Nájemní bydlení v ČR je ve stavu jako autobazary v 90. letech. Reálně téměř neexistují profesionální služby. Většina soukromých pronajímatelů nehledá nájemníky, ale platiče hypotéky.
S tymto musim suhlasit. Ten prenajom nehnutelnosti v CR / SR je neskutocna amatercina. Cele od inzeratu po obhliadku, ubytovanie samotne, sluzby ... Totalny divoky "vychod" kde nikto nic negarantuje.
Neviem ci to este chce nejaku dekadu dve aby sa to zrovnalo so zapadom ale je to otrasne.
Na tomto místě je ale třeba poznamenat, že to není nějaká velká výhra ani z druhé strany: Podle platné legislativy není například možné nájemníkovi zakázat v bytě kouřit nebo chovat zvířata, a tomu může odpovídat výsledný stav bytu, když nájemník odchází. Samozřejmě má teoreticky povinnost byt uvést do původního stavu, ale to je opravdu jen těžká teorie, téměř vždycky alespoň nějaké opravy poškození způsobených půjdou na vrub majiteli bytu. Tomu moc nenahrává ani maximální výše jistiny, kterou může nájemník zákonně složit. Tím chci jen říct, že nic není úplně černobílé.
Toto je bohužel, opět díky nesmyslům v ČR, složitá problematika.
Původně bylo toto regulováno starým Občanským Zákoníkem a nařízením vlády č. 258/1995. Obecně se dá řici, že to hrálo do karet majitelům nemovitostí.
Následně přišel Nový Občanský Zákoník a Nařízení vlády č. 308/2015 Sb., kde se v rámci NOZ zvýšila práva nájemníků, ale rozhodně ne ve všem.
Prakticky to dnes znamená, že mimo nájem (kde standardně v civilizovaných zemích je již započítano opotřebení bytu, nevšak u nás) spolu s majitelem platíte za běžnou údržbu bytu a opravy - jsou zde různé vzorce a výpočty toho, co hradí nájemník, a co majitel. Ve starém nařízení byl tuším limit drobných oprav mimojiné postaven na výměře bytu a z toho se počítala maximální částka roční, ale pamatuji si to matně, v novém nařízení to může být jinak.
No a v běžné praxi to je tak, že
1) Smlouva je na dobu určitou a ne na dobu neurčitou, a tím pádem drtivá většina NOZ práv pro nájmeníka přestává být relevantní, protože majitel vám z jakéhokoliv důvodu (který vám samozřejmě nedá písemně ani slovně) neprodlouží nájem (například když tam kouříte, nebo tam máte psa, nebo to majitel chce rekonstruovat, nebo jakýkoliv jiný důvod)
2) Ve smlouvě vám typicky majitel pronajímá jen to nejnutnější, aby případně nemusel opravovat dražší vestavěné zařízení a podobně. Veškeré drobné opravy hradíte vy, a často se to vlezlo do té maximální roční částky. Dodnes se hádají majitelé s nájemníky o tom, kdo hradí běžnou roční údržbu plynového kotle a podobně.
3) Všude vždy hradíte kauci, a běžně bývá 3 měsíce nájmu, což bez problému pokryje drtivou většinu běžného opotřebení bytu, které byste mohl způsobit, až na havárky typu požár/vytopení (často chtějí, abyste byl pojištěný, jinak goto 1). Typicky to dopadá tak, že při stěhování chce majitel vymalovat, i když to není vůbec třeba. Když vymalujete, stojí vás to 20 tisíc. Když ne, majitel si to strhne z kauce (a nevymaluje, nechá to na dalším nájemníkovi).
4) Nesolidní majitelé dělají čachry s fakturací kolem energií, a všech jiných poplatků. Zkrátka podvod za podvodem.
5) Mimochodem, je standardem, že typická nájemní smlouva obsahuje ustanovení v rozporu s platným právem, úmyslně i neúmyslně - to je tzv. dumb filter, který vyřeší 80% nájemníků, kteří neví, že ta ustanovení jsou neplatná.
Mohl bych vám napsat spoustu příhod z natáčení, co vše jsem řešil s majiteli. Ano můžete se soudit, ale budete překvapený v realitě, jak to u českých soudů chodí, a jaká je realita legislativy kolem drobných oprav na bytě.
Zkráceně, když majitel chce, nebydlíte (leda že by byl majitel blbec a dal vám smlouvu na dobu neurčitou, vy jste přestal platit a odmítat se vystěhovat, to je takový ten případ, co se děje v sociálně slabých lokalitách, ale běžné to opravdu není, akorát mediálně populární, a jde se tomu vyhnout x způsoby).
Asi chápete, že pokud je stav nájemního bydlení v takovém stavu, že na tom běžný člověk s pěti pohromadě budoucnost a rodinu stavět nebude.