Samozřejmě v případě, že by šlo rizikového výrobce jako třeba MSI, tak bych přemýšlel o desce.

Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #4 kdy: 15. 06. 2024, 13:45:50 »
Možností je více. Doma si to sám moc nediagnostikuješ, pokud nemáš tester a další hardware. Můžeš to ještě strčit někam do servisu.
Ale můžeš si diagnostikovat alespoň něco. Třeba projet RAMky testem. Podívat se zda disk je ok. A potom jak tu radí, zdroj, deska, GPU atd. Nebo prohodit porty pro disky. Pamatuju jedno PC, kde bylo navěšené SSD v portu 0. A při přepojení do portu 2 už to přestalo ve Windows padat. Nedíval jsem se jaké porty má ta deska.
Ještě je blbé, že ty Windows už můžou být bouchlé tím nenadálým resetem/vypnutím.
Takže bys měl manuálně pouštět po každém pádu scandisk C. chkdsk C: /f, potvrdit Yes, v admin cmd. A to klidně 2x za sebou, neb Microsoft to neřeší. Ten Ti jen kecne do logu, že je oddíl ok. A není.
Windows bys měl opravit přes pár příkazů.
https://support.microsoft.com/en-au/topic/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system-files-79aa86cb-ca52-166a-92a3-966e85d4094e

Až poté se dá říci, že máš funkční OS, na kterém dále testovat.

Možná by bývalo rychlejší si po čisté instalaci vytvořit zálohu a tu tam potom nalít po každém nenadálem pádu OS.
« Poslední změna: 15. 06. 2024, 13:50:50 od Rovano _ »


Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #5 kdy: 15. 06. 2024, 13:51:34 »
Nebo ti to resetuje klidně jen USB hub nebo se něco přehřívá. Možností je spousta. Někdy je lepší obětovat pár stokorun na servis.

ox ox

Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #6 kdy: 15. 06. 2024, 19:34:31 »
Kdysi měl kolega pc s mechanicky nakopnutým resetem / nějaké pérko se náhodně bloncalo /, pc se chovalo podobně.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #7 kdy: 15. 06. 2024, 22:18:46 »
Může být, ovšem pravděpodobnost takové příčiny nebude příliš vysoká a byla by to dobrá detektivka. Jenže jsem realista a pragmatik, proto bych začal proměřením (většina lidí asi v servisu) základních komponent a důkladné otestování v minimální konfiguraci s čistým systémem. Jen memtest86+ zabere hodně času, stejně jako CPU stress musí zvládnout nikoliv v jednotkách minut, ale minimálně hodin apod. Osobně bych to rozebral u sebe na dílně, napíchnul měření a asi bych se divil, co z toho leze (zdroj).

Carpe diem

Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #8 kdy: 25. 06. 2024, 20:24:36 »
Za mnoho takových problémů prý může zdroj, takže i já bych začal s pátráním zde. Nabízí se, že by to mělo zlobit hlavně v zátěži, ale:

1. Zdroj má více napájecích větví, může zlobit jedna z nich. Takže zátěž na CPU nemusí dělat totéž co zátěž třeba na GPU.
2. Může jít třeba o nějaký studený spoj, který se bude projevovat trochu náhodně, ne nutně vždy v zátěži.

BTW, kdysi jsem řešil podobný problém, z velké části za to mohlo vadné SSD, které se občas odpojovalo. Ve S.M.A.R.T. jsem pak viděl vysoký Unsafe shutdown count, který po restartu narůstal. Pokud máte po ruce nějaký nástroj na zobrazení údajů ze S.M.A.R.T., zkontroloval bych to. Ale případné vysoké číslo může znamenat jak problém se SSD, tak problém se zdrojem. Takže toto dává smysl asi až po vyloučení problému se zdrojem.

Re:PC se samo vypíná a restartuje
« Odpověď #9 kdy: 26. 06. 2024, 14:33:54 »
Za mnoho takových problémů prý může zdroj, takže i já bych začal s pátráním zde. Nabízí se, že by to mělo zlobit hlavně v zátěži, ale:

1. Zdroj má více napájecích větví, může zlobit jedna z nich. Takže zátěž na CPU nemusí dělat totéž co zátěž třeba na GPU.
2. Může jít třeba o nějaký studený spoj, který se bude projevovat trochu náhodně, ne nutně vždy v zátěži.

BTW, kdysi jsem řešil podobný problém, z velké části za to mohlo vadné SSD, které se občas odpojovalo. Ve S.M.A.R.T. jsem pak viděl vysoký Unsafe shutdown count, který po restartu narůstal. Pokud máte po ruce nějaký nástroj na zobrazení údajů ze S.M.A.R.T., zkontroloval bych to. Ale případné vysoké číslo může znamenat jak problém se SSD, tak problém se zdrojem. Takže toto dává smysl asi až po vyloučení problému se zdrojem.
U toho smartu dost pomaha prostudovat mimo counteru i smart event log. Malo lidi vi ze neco takoveho vubec existuje. Z nej poznate jestli za odpojovani treba nemuze radic nebo spatny kabel. A porovnat sledovat odpojovani rozhrani v logu operacniho systemu. To by melo byt alfa a omega kazdeho kdo se nazyva sysadmin nebo storage admin a potrebuje delat diagnostiku. Drazsi disky dokazi reportovat i problem s napajenim pripadne maji implementovanu nejakou vlastni energetickou rezervu (staci maly hicap reseni) na "last gasp" log report.
Obcas to ale muze i znamenat problem s firmware a spatnou implementaci sleep rezimu. Nezapominejte ze uspava se jak disk tak i rozhrani na druhe strane. Tech chyb v SSD firmwarech je porad hodne. Enterprise hw nevyjimaje.