Redukce USB-C na USB-A

Re:Redukce USB-C na USB-A
« Odpověď #30 kdy: 03. 01. 2025, 20:25:08 »
Já bych čekal, že mezi VBUS A a VBUS C je vodič, pak to totiž bude fungovat jako redukce mezi A a C. Sice to bude nabíjet a přenášet data pomalu, ale furt lepší, než koukat s C-C kabelem v ruce na A díru. Naopak bych nečekal, že se to umí chovat jako PD 1.0 sink na áčku a jako PD>2 source na céčku, muzeum propojující áčko a céčko už máme jedno na Václaváku.

Ale zpět mimo téma, háček je v tom "pokud umí dodat dost wattů" -  zas těch cihliček postupně koupím několik, protože ty dosavadní budou mít málo wattů, aby nabíjely efektivně a rychle.
RPi je levný výukový počítač a většinou ho lze napájet z libovolného adaptéru. USB-C konektor snese 5 A. Nedává smysl dávat PD čip a měnič do každýho RPi, když těch 5 A je  potřeba jen někdy. Někdo má shit na stole, někdo ho nosí v hlavě.


Re:Redukce USB-C na USB-A
« Odpověď #31 kdy: 04. 01. 2025, 09:58:19 »
Já teď neřeším, jaký přesně protokol se použije, ale jestli si ta redukce nějak inteligentně vyřeší situaci, kdy v důsledku propojím dvě USB A (třeba dva zdroje s výstupem na USB A), zejména když obě strany budou pod napětím. Běžně je v USB A nějaké napětí pořád (zařízení s USB 2.0 bez vlastního zdroje s tím vlastně i musejí počítat), nejen po připojení zařízení. (USB C to řeší jinak.) I pokud se propojí VBUS s VBUSem na druhé straně a GND s GND na druhé straně a pokud nebude žádný rozdíl potenciálů mezi GND, nemusí trefit přesně stejné napětí na VBUS. Obě strany by tam sice měly pouštět 5 V (protože se nemají moc šanci domluvit na jiném napětí), ale to napětí má nějakou toleranci (snad 5 %, tedy 4.75;V až 5.25 V; nepočítám ztráty na vedení), může tu být klidně 0.5V rozdíl, který se budou snažit vyrovnat.

Proto si myslím, že by tato redukce měla správně odpojit napájení, dokud neví, že na Cčkové straně je zařízení, které napájet chce. Asi není nutné odpojovat VBUS i GND současně. Intuice mi říká, že bych odpojil spíše VBUS než GND.

Re:Redukce USB-C na USB-A
« Odpověď #32 kdy: Dnes v 14:47:31 »
Ano, obě strany tam můžou pouštět 5 V a nemůžou dělat nic jiného, protože musejí předpokládat, že ten druhý potřebuje napájet, aby vůbec mohl komunikovat, případný rozdíl napětí fyzika vyřeší sama docela dobře: pokud se propojí dva zdroje, tak se o zatížení podělí podle Hřbitovových zákonů a když se vyšší napětí napjatějšího zdroje dostane přes všechny úbytky až na feedback nožičku slabšího, tak ten vidí, že má má splníno a přestane dodávat. Takže přinejhorším bude zdroj s krapet větším napětím krmit obě zařízení, dokud ho to proudově nebo tepelně nepřestane bavit. A co asi průměrně nadaný a motivovaný konstruktér vybavený touto znalostí udělá? Naroutuje tam cestičku z VBUS na VBUS nebo otevře PD standard a začne navrhovat konvertor, komunikující přes PD?
Poznámka: obvykle se odpojuje jenom VBUS, odpojovat GND by znamenalo přidat dalších 0,1 ohmu.