Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?

RDa

  • *****
  • 2 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #45 kdy: 24. 06. 2024, 23:51:41 »
Člověk by měl vědět, že cokoliv vloží do Internetu může být kdykoliv později použito proti němu, ale v některých případech tomu jde ještě naproti. Pak je volba: zůstat izolovaný nebo jít s davem?

A vy bezne resite ve FB chatu organizaci pristiho holokaustu, samodomo obohacovani uranu, konstrukci improvizovanych vybusnych zarizeni, przneni deti a jine kontroverzni temata? :D


Re:
« Odpověď #46 kdy: 25. 06. 2024, 00:21:41 »
(zkouška postu)

Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #47 kdy: 25. 06. 2024, 00:21:49 »
Stejně tak mi kamarádi mohou psát SMS nebo emaily, protože oni obojí už stejně mají. Normální člověk, natož pak kamarád, vám nebude nutit něco co kategoricky odmítáte, jen kvůli tomu, že on sám to používá a je to pro něj mírně pohodnější.


Když vím, že někdo nepije, nenutím mu alkohol, když vím, že je někdo vegan, nenutím mu maso, a stejně tak by měl být respektován zájem chránit své soukromí.

Presne si to vystihol. Žiaľ dnes ľudia majú názor že čím viac modrých "F", tým viac Adidas. A ak nemáš aspoň 50 účtov a Meta ak o tebe nevie veľkosť penisu aj číslo bankového účtu spolu s heslom, tak nie si "in". Ja si na súkromie potrpím a snažím sa minimalizovať spyware. Jedine ten Google je ťažko sa zbaviť (keďže u mobilných telefónov to bez Google nejde).

Re:Používáte google kvůli kamarádům?
« Odpověď #48 kdy: 25. 06. 2024, 00:41:59 »
 >:( :o Nééé, omylem jsem upravil nesprávný příspěvek z těch dvou - a omylem ho smazal  >:( >:(

Jedine ten Google je ťažko sa zbaviť (keďže u mobilných telefónov to bez Google nejde).
Dá se, ale výběr smartphonů s zužuje na ty s  rootem. Růžné aplikace nebudou fungovat, ale záleží na případu, co chce člověk používat  (poslední módní trendy aplikace  vs hledání alternativ na F-Droid)a jaký to bude diskomfort. někdy ani nepůjdou nainstalovat i když se je podaří získat z APK nebo Aurora Store

Netýká se to jen těchto sítí  aplikací ale i třeba (google) účtu jako takového. Nejvíc mi pije krev dělání porad přes Google měět, kam už se nejde dostat bez google účtu (dřív myslím, že to šlo - teď jsem si hledal info o tom, údajně to tedy jde za některých podmínek, nicméně  poslední 2 roky to vždy chtělo login ), a zakládat nové google účty jde těžko, protože tam chtějí telefonní čísla (nejen?) na ověřovací SMS.
Pár účtů mám, ale nejde se mi to nich přihlásit, buď prý mám špatné zabezpečení prohlížeče(nebo prohlížeč není bezpečný - WTF) a nebo  to chce nějak ověřit pravost účtu přes způsoby , přes který se nedostanu (na to číslo si vážně nevzpomenu abeztak už dávno nepřijíma SMS)


Co se stalo u těch turků s volbami, že je dohnala digitální stopa?


To dítě nejen ,že se nemůže rozhodnout, ale ani  nerozumí, jaká digitální stopa o něm uniká (di cloudu nebo do hardisku úchylů) a co o něm "společnosti" sbírají. Ale bohužel nejen děti si to neuvědomují, jak nebezpečné je bez ošetřeného OS a ošetřeného browseru lézt  pokřivený
 internet plný reklam a slídících skriptů.
Vlastně ani ne nutně na internet, google zabudoval reklamy už do androidu.
Ale ani appky nejsou únikem, naopak jsou mnohem méně kontrolovatelné/zkoumatelné, co kam odesílají kvůli tomu, že nelze jednoduše se podívat na requesty



Přitom funkční, zadarmo a bezproblémové alternativy jsou  dostupné  na pohnutí prstem, jako jitsi třeba
« Poslední změna: 25. 06. 2024, 00:48:39 od mikesznovu »

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #49 kdy: 25. 06. 2024, 07:36:44 »
Jedine ten Google je ťažko sa zbaviť (keďže u mobilných telefónov to bez Google nejde).

Tak až na YT, jsem se zbavil Googlu úplně. Postupně jsem rušil i účty, které jsem měl registrované na Google účet a letos už ho mám jen kvůli YT. Google vyhledávání stejně není žádná sláva a jejich webmail už stejně hodně let nepoužívám. Zkoušel jsem několik YT alternativ, ale bohužel nativní aplikace dost padaly a obsahově to samozřejmě nebyla žádná sláva.


Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #50 kdy: 25. 06. 2024, 08:33:29 »
A vy bezne resite ve FB chatu organizaci pristiho holokaustu, samodomo obohacovani uranu, konstrukci improvizovanych vybusnych zarizeni, przneni deti a jine kontroverzni temata? :D

Tyhle věci samozřejmě řešíme jen ústně, bez techniky, nejlépe ve vířivce ve sklepě, kde není signál nebo u vodopádu :D

Když už musíme použít elektronické komunikační prostředky, tak jedině steganograficky. Nechtějte ani vědět, co znamená odpoledne zpráva: "kup chleba k večeři" :-))

Myslím si, že sebenevinnější věc se dá interpretovat špatně. Dále si myslím, že některé algoritmy umí vytěžit data i z takových nepodstatných maličkostí, jako v kolik hodin píšete a jakou rychlostí.

Dříve se platilo jen penězi za poslání dopisu, pouzdra v potrubní poště, telegramu, telefonní hovor či SMS. To bylo relativně přehledné.

Dnes platíme za připojení k internetu a leckomu připadá, že komunikace přes různé servery je jaksi v ceně nebo zdarma. Z něčeho se však ten nákup a provoz serverů musí platit. Už nejde o nějaký reklamní banner v rohu stránky ale o propracovaný trh s informacemi o uživatelích a tyto informace se mohou v budoucnu prodat komukoliv a využít jakkoliv.

V jednom z extrémních příkladů by vám třeba pojišťovna oznámila zdražení pojistného a teprve později by vám doktor oznámil vážnou nemoc...

Re:Používáte google kvůli kamarádům?
« Odpověď #51 kdy: 25. 06. 2024, 08:45:24 »
>:( :o Nééé, omylem jsem upravil nesprávný příspěvek z těch dvou - a omylem ho smazal  >:( >:(

Jedine ten Google je ťažko sa zbaviť (keďže u mobilných telefónov to bez Google nejde).

Co se stalo u těch turků s volbami, že je dohnala digitální stopa?


Myslel jsem Filipa Turka, který teď kandidoval do Eurovoleb, a nějak si nepromazal staré příspěvky na sociálních sítích. Takže na něj, před volbami, tahali nějaké hříchy minulosti. Věci staré více než 10 let.

Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #52 kdy: 25. 06. 2024, 11:10:23 »
A vy bezne resite ve FB chatu organizaci pristiho holokaustu, samodomo obohacovani uranu, konstrukci improvizovanych vybusnych zarizeni, przneni deti a jine kontroverzni temata? :D

Zkusím položit jinou otázku: Byl bys v klidu, kdyby za tebou pořád chodil policajt se zápisníkem a zapisoval si každé tvé slovo? Možná by nic z toho nikomu nepředal, možná by hlásil obchodům, co rád a kdy nakupuješ, možná by nabonzoval zdravotní pojišťovně, že dle jeho soudu jíš moc tučných jídel a málo se hýbeš, tak by ti měla zvýšit pojistné, možná by se do zápisníku podíval za 10 let v úplně jiném režimu a vytáhl na tebe něco, co se moc nehodí a co se třeba mezitím stalo trestným (na nějakou retrospektivitu by režim samozřejmě kašlal).

Ale i kdyby tě jen sledoval a všechno si to nechal pro sebe - cítil by ses dobře? Jediný rozdíl oproti fyzickému policajtovi za zády a sledováním elektronické komunikace (a dalších dílků do skládačky digitální stopy) je v rozsahu informací a zejména v tom, že to je celé takové nenápadné, neviditelné a nikdo to tudíž neřeší.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #53 kdy: 25. 06. 2024, 11:16:09 »
Nechtějte ani vědět, co znamená odpoledne zpráva: "kup chleba k večeři" :-))
:D :D :D
propracovaný trh s informacemi o uživatelích a tyto informace se mohou v budoucnu prodat komukoliv a využít jakkoliv.

V jednom z extrémních příkladů by vám třeba pojišťovna oznámila zdražení pojistného a teprve později by vám doktor oznámil vážnou nemoc...

Zatím (možná naivně) předpokládám, že to stejně neumí pořádně využít. Když se kouknu, jak hegemonům Google, Amazon, Aliexpress atd. funguje taková (na první pohled) triviální funkce, jako je doporučování produktů (resp. upselling), tak jsem dost v klidu. Přijde mi to jako klasický problém bor*elu velkých organizací.

RDa

  • *****
  • 2 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #54 kdy: 25. 06. 2024, 14:31:42 »
A vy bezne resite ve FB chatu organizaci pristiho holokaustu, samodomo obohacovani uranu, konstrukci improvizovanych vybusnych zarizeni, przneni deti a jine kontroverzni temata? :D

Zkusím položit jinou otázku: Byl bys v klidu, kdyby za tebou pořád chodil policajt se zápisníkem a zapisoval si každé tvé slovo? Možná by nic z toho nikomu nepředal, možná by hlásil obchodům, co rád a kdy nakupuješ, možná by nabonzoval zdravotní pojišťovně, že dle jeho soudu jíš moc tučných jídel a málo se hýbeš, tak by ti měla zvýšit pojistné, možná by se do zápisníku podíval za 10 let v úplně jiném režimu a vytáhl na tebe něco, co se moc nehodí a co se třeba mezitím stalo trestným (na nějakou retrospektivitu by režim samozřejmě kašlal).

Ale i kdyby tě jen sledoval a všechno si to nechal pro sebe - cítil by ses dobře? Jediný rozdíl oproti fyzickému policajtovi za zády a sledováním elektronické komunikace (a dalších dílků do skládačky digitální stopy) je v rozsahu informací a zejména v tom, že to je celé takové nenápadné, neviditelné a nikdo to tudíž neřeší.

Tohle je irelevantni srovnani. IM a FB neni muj zivot jak se to snazite podat - ten vas "policajt" tam bude jen v dobe, kdy se rozhodnu s nekym neco pisemne resit.

Ale pojdme hloubeji - vite ze vas ISP je povinen o vas sbirat informace o spojenich? To vam jako neva, ale FB vam vadi?

Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #55 kdy: 25. 06. 2024, 15:20:20 »
A vy bezne resite ve FB chatu organizaci pristiho holokaustu, samodomo obohacovani uranu, konstrukci improvizovanych vybusnych zarizeni, przneni deti a jine kontroverzni temata? :D

Zkusím položit jinou otázku: Byl bys v klidu, kdyby za tebou pořád chodil policajt se zápisníkem a zapisoval si každé tvé slovo? Možná by nic z toho nikomu nepředal, možná by hlásil obchodům, co rád a kdy nakupuješ, možná by nabonzoval zdravotní pojišťovně, že dle jeho soudu jíš moc tučných jídel a málo se hýbeš, tak by ti měla zvýšit pojistné, možná by se do zápisníku podíval za 10 let v úplně jiném režimu a vytáhl na tebe něco, co se moc nehodí a co se třeba mezitím stalo trestným (na nějakou retrospektivitu by režim samozřejmě kašlal).

Ale i kdyby tě jen sledoval a všechno si to nechal pro sebe - cítil by ses dobře? Jediný rozdíl oproti fyzickému policajtovi za zády a sledováním elektronické komunikace (a dalších dílků do skládačky digitální stopy) je v rozsahu informací a zejména v tom, že to je celé takové nenápadné, neviditelné a nikdo to tudíž neřeší.

Tohle je irelevantni srovnani. IM a FB neni muj zivot jak se to snazite podat - ten vas "policajt" tam bude jen v dobe, kdy se rozhodnu s nekym neco pisemne resit.

Ale pojdme hloubeji - vite ze vas ISP je povinen o vas sbirat informace o spojenich? To vam jako neva, ale FB vam vadi?

Úplně irelevantní to není - jen trochu nadsazené. A to ještě jak u koho. Rád bych se pletl, ale řekl bych, že jak lidi mají tendenci tyhle úskalí nevnímat, řeší přes tyhle potenciálně či skutečně šmírující kanály úplně všechno, co je zrovna napadne. A i když tam budu řešit jen malou podmnožinu mé běžné komunikace, časem se tam může nakumulovat dost informací, které by samy o sobě byly poměrně bezvýznamné. Ani nemusí být hned jasné, jak by se daly zneužít, to může člověka mrzet až časem.

A ano, vadí mi, že ISP sbírá informace o spojeních, samozřejmě, něco takového podle mě ve svobodné společnosti nemá místo.

Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #56 kdy: 25. 06. 2024, 15:36:32 »
IM a FB neni muj zivot jak se to snazite podat - ten vas "policajt" tam bude jen v dobe, kdy se rozhodnu s nekym neco pisemne resit.
Meta má těch "policajtů" spoustu, třeba na různých webových stránkách, aby jim neuniklo, co sledujete. Možná jsou aktivní i když zrovna nic písemně neřešíte. Ale kdyby za vámi stál jen když něco písemně řešíte, to by vám nevadilo?

Ale pojdme hloubeji - vite ze vas ISP je povinen o vas sbirat informace o spojenich? To vam jako neva, ale FB vam vadi?
Záleží na tom, co s těmi daty dělá. Pokud je loguje ve svém zabezpečeném úložišti, nevadí mi to tolik, jako když je někomu pravidelně prodává či předává a ten je pak spáruje s dalšími údaji.

Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #57 kdy: 26. 06. 2024, 12:18:16 »
Nechali jste se přemluvit k používání Facebooku, WhatsAppu, Messengeru či jiných služeb kvůli tomu, že tam jsou vaši kamarádi a bez toho byste byli úplně izolovaní a "out"? Nebo proto, že vám nejvíce vyhovují?

Podařilo se vám případně přesvědčit kamarády, aby používali jiné komunikační nástroje? Nebo jsou pro vás nástroje Mety ideální?

Nenechali. Prostě je používám od začátku a nepropadám hysterickým záchvatům. A taky proto, že i kamarádi nejsou žádný hysterky, a normálně whatsapp, facebook a další používají, aniž by z toho měli doživotní trauma.

Lidi, co si myslí, že facebook / někdo další jenom čekaj, až si nainstalujou whatsapp a pak jim vysajou mozky, účty, a já nevím co, považuju za blázny.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #58 kdy: 26. 06. 2024, 16:56:48 »
nepropadám hysterickým záchvatům. A taky proto, že i kamarádi nejsou žádný hysterky

Hysterie? Co s tím má hysterie společného? Nespletl jste si „cizí termity“?

Lidi, co si myslí, že facebook / někdo další jenom čekaj, až si nainstalujou whatsapp a pak jim vysajou mozky, účty, a já nevím co, považuju za blázny.

... podle hesla všichni kolem jsou blázni jen já jsem letadlo? Většina, co tyto služby odmítá, má k tomu jiné důvody než vasávání mozku. Vaše hodnocení bych označil jako teatrální, afektované – laicky řečeno hysterické. :D

Re:Používáte WhatsApp/Mesenger kvůli kamarádům?
« Odpověď #59 kdy: 26. 06. 2024, 17:20:31 »
Ne, nespletl. Vim, co je hysterie a do tohohle tematu sedne jak pozadi na hrnec.

Ano, ty pseudoduvody znam, pomatenci je opakuji furt dokola. To s tom vysatim mozku - vyhledejte si ve slovniku vyznam pojmu nadsazka, sarkasmus.