Proč mi zabiják OOM zabil Chromium

Proč mi zabiják OOM zabil Chromium
« kdy: 28. 09. 2024, 22:21:09 »
Na linuxu radi zabijak OOM, zabil mi browsera. Jde nejak nastavit, aby ten hajzl nerusil moje kruhy?
systemd invoked oom-killer: gfp_mask=0x100cca(GFP_HIGHUSER_MOVABLE), order=0, oom_score_adj=0
Out of memory: Killed process 13104 (chromium-browse) total-vm:724616kB, anon-rss:220904kB, file-rss:0kB, shmem-rss:3408kB, UID:1000 pgtables:750kB oom_score_adj:300


K tomu se poji divna vec. mel jsem otevren chromium asi 20 taby. pohoda. Nekolik hodin, pak jsem uspal pocitac,..... celou dobu jsem mel zapnuty htop a koukam na vyuziti na nic nenasvedcovalo, nejakemu pruseru.
....

 po pul dni probudil .., pokracoval v operacich  v chromu, ale spis taby zaviral. Asi 20 minut.  Je mi divne ze spotreba pameti nenapadne roste, swap je na maximu. Ale po kazdem zavreni se o neco, 10MB uvolni, RAMka taky pomalu.  Zapnu devtools na jedne strance, neco am chci postelovat, po 2 minutach zamrzne mys. Zkousim Ctrl+W jestli se to hne, ale po dalsi minute vidim, ze se mi zavrela okna (pomalu,ne najednou) a dokonce se odhlasuju. Po prepnuti do Ctrl1 vidim, ze je to v hajzlu, ramka skoro prazndna, opravdu jsem byl odhlaseny.

Da se zjistit, jestli ten hajzl zabil rovnou chromium-browse nejvyssiho ?  Tomu neni nic svaty? Proc treba nezabil render proces chromu nebo subframe,  gpu process? to by nezavrelo chrom, ale jen killnulo taby( zadne smajliky s vypichnutymi oci na ouskach tabu jsem nevidel). Pripoustim, parent proces chromu mohl mit nejvetsi podil RAM.

Jenze = = htop , serazeno dle MEM , nejvetsi sloupec bylo chrome a mel 9.4%. (nevim z ceho se to pocita a ostatni sloupce neumim cist)

je ten nebezpecny xindl oom nejak laditelny, aby nejak procesy  mel zakonem zakazano prznit? Pokud ano, do takove granularity, ze se rozlisi hlavni parent proces chromium  a render subproces (rozdil je v cmdline urcite)?