Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?

Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« kdy: 23. 03. 2024, 11:08:09 »
Mám zvědavej dotaz.
Využívá nějaká firma, příp. instituce sídlící v Česku výše uvedený IBM mainframe Z s OS z/OS, příp. z/VM, nebo tahle technologie v ČR produkčně nikde nasazená není?


CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2024, 11:55:03 »
Překvapivě tu běželo poměrně "hodně" IBM AS400 a podobných řešení.
Ohledně z/OS tu asi něco někde běží, protože ještě pořád se objevují nabídky, ale nejspíš půjdou spočítat na prstě jedné ruky. Mimochodem, neskončila tomu letos už veškerá podpora?

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2024, 10:08:11 »
IBM Mainframe žije, poslední release z/OS je z 9/2023. V Česku tuším  mívala Spořka, jak jsou na tom teď nevím, já nikdy nic pro české zákazníky nespravoval...

Překvapivě tu běželo poměrně "hodně" IBM AS400 a podobných řešení.
Ohledně z/OS tu asi něco někde běží, protože ještě pořád se objevují nabídky, ale nejspíš půjdou spočítat na prstě jedné ruky. Mimochodem, neskončila tomu letos už veškerá podpora?

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2024, 10:49:13 »
ja jsem se zacal ucit as/400 a progrmovani v rpg 400, uvazuju ze se prihlasim do prace na tomhle systemu, jen jsem zvedav, zda muzu mit sanci :-)


Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2024, 13:32:00 »
Tak šance je vždycky, ne? V Česku se k tomu jde učitě dostat v brněnském bývalém IBM (Kyndryl), nebo třeba v CA (Broadcom) v Praze, případně v Blavě, jakožto slovenském centru bankingu se určitě najde nějaká instituce, co to úspěšně provozuje... Asi toho bude víc, sám už nemám přehled, tuto oblast jsem opustil cca před deseti lety...

ja jsem se zacal ucit as/400 a progrmovani v rpg 400, uvazuju ze se prihlasim do prace na tomhle systemu, jen jsem zvedav, zda muzu mit sanci :-)


Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #5 kdy: 24. 03. 2024, 19:28:57 »
Nechci ti brát iluze, ale věnuj se něčemu progresivnějšímu.
Své úsilí radši zaměř na RedHat.

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #6 kdy: 24. 03. 2024, 19:40:41 »
Spořka i KB ho již dali pryč, zůstává ale v některých průmyslech, řekl bych že náklady na údřbu už jsou pomalu větší než pořízení nových technologií. Osobně se s ním už nikde nesetkávám, není v žádném DC kam chodím a nemá ho už žádný zákazník.

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2024, 08:39:21 »
Nechci ti brát iluze, ale věnuj se něčemu progresivnějšímu.
Své úsilí radši zaměř na RedHat.
Souhlasím. Tohle je mi jasný. Dotaz jsem položil opravdu jen ze zvědavosti.

Spořka i KB ho již dali pryč, zůstává ale v některých průmyslech, řekl bych že náklady na údřbu už jsou pomalu větší než pořízení nových technologií. Osobně se s ním už nikde nesetkávám, není v žádném DC kam chodím a nemá ho už žádný zákazník.
No právě. Taky nevím o nikom (ani zprostředkovaně), kdo by o nějakém IBM mainframe v produkci věděl. Přitom ale IBM tuhle technologii stále vyvíjí, vyvíjí taky i procesory POWER, které mainframy pohánějí a vyvíjí OS pro tyhle stroje.
Tak by mě prostě jen ze zvědavosti zajímalo kdo je dnes vlastně cílovka pro moderní IBM maniframe a zda někdo takový existuje v ČR.
Vzhledem k tomu, že IBM stále investuje prachy do vývoje, předpokládám, že někde musí existovat také i cílová skupina zákazníků.

alex6bbc

  • *****
  • 1 619
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2024, 08:53:06 »
a vite jak je dobry, bezpecny, lepsi ibm unix aix oproti linuxu, jinym unixum?

a je as/400 bezpecnejsi nez unixy?
ma nejake vyhody?

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2024, 09:13:41 »
IBM AS/400 niekedy tusim pouzivali ZSE...videl som v davnej minulosti klasickeho "cierno/zeleneho" klienta na pobocke.

Co sa tyka bezpecnosti, tak servery neboli napadnute skodlivinami (virus/spyware/malware/ransomware).
Vyhody - asi vynimocny vykon, ked zvladal velke mnozstvo klientov, prenasaju sa len stlacenia klaves (pismena/cisla)...

V Sternberku v Invensys Controls Appliance pouzivali niekedy, ale serveri bezali v anglickom Plymouth-e (teraz to je tusim Robertshaw a to uz tam urcite nebude).
« Poslední změna: 25. 03. 2024, 09:16:56 od skskyper2 »

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2024, 11:42:00 »
Česká pošta jej provozuje ve VAKUS Vítkov.
V Ostravě se s tím můžeš potkat v železárně Liberty Global kde to řídí celý provoz.

A jinak firma Tieto hledá lidi na mainframe.

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #11 kdy: 25. 03. 2024, 12:22:01 »
Hlavní cílovka jsou a vždycky byly korporace, které si to mohly/můžou dovolit. A protože si to mohly dovolit už v době, kdy k tomu neexistovala alternativa, tak mají spoustu odladěného kódu ověřeného lety v produkci. Konec mainframu se předpovídal několikrát, spousta společností s "progresivním managementem" více či méně úspěšně na tyto vlny postupně skákala, ale pořád existují systémy, které se zmigrovat nepodařilo. Pamatuji snahu inženýrů z Micro Focus o portace některých specifických kusů COBOLu na Linux -- výkonově to bylo nepoužitelné. To byl batch, stejně tak možná ještě více v transakcích, Sabre (booking letenek) chtěl mainframe opustit už někdy po roce 2000 a trvalo mu to o dost dýl... Bohužel, díky těmto vlnám došlo i v US za posledních 20 let k poklesu zájmu o tuto platformu obecně (např. dřív se to ve školách normálně učilo) a trh po  lidech, kteří ještě pamatovali začátky, převzali kontraktoři z Indie... Třeba na LinkedINu je několik skupin, které se velmi pěkně čtou, už jen pro tu autentičnost přispívajících...

No právě. Taky nevím o nikom (ani zprostředkovaně), kdo by o nějakém IBM mainframe v produkci věděl. Přitom ale IBM tuhle technologii stále vyvíjí, vyvíjí taky i procesory POWER, které mainframy pohánějí a vyvíjí OS pro tyhle stroje.
Tak by mě prostě jen ze zvědavosti zajímalo kdo je dnes vlastně cílovka pro moderní IBM maniframe a zda někdo takový existuje v ČR.
Vzhledem k tomu, že IBM stále investuje prachy do vývoje, předpokládám, že někde musí existovat také i cílová skupina zákazníků.

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2024, 13:09:04 »
Nevim kde v CR se mainframe vyskytuje - fyzicky, ale urcite se v CR pro mainframe vyviji SW.
Byvaly kolega udrzuje gramatiku pro COBOL v ANTLR a na jejim zaklade vyviji vyvojarske nastroje (code assist) pro COBOL.

Ja v byvale praci udrzoval (pro jednu nemeckou banku) matemacticky SW pro modelovani uveru. Manframe ma v tomhle ohledu problem, protoze jeho implemetace floatu neodpovida dnesnim "standartum", a pokud spustite simplexovou metodu na mainframe, tak vam to muze dokonvergovat jinak nez treba na AIXu anebo Linuxu.
Takze pokud byste chteli prejit z mainframe na Linux, tak byste se proste museli smirit s tim ze vas SW dava jine, ale porad "dobre" vysledky. To v instituci, kterou reguluji dve centralni banky neni uplne pruchozi.

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #13 kdy: 25. 03. 2024, 13:16:53 »
Manframe ma v tomhle ohledu problem, protoze jeho implemetace floatu neodpovida dnesnim "standartum", a pokud spustite simplexovou metodu na mainframe, tak vam to muze dokonvergovat jinak nez treba na AIXu anebo Linuxu.

jaky je tam teda float, ze neodpovida dnesku?!

simplexovou metodu jsem pouzival pro hledani minima funkce s 5 promennymi.
jeste bylo zajimave to zkombinovat se simulovanym zihanim, ze to mohlo pripadne i prelezt pres kopecky.

Re:Používá se někde v Česku IBM mainframe se z/OS?
« Odpověď #14 kdy: 25. 03. 2024, 13:35:42 »
AS400 se používá třeba v DHL, občas se i objeví nabídka zaměstnání.

Naše firma, nebudu jmenovat, rovněž AS400 používá. Fyzicky se však stroje nacházejí mimo ČR.

Btw, jsou už dávno tlaky na nahrazení něčím běžnějším, ale závisí na tom nějaké proprietární aplikace, které se také blbě nahrazují...
« Poslední změna: 25. 03. 2024, 13:38:21 od 🇺🇦 GPU »