Životnost microSD karty

Životnost microSD karty
« kdy: 22. 05. 2024, 09:02:57 »
Ahoj, existuje možnosť ako zistiť, že sa blíži doba konca životnosti microSD karty, napríklad pri používaní v autokamerke ? Existuje tak ako pri SSD parameter TBW ? dá sa zistiť jeho stav pri karte ? Alebo matematicky spočítaním mesačných zápisov jednoducho po prekročení zenitu vymeniť kartu za novú ?

Pozn. Len predpokladám že kamera by sa mohla ohlásiť ak bude mať problém so zápisom, ale to už môže byť neskoro a aj staršie záznamy by mohli byť poškodené. Sporadicky stiahnem záznamy a skontrolujem či sú čitateľné, ale toto je skôr o prevencii. Ďakujem   


Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #1 kdy: 22. 05. 2024, 10:08:28 »
obavam se ze nic neni... me taky kamera zacala pyskovat nejaky trabl kdesi cosi ale co hur, jeste nez zacala tak asi mesic predem sem chtel vytahnout z ni jedno video a ... ono tam proste nebylo. Nebylo nejstarsi takze ani prepsane novejsim. Proste chybelo a nazdar. Jeste jednou a ta kamera pozna tlak me boty s mou nohou  ;D nestoji mi to za to aby nejaky ksiaomi shit hajzl me vypekl kdyz ma non stop nahravat. Po tom incidentu jsem udelal komplet tovarko a format, tak uvidime... vic nez doporucuji jednou za cas prohlednout si zaznamy jsou li v rade za sebou jak by mely aby tam nejaky nechybel. Kartu mam WD Purple. A jen typ, nova kamera bude mit urcite 5Ghz wifi. Bezne se mi stahuje 200MB video snad 4 minuty do mobilu, ale ! to jen kdyz vypnu bluetooth. Je to k nevire, rusi se to pekelne. Kdyz jej nevypnu, je doba treba 5x delsi. Taky dobry...   :P A pro uplne paranoiky /  narocne lidi, urcite kameru co ma 2 sloty na karty a umi duplicitni zaznam...

Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #2 kdy: 22. 05. 2024, 10:47:48 »
IIRC jsem viděl kartu, která se tvářila, že zapisuje, ale byla v read-only módu a zápisy ignorovala. Takže to nemusela být nutně chyba té kamery.


Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #4 kdy: 22. 05. 2024, 14:10:02 »
IIRC jsem viděl kartu, která se tvářila, že zapisuje, ale byla v read-only módu a zápisy ignorovala.

Nebyla to náhodou 2TB karta z AliExpressu za tři dolary i s poštovným? Ty mají tyhle tendence...


Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #5 kdy: 22. 05. 2024, 14:17:03 »
Pamatuju si to matně, ale snad to byla nějaká starší 16GB class 10, která tehdy už odsloužila svoje roky. Žádnej Alík. Čtení zhruba fungovalo (asi většina byla čitelná, ale něco se měnilo náhodně), zápis ne.

Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2024, 15:15:20 »
Afaik pokud nejde o nějaké speciální karty, které o sobě tyhle informace dávají vědět, tak to nijak rozumně nejde (něco by se dalo vyčíst z filesystému, pokud to je filesystem, který ukládá nějaké statistiky, což FATky nebudou). Něco jsem k tomu našel na webu Hard Disk Sentinel, ale za normálních okolností asi fakt ne.
Prošly mi rukama celkem dvě karty, kterým (asi) skončila životnost (všechny normálně koupený u nás, žádný virtuální čínský šméčko). Jedna z nich se přestala detekovat úplně (Samsung 64GB cosi), druhá se přepla do R/O módu (nějaká 32GB Adata), takže data šla stále přečíst, ale nešlo zapsat už ani fň (dokonce ten zápis ani nepřijímala, prostě se i pro systém tvářila jako R/O).

Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #7 kdy: 22. 05. 2024, 15:49:32 »
Taky mám dobrou zkušenost se Samsung Evo, ty bílo/oranžové které po skončení životnosti se přeply do r/o módu takže šly stáhnout data na novou.
No name karty bohužel většinou skončily jako nečitelné.
Pozn: Pokus Samsung Evo nemá základní plast bílý ale černý tak je to falzifikát s horšími provozními vlastnostmi.
K té otázce softwaru bylo by to fajn kdyby takový byl podobně jako je to u hdd/ssd nebo pssd. Ale zatím jsem takový nenašel.

k3dAR

  • *****
  • 2 943
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #8 kdy: 22. 05. 2024, 21:57:43 »
Minimalne nekterenindustrial microsd maji smart nebo aspon report zivotnosti, mam nejake od Adata a Kingston, ale kdyz je pred lety porizoval zadnej nastroj sem nenasel, ted narychlo sem nasel diskuzi o linux astroji ktery vycte z Apacer nebo Sandisk procentualni zivotnost:
https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=332238

Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #9 kdy: 23. 05. 2024, 21:59:35 »
Ahoj, existuje možnosť ako zistiť, že sa blíži doba konca životnosti microSD karty, napríklad pri používaní v autokamerke ? Existuje tak ako pri SSD parameter TBW ? dá sa zistiť jeho stav pri karte ? Alebo matematicky spočítaním mesačných zápisov jednoducho po prekročení zenitu vymeniť kartu za novú ?

Pozn. Len predpokladám že kamera by sa mohla ohlásiť ak bude mať problém so zápisom, ale to už môže byť neskoro a aj staršie záznamy by mohli byť poškodené. Sporadicky stiahnem záznamy a skontrolujem či sú čitateľné, ale toto je skôr o prevencii. Ďakujem
Karty se S.M.A.R.T. nabízí Transcend - https://www.transcend-info.com/Embedded/Product/memory-cards#microSDCards

Do kamery není potřeba kupovat ultra industry SLC řešení, ale obecně bych doporučil co největší kartu z kategorie Endurance. Situaci pomáhá, pokud kamera používá na ukládání H265/HEVC.

Samozřejmě vše se odvíjí od toho, jak často člověk jezdí a v jaké kvalitě pořizuje záznam. Je také vhodné přes léto kameru z auta vyndávat, pokud se parkuje venku.

Je také doporučeno na formátování SD karty použít tento nástroj - https://www.sdcard.org/downloads/formatter/

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #10 kdy: 23. 05. 2024, 22:23:43 »
A co je horší, mám pocit, že ty karty chcípají často prostě jen tak samovolně.
Měl jsem v šuplíku nasyslených asi deset karet, všechny v době uložení funkční, ale po roce čtyři prostě mrtvé.  >:(

Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #11 kdy: 23. 05. 2024, 22:35:12 »
A co je horší, mám pocit, že ty karty chcípají často prostě jen tak samovolně.
Měl jsem v šuplíku nasyslených asi deset karet, všechny v době uložení funkční, ale po roce čtyři prostě mrtvé.  >:(
Obecně flash paměti je dobré občas připojit k napětí, ale ty úplně obyčejné neendurance karty jsou spotřební zboží. Osobně nemám třeba dobrou zkušenost se zmiňovaným Kingstonem.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #12 kdy: 23. 05. 2024, 23:10:22 »

V šuplíku mi pochcípaly Ťamťungy :(
Já se obávám, že to je nějaká bláznivá obecná vlastnost těchto pidi paměťovek.

Obecně mám opačnou zkušenost, co funkčního do šluplíku strčím, to z něj taky fungující vyndám.
Jen u paměťovek jako by to neplatilo. Jo, ještě pálené CD/DVD ... teď jsem jedno strčil do mechaniky...a ono se roztrhlo a druhé nešlo přečíst...  :-\  chápu, že to není žádná kvalita, ale...
« Poslední změna: 23. 05. 2024, 23:14:02 od CPU »

Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #13 kdy: 24. 05. 2024, 06:46:47 »

V šuplíku mi pochcípaly Ťamťungy :(
Já se obávám, že to je nějaká bláznivá obecná vlastnost těchto pidi paměťovek.

Od počátku věků se vždycky zdůrazňovalo, že flash paměti jsou nestabilní médium.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Životnost microSD karty
« Odpověď #14 kdy: 24. 05. 2024, 22:55:51 »
Praskají tenké pájené spoje, což je na sumačním snímku (RTG) vidět i ve 2D. U spousty pájení dochzájí k defektům (voidům), zejména mikrodutinek, což je jedna z vlastností ROHS, tedy bezolovnatého pájení, které už z principu není tak kvalitní a vyžaduje vyšší teploty.
Carpe diem