Kde je ajťákův ráj na venkově?

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #135 kdy: 31. 01. 2022, 13:30:45 »
Spatne, pricina je lenost/pohodlnost :-) . Nenakupuji ve meste , protoze na vesnici nejsou obchody , ale protoze to maji po ceste.
Já jsem ale nic neříkal o tom, proč to dělají :) Samozřejmě, že lidi volí nejsnadnější/nejpohodlnější řešení, na tom není nic divnýho ani překvapivýho, naopak.

Jinak ale moc nevím, o čem mluvíš. Pokud o nákupu primárně potravin, tak různý ty Kauflandy, Alberty, Penny, Lidly apod. jsou dneska už všude, ani náhodou ne jenom v krajských městech.

Já jsem ale psal o "místní aktivitě". To nejsou jenom základní nákupy. Když už se bavíme o obchodech, tak jsou to právě ty, které člověk využívá míň často. Například optik. Obec, která je moc blízko velkého města, toho optika prostě neuživí, protože většina lidí radši navštíví slavnější/známější značku ve městě. Proto ta obec musí být od města tak daleko, aby se lidem kvůli optikovi do města jet nechtělo. Totéž platí pro kutilské potřeby, stavebniny, ale třeba i kina apod. A na tyhle věci se zas nabalují další aktivity, protože když už člověk někde je, má tendenci tam zařídit i jiné věci, kvůli kterým by tam třeba nejel. A tímpádem i utratit další peníze v tom místě, což je ve finále ta klíčová věc. A tragedie vysátí místních aktivit a "občanské vybavenosti" (strašný pojem) je dokonána...


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #136 kdy: 31. 01. 2022, 14:00:45 »
Spatne, pricina je lenost/pohodlnost :-) . Nenakupuji ve meste , protoze na vesnici nejsou obchody , ale protoze to maji po ceste.
Já jsem ale nic neříkal o tom, proč to dělají :) Samozřejmě, že lidi volí nejsnadnější/nejpohodlnější řešení, na tom není nic divnýho ani překvapivýho, naopak.

Jinak ale moc nevím, o čem mluvíš. Pokud o nákupu primárně potravin, tak různý ty Kauflandy, Alberty, Penny, Lidly apod. jsou dneska už všude, ani náhodou ne jenom v krajských městech.

Já jsem ale psal o "místní aktivitě". To nejsou jenom základní nákupy. Když už se bavíme o obchodech, tak jsou to právě ty, které člověk využívá míň často. Například optik. Obec, která je moc blízko velkého města, toho optika prostě neuživí, protože většina lidí radši navštíví slavnější/známější značku ve městě. Proto ta obec musí být od města tak daleko, aby se lidem kvůli optikovi do města jet nechtělo. Totéž platí pro kutilské potřeby, stavebniny, ale třeba i kina apod. A na tyhle věci se zas nabalují další aktivity, protože když už člověk někde je, má tendenci tam zařídit i jiné věci, kvůli kterým by tam třeba nejel. A tímpádem i utratit další peníze v tom místě, což je ve finále ta klíčová věc. A tragedie vysátí místních aktivit a "občanské vybavenosti" (strašný pojem) je dokonána...
A existuje takova mala obec ? Sam jsem puvodem z 20 tisicoveho mesta a bylo fajn tam vyrustat, v zasade tam je skoro vsechno, ale nedokazu si predstavit, ze se by to mohlo fungovat s populaci mensi nez 5k - 7k. Pak uz proste neni treba bazen, buhvi jak to je s kinem a divadlem a tak dal.
Kamaradi z Ostravy maji chalupu na Bruntalsku, travim tam rocne dva tydny v lete a pet sest prodlouzenych vikendu v roce, letos i vanoce. A verte mi, i kdyz je odtamtud vsude daleko, tak nejblizsi mestys nevzkveta, k zivotu je az Krnov.

Osobne si myslim, ze idealni je nevymyslet novoty a zit stejne jako kdysi slechta - leto na rodovem statku a plesovou sezonu stravit ve meste :)   

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #137 kdy: 31. 01. 2022, 14:18:17 »
Sam jsem puvodem z 20 tisicoveho mesta a bylo fajn tam vyrustat, v zasade tam je skoro vsechno, ale nedokazu si predstavit, ze se by to mohlo fungovat s populaci mensi nez 5k - 7k. Pak uz proste neni treba bazen, buhvi jak to je s kinem a divadlem a tak dal.

To máte ale docela malou fantazii, ne? Možná vás to překvapí, ale mnoho lidí ke štěstí ani bazény ani kina fakt nepotřebuje (já třeba nebyl v bazénu ani v kině asi patnáct let) a do divadla si občas klidně zajedou vlakem do velkého města. Alespoň v našem okolí. Navíc o "vzkvétání" nikdo nemluvil (přesněji řešeno jsem to tak minimálně já nechápal). Mluvil o tom, že pak ta obec funguje více či méně (záleží jak kde) jako obec a nikoliv jako prázdná periferie což je pro "obce" kolem Prahy dost typické.

Obecně je poněkud absurdní uvažovat o venkově a zároveň přemýšlet, jak je to tam s bazénem nebo kinem. Ale možná přesně tohle je ten důvod, že se někdo odstěhuje třicet kilometrů za Prahu (dál se radši neodváží) a pak si stěžuje, že to má do Prahy daleko a že vlastně na ten "venkov" (co ale reálně vůbec není venkov) vůbec nechtěl. Ano, takový člověk se tam ani neměl stěhovat.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #138 kdy: 31. 01. 2022, 14:23:41 »
Sice teoreticky může existovat samostudent, co strčí do kapsy většinu VŠ, dokonce jednoho takového znám, ale z praxe mám zkušenost, že vzdělání dost výrazně koreluje se schopnostmi daného člověka. A to i na škále SŠ - dobrá SŠ - VOŠ - nic moc VŠ - slušná VŠ - dobrá VŠ.

Nejlepší lidi, co jsem v tomhle oboru potkal žádnou VŠ vystudovanou neměli. Znám jich celou řadu. Že vy si to nedovedete představit je vaše omezenost, nikoliv omezensot všech ostatních. Co s čím koreluje nekomentuji. Jen říkám, že VŠ není žádná nezbytná podmínka, která by definovala vaše schopnosti. Jak si mnozí myslí. IT je v tomhle skvělý obor.

Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.
« Poslední změna: 31. 01. 2022, 14:26:14 od Martin Poljak »

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #139 kdy: 31. 01. 2022, 14:25:11 »
Tuhle zkušenost má každý, kdo se v tom pohybuje, jen na fóru se vždycky najde nějaké nedostudované pako, co tvrdí opak.

Stejně tak se na fóru vždy najde nějaké dostudované pako, co tvrdí, že VŠ je nutnost a kdo VŠ nemá, je určitě méněcenný. To už je také takové pravidlo. Že, kolego?


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #140 kdy: 31. 01. 2022, 14:28:19 »
Stejně tak se na fóru vždy najde nějaké dostudované pako, co tvrdí, že VŠ je nutnost a kdo VŠ nemá, je určitě méněcenný.
Kdo psal o méněcennosti. Dej sem doslovnou citaci. Zatím jediný, co tu pořád útočí ad hominem, jsi ty. Že se cítíš méněcenným neznamená, že ti to někdo podsouvá, jen se projevuješ jako slabší duchem, ale to nijak nesouvisí s diskusí o VŠ.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #141 kdy: 31. 01. 2022, 14:33:13 »
Stejně tak se na fóru vždy najde nějaké dostudované pako, co tvrdí, že VŠ je nutnost a kdo VŠ nemá, je určitě méněcenný.
Kdo psal o méněcennosti. Dej sem doslovnou citaci.

Vyjadřujete se tak. Nebudu tu ty vaše nesmyslně paušalizující případně arogantní řečí podrobně rozebírat a citovat. Takhle shrnuto to bohatě stačí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #142 kdy: 31. 01. 2022, 14:36:18 »
pako, co tvrdí, že VŠ je nutnost a kdo VŠ nemá, je určitě méněcenný.
Kdo psal o méněcennosti. Dej sem doslovnou citaci.
Vyjadřujete se tak.
Takže jen tvůj další blábol :D Jdi dál lepit weby ;)

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #143 kdy: 31. 01. 2022, 15:05:08 »
...
Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.

Zdá se, že jste při svém samostudiu opomněl do svého učebního plánu zařadit "schopnost porozumět psanému textu".

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #144 kdy: 31. 01. 2022, 15:08:46 »
...
Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.
Zdá se, že jste při svém samostudiu opomněl do svého učebního plánu zařadit "schopnost porozumět psanému textu".
To Vysoká škola života nevede...

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #145 kdy: 31. 01. 2022, 15:46:44 »
A existuje takova mala obec ? Sam jsem puvodem z 20 tisicoveho mesta a bylo fajn tam vyrustat, v zasade tam je skoro vsechno, ale nedokazu si predstavit, ze se by to mohlo fungovat s populaci mensi nez 5k - 7k. Pak uz proste neni treba bazen, buhvi jak to je s kinem a divadlem a tak dal.
Tak jasně, že některé věci jsou schopny se uživit jenom od určité velikosti místní populace. Zrovna to divadlo moc nikde nebude (pokud nepočítáme malé ochotnické soubory apod.), páč divadla se těžko živí (bez dotací) i v našich největších městech... S tím člověk prostě musí počítat a pro mě třeba není vůbec žádný problém si na operu zajet do Brna i když to mám 30-45 minut autem. Nebudu očekávat, že bude opera v okresním městě a kdybych na ni chtěl chodit každej měsíc, tak se asi na venkov nestěhuju :)

Jinak zrovna bazén a kino jsou v mým okolí třeba v Blansku a Boskovicích, což jsou trochu větší města, než jsi psal (20 a 10 tisíc obyvatel), obě sice ještě v dojezdové vzdálenosti od Brna, ale už docela mimo jeho "gravitaci", zejména Boskovice, na kterých je právě hezky vidět, jak je Brno už nevysává a obchod i kultura tam myslím docela úspěšně bují "autonomně".

Kamaradi z Ostravy maji chalupu na Bruntalsku, travim tam rocne dva tydny v lete a pet sest prodlouzenych vikendu v roce, letos i vanoce. A verte mi, i kdyz je odtamtud vsude daleko, tak nejblizsi mestys nevzkveta, k zivotu je az Krnov.
No tak pohraničí je samostatnej a velmi smutnej příběh, tam je to daný historicky (hlavně odsun a následný sociálně-inženýrský osidlování, po revoluci zase pro změnu hospodářský úpadek). Karmu za odsun si budeme vyžírat ještě hezkých pár generací.
 
Osobne si myslim, ze idealni je nevymyslet novoty a zit stejne jako kdysi slechta - leto na rodovem statku a plesovou sezonu stravit ve meste :)
To jde jenom dokud nemáš děti. Tahat děti od kamarádů není dobrej nápad.

_Jenda

  • *****
  • 1 594
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #146 kdy: 01. 02. 2022, 03:14:15 »
Například optik.
FYI optici jsou scam na BFU co si neumí objednat brýle za čtvrtinu ceny na internetu (1, 2). Uznat by se jim možná dal support s aplikací kontaktních čoček.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #147 kdy: 01. 02. 2022, 13:58:02 »
Ešte k tým vysokým školám - nerobím si o ich kvalitách veľké ilúzie, ale pri všetkej ich skostnatenosti je VŠ najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť znovuvynachádzaniu desaťročia starých kolies a cimrmanovskému objavovaniu slepých uličiek.

Mali sme (skoro všetci v IT korporáte inžinieri) kolegu, čo mal len elektro priemyslovku a raz s kamarátom debatoval o svojom domácom bastlení nejakej krabičky, čo bezdrôtovo komunikovala s nejakou základňovou stanicou. Z jeho krkolomného riešenia bolo zjavné, že o kontrolných a samoopravných kódoch veľa nepočul a o riadení toku (Stop&Wait, Go-Back-N, Selective Repeat) už vôbec nič...

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #148 kdy: 01. 02. 2022, 16:06:55 »
Například optik.
FYI optici jsou scam na BFU co si neumí objednat brýle za čtvrtinu ceny na internetu (1, 2). Uznat by se jim možná dal support s aplikací kontaktních čoček.
Chtěl bych vidět toho nadšence, co si dioptrické brýle na trvalé nošení kupuje přes internet.
Každý má trochu jiný obličej a potebuješ aby ty brýle seděly a nikde netlačily - v Optice si klidně vyzkoušíš 10 různých modelů, vzájemně je na nose porovnáš, než si jeden vybereš, teprve pak ti do nich připraví a zasadí vhodná skla.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #149 kdy: 01. 02. 2022, 16:34:41 »
ano, to bylo nesmirne naivni.
tady je zrejme rada rodicu teoretiku (a teoretiku kratkozrakosti).

s brylema chodim jen a jen za osvedcenou optickou. stravim tam spoustu casu.
jen jednou jsem pod casovym tlakem koupil bryle u Eiffel optic, strasnej shit, optik se divil, jak mohli na kazde cocce tak hodne ujet.