Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #45 kdy: 03. 04. 2024, 18:50:38 »
V "configuration.yaml " nastav IP adresu druhého raspi, kde máš MQTT Broker
---------
# MQTT settings
mqtt:
  # MQTT base topic for Zigbee2MQTT MQTT messages
  base_topic: zigbee2mqtt
  # MQTT server URL
  server: 'mqtt://IP Brokeru'
  # MQTT server authentication, uncomment if required:
  # user: my_user
  # password: my_password
---------
Na /dev/ttyACM0 poslouchá Zigbee2MQTT a ten data pošle do brokeru na druhém raspi
Data budeš potom vyčítat z Brokeru ( na druhém raspi ) kde vznikne topic "zigbee2mqtt" a v něm se budou objevovat všechny zařízení přidané do Zigbee2MQTT ....


Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #46 kdy: 03. 04. 2024, 18:58:40 »
Vlastně to vše můžeš nastavit i přímo ve webovém rozhraní Zigbee2MQTT - setings - mqtt

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #47 kdy: 10. 10. 2024, 20:37:01 »
Vyřešene
« Poslední změna: 10. 10. 2024, 20:41:48 od BigSandy »

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #48 kdy: 10. 10. 2024, 21:31:59 »
Tak přece jen jeden dotaz.
Provozuje někdo Zigbee2MQTT na linuxu? Ne v HA.
Jak zalohovat sparovane zařizeni?
Přes web. rozhrani jsem našel v nastavení Request Z2m backup.
Chci si koupit pod vypinače toto.
https://aliexpress.com/item/1005007541192244.html
No a když se mi něco posere v raspberry, tak budu muset všechny vypinače rozšroubovat, abych zařizení znovu sparoval.

Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #49 kdy: Dnes v 13:42:14 »
Mám to normálně v RPi přímo v systému. Stačí pravidelně kopírovat konfigurační soubor, kde je úplně vše a ten pak stačí nakopírovat někam jinam, kde běží Zigbee2MQTT. Na původním RPi začla chybovat karta, takže RPi nenaběhlo, kartu jsem připojil přes čtečku do nové instalace RPi, zkopíroval konfigurák a hotovo. Ovšem ta vyměněná karta nebyla nová a už byla taky načatá, takže možnost kopírovat konfiguraci jsem si otestoval ještě potřetí. Navíc vůbec nevadilo, že mezi operacemi byl snad dvoutýdenní výpadek, vše se zase normálně spojilo a funguje dál.
Akorát nevím, jak dobře půjde ovládat tlačítka vypínačů bez HA. Z2M je funkční pro ovládání světla od Ikei (musí být uvedená přímá podpora tohoto režimu), ale pro ovládání LED pásku jsem musel nainstalovat HA.


Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« Odpověď #50 kdy: Dnes v 18:46:27 »
Vyzkousel jsem nekolik TI cipu (vc. ruznych verzi firmware - coz vyzaduje programator) a skoncil vsude u SONOS 3.
Prvni podstatna vlastnost je - kolik coordinator zvladne adres (zarizeni) pocet je omezen.. (a to je fakt dulezite vedet).
Vymenou coordinatoru, musite v novem znova zarizeni zaregistrovat (coz na Vas Wifi nebude chtit, staci mit jen stejny SSID/heslo)
Dalsi je rozsah podpory protokolu (jedna z oblibenych hruz je nastaveni zarizeni na knoflikovou baterii jako router.., to se mi u TI nepodarilo vyresit, Sonof problem nema).
Zigbee protokol je desne pomalej, nekontinualni a presouva jen malo dat (typicke IoT) s tim se musi pocitat. Po vypadku napajeni to muze nejakou dobu trvat, nez se vse zotavi - nastaveni vychozich stavu je tedy dulezite!  A vypadek muze byt castecny..jedna faze, okruh.... bacha na automatizaci!
Nedoporucuji pouzivat Zigbee jako jedinny zpusob ovladani.. Takhle jsem az dost pozde prisel na to, ze bazen stale jede, i kdyz hlasil vypnuto a pak hledal jak ho odpojit.. takze bacha i na ovladani vody, topeni atd.. za topeni si zaplatite sam, voda muze vytopit souseda.. A je treba pocitat i s tim, ze neco odejde nebo autor reseni nebude po ruce..
WiFi zarizeni ma obecne vetsi dosah, ale neumi mesh. Pri vypnuti routeru Wifi kazdej vidi jaka zarizeni kde mate! Znama to radost od smart TV a ruznych hubu..
Chce nad tim premyslet.. dnes se tlaci dopredu novejsi protokoly.. ktere resi nektera rizika, ale rada zustava.

A nezapomente, ze normalni rusicka 2.4/5Ghz spolehlive sejme.. o Zigbee nemluve.. (a tam to ani nepoznate, ze to nekdo rusi..)

Zdar bastlirum..