Přeprodání licence na software

strepty

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #135 kdy: 04. 10. 2014, 10:42:45 »
Když § 12 odstavec 1 část věty za spojkou "a" hovoří o "oprávnění k výkonu tohoto práva [dílo užít]", odkazuje se samozřejmě na předchozí část věty, kde to právo dílo užít vzniká.
Stale zamienate pravo dielo uzit a uzitie diela. Paragraf   § 12 odstavec 1 zacina "(1) Autor má právo své dílo užít "...  nasleduje spojka "a"  "a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva;" Cize spojka a sa vztahuje k pravu dielo uzit ako aj cely  § 12 odstavec 1. A prava su vymenovane v   § 12 odstavec 4 ale to sme uz prebrali :-)
Takze zopakujem: Microsoft mi software predal podla §14 odstavec 2. Mali by ste si precitat tie diplomky co tu vcera vecer niekto zavesil,  §14 odstavec 2 sa vola First sale pravidlo a bol dany do zakona prave koli tomu aby mi autor(Microsoft) nemohol po predaji diela davat nezmyselne podmienky typu "kopírování za slunečné noci třetí úterý v červenci"
Takze este raz sa spytam. Aky paragraf dovoluje autorovi urcovat ako ma byt dielo po predaji pouzite?


Jakub

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #136 kdy: 04. 10. 2014, 10:50:22 »
Nabyvatel není paradoxně vázán původními licenčními ujednáními mezi prvním nabyvatelem a nositelem práv (věcnými omezeními jako je OEM apod.) a ve vztahu k možnému užití mu vznikají ze zákona oprávnění specifikovaná v ustanovení § 66 odst. 1 autorského zákona.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #137 kdy: 04. 10. 2014, 11:07:12 »
Nabyvatel není paradoxně vázán původními licenčními ujednáními mezi prvním nabyvatelem a nositelem práv (věcnými omezeními jako je OEM apod.) a ve vztahu k možnému užití mu vznikají ze zákona oprávnění specifikovaná v ustanovení § 66 odst. 1 autorského zákona.
V autorském zákoně neexistuje vůbec nic, coby se vztahovalo jen na druhého a dalšího nabyvatele, ale nevztahovalo se na prvního.

Lol Phirae

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #138 kdy: 04. 10. 2014, 11:12:50 »
Jirsáku, ty jseš úplná zakopaná hřivna. Běž ji do té advokátní kanceláře říct, že zaměstnávají samé debily, co píšou nesmysly, a že mají místo toho zaměstnat tebe.

Jakub

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #139 kdy: 04. 10. 2014, 11:17:27 »
Tak znovu a jinak p.s. přímo od právníka na autorské právo:

"Další nabyvatel již není vůči nositeli práv k počítačovému programu vázán smluvními ujednáními. Jeho právní postavení by mohlo být výhodnější, než jaké bylo právní postavení prvního nabyvatele. Tato situace by měla být legislativně do určité míry korigována tzv. materiální stránkou (tzv. tříkrokovým nebo třístupňovým testem) dle ustanovení § 29 odst. 1 autorského zákona. Nicméně je zřejmé, že tento materiální korektiv je poměrně vágní, přičemž oprávnění druhého a případně dalšího nabyvatele užít počítačový program je zakotveno výslovně."

:P


Lol Phirae

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #140 kdy: 04. 10. 2014, 11:18:55 »
Tak znovu a jinak p.s. přímo od právníka na autorské právo:

To je zbytečný. Na to jsem tady odkazoval opakovaně a samozřejmě si to ten čurák neráčil přečíst, ačkoliv ty odkazy vysloveně opakovaně vyžadoval. To jen potvrzuje, co to je za vymaštěného kreténa.

Jakub

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #141 kdy: 04. 10. 2014, 11:24:44 »
Pak je možné pouze konstatovat, že je zjevné, že pan Jirsák jedná v nějakém nám neznámém zájmu, jeho chování je podobné výrobcům, kteří obdobným stylem tento obchodní model dlouhé roky záměrně dehonestují.


Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #142 kdy: 04. 10. 2014, 11:24:55 »
Microsoft mi software predal podla §14 odstavec 2.
Když už už ten odstavec 2 asi po osmé zmiňujete, nechtěl byste si ho alespoň jednou přečíst?

Citace: AZ 121/2000 Sb., § 12, odstavec 2
Poskytnutím oprávnění podle odstavce 1 právo autorovi nezaniká; autorovi vzniká pouze povinnost strpět zásah do práva dílo užít jinou osobou v rozsahu vyplývajícím ze smlouvy.

Stale zamienate pravo dielo uzit a uzitie diela.
Nezaměňuju.

§14 odstavec 2 sa vola First sale pravidlo a bol dany do zakona prave koli tomu aby mi autor(Microsoft) nemohol po predaji diela davat nezmyselne podmienky typu "kopírování za slunečné noci třetí úterý v červenci"
Nikoli, First sale pravidlo je v českém AZ implementováno v § 14 odstavec 2. Abych to neházel na vás, díval jsem se do té diplomky, ale i tam je napsán správně § 14. Takže bych vám doporučoval méně se starat o to, co si mám přečíst já (když si to já umím najít rovnou v zákoně a nepotřebuju to přebásněné v diplomce), a více se starat o to, abyste vy četl správně a přečtený text pochopil.
Jinak vaše vyjádření je nepřesné, § 14 odst. 2 zabraňuje Microsoftu mluvit do toho, co se stane s licencí po té, co ji prodá - ale nijak ho neomezuje ve stanovení licenčních podmínek (které jsou ale stanovené před tím, než je Microsoft prodá, neurčuje je dodatečně). Takže stanovení podmínky typu "kopírování za slunečné noci třetí úterý v červenci" nebrání nic z oddílu 3 "Majetková práva"

Lol Phirae

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #143 kdy: 04. 10. 2014, 11:41:42 »
Pak je možné pouze konstatovat, že je zjevné, že pan Jirsák jedná v nějakém nám neznámém zájmu, jeho chování je podobné výrobcům, kteří obdobným stylem tento obchodní model dlouhé roky záměrně dehonestují.

Nemyslím, že je za to placen. Ten má prostě tak vypatláno v hlavě, že to dělá z přesvědčení. Viz Zemanovo "Blbost se od pitomosti liší tím, že blbec nejen neví, že neví, ale domnívá se, že ví, a je ochoten to všemi prostředky hlásat."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #144 kdy: 04. 10. 2014, 11:55:21 »
Další nabyvatel již není vůči nositeli práv k počítačovému programu vázán smluvními ujednáními.
To možná není, ale stále má pouze ta práva, která vyplývají z licenčního ujednání. Nikdo mu žádná práva navíc neudělil.
Pro někoho je formulace v českém AZ matoucí a vyvozuje z něj, že se při prodeji licence najednou odkudsi vynoří jakási další oprávnění a ta druhý nabyvatel licence získá, ale nic takového v zákoně opravdu není. Doporučuju přečíst si Směrnici 2009/24/ES, kterou český AZ implementuje, tam použité formulace asi jsou snáze pochopitelné.

Jeho právní postavení by mohlo být výhodnější, než jaké bylo právní postavení prvního nabyvatele.
Nemohlo. Jak už jsem psal, v zákoně není žádné ustanovení, které by se týkalo druhého nabyvatele a netýkalo se prvního. Tady se holt asi "právník na autorské právo" nechal unést svou představou a zapomněl si zkontrolovat souvislosti. Dotyčný zjevně odkazuje na § 66 odst. 1 písmeno a) a domnívá se, že tuto ustanovení postačuje k provozu programu. Jenže § 66 odst. 1 písmeno a) je součástí "minimálního rozsahu", tato práva nelze smluvně omezit, takže první nabyvatel v žádném případě nemůže být ve vztahu k písmenu a) v méně výhodném postavení, než druhý nabyvatel. Z odstavce 1 lze smluvně omezit pouze písmeno b).

Novotný

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #145 kdy: 04. 10. 2014, 12:13:00 »
Opravdu zbytečné Vám cokoliv vysvětlovat, když nechcete pochopit, že počítačový program lze užít dle licence smluvní a nebo dle zákona, licence zákonné.

Miramel

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #146 kdy: 04. 10. 2014, 12:25:33 »
Tady bych Vám k tomu pánové rád řekl jediné:

Kde není žalobce, není soudce, pokud máte "celkem dobré argumenty, proč to máte v pořádku", na soud nejspíš nedojde, protože soudy se táhnou řadu let a jsou nevyzpytatelné, on totiž ani Microsoft ani nikdo jiný nechce náhodou takový soud prohrát, protože i když u nás nemáme zvykové právo, dost možná by se k danému rozsudku přihlíželo při příštích soudech. Navíc se lze odvolávat prakticky do nekonečna, soudy se mohou protáhnout na celé desetiletí.

Kdy na soud dojde:
- máte naprosto nelegální software

Kdy na soud nedojde:
- máte pololegální software a je evidentní, že se budete bránit všemi prostředky a máte na to zjevné zdroje

Kdy na soud možná dojde:
- máte pololegální software, jste tučná ryba nebo z vás chtějí udělat exemplární případ, což půjde jen v případě, kdy se nebudete aktivně bránit a soud se neprotáhne na desetiletí

V posledním jmenovaném případě je přípustná dohoda, kdy vy sice na oko prohrajete, posypete si hlavu popelem, ale Microsoft se s Vámi dohodne na nějaké formě kompromisu. Leda byste měli velmi nemotorného právníka nebo velmi zapáleného soudce.

Konkrétně pro Microsoft nejsou soudy zdrojem příjmů, a i pololegální software je pro ně přijatelnější než nelegální.
Oni samozřejmě proti pololegálním software chtějí zasáhnout, dost možná jsou schopní to i nakonec vyhrát, ale v našem právním prostředí mají vyšší stupeň právní ochrany zločinci před oprávněnými.

Udělejme si příklad na mobilním telefonu:
Kdo z Vás má pocit, že software v telefonu není software?
Prodáte telefon a vy z něj jako smažete i operační software včetně všech verzí software?
Co takový soudce, co když daroval svůj starý telefon své vnučce, smazal všechen software a nebo jednal v dobré víře přiměřeně potřebám ochrany původního vydavatele software? Jak vidíte, pokud dokážete, že i soudce se možná nevědomě dopustil stejného zločinu, za který jste tu souzení, pak je to dostatečný důvod pro jeho odvolání pro podjatost. Takže potřebujete soudce, který žádný telefon nevlastní, žádný software nepoužívá, ale přesto je odborníkem na software. No a hledejte ho.
Další metodou je zdržování a průtahy, všechno se to může táhnout desítky let.
Microsoft by tak dlouhým soudem pouze prokázal svojí neschopnost.
Nehledě na to, že soudce pod takovými argumenty, kdy se vlastně i on sám mohl dopustit nezákonného jednání, jeho požadavky zamítne. Ano, celé to je jen o šikovnosti právníka.

Dále, omezení týkající se software, tedy obor oprávnění s nakládáním se softwarem přechází na nového nabyvatele práv v původní nezměněné podobě. Je to stejné jako s písničkou, pokud si koupíte právo k poslechu písničky, nemůžete jí pouštět na firemní oslavě, protože to je jiné právo, ale můžete si jí pouštět na své zahradní oslavě s rodinou. Nedá se tedy jednoznačně říct, že by kupující použitého software byl v nějaké výhodnější pozici než původní nabyvatel, naopak je v pozici HORŠÍ, protože při nabytí nového software se nějaké čtení "neplatné" EULA dá pochopit, ale pokud nabývám software z druhé ruky, předpokládá se, že si tato pravidla prostuduji lépe a budu se jimi více řídit než původní vlastník. Původní vlastník si koupil novou věc a věnoval jejímu užití přiměřenou pozornost, ale při koupi použitého software bych tomu měl věnovat zvýšenou pozornost právě z titulu, že se jedná o použitý software, cena tu nehraje roli. Já v takovém případě vystupuji jako původní nabyvatel práv, ale paradoxně se pro mě EULA stává závaznější právě z toho titulu, že používám použitý software a měl bych užití tohoto software věnovat vyšší pozornost, protože použitý software vyžaduje zvýšené úsilí z důvodů předejití porušení autorských práv.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #147 kdy: 04. 10. 2014, 12:26:16 »
Opravdu zbytečné Vám cokoliv vysvětlovat, když nechcete pochopit, že počítačový program lze užít dle licence smluvní a nebo dle zákona, licence zákonné.
Já bych to chtěl pochopit. Stačí jenom taková maličkost - odkažte na ustanovení zákona, kde se o té licenci píše, kdo na ni má nárok, jaké užití díla umožňuje.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #148 kdy: 04. 10. 2014, 12:52:17 »
?????????

Opravdu zbytečné Vám cokoliv vysvětlovat, když nechcete pochopit, že počítačový program lze užít dle licence smluvní a nebo dle zákona, licence zákonné.
Já bych to chtěl pochopit. Stačí jenom taková maličkost - odkažte na ustanovení zákona, kde se o té licenci píše, kdo na ni má nárok, jaké užití díla umožňuje.


...
blablablabla
...
To už jsem tu napsal několikrát.

A teď vážně:
KOMU tím hodláš pomoct, že tady ad nauseam bazíruješ na něčem, co Ti evidentně nikdo nedá?
A evidentně to "něco" ani nikdo k ničemu nepotřebuje?
Potenciálního zákazníka?
Prodávajícího?
Microsoft?
?

Napíšu to pomalu:

K O M U   s e   t í m   s n a ž í š   p o m o c i?

strepty

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #149 kdy: 04. 10. 2014, 13:28:40 »
"  "
Pan Jirsak povedal ste toho vela ale nedokazali ste ze na predaj softwaru firmou microsoft sa vztahuje § 12 odstavec 1. Vo vasom poslednom prispevku nebolo ani naznak nejakej relevantnej argumentacie preto predpokladam ze sme tymto temu vycerpaili. V kazdom pripade  kazdy kto si precita nasu diskusiu a zakon 121/2000 si moze urobit zaver sam. Osobne lutujem ze nemam s kym takto podrobne rozobrat slovnesky zakon.