V akom stave je Windows 11?

petersveter

V akom stave je Windows 11?
« kdy: 22. 04. 2024, 10:03:06 »
Pouzivate to niekto, planujete nan prejst...?

Ja som to skusil minuly rok ked som preinstaloval cely OS, tak som tomu dal sancu ked to MS zacal propagovat v ramci aktualizacii. Ale ked som si nemohol presunut start, lebo bol zafixovany na spodnu stranu obrazovky, a ked sa to strasne chcelo tvarit ako apple, lebo microsoft sa po dekadach vykaslal na vlastny dizajn, tak som tomu dal rychle zbohom a aktualne co pocuvam tak asi win 10 bude moj posledny windows. Hlavne sa dost hovori o tom ako windows bude sluzba, vlastne SaaS, a nie lokalny "program" a win 11 ide tym smerom uz dost vyznamne, v porovnani s win 10, kde sa o tom tiez dost hovorilo.


alex6bbc

  • *****
  • 1 623
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2024, 10:42:49 »
ja pouzivam windows protoze jej mam v praci a 11 mi nijak nevadi. chtel jsem zkusit vyvoj ve windows tak to delam, ale pristi job uz bude zase pro linux :-)

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2024, 10:43:38 »
Pouzivate to niekto, planujete nan prejst...?

Ano, používám  (Pro, 23H2 - 22631.3447 ) na NTB pro práci a zrovna z něj i píši. Přešel jsem na W11 něj cca měsíc po vydání. GUI vč. START jsem si přenastavil tak jak jsem zvyklí a jedu zcela dál. Dle mě je to tak 80-90%  user-interface podobné W10. Jinak mám další PC a NTB kde mám W10 kde jsem nepřešel kvůli těch hw požadavkům a "různými ohejbáky" se mě to nechce řešit. W11 je jenom další v řadě OS od MS kde stále vše "tvz. zesložitují a schovávají do dalších(hlouběji) schovaných dialogů" a dle marketingu "je vše mnohem intuitivnější" jak to předvádí posledních 30 let co je používám.  Moc bugů v W11 není, BSOD jsem zažil max 2-5x ale u W10 zhruba taky tak, oproti W95 či W98 je úplně jiný level(tam to padalo pořád).

Mě to funguje bez problémů, nebo si ty problémy kvůli nízké četnosti výskytu nepamatuji.

alex6bbc

  • *****
  • 1 623
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2024, 10:46:52 »
abych se na windows citil lepe tak pouzivam total commander, notepad++, git bash.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2024, 12:32:06 »
Asi ako s kazdou verziou OS (a je fakt jedno ci windows, linux alebo mac) prichadzaju nove zmeny a stare zauzivane sa menia, to je asi taka prva vec co chcem spomenut.

Mam win11 na pracovnom notasi, je to v pohode na kancelarsku pracu. Na hranie som to neskusal (na mojom PC mam stale win10). W11 je defacto kopia W10, tu a tam je nejake menu umiestnene inde, tu a tam to vyzera celkovo trochu inak, ale inak su jak surodenci.

Paci sa mi napr moznost mat otvorenych viac priecinkov v prieskumnikovy ktore sa vlastne otvaraju ako nove zalozky (nieco ako zalozky/taby v prehliadacy). Vstavane windows konzoly (powershell, cmd) to maju tiez.

Co sa mi nepaci je kedze pouzivam viac monitorov a obcas potrebujem kliknut na taskbare na kalendar, tak sa to da iba na primarnom monitore (v mojom pripade ten na notebooku) - zial neda sa to nijak nastavit, jedine nejakymi divokymi navodmi z roznych az pochybnych stranok, ale to nemienim skusat na pracovnom stroji.
« Poslední změna: 22. 04. 2024, 12:34:30 od kanoe22 »


Jose D

  • *****
  • 888
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2024, 13:19:51 »
jo. mám to normálně na dualboot.

V samotným OS nejsem z uživatelskýho pohledu schopnej rozlišit změnu od w10 - prostě nějak to funguje.

okenní manager / desktop - už tam konečně doimplementovali takovou tu možnost si rozhodit okna do nějakého layoutu mimo 50:50, kterej byl i na w10.

Chvíli mi trvalo než jsem byl schopny nastavit lištu a start do konfigurace kterou s win používám - tj. start v levo a normální taskbar, ale nechalo se to nakonec..

Jinak asi nic zvláštního?

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2024, 15:39:36 »
Na pracovním booku mám 11ky, protože jsem potvrdil upgrade. Na 10ky se už vracet nebudu, protože dost často používám virtuály v hyperv, a to na 11kách funguje líp než na 10kách (tam někdy zešílely virtuální switche a stávalo se, že virtuály i hlavní systém přišly o síť a byl problém to vrátit do funkčního stavu), ale rozhodně bych 11ky neoznačil za celkově lepší než 10ky. Navíc to na mě, po zkušenostech s jinými stroji kde jsem 11ky instaloval jako čerstvé, dělá dojem že upgrade byla chyba a měl jsem to vzít z gruntu. Ale už to doklepu, než se noťas rozpadne, a reinstalací nebudu ztrácet čas a ničit si nervy.

Jinak je mi v podstatě jedno, co mám na stroji za systém, jen ta windows jsou pro mě asi nejmíň omezující kvůli tomu, že většina zákazníků používá právě windows. Hlavně díky tomu je pro moje účely je asi nejlepším distrem linuxu WSL, a nejlepšími windows chromeos :-)

Celkově bych to shrnul asi tak, že všechny systémy mi pijou krev, jen každý něčím jiným, a jde o to pro konkrétní případ zvolit to, co mi bude vadit nejmíň.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2024, 16:05:53 »
Widle 11 jsou kekeš...někam do psí (_._) to posílá kde co.
Kdyby byl Linux jen v trochu lepším stavu, M$ by letěl...

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #8 kdy: 23. 04. 2024, 19:48:17 »
... (na mojom PC mam stale win10)
Na gameseni to ma o 10-30% horsi vykon nez w10 a spousta vsemoznych "ochran" a tudiz i games, na tom nefunguje vubec. Co si pamatuju, jsou k dohledani i ruzne aferky na tema ze hraci dostavali hromadne bany ... a zjistilo se, ze to jsou vyhradne ti s w11, protoze ta "ochrana" neustale reportovala, ze cheatuji.

Nekde mam mozna zaznamenano par pro me nogo veci, doma sem je mel asi 3 mesice a pak sly zpet w10. Vetsina z toho bude na tema ze admin neni admin, a nemuze X ani Y ani Z ... coz teda do znacne miry plati i pro w10, ale ani zdaleka ne tolik.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #9 kdy: 23. 04. 2024, 20:17:27 »

To všechno potvrzuji, navíc jsem zaznamenal třeba podstatně pomalejší chod SSD disku, NVMe mělo rychlost zhruba na úrovni SATA disku. Podivné zamýšlení, protože jakmile něco píšeš do řádku hledání, tak se to posílá někam na internet a pokud odpověď není hned, tak se to timeoutuje. A tak dále...

Oproti tomu na W10 je všechno svižné.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #10 kdy: 23. 04. 2024, 21:13:14 »
V takovém, že vlastně vůbec nikdo neví, jak a kam se ten systém bude ubírat příští měsíc. Pro Microsoft dvojnásob platné.

Potíž je v tom, že je pokaždé „něco napadne“ a rozmydlí tím i to, co dodavatelé SW a ovladačů pracně opravovali a upravovali. Jádro jako takové šlape na výbornou, podobně je to s podporou ADDS apod., jenže problém jsou ovladače a vlastně i samotný SW, neboť pokaždé když vydají nějakou „zásadní“ (čti úplnou hovadinu od designérů pro designéry) a pak to odskáče vykreslování OpenGL ve vysokém rozlišení (5120 x 2160 px) a ještě se do toho začne motat SDR (proboha proč?). Pro produkční SW naprostá katastrofa, nejen že není možné certifikovat (garantovat) funkčnost a stabilitu, když se assembly (Solidworks) rozpáře (viz OpenGL) a člověk akorát nadává jak špaček. Stejná situace je s ovladači a s každým update se něco rozbije, mnohdy nezbývá než se vrátit ke starším, které mají např.: chybu v řízení napájení a chlazení Quadra ječí o stošest (příkon).

Škálování snad nebude fungovat nikdy např.: přepnutí z Z40C (5120 x 2160 px) na vlastní panel NTB (1920 x 1200 px) znamená, že budeš zavírat a otvírat. Rozhodně nejde o elegantní a funkční řešení. Buďme objektivní, nefunguje ani na MacOS, nebo Linux, proto nemá smysl bazírovat na produkčním/oblíbeném SW třetí strany, když to nefunguje ani v jejich vlastním Excelu. Cena té licence je ve srovnání např.: se Solidworks zcela zanedbatelná.

Co tedy významně vylepšili? Rozhodně otravnost a protěžování jejich vlastní placených služeb, jejich vize kastrování funkcí a zcela jistě zvedli laťku v nerozhodnosti.
Carpe diem

petersveter

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #11 kdy: 23. 04. 2024, 21:37:47 »
Widle 11 jsou kekeš...někam do psí (_._) to posílá kde co.

Na toto pouzivam vlastny firewall(tinywall) a w10 nikam neposila nic lebo nemoze. Akurat ked si chcem skontrolovat aktualizacie ho vypnem, skontrolujem, stiahnem a znovu zapnem. Jedine co pre OS treba povolit je DNS a synchronizaciu casu ale tinywall ma na to rychle nastavenia.

Kdyby byl Linux jen v trochu lepším stavu, M$ by letěl...

Hej, no problem je ze sila linuxu je jeho najvecsia slabina. OS musi mat naprosto centralizovany vyvoj pod taktovkou jednej firmy. Canonical mal dobry nabeh ale to nejak vysumelo proste. Myslim ze bez plnej podpory hier a adobe produktov proste linux nikdy konkurencneschopny na desktope nebude. Myslim ze jedina nadej he ak nejake obrovska hw/sw korporacia ako xiaomi, huawei alebo samsung zacnu robit OS pre HW ako to robi apple a ist tou cestou. Ludia by mali ptom slusne na vyber - winows, mac/nix, linux.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #12 kdy: 23. 04. 2024, 23:22:49 »
Primárne používateľ Linuxu, ale v predošlej práci som mal na pracovnom stroji Windows 10, ktorý sa sám aktualizoval na Windows 11 (dosť ma prekvapilo že sa to všetko samo), a musím povedať. Windows 11 je taký paskvil, že čo som si pred tým myslel že Windows 10 je to najhoršie čo môže byť, tak Microsoft mi jasne ukázal že nie, dá sa to dopaskviť ešte viac.

Síce jedno plus Windows 11 musím dať a to je že UI má takú jednotnejšiu paletu farieb, a obmedzili sa hnusné dlaždice. Avšak na druhú stranu všade možne sú grafické bugy, kde tlačítko je useknuté v polovicu, text preteká mimo, a podobne.

Avšak čo sa týka UX tak je to fakt totálna katastrofa. Ďalej tu máme podivné chovania, a nezmyselné obmedzenia v nastaveniach, pretože zrejme Microsoft vie najlepšie čo používateľ chce.

Najväčšia perlička je ich inštalátor, kde je vo vnútri tlačítka scrollbar, a v až po scrolovaní sa ukáže druhé tlačítko nad prvým umožňujúcim zvoliť inú možnosť.

O nefunkčnosti základných vecí, nemožnosti nastaviť predvolený prehliadač (skutočne, nie len na oko, kde síce nastavíš pod HTTP ako default iný prehliadač, ale ono ti odkazy bude otvárať cez prehliadač nastavený pod EDGE-HTTP, kde je možné zvoliť len a len Edge), a tak ďalej ani nehovoriac.

Osobne stav Windows 11 považujem za horší než najhorší systém (ktorým bol Windows 10). Kde je čas zlatých Windows XP, Vista a 7.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #13 kdy: 24. 04. 2024, 07:48:53 »
Windows 11 jdou podle plánu. Špatné, dobré, špatné, dobré, špatné... Musíme ty 11 přetrpět a počkat si na Win 12. Tak jako se musely přetrpět 8, Vista, ME, ...

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #14 kdy: 24. 04. 2024, 09:04:33 »
...v predošlej práci ... ktorý sa sám aktualizoval na Windows 11 ...
To ma teda firma bud amina strelce, nebo neschopaka ... w11 mam u zakazniku samozrejme zatim zakazany, a uzivatelum, se pri aktualizacich pochopitelne vubec nenabizej. Aktuelne s kolegy resime ze by sme to na par stroju par lidem dali, aby si zanadavali, a aby se zavcasu zjistilo, co vse na tom nebude fungovat.

A dik za pripomenuti, uz sem si vzpomel na tu finalni tecku proc sly v mem domacim stroji w11 dopr... byla to naprosta nemoznost nastavit asociace. To je dmtni uz na w10, ale na 11 to nejde vubec nijak.