Jsou v zásadě dvě instituce, které to můžou řešit
- finančák - při některé ze svých kontrol
- policie v ramci vyšetřování tč (či podezření) - pokud by tě například někdo práskl nebo tak
Teoreticky může i tvůj odběratel chtít doložit legalitu SW (nebo zakotvit požadavek na legalitu SW ve smlouvě), ale to je už pak jiná kapitola.
Financak to resit nemuze, k tomu vubec neni opravnen a nema ani prostredky jak by to resil. Financak muze zjistovat co mas nebo nemas v nakladech, ovsem to pouze pokud vedes alespon danovou evidenci, coz nemusis (jako zivnostnik budes velice pravdepodobne naklady resit pausalem).
Policie by prozmenu mohla jednat jen na zaklade duvodneho podezreni, a musela by to byt prave pcr, kdo by dokazal, ze neco pouzivas v rozporu s licenci. Do cehoz se po Mironetu rozhodne hrnout nebude.
Navic by se do toho jaksi musel zapojit ten poskozeny (velice podstatne, Mironet probihal v dobe, kdy pravy k DOSu, o ktere tu slo, jiz nedispomoval Microsoft, ten ta prava odprodal).
Nemluve o tom, ze v tomto pripade by neslo o "jasny" pripad, ze pouzias upiratenou verzi placene aplikace, ale o to, zda pouzivas zadarmo verzi v souladu s legislativou a licenci. Coz je typicky radove slozitejsi na dokazovani.
Co se tyce nejakych porad z pravnikem, naprosta zbytecnost, nikdo na teto planete ti neni schopen rict, jak jsou nebo nejsou licencovany produkty MS. Prakticka a dlouhodoba jistota je ta, ze MS se nikdy s nikym o licence nesoudi. Duvod je ten, ze by se pak mohlo ukazat, ze cele jejich licencovani je v rozporu s legislativou. A to by pro ne byla katastrofa doslova biblickych rozmeru.
BTW: Ja tvrdim, ze pouzivani free verze je v tomto pripade vporadku, protoze dotcny bude sam vyvijet svoji aplikaci. Aplikaci jeho zakaznika se stane az predanim a zaplacenim faktury. A ted se muzem dohadovat, co z toho je nebo neni ... az do skonani sveta.