GUI admin aplikácie a utilitky pre unix

GUI admin aplikácie a utilitky pre unix
« kdy: 20. 09. 2024, 18:23:41 »
Ahojte, poradte nejaké GUI utilitky, najlepšie pre Qt či KDE, ale môžu byť aj pre iné toolkity alebo čisto len textové:

1. Niečo na správu procesov ako bpytop, glances, htop.
2. na správu diskov a partícií ako kpartition.
3. Info o hardvéri (zatiaľ nemám, fastfetch je len veľmi slabá náhrada).
4 Niečo, čo mi dovolí hrabať sa v systéme, info o načítaných kernel moduloch a možnosť s nimi nejako manipulovať (zatiaľ o ničom neviem, ale grafická správa ovládačov by sa hodila). Taktiež niečo vo VAR ENV a iných premenných.
5. Možnosť nastavovať užívateľské oprávnenia a skupiny užívateľom a súborom v GUI, atď. Niektoré veci som doteraz robil výhradne cez konzolu, ale pre vizuálne založeného človeka by napríklad nastavenie skupín a oprávnení bolo lepšie, keby som to aj videl.
6. Prípadne nástroj na správu diskových partícií, ktorým by som vedel robiť klonovanie na iný disk a image zálohy, spájanie, rozdeľovanie a naťahovanie oddielov ako v Macrium Reflect.
7. Balíky: na apt je tu aptitude a synaptic, ale možno aj niečo iné by sa našlo o čom neviem? Okrem toho flatpak, snap, homebrew.
8. Nejaký AI poradca. Niečo, čo by bolo v pravom rohu obrazovky a keď niečo neviem, tak sa ho opýtam.

Ak k niektorej oblasti máte tip, tak sem s ním. Vďaka


Re:GUI admin aplikácie a utilitky pre unix
« Odpověď #1 kdy: 21. 09. 2024, 22:55:20 »
Většina toho v Plasmě je.

Ad 1. btop, glances, htop jsou normálně v ubuntu repu, Plasma má své GUI System Monitor.
Ad 2. Plasma má Partitionmanager, já mám raději Gparted, oboje umí více méně totéž.
Ad 3. Plasma má GUI System information (Informační centrum) - netuším, k čemu to může komu být, tohle nejsou Windows.
Ad 4. Nedoporučuji dělat.
Ad 5. Standardní config app v Plasmě.
Ad 6. viz. 2.
Ad 7. Plasma má Discover, ale  apt / aptitude je mnohem rychlejší. Bacha na Neonu se updatuje přes pkcon ne apt update.
Ad 8. Plasma má tzv Plasmoidy - widgety, které se dají vložit do panelů nebo na desktop. Tam je např. ChatAI - plasmoid, který dělá, co chcete.

Co je ale pro mě "killer feature" je Yakuake - vyskakovací terminál a pokud máte velký monitor Kwin script Kzones.
Především ale doporučuji aplikaci: "nerozvrtat, co funguje".