CATIA V5 pod WINE

CATIA V5 pod WINE
« kdy: 24. 02. 2024, 13:05:59 »
Zdravím všechny.
Měl bych takový dotaz. Cca před deseti lety jsem měl nainstalovanou CATII pod wine verze byla tuším 1.7.28 (dle https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=28516 ), systém ubuntu 12.04 a šlapalo to skvěle. Teď jsem opět zkoušel instalovat CATII V5 R20 " legální školní verzi,  pro studijní účely" , na ubuntu 22.04 .
Playonlinux mi háže nesmysly a přijde mi, že blbne mono. Když chci dát instalaci nového programu tak všechno ok, akorát naskočí dvě okna o šířce čáry viz printscreen.
Ví někdo prosím co s tím? Samozřejmě sudo apt purge playonlinux wine winetricks a instalovat znova jsem zkoušel.
Měl by někdo nějaký nápad, jak mám postupovat, případně co mám ukázat za logy, aby mi šlo poradit?

 Zkoušel jsem to na crossover a tam to valí skvěle, ale mám trial verzi a hluboko do kapsy, abych si kupoval licenci. Věděl by někdo jak přetáhnout funkční nastavení Crossoveru (verze wine, nainstalovaný zásuvný moduly pro win, případně možnosti spuštění atd...) na playonlinux, aby mi to šlapalo stejně dobře?

ještě dodám, že klasicky přes wine mi to padá na winetricks když chci doinstalovat vcrun2008 a vcrun2005 (knihovny to stáhne, ale je tam špatný kontrolní součet, tak to nechce instalovat)

Téma řeším i zde
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=86456.0

Děkuji za případné rady.
« Poslední změna: 24. 02. 2024, 13:08:21 od kopevi2 »


Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2024, 16:07:30 »
Nešlapalo a nešlape, natož rozumně pracovat na složitějších sestavách. Vykreslování (OpenGL) doslova utrpení i na středních třídách „čtyřtisícovkách“ Quader. Platilo to v minulosti a platí to i dnes. Stačí přepočet struktury a celá iluze se rozsype jak domeček z karet. Fakt, že nekreslíš bez obtíží kolečko ještě neznamená, že se v tom dá produkčně pracovat.

Až budeš vyvíjet dopravní letoun, logistický řetězec, servisní zázemí, výrobu … potom bude Catia správnou volbou a cena za certifikovaný HW (druhá otázka supportu Dassault) je tou nejmenší položkou v rozpočtu.   
Carpe diem

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2024, 16:30:18 »
Prečo PlayonLinux? Ten už bol dávno prekonaný Lutrisom. Spusti to pod obyčajným Wine, inak tie DLL a knižnice fakt nemám problém. Neviem čo s tým robíš, ale môžem to skúsiť vo virtuálke skrz Wine, som si istý že to pôjde úplne v pohod.

Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2024, 18:30:29 »
Nešlapalo a nešlape, natož rozumně pracovat na složitějších sestavách. Vykreslování (OpenGL) doslova utrpení i na středních třídách „čtyřtisícovkách“ Quader. Platilo to v minulosti a platí to i dnes. Stačí přepočet struktury a celá iluze se rozsype jak domeček z karet. Fakt, že nekreslíš bez obtíží kolečko ještě neznamená, že se v tom dá produkčně pracovat.

Až budeš vyvíjet dopravní letoun, logistický řetězec, servisní zázemí, výrobu … potom bude Catia správnou volbou a cena za certifikovaný HW (druhá otázka supportu Dassault) je tou nejmenší položkou v rozpočtu.
Děkuju za info, ale zkušenost mám jinou, na mé účely to dostačuje (sestava max 200 dílů).  Před těma deseti lety jsem na tom otevíral sestavu podvozku jednoho nejmenovaného vlaku, kterému rády zamrzaly CDromy a šlo to taky dobře. A to jsem měl core2duo, s 4gb ram a nvidia 8600. Teď to mám na takovéto domácí kreslení("ke studijním účelům"), jelikož v jiném 3D CADu neumím a nemám potřebu se učit.

Prečo PlayonLinux? Ten už bol dávno prekonaný Lutrisom. Spusti to pod obyčajným Wine, inak tie DLL a knižnice fakt nemám problém. Neviem čo s tým robíš, ale môžem to skúsiť vo virtuálke skrz Wine, som si istý že to pôjde úplne v pohod.
Jinak jak jsem psal na Crossover to jede dobře, nové wine zkusím ve virtuálce, ale jak jsem psal obávám se, že budu muset najít cestu jak tam doinstalovat ručně vcrun2005 a vcrun2008....

Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2024, 19:17:36 »
Prečo PlayonLinux? Ten už bol dávno prekonaný Lutrisom. Spusti to pod obyčajným Wine, inak tie DLL a knižnice fakt nemám problém. Neviem čo s tým robíš, ale môžem to skúsiť vo virtuálke skrz Wine, som si istý že to pôjde úplne v pohod.
Díky moc za info o tom Lutrisu, teď jsem to nainstaloval a šlape to dobře. Byl jsem zamrzlý v pravěku, o lutrisu jsem někdy slyšel, ale nezkoušel jsem to. Moc mi to pomohlo...


Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2024, 09:47:15 »
...
Nefandím ohýbání licencí, ale soudit Tě nebudu. V podstatě říkáš, že k odtahu dětské tříkolky voláš armádní vyprošťovací tank (Catia). Dále nerozumím důvodům sáhnout po Catie, když nechceš využít ani 1 % vlastností, zrovna při kreslení je dost těžkopádná a neohrabaná, ve srovnání třeba s Invertorem, protože její síla vychází z knihoven v komplexním řešení projektu, což třeba Solidworks nedokáže ani s 3DX (multi PLM/PDM se sice zlepšují, ale pořád to má do ideálu daleko).

Z toho vycházím a z blízkého okolí vím, že veškeré pokusy domluvit Catii mimo Windows končí hodně špatně a nelze jí rozumně použít, natož produktivně. Což je termín, který oba chápeme zcela odlišně a proto máme opačný názor na to, co běhá a co ne. Pokusy vyhnout se zázrakům Microsoftu se neustále opakují, dnes je tou obludou Windows 11, které mají nahradit mnohem spolehlivější a předvídatelnější Windows 10, stejně tak bylo Windows 7 atd. a i já bych chtěl operační systém např.: s 10 letou podporou, který se nebude neustále rozbíjet díky boji za hezčí ikonku. Je to hrozně otravné a jak dlouho trvalo, než W11 vůbec certifikaci od Dassaultu získal. Koupit si SLES/RHEL a 10-12 let integrity … splněný sen. Podobné je to se Solidem a instalací na MacOS M1/2 Pro/Max, kde to sice chodí, ale vykreslování a výkon je čiré utrpení, ve srovnání s Windows 10. Plus limit na vykreslení primitiv.
Carpe diem

Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2024, 10:54:21 »
Hele já to skutečně mám jen na kreslení pro 3D tisk (konstruováním se neživím) a pro neteř co šla na strojárnu. Catii jsem si teď vybral, protože je to jediný soft, se kterým umím kreslit. Dělal jsem v tom na výšce, starší brácha v tom uměl, tak mě to učil, protože já jsem byl 3D CADem nepolíbený. Taky jsem si zapsal předměty CATIA v leteckých aplikacích I/II (zdravím p. Kostrouna ) - chtěl jsem zkusit možnosti plošného modelování a tehdy jsem ještě nevěděl co budu dělat, tak jsem se chtěl naučit v nejpoužívanějším SW v automotive.
Teď jsem zkoušel FreeCAD, ale usoudil jsem, že nemám čas a náladu se v tom učit, protože je to dost těžkopádný, zvlášť když jsem navyklý na "kačenu" a přehledný strom (v kačeně umím plošný modelování s C2 spojitostí křivek a ve FreeCADu neumím ani "blbý objemy").

Samozřejmě, když bych se tím živil, tak sáhnu po něčem levnějším a koupím patřičný HW a překousnu i widle, protože je nesmysl to provozovat na starým noťasu, když musím koupit licenci v řádu statisíců až milionů.

 Ale jak jsem psal na domácí kreslení sestav s pár součástkama (nebo na modelování ventilu na SK2 - zdravím p. Ing. Pospíchala), to lze provozovat i na starým a laciným noťasu pod Linuxem.

Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #7 kdy: 10. 03. 2024, 09:09:36 »
Ještě abych doplnil jednu věc, která by mohla někomu pomoct. Když problikává obrazovka při volbě nástrojů kreslení, tak je třeba vypnout jeden registr. Konkrétně ClientSideGraphics
více na https://wiki.winehq.org/Useful_Registry_Keys

jinak v Lutrisu se to provede viz. obrázky...

Re:CATIA V5 pod WINE
« Odpověď #8 kdy: 11. 03. 2024, 14:39:35 »
Ještě posílám foto, menší sestavy ventilu...