Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux

Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« kdy: 28. 03. 2024, 16:04:56 »
Ahoj, mám problém se spuštěním Kali na novějším notebooku od Dell. Na starém notebooku stačilo při zapnutí přidržet tlačítko F12 a Kali naběhlo a vybral jsem variantu ve které jsem chtěl pracovat. Nyní zkouším Ctrl+Shift+F12, nebo Fn+12, apod a nenaběhne. Kde prosím dělám chybu? Používám stejnou kartu na které to spouštím == na starém spustím / na novém nenespustím.


mhepp

  • ***
  • 152
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #1 kdy: 28. 03. 2024, 16:56:51 »
Přečíst si návod k notebooku (a nejspíš vypnout secure boot).

Víc asi nelze poradit, protože věšteckou kouli mám v opravě.

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #2 kdy: 28. 03. 2024, 17:04:30 »
  • Správná klávesová zkratka pro zobrazení boot menu na Dellech je F12 nebo Fn+F12, podle toho, jak je nastavené v BIOSu.
  • do BIOSu se dostanete stiskem F2 nebo Fn+F2. Ale většinou to přijde s nastavením bez toho Fn
  • Vypnout Secure boot: BIOS > Secure boot > Secure boot Enable > vybrat disable
  • Píšete "kartu". To je SD karta? Jak je to formátované? MBR/Legacy nebo GPT/UEFI? Pokud MBR, musí se v BIOSu ještě povolit legacy režim: BIOS > General > Advanced boot options > Enable legacy option ROMs
  • Pokud byste nebootoval z sd karty, ale z usb flasky, je zapotřebí v BIOSu ověřit, jestli je boot z usb povolený: BIOS > System Configuration > USB Configuration > Enable USB Boot support

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #3 kdy: 28. 03. 2024, 19:25:26 »
Na starém mi právě stačí jen to F12.
Používám mikro SD kartu vloženou do USB čtečky, protože takto mi to na starém funguje (klekla mi tam čtečka karet, proto tak komplikovaně). A nyní i dočasně komplikovaně na novém notebooku.
Trochu jsem tušil, že asi budu muset do BIOSu a uzpůsobit dle potřeby.
Díky za dobře rozepsanou odpověď.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #4 kdy: 28. 03. 2024, 21:20:48 »
Na starém mi právě stačí jen to F12.
Používám mikro SD kartu vloženou do USB čtečky, protože takto mi to na starém funguje (klekla mi tam čtečka karet, proto tak komplikovaně). A nyní i dočasně komplikovaně na novém notebooku.
Trochu jsem tušil, že asi budu muset do BIOSu a uzpůsobit dle potřeby.
Díky za dobře rozepsanou odpověď.

Ak neviete stlačiť prt sc, tak bohvie či viete stlačiť F12.  ;D
Inak odporúčam utrieť prach z displeja. A urobiť si poriadok v dokumentoch na ploche. "WiFi adaptér pre Kali Lunix"? Vážne?


Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #5 kdy: 28. 03. 2024, 21:28:22 »
Ještě doplním, že jsem se tam již možná 3krát přepnul a normálně Linux používal. Ale zjistil jsem, že příkazy byly jiné, když notebook "bral z baterky" a nebo "ze sítě". Jeden z příkazů byl Ctrl+Shift+F12. Ale vždy to bylo doslova náhodné, třeba až při mém pokusu se tam přepnout.
Přiznávám, že za fotka je již 2 roky stará a foceno mobilem, ale jen jsem chtěl ukázat jak jsem to měl naformátované. Dodnes to dělám stejně. Pokud se Vás to dotklo, tak se omlouvám uživatel Mlocik97.

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #6 kdy: 29. 03. 2024, 10:47:25 »
Už se Vám to podařilo nabootovat?

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #7 kdy: 29. 03. 2024, 20:27:04 »
Dobrý večer. Nepodařilo se mi to nabootovat....problém je v tom, že se nemohu dostat do BIOSu. Zkoušel jsem F2, Ctrl+F2, ale i jiné co jsem našel na netu ohledně spustění BIOSu jako např. Del, Esc, F10.
Nejspíš bude oříšek dostat se vůbec do BIOSu..!!!! :-(

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #8 kdy: 29. 03. 2024, 20:44:54 »
  • Vyfoťte mi typ a service tag toho Dellu a pošlete mi to do sokromé zprávy, mrknu na to.
  • Po odeslání zprávy mi sem napište, že jste ji poslal, na soukromu zprávu nechodí emailové upozornění.
  • Jinak do BIOSu se leze F2 nebo Fn+F2, ne ctrl+F2.
  • Zkoušel jste do toho zapojit externí klávesnici? Třeba interní nefunguje. Setkal jsem se s tím hodněkrát.
  • Esc a F10 používat nemusíte, to je na HP/HPE
  • Del se používá na AMI/AWARD a dalších BIOSech

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #9 kdy: 30. 03. 2024, 08:35:25 »
Soukromou zprávu jsem poslal.
Hledal jsem už všemožné varianty jak do BIOSu== viz. https://www.maxiorel.cz/jak-se-dostat-do-biosu
Fyzickou klávesnici nemám, max mohu zapůjčit v zaměstnání v úterý.

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #10 kdy: 30. 03. 2024, 09:22:00 »
  • Další krok je zapojit externí klávesnici a vyzkoušet s ní.
  • Ještě je možnost, že jestli je tam nainstalovaný Windows 10/11 se zapnutým FastStartup, tak zapínací tlačítko systém nezapne, nýbrž probudí a tudíž neproběhnou všechny iniciační kroky, které BIOS normálně při zapnutí dělá. To znamená, že počítač nemusí na F2/F12 reagovat. Stalo se mi to mockrát.
  • Řešení je nabootovat do Windows a zvolit restart pc. Pak již budou tlačítka reagovat, pokud šlo o tento případ.

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #11 kdy: 30. 03. 2024, 11:51:27 »
Již jsem se do BIOSu dostal a zapnul Enable Legacy Option ROMs, v čemž byl celý problém. Díky za radu.

k3dAR

  • *****
  • 2 946
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #12 kdy: 30. 03. 2024, 14:49:03 »
Již jsem se do BIOSu dostal a zapnul Enable Legacy Option ROMs, v čemž byl celý problém. Díky za radu.
nebo z druhe strany, mozna si nemusel BIOS menit, ale tu "USBFLash" nepripravovat s MBR + Legacy, ale GPT + UEFI ;-)

Re:Na novém notebooku Dell nespustím Kali Linux
« Odpověď #13 kdy: 30. 03. 2024, 16:43:00 »
Jasně......teď když to čtu, tak mi to doklaplo. :-) Taky díky za připomenutí další možnosti.