Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce

Ahoj, v práci mám neustále problémy s chybama v kodu. Brali mě do firmy jako juniora čerstvě po střední, uměl jsem trošku javascript a jim se moje práce líbila, říkali že zbytek se doučím za pochodu. Po přijetí to tak že jsem dostal jako první úkol udělat eshop v Reactu. Nikdy jsem nic takového nedělal, uměl jsem maximálně přes js vyměnit classy v CSS a k tomu přidal hezkou animaci.. No ale i tak s trochou pomoci, ale stále pod mým vedením vznikl eshop kde se děje jeden průser za druhým. Zároveň při vývoji eshopu jsem musel i druhou volnou rukou naprogramovat další projekt, pro změnu v Angularu. Oba projekty jsou v troskách, jakákoliv snaha o opravu rozbije dalších 20 návazností. Zdokumentované to není, nebyl na to čas. Otestované to není, testy jsou prý také ztráta času. Šéf mi vyhrožuje odpovědností za škodu, kterou jsem mu prý svoji neznalostí způsobil. Zákazníci po něm chtějí vrátit peníze, vyhrožují žalobou. Absolutně vypustím jaké zlo jsem napáchal na backendech, pro oba projekty jsem je také dělal sám, protože v té době vypadl z týmu backend vývojář a já byl po ruce jako náhrada. Hlavně mi pořád opakovali že je to všechno v pohodě a časem se to poddá. Teď to mám všechno ve svém volném čase opravit jinak mi to dají uhradit jako škodu způsobenou zaměstnavateli. Jenže já už nemůžu a chci se na to vykašlat.. po roce a půl se mi IT naprosto zhnusilo. Byť je to moje první programátorská práce tak se na to chci vykašlat, jen nevím jestli je reálné aby po mě škodu nějak vymáhal, pokud to vše neopravím.


anonacct

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2021, 22:02:02 »
Najdi si právníka a prober s nim smlouvu cos podepsal, ta je závazná.

Jinak nevím co čekáš, že ti tu někdo poradí, když na smlouvu se podívat nemůžeme. Podle mě ti jen vyhrožují a u soudu by to neprošlo, to bys musel mít všechno ve smlouvě (deadlines, deliverables, atd...).

Ještě bych jen dodal, že pokud tam byls rok a půl, tak bych se bránil i tak, že tě měli vyhodit, když se jim tvoje práce nelíbíla. A pokud tě brali jako juniora, tak tam musel být někdo nad tebou, kdo měl větší zodpovědnost. Celkově to je podle mě úplně neprůchozí.
« Poslední změna: 23. 09. 2021, 22:05:38 od anonacct »

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2021, 22:02:42 »
Pokud jsi škodu nezpůsobil schválně, ožralý, či něco podobného, tak běžně můžou chtít max 4.5 krát hrubý plat. Na víc musí být smlouva.

Každopádně je tohle zralé na právníka (ne firemního ;) ). Vem všechny smlouvy k právníkovi, stáhni si v práci věci co by mohly být důkaz, atd. A pokud ti právník nedoporučí něco jiného, tak bych vřele doporučil jako další krok i výpověď.

alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2021, 22:13:22 »
to je firma o dvou lidech ne?! ty a sef.
tohle mi pripada jako dobry bizar, jako nezkuseny junior bych nelezl do firmy, kde na me hodi
hned vedeni projektu. uz jen kdyby mi rekli, tak a ted to bez testovani nasadis do produkce,
tak v tu ranu bych odesel :-)

anonacct

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2021, 22:16:00 »
Jo vypadá to jako pěkná ojebávačka a šéf co umí vyjebávat s lidma, nedivil bych se kdyby neměl ani 30 litrů v čistém...


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2021, 22:16:21 »
Zajímavá firma. Jedno je jisté, šéf je vůl. Jak radí jiní, chce to právníka, firma nemá moc šancí, je to převážně jejich vina.

anonacct

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2021, 22:17:49 »
Přesně, jak se říká, musíš se starat jen do výše tvého platu :)

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2021, 22:18:44 »
Spíš mě jen zajímá jestli má někdo podobnou zkušenost a jak to řešil. Ve smlouvě právě o škodě nic nemám, ale i ten 4.5x platu je hrozně moc.

@alex6bbc ne, ve firmě je 11 lidí, z toho 4 programátoři. Když jsem nastupoval tak mi řekli že tohle je standard, že má každý programátor svoje projekty a za ty zodpovídá ( týpci mají 10 let praxe ). První tuším 2 měsíce co jsem tam byl se nasazovalo na produkci přes FileZillu přímo z kompu. Git se zavedl celkem nedávno. Ale všichni mě tam ujišťovali že je to úplně normální a já zkušenosti s ničím jiným po škole neměl.

alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2021, 22:42:49 »
https://www.blesk.cz/clanek/radce-prace/631349/udelali-jste-zamestnavateli-skodu-kdy-musite-zaplatit-a-kdy-se-z-toho-vykroutite-pravnicka-rekla-co-pomuze.html

upozornoval jsi treba sefa na rizika, ze jsi junior, ze by to mel nekdo prekontrolovat, ze chces pomoc od seniora
a sef te odmitnul?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2021, 23:02:27 »
Spíš mě jen zajímá jestli má někdo podobnou zkušenost a jak to řešil. Ve smlouvě právě o škodě nic nemám, ale i ten 4.5x platu je hrozně moc.

@alex6bbc ne, ve firmě je 11 lidí, z toho 4 programátoři. Když jsem nastupoval tak mi řekli že tohle je standard, že má každý programátor svoje projekty a za ty zodpovídá ( týpci mají 10 let praxe ). První tuším 2 měsíce co jsem tam byl se nasazovalo na produkci přes FileZillu přímo z kompu. Git se zavedl celkem nedávno. Ale všichni mě tam ujišťovali že je to úplně normální a já zkušenosti s ničím jiným po škole neměl.
Chce to toho právníka, v tomto případě měl zaměstnavatel přímo povinnost (podle zákoníku) zaškolit a práci kontrolovat (nepustit do produkce nebo nepředat zákazníkovi s chybami). Teď si to u klientů vyžerou...

anonacct

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2021, 23:47:48 »
Když se nadtím ještě jednou zamyslím, tak mám pocit, že vlastně tazatel je v lepší pozici než ta firma. Já bych dal k soudu je, za šikanu a způsobené deprese / psychické problémy / nucení pracovat zadarmo / vyhrožování, atd... Dobrý právník by to podle mě dotáhl. Otázka je, jestli ta firma nepůjde do hajzlu celá, takže kdyby i něco vysoudil, jestli by to někdo někdy vůbec zaplatil :)

Ulož si veškerou komunikaci a zajdi za právníkem, nikdy nevíš co z toho můžeš vytřískat. V USA bys vysoudil balík :)

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #11 kdy: 24. 09. 2021, 00:32:16 »
Jednou jsem byl blízko průseru, kde jsem myslel, že po mě budou chtít nějakou náhradu, ale nic z toho nebylo. Firma podobně chaotická jako ta tvoje, peníze nízký, požadavky vysoký, nakonec jsem odešel. Nikdy nezapomenu na to, jak mi dlužili asi 20k s tím, že nemají prachy a když jsem ráno přišel do kanclu, tak na parkovišti stály jejich dvě nový auta. Pokud si na HPP, tak tam by případný soud řešil jejich rozhodnutí tě na tu pozici přiřadit. Pokud na IČO, tak ty možnosti jsou asi širší, ale vsadil bych si na to, že když odejdeš, tak se (tobě) nic nestane. Soud by pro ně mohl být docela riskantní, protože když maj v chaosu vývoj, tak kdo ví co se tam schovává dalšího.

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #12 kdy: 24. 09. 2021, 00:46:51 »
Brali tě jako juniora a věděli o tom, tzn. měli si vykonanou práci mnohem více kontrolovat a testovat. Hned na začátku by zjistili, že na velké projekty nemáš zkušenosti a podle toho se zařídit. Teď se nabízí otázka... když ti dali něco nad tvé síly, tak jsi jim řekl, že to nedáš nebo jsi slíbil, že to uděláš? Protože když jsi řekl, že to nezvládneš (a existuje o tom důkaz), tak jsi asi v pohodě. Pokud jsi slíbil, že to zvládneš, tak je to opravdu dost na hraně a oni tomu možná věřili, a proto to nekontrolovali a dopadlo to takhle. Kdyby přišlo na soudní spor, tak spíše vyhraješ - zaměstnavatel je vždy v pozici silnějšího a měl by si vykonávanou práci přebírat a kontrolovat. To evidentně nedělal a teď se bude snažit svou neschopnost kontroly a nezodpovědnosti hodit na tebe. Buď v klidu a držím palce.

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #13 kdy: 24. 09. 2021, 01:20:32 »
Mě by zajímalo, kteří "zkušení" programátoři jsou ochotni tvořit kód bez testů.
Myslím si, že zde platí přísloví, pes který štěká nekouše, neboť pak by se jeho klienti dozvěděli, že svěřuje jejich weby juniorům bez praxe.

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #14 kdy: 24. 09. 2021, 01:21:08 »
Ale každopádně bych s takovou firmou nespojoval svojí budoucnost a hledal už teď jinde.
I těch zkušeností máš víc a sám víš, na co aktuálně stačíš a co šéfovi rovnou odmítnout.
Vývojář, který si aktuální hranici svých možností sám uvědomuje je určitě lepší, než lepič kódu brouk Pytlík přesvědčený, že levou zadní zvládá všechno, co viděl v kině.  ;D