Řešení internetu na samotě

Řešení internetu na samotě
« kdy: 11. 06. 2024, 21:10:57 »
Dobrý den, řeším u domu na samotě, že tam sice LTE signál je (2-3 čárky, -106 dB) a dostanu se někdy na 15 Mb/s, někdy až 50 Mb/s. Problém je, že jsem mezi 2 vysílači a pořád to skáká nebo mizí signál. Extrémně nestabilní.  :o

Mám 100 Gb O2 sim předplacenku


Zkoušel jsem:
1) Huawei venkovní anténu + modem = B2338-168ODU = časem anténa nefungovala a pořád se zasekávala.

2) Testoval jsem i Poynting anténa XPOL-2-5G + modem Archer MR200 = 3 hodiny jsem běhal kolem domu, mířil na vysílače ze střechy, kroutil, točil, hledal – sice stabilní, ale jen max 10 Mb/s. Zkoušel jsem přes mobil hledat směr a signál pomocí app Network Cell Info nebo Opensignal.

3) Tak mě napadlo ještě zkusit přímo směrovou anténu? Hodně se zmiňuje Anténa LTE MIMO ATK-LOG LTE. Má to také 2 SMA kabely pro modem Archer MR200? Nebo jaké máte zkušenosti?
https://www.t-cz.com/antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-10m-kabel-sma-_d13817.html


Děkuji.


Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2024, 21:32:27 »
Vždy bude záležet na místních podmínkách. Za ty peníze to kup, vyzkoušej a následně buď vrať nebo si to ponechej.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2024, 22:07:30 »
me uz driv napadl heliovy balon co by vytahnul vysoko antenu, pripadne dron na kabelu, ale to je reseni jen na omezenou dobu.

a neni vyse polozene misto kde je lepsi signal? a tam dat wigig antenu co by mirila a primo videla na domek a tam by byla druha antena wigig. nebo opticky kabel a u vysokeho stromu mit autobaterii s antenou.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #3 kdy: 11. 06. 2024, 22:12:26 »
na internetu jsem nasel solarni panel s antenou a wifi extenderem.

5nik

  • ***
  • 139
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #4 kdy: 12. 06. 2024, 00:06:24 »
Zkusil bych tu směrovou anténu s tím TPlinkem. Pokud se popasuješ s Mikrotikem, pak těžší kalibr typu např. Mikrotik LHGG LTE6 kit (https://www.wifihw.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=6543). Chce si to ale ověřit na webu, jaké frekvence nabízí nejbližší BTSky, aby to modem uměl.


Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #5 kdy: 12. 06. 2024, 05:54:09 »
co starlink?
ano, neni to levne, ma to kontroverzniho majitele, ale presne toto je pripad, pro ktery to je urcene.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #6 kdy: 12. 06. 2024, 07:34:27 »
V první řadě bych otestoval signál všech 3 mobilních operátorů, jestli to nebude u nějakého jiného lepší, než u O2. A použití venkovní antény, resp. typu té antény, záleží na tom, kde jsou BTS umístěny. Ideální stav je pochopitelně ten, pokud v jednom směru (nebo aspoň přibližně) a lze pak použít směrovou anténu např. Iskra P-58.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #7 kdy: 12. 06. 2024, 08:49:31 »
Dobrý den a co je lepší. Ta iskra 58 nebo LTE MIMO ATK-LOG LTE?

K jinému operátorovi nemůžu jit, protože jen O2 ma 100 Gb data sim. Nebo už je lepší nabídka?

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #8 kdy: 12. 06. 2024, 08:54:12 »
10m-kabel-sma

ještě to tu nikdo nezmínil, tak snad jen pro jistotu.

Vzít slabý signál ze střechy a dát ho do 10m tenkého kabelu, no, ten kabel ti taky něco vezme (google: útlum kabelu vs zisk antény ). Ono se ti může stát, že to co jsi nahnal lepší anténou ti sežere kabel a na konci ti přijímač něco loví v šumu.

takže když se můžeš vyhnout dlouhýmu kabelu, nebo dát přijímač rovnou k anténě, ono to může vyjít líp.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #9 kdy: 12. 06. 2024, 09:00:36 »
No budu to muset udělat tak, že modem Archer MR200 a anténu dám blízko sebe na strechu nebo pod tašky a UTP kabelem dotáhnout do PC bedny.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #10 kdy: 12. 06. 2024, 09:06:50 »
Dobrý den a co je lepší. Ta iskra 58 nebo LTE MIMO ATK-LOG LTE?

K jinému operátorovi nemůžu jit, protože jen O2 ma 100 Gb data sim. Nebo už je lepší nabídka?

https://www.root.cz/zpravicky/t-mobile-nabizi-predplacenku-se-100-gb-dat-za-300-kc-mesicne-je-levnejsi-nez-u-o2/

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #11 kdy: 12. 06. 2024, 09:08:16 »
Dobrý den a co je lepší. Ta iskra 58 nebo LTE MIMO ATK-LOG LTE?

K jinému operátorovi nemůžu jit, protože jen O2 ma 100 Gb data sim. Nebo už je lepší nabídka?
Určitě Iskra P-58. Což ale nemusí nutně znamenat, že by jiná anténa nevyhověla taky, záleží na příjmových podmínkách.

T-Mobile má také 100 GB SIM (dokonce to vychází jenom na 275 Kč měsíčně, pokud se platí bez přerušení celý rok) a pak jsou samozřejmě i neomezené tarify nebo ty s velkým objemem dat, např. Vodafone Bez kabelu Naplno 5G s rychlostí 150/30 Mbps a limitem dat 600 GB měsíčně. Osobně bych za prioritu považoval hlavně dostupný signál a až pak teprve řešil jakou konkrétní nabídku si od daného operátora vezmu.

Medo77

  • ****
  • 300
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #12 kdy: 12. 06. 2024, 09:08:40 »
Offtop - pripomenulo mi to jednu trapenku.
Potrebovali sme do lesa dostat 4g fotopascu.
Externa povodna antena ako tak, na hranici pouzitelnosti. Myslim, ze zrovna uvadzana iskra o dost lepsie, akurat teda trochu problem s kamuflazou (vdaka rozmerom).
Nakoniec z zadeke som pripojil pelendrek  z 2,4ghz a chodilo to jak z  praku za akychkolvek okolnosti..
Nieco taketo
www.ekotoner.sk/vsesmerova/maxlink-vsesmerova-dipol-antena--10dbi-2-4ghz--1m-rg174--magnet--rsma/?gad_source=1


Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #13 kdy: 12. 06. 2024, 09:17:24 »

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #14 kdy: 12. 06. 2024, 09:19:30 »
co starlink?
ano, neni to levne, ma to kontroverzniho majitele, ale presne toto je pripad, pro ktery to je urcene.
V jisté lokalitě, kde to bylo s LTE na prd a žádný non-LTE poskytovatel tam nebyl (a dosud není), jsme přesně takhle skončili. Je tam Starlink a internet je tam takový, jaký v dané obci nikdo nemá. Funkční a rychlý (a samozřejmě dražší). Vyzkoušeli jsme několik řešení, které by šlo přes LTE, nefungovalo žádné. Dokud tam bylo 3G, tak to jelo třeba 3 Mbity, ale relativně stabilně. S vypnutím 3G pápá lálá, nebylo jiného zbytí.