Práce na živnost při studiu, jak si ohlídat záda

Práce na živnost při studiu, jak si ohlídat záda
« kdy: 21. 09. 2024, 10:52:17 »
Ahoj,
právě nastupuji na vejšku (mám maturitu z průmyslovky IT) a k tomu chci ještě dělat administrátora v malé vývojářské firmě, zhruba o 8 zaměstnancích (řešil bych tvorbu záloh, řešení problémů, nasazování aplikací do virtuálů či on-premise kubernetu). Na konci září mi končí 3 měsíční úvazek na HPP, díky tomu vím, jaká práce a s čím mě čeká. Kvůli studiu potřebuji ale pružnější formu závazku.
V práci jsme se dohodli, že půjdu na živnost, a že si budu fakturovat hodiny, které odpracuji a budou souviset s tím, na čem jsme se předem domluvili.
To co mě zajímá je, čemu bych se měl ve smlouvě vyhnout, abych neručil za věci, které jsou mimo moji kontrolu (např. kybernetický útok).
Také bych byl rád za vaše rady či zkušenosti z vašeho startu živnosti, a co vás nejvíc překvapilo a na co bych si měl dát bacha.
Jestli má zpráva zní zmatečně, tak to bude proto, že se furt trochu zmateně cítím, předem díky za všechny rady. : D


_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce na živnost při studiu, jak si ohlídat záda
« Odpověď #1 kdy: Dnes v 03:54:34 »
Pro mě byl prvák bakaláře a pak první semestr magistra tak intenzivní z hlediska školních povinností, že jsem při tom pracovat nedokázal mimo drobné hotfixy věcí co už jely (informatika na MFF UK, nástup 2013). Ostatní ročníky to bylo v pohodě. YMMV.
« Poslední změna: Dnes v 03:56:26 od _Jenda »

XX125

Re:Práce na živnost při studiu, jak si ohlídat záda
« Odpověď #2 kdy: Dnes v 09:12:39 »
To co mě zajímá je, čemu bych se měl ve smlouvě vyhnout, abych neručil za věci, které jsou mimo moji kontrolu

O jaké smlouvě je řeč? O smlouvě o dílo? Jako živnostník vystupuješ sám za sebe, pracuješ se svými nástroji, činnost vykonáváš samostatně, podle vlastního rozvrhu, vlastními prostředky a na vlastní riziko, přičemž nepodléháš soustavnému dozoru ani řízení objednatele.

Opravdu takto jako živnostník budeš vystupovat, nebo je to jen zastřený, obyčejný pracovní vztah (jinými slovy nelegální Švarc)?

xyz

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
Re:Práce na živnost při studiu, jak si ohlídat záda
« Odpověď #3 kdy: Dnes v 09:29:07 »
To co mě zajímá je, čemu bych se měl ve smlouvě vyhnout, abych neručil za věci, které jsou mimo moji kontrolu

Opravdu takto jako živnostník budeš vystupovat, nebo je to jen zastřený, obyčejný pracovní vztah (jinými slovy nelegální Švarc)?

Dyk to psal: "Na konci září mi končí 3 měsíční úvazek na HPP, díky tomu vím, jaká práce a s čím mě čeká" -> aby nemusel mit treba 0.2 uvazek, tak radsi zivnost -> realne Svarc