Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #15 kdy: 03. 04. 2024, 23:35:31 »
Citace
Ked som kedysi presiel (bez nejakeho nadsenia) na MacBook, rozhodne som nepozoroval ziadne relevantne zlepsenie zivota.
Citace
8 ) Este ste zabudli doplnit "Lepia sa na to zeny" :)
Takze proto si to porizoval, ale nebyly to ty prave ;D

viz. k3dar, o to ze to swapuje
Zalezi jak je swapovani provedeno, co do swapu jde tak aby samotna prace zpomalena nebyla. Nehodnotit na zaklade linuxove implementace. 256GB, kdyby byl stroj na 3D hrani staci to na dva objemne tituly. Velke objemy dat si davame na ext. disky, ne?

viz. HH
Zavist, hloupost a nekompetentnost vetsinove populace je realita. Podezrivavost je zla i dobra vlastnost.


Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #16 kdy: 03. 04. 2024, 23:39:07 »
Jinak děkuji všem normálním diskutujícím, kteří jaksi dokáží pochopit, že různí lidé mají různé požadavky a dle toho vybírají produkt.

A zbytku přeji ať se mají také pěkně a pokud možno méně omezený rozhled.

Ntb je prodaný. A ano opravdu za "nehorázných" 25k. Je fakt zajímavé, že ten Apple ještě existuje, když dělá takové produkty, takové sračky a ještě za takové peníze. Nehorázné! :-)

Toť můj poslední příspěvek zde k tomuto tématu. Přeji pěkný večer.

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #17 kdy: 03. 04. 2024, 23:42:13 »
Sa to celkom zvrhlo. Vsak nech si kazdy pouziva co chce.

Mne sa na macbookoch nepacia tieto "low end" konfiguracie 8/256GB. O co horsie Apple to zacal cele zabijat tym, ze jednoducho ked sa to raz pokazi tak sa to ani neda /rozumne/ opravit. Takze defacto je to taky prenajom. Normalne by sa mozno oplatilo mat NEO od tej alzy pri tychto produktoch.
Kebyze Apple predava tie macbooky za tu cenu v konfigu 16/1TB tak by to bol skutocne pekny a vyuzitelny stroj.

Ja som na osx od 2012 a ked som si minuly rok kupoval comp tak som zistil, ze vlastne nie je o com. Som na iMacu 2020 27'', 128gb ram, externy disk 4TB, radost pouzivat. Ano, hnevam sa na Applecke manevre typu T2 chip, UEFI fw de facto  na raid0 a pod. Je to taky middle finger userom. Aspon, ze tie ramky sa v tom 2020 modeli dali kupit normalne.

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #18 kdy: 04. 04. 2024, 06:56:12 »
A kdybys nebyl hloupočkej a línej, tak bys zjistil, že nejenom Macbook vyhovuje výše uvedeným parametrům, některé stojí více, některé stojí méně.

Ked nerozumiete pisanemu textu, kludne sa pytajte :).

Opisali vlastnosti Vami vybrateho produktu a povedali "toto je predmet zakazky". Az na to, ze zjavne ste to skoncipovali tak, aby Vam z toho vypadol dopredu vybraty kandidat.
Co samozrejme, nie je zmysluplna aktivita.

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #19 kdy: 04. 04. 2024, 07:18:49 »
Sa to celkom zvrhlo. Vsak nech si kazdy pouziva co chce.

Mne sa na macbookoch nepacia tieto "low end" konfiguracie 8/256GB. O co horsie Apple to zacal cele zabijat tym, ze jednoducho ked sa to raz pokazi tak sa to ani neda /rozumne/ opravit. Takze defacto je to taky prenajom. Normalne by sa mozno oplatilo mat NEO od tej alzy pri tychto produktoch.
Kebyze Apple predava tie macbooky za tu cenu v konfigu 16/1TB tak by to bol skutocne pekny a vyuzitelny stroj.

Ja som na osx od 2012 a ked som si minuly rok kupoval comp tak som zistil, ze vlastne nie je o com. Som na iMacu 2020 27'', 128gb ram, externy disk 4TB, radost pouzivat. Ano, hnevam sa na Applecke manevre typu T2 chip, UEFI fw de facto  na raid0 a pod. Je to taky middle finger userom. Aspon, ze tie ramky sa v tom 2020 modeli dali kupit normalne.

Trošku si dovolím přiohnout téma a zeptat se: kdybych chtěl/potřeboval Mac, jsou nějaké rozumné alternativy pro ty, kdo chtějí ty modernější M procesory a velkou RAM/SSD? Mám pocit, že i ty Mac Mini jsou brutálně drahé a ty novější modely iMac/Mini/MacBook atd. nejsou rozšiřitelné a ty konfigurace jsou vesměs 8-16 GB RAM apod.


Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #20 kdy: 04. 04. 2024, 08:52:56 »
Opakovaně tu zaznělo, že OSX má lepší správu paměti než linux. Google mi nenabídl žádné bližší informace, v čem to zcela konkrétně technicky spočívá. Umí někdo tohle upřesnit? Nebo je to třeba jen o swapování na velice rychlé interní SSD, zatímco v linuxu mají daní uživatelé nějaké obyč SATA SSD s desetinovou rychlostí?

Osobně s tím nemám žádnou zkušenost, na pracovních linuxech mám/jsem měl vždy RAM spoustu, takže jsem to nemusel nikdy řešit.

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #21 kdy: 04. 04. 2024, 09:09:40 »
Co vím, tak macOS RAM nějak komprimuje, čímž je dosaženo lepšího managementu s pamětí. Jinak ze zkušenosti je to fakt o něco lepší než v linuxu, ale zase ne o tolik, aby se dalo tvrdit, že 8GB na macOS je to samé, jako 16GB jinde, to fakt ne. Mám na M2 16GB RAM a při spuštěném FreeCADu, PrusaSliceru, safari se spoustou záložek a blbosti typu mail klient, je zabraných 14GB paměti a swap 0. Na druhou stranu je na tom vidět, že pro tenhle model použití je 8GB fakt málo. Swap je sice na rychlém SSD, které ale nejde vyměnit, takže menší paměť může celkem zásadně ovlivnit životnost celého stroje.

Opakovaně tu zaznělo, že OSX má lepší správu paměti než linux. Google mi nenabídl žádné bližší informace, v čem to zcela konkrétně technicky spočívá. Umí někdo tohle upřesnit? Nebo je to třeba jen o swapování na velice rychlé interní SSD, zatímco v linuxu mají daní uživatelé nějaké obyč SATA SSD s desetinovou rychlostí?

Osobně s tím nemám žádnou zkušenost, na pracovních linuxech mám/jsem měl vždy RAM spoustu, takže jsem to nemusel nikdy řešit.

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #22 kdy: 04. 04. 2024, 09:31:07 »
Opakovaně tu zaznělo, že OSX má lepší správu paměti než linux. Google mi nenabídl žádné bližší informace, v čem to zcela konkrétně technicky spočívá. Umí někdo tohle upřesnit? Nebo je to třeba jen o swapování na velice rychlé interní SSD, zatímco v linuxu mají daní uživatelé nějaké obyč SATA SSD s desetinovou rychlostí?

Osobně s tím nemám žádnou zkušenost, na pracovních linuxech mám/jsem měl vždy RAM spoustu, takže jsem to nemusel nikdy řešit.

Tak je to samozrejme blabol, ktery zerou jenom Svedci jablkovi.
Marketing Applu je proste dokonovaly, ze dokaze presvedcit i lidi, co se zivi IT (predpokladam na tomto serveru), aby to pozrali.

Vec je pomerne jednoducha, aplikace pozada OS o alokaci pameti a OS ji prideli. Pri nedostatku RAM OS zacne odsouvat malo pouzivane pametove stranky na SWAP, to je cele, na tom neni co vymyslet.
Takze chrome se spustenou zravou SPA javascript aplikaci bude zrat uplne stejne na woknech, linuxu i macos.

Jedine, cim se macos lisi od woken a linuxu, ze ma ze zoufalstvi ma onech 8GB (v realu 6GB, protoze sdilena videoram) pleckach zapnutou kompresi RAM. Je to obdobne udelatko ze zoufalstvi, jako kdyz jsme v devadesatkach pouzivali "RAM doubler" v dobach, kdy 1MB RAM stal 1000Kc pri prumerne mzde 12000Kc. Na Linuxu je obdobou "zram" a "zswap", na beznem PC to ale nikdo samozrejme nepouziva a bezne distro to nema zapnute.

Pamet je smesne levna. 32GB DDR4 do NTB stoji 1800Kc, v mem Lenovo P15gen2, mam 128GB RAM (4x32), cenikova cela u Alzaka je 4*1800= 7200Kc. A jak se divam na ceny u alzaka Mac Air 8GB stoji 32 klacku, verze 16GB (+komickych 256GB SSD navrch v cene par stovek) stoji 44 klacku. Takze za 8GB RAM navrch 12 litru...

Popravde 8G napajene RAM a 256GB napajene storage ma muj telefon Xiaomi Mi10T, koupeny nekdy davno za kovidu za desitku, Apple M2 je asi 2x vykonnejsi nez Snapdragon 860, tim rozdily konci.

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #23 kdy: 04. 04. 2024, 09:46:58 »
Stejně mě fascinuje, co je tady chytrolínů...

Fabia tě odveze do cíle úplně stejně jako Superb že, ale...

Já své volby nikomu nenutím, každý ať si koupí co mu vyhovuje a za kolik chce...

Když už jsme tedy u NTB, rád si vyslechnu návrhy, co bych asi tak mohl pořídit, aby to splňovalo následující požadavky:

1) Display s rozlišením nad 2500 pixelů horizontálně, úhlopříčka alespoň 15", jas 400 nitů a více
2) Konstrukce kov unibody
3) Podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů
4) Výdrž baterky nad 14 hodin
5) Skvělý zvuk a touchpad (myš nepoužívám)
6) Hmotnost do 1,5 kg
7) Primární použití pro Office, občas konverze a úprava fotek a videa (neprofesionálně, pouze drobnosti)

Myslim, že tohle je použitelnější než ten proprietální aplí bastl...
https://www.alza.cz/acer-swift-go-16-steel-gray-celokovovy-d8597600.htm

Gréta je nejlepší.

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #24 kdy: 04. 04. 2024, 09:55:57 »
To se ale nijak nevylučuje. S elektronikou je to dost podobné jako s automobily: ztratí třetinu hodnoty jen co vyjedou ven z autosalonu. Podstatné je, jak rychle ztrácí hodnotu potom během dalších let.

Hele, manzelcin Kodiaq uz ma 6 let a me by se libila na moje pojizdky Tesla 3 Long range.
Umel bys zaridit pulrocni Kodiaq/Teslu s najezdem dejme tomu do 20k za 2/3 cenikovky?
Jestli jo, za zprostredkovani ti dam 100k provizi za kus.

Dik.

Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #25 kdy: 04. 04. 2024, 10:30:46 »
Stejně mě fascinuje, co je tady chytrolínů...

Fabia tě odveze do cíle úplně stejně jako Superb že, ale...

Já své volby nikomu nenutím, každý ať si koupí co mu vyhovuje a za kolik chce...

Když už jsme tedy u NTB, rád si vyslechnu návrhy, co bych asi tak mohl pořídit, aby to splňovalo následující požadavky:

1) Display s rozlišením nad 2500 pixelů horizontálně, úhlopříčka alespoň 15", jas 400 nitů a více
2) Konstrukce kov unibody
3) Podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů
4) Výdrž baterky nad 14 hodin
5) Skvělý zvuk a touchpad (myš nepoužívám)
6) Hmotnost do 1,5 kg
7) Primární použití pro Office, občas konverze a úprava fotek a videa (neprofesionálně, pouze drobnosti)

Myslim, že tohle je použitelnější než ten proprietální aplí bastl...
https://www.alza.cz/acer-swift-go-16-steel-gray-celokovovy-d8597600.htm

to je dobrej trolling, tvrdit, že apple je proprietální a nabízet místo toho Acer notebook s bugovanou wifi a ne moc odladěnými Intel Iris. Předpokládám, že podle tebe nic z toho není proprietální? Ani linux na tomhle nespustíš, což na macbooku již jo. Acer ještě na přímý dotaz tvrdí, že Linux podporuje přes Windows Subsystem for Linux, lol.

Vždy mě udivují ti skálopevně přesvědčení zastánci jedné platformy, kteří odmítají připustit, že každý má trochu jiné preferenci a ocení jiné vlastnosti.


Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #26 kdy: 04. 04. 2024, 11:33:57 »
teda Apple a jejich aktivni antipodpora jinych OS..
ty si megatrol

Stejně mě fascinuje, co je tady chytrolínů...

Fabia tě odveze do cíle úplně stejně jako Superb že, ale...

Já své volby nikomu nenutím, každý ať si koupí co mu vyhovuje a za kolik chce...

Když už jsme tedy u NTB, rád si vyslechnu návrhy, co bych asi tak mohl pořídit, aby to splňovalo následující požadavky:

1) Display s rozlišením nad 2500 pixelů horizontálně, úhlopříčka alespoň 15", jas 400 nitů a více
2) Konstrukce kov unibody
3) Podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů
4) Výdrž baterky nad 14 hodin
5) Skvělý zvuk a touchpad (myš nepoužívám)
6) Hmotnost do 1,5 kg
7) Primární použití pro Office, občas konverze a úprava fotek a videa (neprofesionálně, pouze drobnosti)

Myslim, že tohle je použitelnější než ten proprietální aplí bastl...
https://www.alza.cz/acer-swift-go-16-steel-gray-celokovovy-d8597600.htm

to je dobrej trolling, tvrdit, že apple je proprietální a nabízet místo toho Acer notebook s bugovanou wifi a ne moc odladěnými Intel Iris. Předpokládám, že podle tebe nic z toho není proprietální? Ani linux na tomhle nespustíš, což na macbooku již jo. Acer ještě na přímý dotaz tvrdí, že Linux podporuje přes Windows Subsystem for Linux, lol.

Vždy mě udivují ti skálopevně přesvědčení zastánci jedné platformy, kteří odmítají připustit, že každý má trochu jiné preferenci a ocení jiné vlastnosti.

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #27 kdy: 04. 04. 2024, 12:15:48 »

to je dobrej trolling, tvrdit, že apple je proprietální a nabízet místo toho Acer notebook s bugovanou wifi a ne moc odladěnými Intel Iris. Předpokládám, že podle tebe nic z toho není proprietální? Ani linux na tomhle nespustíš, což na macbooku již jo. Acer ještě na přímý dotaz tvrdí, že Linux podporuje přes Windows Subsystem for Linux, lol.

Vždy mě udivují ti skálopevně přesvědčení zastánci jedné platformy, kteří odmítají připustit, že každý má trochu jiné preferenci a ocení jiné vlastnosti.

Tak sis zatrolil, co?

1) Display s rozlišením nad 2500 pixelů horizontálně, úhlopříčka alespoň 15", jas 400 nitů a více
2) Konstrukce kov unibody
3) Podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů
4) Výdrž baterky nad 14 hodin
5) Skvělý zvuk a touchpad (myš nepoužívám)
6) Hmotnost do 1,5 kg
7) Primární použití pro Office, občas konverze a úprava fotek a videa (neprofesionálně, pouze drobnosti)


Kde tady vidíš linux????? Chce na tom dělat kancelářský věci v ofisu a editovat občas semtam fotku a asi jedno videjko na jůtůb. Na to je to víc než použitelný.
Má to násobně větší disk i ram a za cenu jetýho bůka to máš nový se zárukou.
Gréta je nejlepší.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám nový MacBook Air - Apple M2 (8jádrový), 15,3"
« Odpověď #28 kdy: 04. 04. 2024, 13:54:24 »
Na Macu nespustíš Linux natívne ani keby si sa posral, Dežo. Na tom Aceru práve naopak. I keď súhlasím že to zrovna najlepšia značka nie je... ja by som ale do iných než Dell, Lenovo, HP a prípadne Fujitsu či MSI (v prípade že by fakt nebolo čo u tých troch predchádzajúcich značiek) nešiel.