Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?

Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« kdy: 13. 07. 2024, 07:40:09 »
Zdravíčko.
Mám taký hobby projekt postavený na ESP32. Potreboval by som ho ale posunúť a vyrobiť si par kúskov ale už nie na dev boarde. Mám predstavu ako to má byť napájané 8-38v že chcem 6 vstupov a 3 výstupy ale o tomto neviem nič viac. Kde sa dá spraviť návrh? Kto vie navrhnúť schému alebo ako postupovať? Zadarmo to nechcem ale zasa nedám za to 500 eur.


Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2024, 09:53:20 »
Na návrh bych zkusil Eagle PCB design, býval pro osobní použití zdarma.

Na výrobu můžu doporučit pragoboard.cz Sice to dneska dělaj za pár šupů číňani, ale ti vás neupozorní pokud tam budete mít chybu a kvalita zpravocání bývá (co jsem slyšel) proměnlivá.

alex6bbc

  • *****
  • 1 621
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2024, 10:50:34 »
a nebo najit navody jak si udelat leptanim svuj tistak a pokud neni moc slozity tak si ho doma udelat.

http://paja-trb.cz/navody/dps.html

XX125

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #3 kdy: 13. 07. 2024, 11:24:04 »
Prvotní zapojení si narychlo sestavím na nepájivém poli a vyzkouším. Následně překreslím schéma a navrhnu plošňák v KiCADu (zdarma). Vyrobit to posílám Číňanům (5 ks plošňáků za 5 USD i s dopravou), s kvalitou jsem nikdy neměl problém (desítky projektů).

Buď se to nauč sám (na internetu je spousta návodů.), nebo to někomu zadej.

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #4 kdy: 13. 07. 2024, 11:27:55 »
Na výrobu můžu doporučit pragoboard.cz
Jo, pragoboard můžu doporučit taky. Dělali pro mně řadu věcí, návrh i výrobu a maximální spokojenost. Umí i malovýrobu, ceny za mně super, velmi dobrá kvalita.


Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #5 kdy: 13. 07. 2024, 11:28:53 »
Tam je ten problém že na to nemám skills. Netuším aká súčiastka tam má byť ako ESP dostalo na vstupe v pohode signál a tak podobne. Na to sa zameriavam ci existuje služba/jednotlivec/neviem čo dokáže keď poviem chcem na doske ESP a toto k tomu je schopný to navrhnut

alex6bbc

  • *****
  • 1 621
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #6 kdy: 13. 07. 2024, 13:19:44 »
Tam je ten problém že na to nemám skills. Netuším aká súčiastka tam má byť ako ESP dostalo na vstupe v pohode signál a tak podobne. Na to sa zameriavam ci existuje služba/jednotlivec/neviem čo dokáže keď poviem chcem na doske ESP a toto k tomu je schopný to navrhnut

tak kdyz to uz mas na nepajivem poli, tak i kdybys mel ty spoje namalovat rucne tak to snad neni takovy problem, namalovat par car a direk, rozmery soucastek znas, tak si soucastku poloz na papir a obkresli.

se skills se nerodime, skills ziskavame ucenim.

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #7 kdy: 13. 07. 2024, 14:05:29 »
To je stále ešte ok ale problém je že chcem napríklad napájanie rozsah od do. Chcem extra 5v na perifériu. Chcem ochranu na vstupy tak aby to reagovalo na 12v. Je mi jasné že za to pôjde ešte x súčiastok ale netuším si dióda,usmerňovac alebo čo. To je problém. Proste k ESP potrebujem "vatu" s tým že viem čo chcem mám to popísané ale netuším kde / kto správy návrh tej dosky. Že to pôjde ako maloseriovka (30ks) bratom cechom je jasné. To uz sa overilo x krát.

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #8 kdy: 13. 07. 2024, 14:27:13 »
Jak vidíš, lidé, kteří plošné spoje navrhovat umějí, tu jsou. Mluvíš o hobby projektu, tak sem můžeš vyvěsit schéma, popsat, co to dělá, jak to má fungovat a jak to má být ve finále veliké, které ESP32 v tom má být. Víme, že napájení 8-38 V, ale nevíme nic o tom, co má být připojeno ke vstupům a výstupům,z čehož pak vyplyne "jaké součástky tam mají být".

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #9 kdy: 13. 07. 2024, 14:37:40 »
nechcem robit reklamu, ale ebastlirna cz je dobre forum, kde sa najde vela ludi, ktori robia zapojenia aj s esp32 a myslim, ze za rozumnu cenu by ti to vedeli navrhnut aj s plosakom.

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #10 kdy: 13. 07. 2024, 14:58:38 »

alex6bbc

  • *****
  • 1 621
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #11 kdy: 13. 07. 2024, 15:44:12 »
a nemuze byt napajeni uz nejaky existujici modul co se pripoji konektorem, pripaji dratky?!

treba tohle pripojit ke svemu plosnaku a nazdar.

https://www.gme.cz/v/1508299/napajeci-modul-kontaktniho-pole
« Poslední změna: 13. 07. 2024, 15:46:16 od alex6bbc »

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #12 kdy: 13. 07. 2024, 16:24:42 »
mezikrok mezi nepajivym polem a tistenym spojem je pajeci pole s dirkama.
napichas tam soucastky a spojis je bud pripajenyma dratkama, nebo pajenyma cestickama mezi dirkama.

_Jenda

  • *****
  • 1 597
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #13 kdy: 13. 07. 2024, 16:49:53 »
Zdravíčko.
Mám taký hobby projekt postavený na ESP32. Potreboval by som ho ale posunúť a vyrobiť si par kúskov ale už nie na dev boarde. Mám predstavu ako to má byť napájané 8-38v že chcem 6 vstupov a 3 výstupy ale o tomto neviem nič viac. Kde sa dá spraviť návrh? Kto vie navrhnúť schému alebo ako postupovať? Zadarmo to nechcem ale zasa nedám za to 500 eur.
Návrh: KiCad, úžasný tutoriál jak začít: https://www.youtube.com/watch?v=vaCVh2SAZY4 (6 dílů po 10 minutách a fakt ta hodina stačí na to abys dokázal něco skutečného udělat)

Výroba: JLCPCB (Čína) nebo Pragoboard Pool servis (dražší (leda že bys měl tak malou objednávku že se to vyplatí na poštovném), horší (zejména z hlediska služeb - není to tak automatizované; nenabízí rozumné osazení), ale české).

Na návrh bych zkusil Eagle PCB design, býval pro osobní použití zdarma.
Doporučil bych rovnou začít s něčím perspektivním, ne starou věcí dokriplenou subscription modelem.

Sice to dneska dělaj za pár šupů číňani, ale ti vás neupozorní pokud tam budete mít chybu a kvalita zpravocání bývá (co jsem slyšel) proměnlivá.
Všechno kromě speciálních RF substrátů objednáváme v JLC a kvalita je špičková a občas upozorňují. Teď nově mají dokonce online tool https://dfm.jlcpcb.com/ kde si to můžeš zkontrolovat sám.

Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« Odpověď #14 kdy: 13. 07. 2024, 17:42:43 »
 Vrozkrokkop Kopalsson: myslis to jeho arogantne spravanie a ignorovanie toho, co mu tam radili? ja som na tom fore uz roky a ak sa clovek sprava normalne a vidiet, ze ma snahu to pochopit a necha si poradit, tak nie je problem. Pripadne sa rovno dohodnut, ze za nejaku sumu mu to nakresli niekto, kto sa tym zaobera a ma uz odskusane zapojenia.