Hraní náročnějších her na Linuxu

martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Hraní náročnějších her na Linuxu
« kdy: 24. 08. 2024, 12:45:50 »
Ahoj, s ohledem na poslední zprávy o woknech bych je se jich rád zbavil i ohledně her. Bohužel i když z různých stran často slyším, jak hraní na linuxu už není problém...  tak reálně se mi nepodařilo spustit prakticky nic.
Zkoušel jsem steam, proton, lutris, playonlinux, ...  desítky různých návodů a v hratelné podobě se mi podařilo spustit jedině první verzi mafie (kterou si samozřejmě dohraju :) ale ta běží i pod samostatným wine). Na windows jsem občas hrál online far cry 5, WOT (blitz i klasickou verzi, blitz verze (lepší) mi jela i na arm macu přes playonmac) no spustit se mi to nedaří ani za nic. 

Kdo v současné době hrajete hry - jaké hrajete a přes co je spouštíte? Běží to stabilně ve srovnatelné kvalitě, nebo se budu muset smířit s windows?
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM


Re:Hraní náročnějších her na linuxu
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2024, 13:05:40 »
Ja som tiez zvedavy ako sa to riesi... v minulosti som vymyslal kadeco: dual/triple-boot, virtualizaciu windows, wine, steam+proton... niektore hry sli, niektore nie ale nakoniec som skoncil pri dedikovanom zeleze pre windows + hry, druhy pc pre linux, pracu, a pod., NAS pre media a zalohy, a proxmox server na virtualizaciu roznych dalsich sluzieb co potrebujem... ked sa nieco zhodi, nevezme zo sebou ostatne casti, windows sa raz za cas doebe, cize odpojim disky s hrami, preinstalujem najnovsiu windows sr*cku, pripojim disky, nainstalujem steam, epic a pod. a hrajem dalej... Skratka taktika rozdel a panuj...  :D
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

vcunat

  • ***
  • 131
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2024, 13:46:34 »
Mně steam normálně frčí.  Ať už hry co maj nativní podporu nebo ten "steam play" (proton), prostě na jeden klik.  Ne že by 100% her takhle rovnou šlo, ale dobrý mi to přijde.

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 24. 08. 2024, 15:56:36 »
na linuxu mám nejnovější hry na emulátorech ppsspp , dolphin-emu , redream , pcsx2 , všechno offline singleplayer starých her a pak ještě starší aly ty nechci ani jmenovat třeba zsnes , dosbox , fs-uae , scummvm , ve wine mám diablo 1 belzebub a diablo 2 s modem na truhlu plugy , teoreticky pojede rpcsx3 , steam+proton rozjede jen hrstku her ale každá která běží se počítá třeba lego nebo dirt 3 , need for speed hot pursuit , doomtrooper , jakési vláčky taky train fever , ve steamu funguje tannenberg a verdun , insurgency , měl by jít rozjet cs2 je to však problém , v lutrisu doporučím rozjíždět attract mode , ve wine funguje double dragon neon , doporučím hru final fantasy VII remake a rebirth , nevím však jestli chodí mám ji na ps5 , má jít i ve steamu dokonce i v linuxu ale nezkusil jsem to
« Poslední změna: 24. 08. 2024, 16:01:44 od Martin Koleček »

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 24. 08. 2024, 16:06:45 »
už nejde editace tak ještě jsem si vzpomněl Quake Live funguje ve steamu , stále se hraje


Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 24. 08. 2024, 16:13:30 »
na ppsspp je hra pro homosexuály , jmenuje se Crisis Core Final Fantasy VII , sklidila obrovské hodnocení , má vynikající replayabilitu po dohrání vícekrát

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 24. 08. 2024, 16:27:39 »
v linuxu bez problémů funguje hraní her které se hrají v prohlížeči což je celá řada online portálů

v linuxu si můžete zahrát zcela nenáročnou hru dank memer v discordu v prohlížeči nebo clientu

dank memer vyniká tím že ho můžete hrát po troškách bez nutnosti skillu třeba o víkendu po práci

hlavní špek dank memera v současnosti je rybaření

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 24. 08. 2024, 16:36:30 »
jeden můj postižený kamarád měl jen jednu ruku funkční hrál tyto karty : = Triple Triads online

nejspíš je to tohle https://ttadvance.net/

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 24. 08. 2024, 17:28:14 »
co se týče hraní na linuxu :

pokud hledáte moderní hry tak si kupte moderní herní konzolu třeba playstation 5 nebo xbox serie x , srovnejte si to a zrovna řeknu je tu ještě nintendo to je pro menší děti , pak xbox serie s ten je slabší

no a linux si udělejte takový aby na něm šlo tyto hry vysílat na sítě youtube facebook twitch a kick

ovládání zajistí stream deck hardware elgato

je to asi lepší než hrát přímo na linuxu spíš ho použít jako vysílací server

Zopper

  • *****
  • 742
    • Zobrazit profil
Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 24. 08. 2024, 17:52:14 »
Já to už kdysi dávno vyřešil rozdělením na desktop s Windows na vážnější hraní a laptop s linuxem, později Macbook, na všechno ostatní. A kdykoliv se podívám na současnou podporu, je to pořád tak nějak to samé. Jak to člověk myslí s hraním vážněji, a chce hrát letošní hry letos, ne až za pět, deset let, pokud vůbec někdy, tak je to velká sázka do loterie, jak co pošlape.

Jestli nevadí latence při hraní, je zajímavou možností GeForce Now - hraní na mašině někde v cloudu. Ne všechny hry to podporují, člověk si to musí platit navíc ke koupení her na Steamu, ale je pak jedno, co máš za systém a jaké máš železo.

pokud hledáte moderní hry tak si kupte moderní herní konzolu třeba playstation 5 nebo xbox serie x ,

A za pár let vyjde nová konzole a člověk si ji musí zase koupit a zase si musí koupit remaky svých oblíbených her, protože staré hry na nové konzoli nejdou, do staré konzole už nestáhne updaty... Ne, díky. Zlatý PC s Windows a Steam.

je tu ještě nintendo to je pro menší děti
Nebo pro rodiče s nedostatkem času, co si na to hraní najdou třeba hodinu týdně, a všechny ty velké hry pro ně pak ztrácí smysl.
« Poslední změna: 24. 08. 2024, 18:00:24 od Zopper »

Longin

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 24. 08. 2024, 20:14:16 »
Jak tu někteří píšou a budou podle mě dále psát, tak jediné rozumné řešení je fakt dedikovaný stroj s Windows nebo dualboot.
Já třeba kvůli mobilitě jsem si nechtěl pořizovat nějakou PC bednu, tak jsem z druhé roky koupil MSI Trident3 z 2018 a v pohodě na tom rozjedu cokoliv na vysoké nebo střední detaily z poslední doby (Last of Us, Resident Evil 4, Red Dead Redemption 2). Super je, že se to vejde i do batohu.
Beru to jako takovou PC herní konzoli, co mi u stolu nezabírá místo a netrápí mě drbání s Linuxem. :)
« Poslední změna: 24. 08. 2024, 20:16:09 od Longin »

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 25. 08. 2024, 08:34:47 »
A za pár let vyjde nová konzole a člověk si ji musí zase koupit a zase si musí koupit remaky svých oblíbených her, protože staré hry na nové konzoli nejdou, do staré konzole už nestáhne updaty... Ne, díky. Zlatý PC s Windows a Steam.

Z toho důvodu kupuju hry na flash kartách, aby to nebylo závislé na nějaké 3. službě, která nemusí za 15 let existovat a nebo mohou hru odstranit... Win jsou pro mne tamagotchi. Já chci jen zastrčit a užít si. Teď hned. Ne za 30-60minut, až se to nainstaluje a dotáhnou aktualizace...

je tu ještě nintendo to je pro menší děti
Nebo pro rodiče s nedostatkem času, co si na to hraní najdou třeba hodinu týdně, a všechny ty velké hry pro ně pak ztrácí smysl.

Nebo pro ty, co nepotřebují vidět 3x za minutu rozstříknutý mozek na okolních stěnách. Neznám měřítko velké hry, ale třeba Metroid, moje krevní skupina, není malá hra. Přišel jsem na to, že se mi víc líbí dobře stylizované než rádoby realistické hry, které (pro mne) stále vypadají směšně... Ale chápu, že je to má každý jinak. Měli jsme 4 měsíce PS5, a i synové (v pubertě) si nakonec vybrali NS. Těm sice asi přeřezávání nohou, vytahování střev, rozstřelování mozku atd. nevadilo, ale nebavilo je to věčné čekání na hru – instalace, aktualizace, mazání (nebylo dost místa) a pořád dokola. Horší než nahrávání her z magneťáku v osmdesátkách. :-)

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 25. 08. 2024, 11:53:10 »
Mně teda jede vše co hraji. A to jsou i ménně známé kousky. Případně jsou tipy od hráčů a kompatibilita zde:
https://www.protondb.com/

Některé hry jedou i lépe než na Windows. Ale to je velmi specifické.

No vidíte právě se mi aktualizoval steam linux runtime. :) A jde se pařit.
« Poslední změna: 25. 08. 2024, 11:56:49 od Rovano _ »

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 25. 08. 2024, 12:31:50 »
Moje zkusenost je opacna, pokud hra nema nejaky agresivni anti-cheat tak funguje. Pouzivam temer vyhradne Steam na desktopu (Ryzen 5, RX580) a Steam Deck. Neco malo pres Lutris (kdysi WoW, Star Citizen, ...) Kompatibilitu overuju na protondb, jak psal kolega vyse.

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 25. 08. 2024, 19:59:05 »
V podstate cokoli co se prodava na Steamu mi fungovalo bez problemu (Fallout4, Doom Eternal, War Thunder, AoE2, Polda, ...). Co neni na Steamu (treba GOG hry) pridavam jako Non-Steam game a funguje taky - WoWko, World of Warships, Homam3, Pharaoh.

Zatim sem nenarazil na nic co by neslo, ani jsem nezkousel zadny jiny SW (Lutris, Bottles, ...), Steam mi prijde dostacujici (a hlavne mam vsechno na jednom miste).

Mam docela nekonfliktni HW - Ryzen 3600 a Radeon 5700XT.

Pokud by cokoli neslo, muzes kouknout na protondb, jsou tam tipy jak to uchodit (vetsinou nejaky run parametr).