Stačí střední bez maturity?

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #60 kdy: 27. 01. 2024, 15:44:45 »
Pokud je to případ, že chodí za školu chlastat a hulit travku, doma paří hry a tloustne, tak maturita či diplom určitě pomůže  ;D

Diplom, přinejmenším ze solidní školy typu VUT a ČVUT, by potenciálnímu zaměstnavateli právě měl dávat vysokou naději, že dotyčný uchazeč něco opravdu umí a s tím co zatím neumí je schopen úspěšně se poprat. Nikdo, kdo jen chlastal a hulil travku, doma pařil hry a tloustnul by diplom z kvalitní školy mít neměl.

Jinak, moje osobní zkušenosti, které jsou sice už postaršího data, nicméně nepředpokládám, že by v těchto záležitostech došlo k nějakým změnám.
Švýcarsko před cca dvaceti lety. Pokud firma má aspoň náznak nějaké struktury, není to typ "parta pár kamarádů", v podstatě každá firma od pár desítek zaměnstanců výš.... má nějakého HR pracovníka, kterému se zájemcovo profesní CV dostatne do ruky jako prvnímu. No a HR pracovník prostě vyřazuje ty o kterých usoudí, že nejsou dostatečně vhodní.  A zájemce bez diplomu má podstatně vyšší naději, že bude vyřazen než zájemce s diplomem.
Pochopitelně jiná záležitost je, když má zájemce ve firmě už vytvořené kontakty, příp. je v něčem nějak mimořádně zajímavý - např. pracoval u konkurence, podílel se na nějakých zajímavých projektech, apod.... takový člověk se do firmy dostane mimo standardní přijímací proceduru.
Ale běžný zájemce přicházející "zvenku", pokud nemá dostatečné formální vzdělání, tak většinou neprojde ani přes první překážku, kterou je HR pracovník.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #61 kdy: 27. 01. 2024, 21:31:34 »
Ze zvědavosti - proč psát takovou otázku na IT fórum?

K tématu: není třeba mazat med kolem ůst - nemít maturitu člověku zavře hodně dveří. Samozřejmě že jde sehnat práci, ale vyžaduje to podstatně víc úsilí. Ale i se vším úsilím zůstanou vyžší pozice navždy nedostupné.

Je možné si později doplnit vzdělání, ale to je dodatečně náročnější. Například když už člověk bydlí sám a pracuje, tak k tomu ještě navíc dělat školu není snadné.

Já sám bych se pokusil zaměřit na to co je problém - nedostatek motivace, špatná metoda učení se, či něco jiného - a to se pokusit napravit a pak školu úspěšně dokončit. Sám jsem měl s obojím problémy na základní i střední škole, a z maturity jsem měl hrůzu.

Když jsem byl na základní škole, tak jsem nevěděl co chci ve svém životě dělat. Naštěstí jsem v osmé třídě narazil na úžasnou učitelku fyziky která ve mě zapálila zájem o elektřinu. S tímhle zájmem jsem v tomto předmětu zářil a pomohl mi i v jiných předmětech, například matematice protože spolu souvisí.

Tohle mě přivedlo na průmyslovou střední školu kde byla elektronika hlavním předmětem. Tak jsem objevil nadšení pro programování (jak bych býval slintal blahem kdyby v té době bylo Arduino :D ).

Když jsem pak přemýšlel o vysoké škole, tak mě odrazovalo že jsem nikdy neslyšel nic dobrého o českých vysokých školách. A tak jsem se začal dívat na alternativy - a zalíbila se mi myšlenka studovat v zahraničí. Tohle pro mě byl veliký zdroj motivace naučit se anglicky, a během roku jsem si polepšil známky z angličtiny z 3 až 4 na 2 až 1! Ale jedničku mi učitelka nemohla dát protože by to budilo moc veliké podezření xD

Nejenom že jsem byl na zahraniční školu mého výběru přijat, ale také jsem ji úspěšně dokončil bakalářem. Magistra jsem začal ale nedokončil kvůli silným depresím.

S jistotou můžu konstatovat že průmyslová škola kterou jsem studovat, ale hlavně ta vysoká škola mi otevřela mnoho dveří a příležitostí o kterých jsem ani nevěděl.

Motivace jako taková je pomíjivá, je potřeba najít zdroj motivace, nejlépe nějaký cíl za kterým si člověk jde. Například moje angličtina kterou jsem potřeboval abych mohl na moji vysněnou vysokou školu.

_Jenda

  • *****
  • 1 593
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #62 kdy: 27. 01. 2024, 22:11:42 »
Ze zvědavosti - proč psát takovou otázku na IT fórum?
Protože je to troll nebo alespoň pořádný mimoň. Přijde se ptát na IT fórum jaké vzdělání potřebuje, lidi mu logicky odpoví v IT kontextu, a pak z něj vyleze, že chce dělat strojvedoucího, což je práce, která má v ČR asi tak tři zaměstnavatele, a všichni tři mají na webu napsáno, zda je k tomu potřeba maturita, a informace o tom, jak to pak chodí na pohovoru bez maturity, na IT fóru získá fakt těžko, když tu asi moc strojvedoucích nebude. Od toho jsou tu weby lidí od vlaků. A to celé navíc v době, kdy je na obzoru automatické řízení, takže to je fakt perspektivní kariéra.

_Jenda

  • *****
  • 1 593
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #63 kdy: 27. 01. 2024, 22:24:17 »
(odkaz pro lidi co nechtěj hledat; Minimálně ukončené střední vzdělání s výučním listem strojního, elektrotechnického, stavebního nebo dopravního zaměření nebo úplné střední vzdělání s maturitou)

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #64 kdy: 28. 01. 2024, 10:05:18 »
Ze zvědavosti - proč psát takovou otázku na IT fórum?
...
Týpek se ptal i tady:
https://www.zpovednice.eu/detail.php?statusik=1229163
... a pak z něj vyleze, že chce dělat strojvedoucího...
Každý svého štěstí strojvedoucím.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #65 kdy: 28. 01. 2024, 10:54:43 »
A tam je to presne pisane v style. Ja mam kamarata co to nedal a dnes je milionar alebo odomna to nikto nechcel. Aj tak ma s ineho oboru a na co to je. Ty ludia zabudaju na zakladnu premisu. Maturita je nieco ako skuska s toho ze si schopny sa nieco naucit a nieco spravit. Taky ten "stempel" vie aspon cosi. Nejde o to ako ale dal si to. A zabudaju ze niiekto to spravy niekto nie.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #66 kdy: 28. 01. 2024, 11:15:48 »
A tam je to presne pisane v style. Ja mam kamarata co to nedal a dnes je milionar alebo odomna to nikto nechcel. Aj tak ma s ineho oboru a na co to je. Ty ludia zabudaju na zakladnu premisu. Maturita je nieco ako skuska s toho ze si schopny sa nieco naucit a nieco spravit. Taky ten "stempel" vie aspon cosi. Nejde o to ako ale dal si to. A zabudaju ze niiekto to spravy niekto nie.

Hele já v tomhle budu asi nelítostnej, když jsem šel na střední, tak jsem byl nerd, doma stohy radioamatérských rádií, počítač, trávil jsem u toho spoustu času, ve volném čase si pájel a programoval.

Na střední mě ostatní přemlouvali ať začnu chlastat a hulit travvku, a já pohledl, prvního jointa mi podával třídní učitel, a to se jednalo o "elitní průmyslovku".

Moje bilance nad střední není co mi to dalo, ale shrnul bych to o kolik let mě to posunulo nazpět a kolik mi to přidělalo problémů do života. Z relativně člověka co byl zvyklý makat jsem se spíše posunul směrem k flákačství, a rezignaci.

Toď moje osobní zkušenost, někdo může mít jinou.

Pak jsem se dostal na vysokou, tam byly třídy šprtů, lidi co se učili na zkoušku, obor je totálně nezajímal, jen se nabiflovat a získat kredity, v tu chvíli jsem si řekl, že mám na práci lepší věci než trávit čas v českém školství.

K věci ze švýcarska, tamní školy neznám, nevím. U nás jediné co pro mě mělo smysl byla základka do páté třídy, zbytek času bych dokázal využít efektivněji, a za 10 dalších let co jsem strávil ve školství výsledky tristní, to se zdaleka nebavím jen o sobě, ale i o lidech co se mnou dostudovali, kdy se menšina živí tím co vystudovala.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #67 kdy: 28. 01. 2024, 13:30:34 »
Tak jsem se ze zvědavosti kouknul co je to "didakťák". A jeden z češtiny jsem si pustil. Z angličtiny jsem to ani nezkoušel, anglicky neumím a z němčiny co jsem měl jako další cizí jazyk (první byla ruština) si pamatuji jen o málo víc než jak se německy jedním slovem řekne "Množství mléčné bílkoviny".
https://statnimaturita-cestina.cz/wp-content/uploads/maturita-cestina-jaro-2021-test.pdf
Jen jsem se koukal, nezkoušel jsem to celé udělat. Když si představím, že bych to musel dělat v určitém časovém limitu, ve stresu, kouknout se na otázku, vyhledat v předchozím textu co ode mě chtějí a přemýšlet jaká je správná odpověď, asi bych s tím měl taky problém.
Ale kdyby mi někdo vysvětlil k čemu to bude dobré budoucímu mašinfírovi... Na druhé straně šmudla měl problémy i s jinými předměty
Citace
...kromě jedné trojky za 4. A průměr za čtvrtak je 3,8...
Možná, kdyby v jiných předmětech dopadl líp, že by pedagózi přimhouřili oči.
Vzpomínám si, když se na ZŠ psalo vysvědčení co se přikládalo k přihlášce na SŠ, učitelka kreslení mi napsala jedničku, ale dala si podmínku že se nebudu hlásit na uměleckou školu.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #68 kdy: 28. 01. 2024, 14:35:56 »
greenlinuxguru - jasne len k tvojim uvaham o premrhanom case a ako si mohol byt niekde inde zabudas dodat ze to teraz tak vydis. V tom case a priestore to bola najlepsia volba. Ale ano urcite si genius ktoreho troska socializacie na strednej zdrzalo o roky a nic to nedalo. :D A skus teraz tu o tom ako si prvy mega sam zarobil ked si mal 18 a 1 den. Ja som tiez vyuceny strojar ale v zivote som to nerobil. Nikdy. Neviem o tom po rokoch asi nic. Tam nejde o to ze maturita ako vzdelanie ale spolocnesky sa to tak berie ze ok mas maturitu dokazal si po 4 rokoch spravit skusku je sanca ze nebudes uplny debil. Vs skoncil si zakladku strednu nedokoncil. Ak sa na teba pozera clovek ktory tu maturitu dal s odretimy usamy si o tebe pomysli ze si dobry debil ked si ani to nedal. Chapes? Ked uz mas 30+ sa na to uz tak nehra tam sa pozera na prax a co vies. Ale pri tom starte dosiahnut nieco, posunut sa to bez toho nepojde resp. velmy tazko.

Uz ten strojvodca - chcu to stredoskolske vzdelanie = nie je to totalne tupelo co nevie napocitat do 5. Zakladku skoncil lebo musel ale ked nie je schopny si dorobit maturitu/ucnovku tak to indikuje dost o cloveku.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #69 kdy: 28. 01. 2024, 14:36:23 »
Čus, zajímá mě jaké má člověk vzdělání pokud neudělá maturitu ale na střední školu (SOŠ) řádně docházel a má splněné 4 roky?
Přijde mi trochu nespravedlivé že někdo, kdo chodí na střední školu bez maturity 2-3 roky tak má výuční list a tím pádem dokončené vzdělání a někdo,kdo studoval obor s maturitou a neudělá ji tak má jen základní? ...jestli to chápu dobře
To je samá fáma tady.

Záleží asi na tom, kam se ucházíš, kam o sobě dáváš vědět. Pokud jsi neměl větší problém pracovat odborně i bez dokončeného vzdělání a nejsi přehnaně ambiciózní, je podivné, že by někdo chtěl  mermomocí doklad o ukončeném vzdělání, když máš dejme tomu za sebou dost praxe.
Možná tě někde topí nějaký starý známý/známá.

Jinak to s tím vzděláním chápeš velice dobře a jistě znáš aspoň z doslechu např. Michala Prokopa, toho zpěváka. No tak ten je například vysokoškolák bez titulu, to znamená, že má vystudovanou vysokou školu, ale konkrétně v době, kdy studoval on, tak prostě některé studenty nenechali dostudovat tím, že je prostě nepustili ke zkouškám. Takže z politických důvodů.

No a kdo zatloukl do země tebe a máš jenom základku, to je otázka. Jestli to víš, nechej si to pro sebe a neprozrazuj ani když budeš na dočista mol! ;)

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #70 kdy: 28. 01. 2024, 16:10:14 »
K věci ze švýcarska, tamní školy neznám, nevím. U nás jediné co pro mě mělo smysl byla základka do páté třídy, zbytek času bych dokázal využít efektivněji, a za 10 dalších let co jsem strávil ve školství výsledky tristní, to se zdaleka nebavím jen o sobě, ale i o lidech co se mnou dostudovali, kdy se menšina živí tím co vystudovala.
Ve Švýcarsku jsem žil a pracoval jako sw vývojář přibližně 20 let, ale to by bylo na povídání, které by mělo s tématem tohoto fóra pramálo společného. Jinak, co se aspoň trochu týče zdejšího tématu - řádně ukončené vhodné školní vzdělání otevíralo řadu dveří, to je prostě fakt a já jsem přesvědčenej, že nemlich to samé platí i v případě Česka a diplomů ze škol jako je VUT, nebo ČVUT. Samozřejmě v případě "škol" typu "platíš - studuješ" je situace odlišná.

Tak jsem se ze zvědavosti kouknul co je to "didakťák". A jeden z češtiny jsem si pustil. Z angličtiny jsem to ani nezkoušel, anglicky neumím a z němčiny co jsem měl jako další cizí jazyk (první byla ruština) si pamatuji jen o málo víc než jak se německy jedním slovem řekne "Množství mléčné bílkoviny".
https://statnimaturita-cestina.cz/wp-content/uploads/maturita-cestina-jaro-2021-test.pdf
Jen jsem se koukal, nezkoušel jsem to celé udělat. Když si představím, že bych to musel dělat v určitém časovém limitu, ve stresu, kouknout se na otázku, vyhledat v předchozím textu co ode mě chtějí a přemýšlet jaká je správná odpověď, asi bych s tím měl taky problém.
Ale kdyby mi někdo vysvětlil k čemu to bude dobré budoucímu mašinfírovi... Na druhé straně šmudla měl problémy i s jinými předměty
Co se týče obecně maturity. Jeden z mých synátorů před pár lety maturitu dělal.
Kromě povinné češtiny si vybral 3x matiku (školní matiku, státní matiku základní a státní matiku rozšířenou) - vycházel z toho, že když už se to učí, tak je nejjednodušší to nacpat všude kde to jde a tím maturitu vyplnit... no a k tomu ještě přibral fyziku.
Připravovali jsme se na to spolu, takže mám docela detailní přehled o tom, o co tam jde a musím říct, že mi to připadalo docela hodně tuhé. Zejména ta státní rozšířená matika šla doslova až na dřeň všeho co se na střední škole učí. A navíc vzhledem k obtížnosti příkladů bylo podle mého názoru na vyplnění testu dost málo času. Byla vyžadována rutinní znalost aby to patřičně odsýpalo. Mě matika vždy bavila a také se domnívám, že v tomhle oboru mám vcelku nadprůměrnou praxi, ale se svým mozkem dnes už skoro šedesátníka jsem byl bez šance abych to celé časově stíhal. Fakt mi to připadalo velmi drsné a ten, kdo to jakštakš slušně udělal, tím prokázal, že na střední škole přinejmenším v matice nechrápal, ale skutečně něco umí. :)

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #71 kdy: 28. 01. 2024, 17:22:27 »
Tím se také nabízí otázka, zda pokud se v pracovní nabídce píše "středoškolské vzdělání" kde není zmínka o maturitě má možnost se o ni ucházet neúspěšný maturant?

Ty jsi ještě hájený, prostě to zkus.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #72 kdy: 29. 01. 2024, 07:40:34 »
Tam nejde o to ze maturita ako vzdelanie ale spolocnesky sa to tak berie ze ok mas maturitu dokazal si po 4 rokoch spravit skusku je sanca ze nebudes uplny debil.

Bere se to tak společensky, stejně tak mě lidi společensky berou jako člověka s VŠ i když mám SŠ, protože prostě intelektuálně i po pracovní stránce (dělám de fakto VŠ práci) dělám vše jak VŠ, jen jí nemám.

Moje otázka nesměřuje k tomu, jestli je lepší maturita případně VŠ než nic, zde je odpověď jasná. Moje otázka směřuje k nadaným lidem, kteří za 10 let můžou být na úplně jiné úrovni než s nějakou školou.

Vem si kde by byl Cendra, kdyby SŠ opravdu studoval a nepodnikal, asi ne tam co dnes.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #73 kdy: 29. 01. 2024, 09:18:45 »
Tam nejde o to ze maturita ako vzdelanie ale spolocnesky sa to tak berie ze ok mas maturitu dokazal si po 4 rokoch spravit skusku je sanca ze nebudes uplny debil.

Bere se to tak společensky, stejně tak mě lidi společensky berou jako člověka s VŠ i když mám SŠ, protože prostě intelektuálně i po pracovní stránce (dělám de fakto VŠ práci) dělám vše jak VŠ, jen jí nemám.

Moje otázka nesměřuje k tomu, jestli je lepší maturita případně VŠ než nic, zde je odpověď jasná. Moje otázka směřuje k nadaným lidem, kteří za 10 let můžou být na úplně jiné úrovni než s nějakou školou.

Vem si kde by byl Cendra, kdyby SŠ opravdu studoval a nepodnikal, asi ne tam co dnes.

Problem tichto porovnani je ze ukazuju iba velmi uspesnych ludi. To je asi take ako tvrdit ze kazdy kto zacne chodit na VS a nedokonci ju sa stane rovnako bohaty ako Bill Gates.
Nikto pri tom neukaze na vsetkych ostatnych "priemernych" ludi. Preco priemernych v uvodovzkach? Lebo gausovo rozdelenie -> dostanem sa k tomu v dalsom odstavci.

Ohladom toho ci si dokoncit maturitu, odpoved je jednoznacne ANO.
Viem ze sa najme na tomto fore najde zopar ludi ktori sa radi chvastaju o tom ako sa maju skvele aj bez VS/maturity a neviem coho dalsieho. Mozno to je pravda, lenze treba si uvedomit ze oni su ten Bill Gates z predchadzajuceho odstavca, oni su ten top 0,1% ktory dokazali velke veci. Takze take nazory treba brat v VELMI s rezervou, pretoze pre nich to sice fungovalo, ale pre zvysnich 999 ludi z 1000 to je skor cesta do pekla.

Ohladom prace ako strojveduci bez maturity, v rychlosti som to teraz prebehol. Vsade chcu bud strednu skolu (implicitne ratane urobena maturita), alebo vyucny list. Kazda jedna firma ktora prevadzkuje lokomotivy ma HR oddelenie.
HR sluzi na to aby odfiltrovalo ludi ktori definitivne nepatria na danu poziciu. Robia to na zaklade roznych parametrov, napr. na zaklade dosiahnuteho vzdelania. Ked je raz v podmienkach napisane ze treba mat dosiahnute take a take vzdelanie (citaj uroven tj stredna/vysoka/nieco ine a zameranie), tak kto ho nema, holt jeho zivotopis ide na kopku "nemame zaujem".
A toto je frederickkk tvoj problem. Chces robit pracu kde nemas sancu sa dostat bez adekvatneho vzdelania. Na teba sa teda nebude dat uplatnit "OK ma sice iba strednu skolu na poziciu kde chceme vysokoskolaka, ale ma 10rokov praxe v danej oblasti, ten bude isto OK" (tak supne tvoj zivotopis na jednu z kopiek - mame zaujem / mozno mame zaujem). Ty proste tento stav nedosiahnes.

mhepp

  • ***
  • 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #74 kdy: 29. 01. 2024, 12:25:32 »
Kdyby byla otázka na VŠ vzdělání, tak bych vcelku souhlasil s předřečníky, že formální vzdělání není všechno. Ale tady se jedná o maturitu!

Moje zkušenost je taková, že škola se dá dodělat později. ALE... je to bolest - mozek stárne, hůře se učí a v kombinaci s tím, že musím zároveň plnit pracovní a rodinné povinnosti se z doplňování vzdělání později stává peklo.

(já jsem si dodělával VŠ později, bylo to náročné a hlavně drahé, rodinu to hodně ovlivnilo a nejlepší na tom je, že jsem si VŠ dodělával na popud zaměstnavatele - jenže změnilo se vedení a po státnicích mi byl diplom k ničemu, protože „To je přece jiný obor!?!“. Tak jsem dal výpověď a diplom ocenili až v dalším zaměstnání: „Sice je to mimo obor, ale prokázal jste flexibilitu a obor nás stejně nezajímá.“ Toto jsou ale kecy člověka, který to dokázal a týká se to VŠ. U maturity bych si tento přístup nelajznul.)

Takže, holt možná mineš pár epických chlastaček s kamarády, ale to je nic proti tomu, že uděláš maturitu.