Otevřená alternativa k AutoCAD

Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #15 kdy: 27. 05. 2024, 13:39:18 »
Rhinoceros vás nenechá na holičkách... ...možnosti exportu a importu jsou již v základu programu skutečně působivé a někteří uživatelé dokonce používají Rhino jako levný souborový převodník. Rhino si rozumí s formáty jako je DXF, DWG, DGN, IGES, Step, sldprt, sldasm, VDA, AI, PDF, OBJ, 3ds, lwo a s mnoha dalšími.

Rhino lze po vypršení demoverze využívat legálně jako prohlížeč 2D/3D modelů... vše funguje, pouze neukládá

https://dimensio.cz/rhinoceros


Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #16 kdy: 27. 05. 2024, 14:05:39 »
Zkusil bych FreeCad, existuje do něj spoustu modulů, ale je třeba tomu věnovat čas.

Molex1

  • ***
  • 215
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #17 kdy: 28. 05. 2024, 06:36:51 »
Mě NanoCAD celkem překvapil, byl svižný, fungovala většina věcí co potřebu (p.s. ohledně tvého požadavku na zjištění obvodu a obsahu - mělo by stačit obrazec obtáhnout poly-line čárou a pak si dát její vlastnosti ne?).
U NanoCADu mě odradil jeho původ (Rusko), takže jsem odinstaloval, a také tuším, že není opensource...

alex6bbc

  • *****
  • 1 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #18 kdy: 28. 05. 2024, 06:59:20 »
Mě NanoCAD celkem překvapil, byl svižný, fungovala většina věcí co potřebu (p.s. ohledně tvého požadavku na zjištění obvodu a obsahu - mělo by stačit obrazec obtáhnout poly-line čárou a pak si dát její vlastnosti ne?).
U NanoCADu mě odradil jeho původ (Rusko), takže jsem odinstaloval, a také tuším, že není opensource...

a nepouzivaji cady jen polygony? pouzivaji opravdu i rovnice kruznice, beziery, atp.?

Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #19 kdy: 28. 05. 2024, 07:19:19 »
a nepouzivaji cady jen polygony? pouzivaji opravdu i rovnice kruznice, beziery, atp.?
CADy nejsou počítačové hry kde stačí že to vypadá zhruba správně. Uvnitř CADy opravdu používají kružnice a další křivky a pouze na konci pro zobrazení to převedou na polygony dle aktuálního přiblížení. Asi by jste nechtěl mít např. karoserii auta z polygonů.


Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #20 kdy: 28. 05. 2024, 13:20:56 »
Asi by jste nechtěl mít např. karoserii auta z polygonů.
V polygonech pocitala tak mozna Catia V4, to uz je dnes vpravde historicky kus sw. Vetsinou pracuji, pokud vim, v NURBs. A existuji ruzne kategorie CAD, ne kazdy je schopny generovat designove plochy.

A k puvodnmu dotazu - pokud mas moznost ovlivnit, v cem budou puvodni data ulozeny (resp. definovat format ve kterem budou prichazet), jako univerzalni by mohl byt stp. Teda pro 3D, ve 2D nepracuji, tak nevim. Mozna by to mohla byt snazsi cesta.

Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #21 kdy: 29. 05. 2024, 08:47:46 »
Catia V4, to uz je dnes vpravde historicky kus sw

To teda :-)))
Ta textova menu...
Pred 20ti+ lety to v praci, kde jsem tehda delal, bezelo na dedikovanych unixovych stanicich.
Az kdyz jsme presli na 5tku se sitovejma licencema, zacli jsme si pripadat jako ve 21. stoleti, jakej to byl obrovskej rozdil.
Sorry za ot, nedalo mi to, ta nostalgie...:-))

Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #22 kdy: 29. 05. 2024, 20:36:55 »
QCAD, je pod licencí GPL. Pokud chceš pracovat s DWG a dalšími funkcemi, tak lze koupit QCAD Professional za cca 800Kč s aktualizacemi na rok. Autodesk to není ale za ty prachy ;)

Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #23 kdy: 30. 05. 2024, 11:29:02 »
Děkuji za Vaše rady a tipy, zatím nejslibněji vypadá ProgeCAD. Kdyby to bylo pro mě, asi si vyhraju s FreeCAD, ale není to pro mě, tak i ani nevadí, že to není open-source, které já vždy preferuji...

Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #24 kdy: 30. 05. 2024, 14:06:22 »
Citace
a nepouzivaji cady jen polygony? pouzivaji opravdu i rovnice kruznice, beziery, atp.?
Já jsem pracoval jen s AutoCADem (do verze 2002) nemám zkušenost jak se to dělá v jiných CADech. Někde jsem narazil na tvrzení že AutoCAD je vlastně databáze. Někdy se stane, že kružnice se vykreslí jako polygon, ale stačí příkaz REGEN (možná jiný nebo nějak jinak, už je hodně let co jsem u toho naposled seděl) a kružnice je jako malovaná. Když se z výkresu vygeneruje soubor DXF, tak kružnice je tam zadaná svými parametry.
Možná tam něco je i jako polygon nebo něco jiného, třeba Objemový modelář v R11 definoval tvar tělesa jako součet, rozdíl....jiných těles. A byla s tím práce pro vraha. Ale pokud tehdy nebylo nic jiného po ruce...

Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« Odpověď #25 kdy: 31. 05. 2024, 09:50:50 »
Není to opensource, je to jen pro Windows, ale je to zadarmo a je to profi. DWG a DXF to otevíra i ukládá správně.

Solid Edge 2D Drafting

https://resources.sw.siemens.com/en-US/download-free-2d-cad-software