Kdovi jestli tohle neni budoucnost IT. I kdyz se mi to nelibi, tak kolem sebe vidim pristup: "Kasleme na udrzovatelnost aplikace, kasleme na cistotu kodu, kasleme dokonce i na data quality. Hlavne aby to bylo co nejlevnejsi. Byznys nam na tohle stejne nikdy neda penize. Stejne to za 5-7 roku shodime ze skaly a kompletne to cely napiseme znova - a pouzijeme na to uplne jiny framework nez pouzivame ted"
Nejen budoucnost, souhlasím s Tebou že do jisté míry i současnost. Existuje mnoho aplikací, především webových UI, jejichž životnost je právě 2-5 let (a tedy max po 3 až 4 letech musíš uvažovat o přepisu). V takovém případě je na místě použít co nejnovější framework a jazyk, ve kterém se rychle píše a kde programy se dají co nejrychleji dostat na server (a třeba i upravit za běhu přímo na produkčním serveru, pokud si to situace žádá). Takový jazyk zcela jistě bude interpretovaný, dynamicky (a klidně slabě) typovaný. Třeba JavaScript pro klient i server nebo JavaScript na klientovi a server v PHP/Pythonu/Ruby. To, že není pořádná podpora IDE ani pro jazyk ani pro framework nemusí být až tak na škodu nebo že se programátoři seznamují s technologií při psaní produkčního kódu nebo že výkon interpretu jazyka je tragický oproti .Netu/Javě.
Priorita takového segmentu trhu je někde jinde a Java EE pro takový segment není zajímavá technologie.
Co se ale dá udělat, tak že se kolem stabilního systému udělají webové služby (WCF Rest, JAX-RS...) a uživatelské rozhraní se "naplácá" v něčem, co jsem popsal výše. Jedná se o "validní" a ne až tak raritní byznys model.
Věci jako PHP (a tuna frameworků), RoR, Node.js ... by tu nebyly, kdyby je nikdo nepoužíval. Ale přístup typu "napatlat to co nejrychleji a nejlevněji" nelze použít na systémy, které mají mít delší životní cyklus než právě několik málo let. Pak je z toho nepřehledný paskvil a náklady na údržbu jsou naprosto nereálné.