Aha, takže jste měl na mysli globálně unikátní, to je ale váš vyjadřovací problém.
Nemel jsem na mysli jen tohle, to je jeden z prikladu takove vlastnosti. Rozmysli si, jestli chces nejdriv pochopit co rikam nebo to rozporovat.
Jiny priklad je treba globalni omezeni nejakeho zdroje, treba pocet vlaken nebo file descriptoru. V OOP se tohle modeluje blbe, protoze objektum obecne nemluvime do toho, jak jsou vnitrne implementovane.
Měl jste asi na mysli tabulky, ne relace.
Ne, mel jsem na mysli relace, z relacniho modelu dat. Jestli je relace reprezentovana jednou nebo vice tabulkami (ktere se spoji) je jedno.
Jde o to, ze v OOP se objekty o ostatni objekty nemusi (a nemaji) starat, ale v relacnim modelu dat je schema globalni. Takze globalni podminky na vsechny objekty (urciteho druhu) se v OOP vynucuji obtizne, kdezto v relacnim modelu je to pomerne snadne. Ovsem za cenu, totiz ze se porusi encapsulation - schema musi kompletne videt do vsech tabulek.
Je treba si uvedomit, ze oboji ma svoje vyhody a nevyhody. Ale plynou z toho problemy pri prechodu od jednoho modelu ke druhemu. Ostatne, myslim, ze tenhle clanek uz vsechny tyto problemy (a mnohe dalsi) popsal:
http://blogs.tedneward.com/post/the-vietnam-of-computer-science/