FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070

FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« kdy: 21. 08. 2024, 11:31:39 »
Ahojte, teraz fachcim na Windows11, ale koli jednej technologii ktoru musim spustat vo WSL sa chcem vratit k Unixu konretne FreeBSD, na ktorom som fungoval uz v minulosti (na desktope) niekolko mesiacov a uz tu platormu poznam mozno aj lepsie ako Linux.

Co by ma ale zaujimalo ci mi FreeBSD bude podporovat tuto grafiku: https://www.alza.sk/msi-geforce-rtx-4070-gaming-x-slim-white-12g-d7948674.htm lebo je to relativne nova grafika a pokial viem na tychto platformach su novsie ovladace horsie podporovane aj ked zrovna FreeBSD by nemal mat problem alebo ano? podla mna prave koli neviralnej licencii je FreeBSD zo strany NVIDIA podporovane mozno aj lepsie ako linux alebo sa mylim? lebo moj CPU (Ryzen9 5950X) nema integrovanu grafiku, takze bez novych ovladacov si tam ani neskrtnem


Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #1 kdy: 22. 08. 2024, 01:06:19 »
A to na Slovesku nemáte u eshopů režim „čtrnáctidenní půjčovna”? Pokud ano, tak jak to tak vypadá, budeš to muset prozkoumat sám a pak nám tady říct výsledek (předem díky). :-)

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #2 kdy: 22. 08. 2024, 01:53:49 »
UTFG!!!
https://www.google.com/search?client=ubuntu-sn&channel=fs&q=does+freebsd+support+MSI+GeForce+RTX+4070
Druhej vodkaz je pak
https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/199660/en-us/
A tam zjistíš, že nvidia dodává drivery i pro freebsd. A že tenhle je starej a tvoji kartu nepodporuje.
Tak se proklikneš na začátek na Nvidia stránkách a klasicky dáš vyhledat novější driver pro tvoji kartu pro freebsd os a tak se doklikáš na novější ovladač, konkrétně tenhle:
https://www.nvidia.com/en-us/drivers/details/230359/
A tam na záložce supported products si přečteš co potřebuješ.... A podle toho se rozhodni jak libo...
Gréta je nejlepší.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #3 kdy: 22. 08. 2024, 11:04:24 »
Vzdej to předem, protože FreeBSD desktop je čiré bláznovství, které Tě dostane do neřešitelných situací. Vývoj citelně zpomaluje, to není tajemství ale min. 10 let známá věc a ani tehdy nebylo desktopové prostředí nic než okrajovou záležitostí.

S majoritním není až takový problém a pak začneš objevovat neřešitelné chyby např.: zjistíš, že přehráváš zvuk s divnou latencí. Nastavení škálování (např.: při přepnutí monitoru) znamená, že budeš zavírat a resetovat sessions. Rychle přijdeš na to, že hlavním zdrojem naštvanosti jsou právě takové drobnosti a nedodělky bez řešení, což u majoritních distribucí Linux řešit nemusíš. Nemluvě o HW, kde se dostáváme do situací jako před 20 lety, kdy se HW musí pečlivě vybírat.

Používám FreeBSD přes 20 let na serverech, ale nasadit ho jako desktop se neodvážím. Každý pokus mě rychle vyléčil a FreeBSD na desktop zkrátka nepatří a jak to dopadlo s pokusy typu PC-BSD najdeš v historii.
Carpe diem

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #4 kdy: 22. 08. 2024, 11:13:10 »
Já uvažuji tak, že si bych si dal FreeBSD desktop na nějaký starší dobře podporovaný notebook/počítač, abych se s ním mohl lépe seznámit. Ale na hlavní pracovní stroj to moc nejde.

Na starším thinpadu bude potíží předpokládám minimálně pokud nějaké a i kdyby nějaké neřešitelné problémy byly, nebudou zásadní a půjde s tím smířit a nějak to obejít.


Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #5 kdy: 22. 08. 2024, 13:57:00 »
...

Dakujem  :)

...

Vaš prispevok je veľmi pesimistický, ja som FreeBSD už na desktope používal (ešte na starom PC kde bola iná grafika) a nebolo to vôbec také hrozné, aplikácii je pomenej ako na linuxe hlavne niektoré closed source chýbajú, ale tie sa dajú rozbehať ako linuxové binárky pod emulačnou vrstvou. Niečo sa dá vykompilovať aj z portov (ale to začiatočníkom neodporúčam lebo si môžete rozbiť celý systém balíkov)... Celé mi to bežalo v prostredi KDE plasma - pekne v 4K. A ako shell som si tam dal Fish aj s OMF. Síce bolo dosť náročné, všetko ponastavovať, ale keď už som to raz vytunil na svoj obraz, tak to bežalo ako švajčiarske hodinky a navyše mi to prišlo rýchlejšie ako Windows. Používal som to na vývoj pre mikrokontrollery ESP32 (v C++ / ESP-IDF / VSCode), aj na Qt a hral som sa aj s .NET Core, mal som tam aj open source nástroje na prácu s grafikou a multimédiami (Blender, Krita, DigiKam, rozne prehravače videa hudby) desiatky IDEčiek editorov (aj Open Source, aj komerčných od JetBrains) a roznych jazykov (Rust, Ocaml, F#, Go, Haskell, NodeJS). Bežali mi tam aj linuxové veci (freeBSD má podobnú vrstvu bin. kompatibility ako Windowsácke WSL  (vratane vlastnej adresarovej štruktury) takže vie púšťať aj linuxové binárky, inými slovami to čo neni nativne v FreeBSD si vieme nainšlovať do ako linux appku). Taktiež tam funguje aj Wine. No a s hardwarom som tiež nemal problém, aj keď je pravda že ja si PC skladám sám a vždy si poctivo vyberám kvalitné značkové komponenty. Jedine čo sa mi nepáčilo že som si nevedel nastaviť scaling extra pre každý monitor zvlášť. Ale to je problém KDE Plasma nie FreeBSD.

Skid

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #6 kdy: 22. 08. 2024, 14:20:01 »
Na starším thinpadu bude potíží předpokládám minimálně pokud nějaké a i kdyby nějaké neřešitelné problémy byly, nebudou zásadní a půjde s tím smířit a nějak to obejít.

S FreeBSD mam nejake zkusenosti jak se servery, tak i s desktopovym prostredim. Rozhodne to neni pro zacatecniky, nic mene pokud se odladi, je to stabilni a bezpecny system. Osobne pouzivam aktualne v kombinaci Lenovo T490, FreeBSD current, desktop LXDE na Xorgu jako hlavni pocitac. Nerikam ze to jede bez potizi, ale nic zasadniho. Treba s E420tkou jsem mel vetsi potize, ale dalo se to konfiguracne umravnit.

Na strojich jinych znacek nez Lenovo (mam otestovan treba konkretne Dell Rugged 5414, ASUS ROG 401...) jsou potize s ovladaci HW. Nekdy ani nenabootuje. Osobne bych se jim pro tenhle ucel vyhnul.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #7 kdy: 22. 08. 2024, 14:29:37 »
Tiez som chcel niekedy vyskusat FreeBSD ako desktop, ale instalacia a konfiguracia ma stala vela casu, googlenia, skusania. Potom som nasiel GhostBSD. Instalacia je tak jednoducha, ako pri Linuxe. Na spartanske pouzivanie to bolo v pohode, ale postupne ma nadsenie preslo - Linux je na desktop lepsi.

https://wiki.ghostbsd.org/index.php/Nvidia_driver_installation
« Poslední změna: 22. 08. 2024, 14:38:17 od mikrom »

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #8 kdy: 22. 08. 2024, 15:24:06 »
...
Nemusíte mně přesvědčovat, protože mě zkrátka nepřesvědčíte. Prostě mi „nějak se to dá“ za ten čas, námahu a nadávání nestojí. Něco jiného bylo, kdybych takový počítač měl na hraní, protiklad pracovnímu/funkčnímu počítači. Možná je to věkem, ale odmítám řešit filozofické otázky „kdo za to může“. Nevidím smysl ztrácet čas s něčím, co možná bude nějak fungovat, dost možná nebude, emulacemi, kličkami a s každým update se třást, co to po/udělá.

Nestojí to za to, ale svůj názor Vám vnucovat nebudu.
Carpe diem

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #9 kdy: 23. 08. 2024, 00:12:26 »
Tiez som chcel niekedy vyskusat FreeBSD ako desktop, ale instalacia a konfiguracia ma stala vela casu, googlenia, skusania. Potom som nasiel GhostBSD. Instalacia je tak jednoducha, ako pri Linuxe. Na spartanske pouzivanie to bolo v pohode, ale postupne ma nadsenie preslo - Linux je na desktop lepsi.

https://wiki.ghostbsd.org/index.php/Nvidia_driver_installation

Neodporúčam používať GhostBSD, pokiaľ máte dosť času a trpezlivosti, si to sami nainštalovať.

ja som tiež kedysi začal na GhostBSD, ale hneď ako sa objavili nejaké problémy tak som si manuálne nainštaloval plnohodnotné FreeBSD. A oplatilo sa. Je to podobné ako keď si inštaluješ manuálne ArchLinux, alebo použijete distro s grafickým inštalátorom EndeavourOS / Manjaro.  Manuálna inštalácia vás naučí viac ako grafická.
Ale spať k inštalácii FreeBSD:

1. ak si ju chceme zjednodušiť tak stačí nainštalovať FreeBSD
2. a potom keď už máš základný systém v textovom režime:

tak sprav toto:

Kód: [Vybrat]
pkg install mc sudo[/sudo]
[code]pkg desktop-installer
a následne spusti

Kód: [Vybrat]
desktop-installer
desktop-installer aj keď je len textový skript ti pomôže s inštaláciou X a grafickej a zvukovej karty.

a potom si spusti x pikazom:
Kód: [Vybrat]
startx
v GUI si už môžeš nastaviť ssdm či kdm aby sa ti GUI spušťalo automaticky po spustení systému, ale najprv si treba nastaviť užívateľské záležitosti

Pozn: Ked už tu riešime karty, ja už som si to už pred chvíľou vyskúšal. Pozor https://www.freshports.org/x11/nvidia-driver-470 neni driver pre NVIDIA RTX4070 ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať podľa názvu RTX4070 a RTX40** sú podporovaný v tomto driveri, ktorý nemá suffix: https://www.freshports.org/x11/nvidia-driver vždy ovládače bez suffixu sú určené pre najnovšie grafické karty NVIDIE.

takže pre inštaláciu closed source NVidia driverov pre najnovšie karty treba zadať: pkg install nvidia-driver


Výhoda manuálnej inštalácie je

1. niečo ťa to naučí
2. a hlavne si svoj OS môžeš vyladiť presne na svoj obraz, samotná inštalácia je jednoduchá. Ale post install process a nainštalovanie a nastavenie všetkých desktop aplikácií, môže zabrať aj pol dňa. FreeBSD je totiž v základe úplne bez akýchkoľvek desktop nastavení a pokial si z toho chceš spraviť desktop porovnatelný s Manjarom či Ubuntu budeš si musieť všetko krok za krokom nakonfigurovať sám bude fajn pridať si sudo, nahodiť veci do sudoers, nastaviť automatické spúšťanie KDM, ssdm alebo ine dm, taktiež odporúčam pridať si do GUI appku OctoPkg ktorá ti umožňuje inštalovať balíky z GUI. Akože môžeš inštalovať aj z konzoly ale v OctoPkg vidíš aké balíky máš dostupné v repe, čo je aspoň pre začiatočníka užitočná pomôcka.
3. pokail sa bojiš že si niečo rozbiješ môžeš použiť ZFS snapshoty.

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #10 kdy: 23. 08. 2024, 00:13:04 »
...
Nemusíte mně přesvědčovat, protože mě zkrátka nepřesvědčíte. Prostě mi „nějak se to dá“ za ten čas, námahu a nadávání nestojí. Něco jiného bylo, kdybych takový počítač měl na hraní, protiklad pracovnímu/funkčnímu počítači. Možná je to věkem, ale odmítám řešit filozofické otázky „kdo za to může“. Nevidím smysl ztrácet čas s něčím, co možná bude nějak fungovat, dost možná nebude, emulacemi, kličkami a s každým update se třást, co to po/udělá.

Nestojí to za to, ale svůj názor Vám vnucovat nebudu.


Máte pravdu, nie každý má pol dňa času na inštaláciu a nastavovanie. Dobrá správa je, že už sa pracuje aj na grafickom inštalátore https://www.root.cz/clanky/freebsd-bude-mit-graficky-instalator-fedora-asahi-remix-ve-verzi-40/
Ja som si pred chvíľou FreeBSD nainštaloval, už píšem z Plasma Desktopu na FreeBSD aj keď ešte ma čaká veľa nastavovania. Zatiaľ mi všetko okrem zvukovej karty (Sound Blaster Z) funguje: a pekne rýchlo a akcelerovane. Zvukovku nechám na záver. Ale inak zatiaľ som nenarazil na žiadne vážne problémhy ani záseky.

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #11 kdy: 23. 08. 2024, 00:21:11 »
...

Ja som mal v minulosti tiež nejaké drobné problémy, ale po dnešnej inštalácii verzie 14.1 + Plasma mi to zatiaľ funguje úplne bez jediného problému a celé je to veľmi rýchle. Ale možno je to aj tým novým hardwarom

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #12 kdy: 23. 08. 2024, 11:19:05 »
Nerozumím, respektive proč řešíš instalaci a mylně předpokládáš, že instalace je tím problémem?

Na slušném HW s mojí přípojkou budu mít do 10 minut kompletní KDE/Plasmu s potřebným SW a základní konfiguraci – přihlašování Yubikey, SmartCard, doménu, … a jako vždy, zapomenu krename (Krusader). Se štěstím nebudu muset řešit síťovou kartu (RTL šmejd na 100+1 způsobů), WIFI, biometrikou …

Tady nastupují otravnosti, jako proč má GPU vyšší spotřebu a nižší výkon na stejné úloze, proč se není vyřešen zvuk – latence, proč není vyřešení dokování (přepínání mezi monitory a škálování), zpoždění mikrofonu … drobnosti souhrnně nazývané uživatelský komfort, leč maximálně otravné.

Na vyšší ligu jako převodníky, signálku, sběrnice … tady to neprojde na spolehlivost a čas.

P.S.: MCU i PLC Atmel (Microchip).
Carpe diem

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #13 kdy: 23. 08. 2024, 18:52:51 »
Neodporúčam používať GhostBSD, pokiaľ máte dosť času a trpezlivosti, si to sami nainštalovať.

ja som tiež kedysi začal na GhostBSD, ale hneď ako sa objavili nejaké problémy tak som si manuálne nainštaloval plnohodnotné FreeBSD. A oplatilo sa. Je to podobné ako keď si inštaluješ manuálne ArchLinux, alebo použijete distro s grafickým inštalátorom EndeavourOS / Manjaro.  Manuálna inštalácia vás naučí viac ako grafická.

Já jsem taky začal na GhostBSD jenže jsem zvolil UFS a teď nedávno nová aktualizace vyžaduje pouze ZFS, takže jsem místo reinstallu GhostBSD na ZFS (nebo místo zformátování disku na ZFS a obnovy z backupu) změnil repozitáře na FreeBSD a systém po pkg upgrade funguje :). Ale zatím jsem neměl odvahu a čas dělat upgrade z 14.0-STABLE na 14.1. Nicméně ač se to často považuje za stejné OS, tak jsem hned po pkg upgradu zpozoroval jednu odlišnost, která mi trochu vadí - GhostBSD připojoval disky jako /media/adaXpY, zatímco FreeBSD jako /media/výrobce-typdisk-nějakéID a ve správci souborů jsou ty disky taky pod nějakými ID čísly, což je oproti GhostBSD nepřehledné.

Re:FreeBSD a podpora MSI GeForce RTX 4070
« Odpověď #14 kdy: 23. 08. 2024, 23:33:28 »
...
jo samotná inštalácia OS je rýchla, ale u mnňa potom nastupuje na rad nekonečné nastavovanie a inštalovanie, aby som z toho aspravil vývojársku mašinu, mam spisane 2 papiere A4 s odrážkami kde mám uvedené čo všetko treba nastaviť a nainštalovať. Ale pri iných OS je to rovnaké. Pre mňa jelepšie si všetko nastaviť poriadne raz a zabiť tým niekolko hodín ako vždy nanovo  "objavovať ameriku" a robiť tie isté úkony znova a znova.

asi máme každý trošku iné preferencie, každopádne na niektoré vami vymenované problémy som nenarazil, s niektorými som ani neprišiel do kontaktu (pochopitelne každý z nás má iný záber, Atmel MCUs som niky neprogramoval ale pre ESP mi fungovalo všetko vratane JTAG dubuggera). A možno sa časť problémov na ktoré ste v minulosti narazili už medzitým vyriešila. No nič idem ďalej nastavovať.


...

ZFS  je super hlavne ked vyuivate pokrocilejsie funkcie, https://docs.oracle.com/cd/E19253-01/819-5461/gbciq/index.html tak držím palce... ja mam ZFS mirror a všetko kompletne zašifrované. nie len že je to bezpečnejsie ale malo by to byť aj rýchlejsie (ale neporovnával som to)
« Poslední změna: 23. 08. 2024, 23:35:19 od fortran1986 »