Letos platím přes milion na daních jako OSVČ

Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« kdy: 16. 04. 2024, 09:22:33 »
Ahoj, účetní mi vypracovala daňové přiznání 2023 a já myslel, že mě trefí šlak. Jenom na nedoplatkách k dani z příjmu, SP a ZP teď zaplatím přes milion korun.

Loni jsem si nabalil tři projekty a v průměru jsem za měsíc dohromady fakturoval něco přes 400.000 Kč. Pracoval jsem od rána do noci včetně víkendů, abych si koupil nemovitost.

Letos už jsem si chtěl nechat jenom jeden projekt, ale momentálně urgentně hledám druhý, abych měl na zaplacení daní a nových záloh.

Je tu někdo, kdo mi dokáže poradit, jak se příště nenechat takhle okrást? Udělal by s tím něco daňový poradce? Já se v tom vůbec nevyznám.


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2024, 09:44:39 »
Muzes si na FU pozadat o snizeni zaloh na novou uroven predpokladaneho rocniho zisku  se stejnym zduvodnenim, jaky pises ve svym postu.
Nevidim duvod, proc by nemeli nevyhovet.

Jinak s takovym prijmem je lepsi mit s.r.o, OSVC se vyplati do cca 2mega trzeb.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2024, 09:48:48 »
Nejlépe to rozdělit. 2 miliony (nebo některé z projektů) fakturovat jako OSVČ kvůli výdajovým paušálům a co je nad fakturovat přes sro (teoreticky je v sro zákaz konkurence, ale pokud budeš jediný vlastník a jednatel, tak to reálně není problém). A v sro honit náklady, případně optimalizovat jinak.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2024, 09:59:31 »
Je na hraně zákona, když jako OSVČ konkuruješ společnosti, kde jsi jako jednatel. Já si musel takhle rozdělit činnosti a nedělat to stejné. Když to úřad začne řešit, je velice zdlouhavé to pořád dokládat, argumentovat a prokazovat, že se nejedná o nedovolenou konkurenci nebo obcházení daní, podepsaný papír prostě nestačí.

Pokud máš práci a zakázky nárazové a skáče to mezi lety hodně (mám to tak také, protože platby za některé projekty mám buď dopředu nebo až po akceptaci), tvoř si daňový fond, tj. počítej (či odhaduj) daňové odvody průběžně a dávej si peníze bokem (či třeba na nějaký investiční likvidní produkt, aby jen tak neležely).

Jakmile jsi u OSVČ nad limitem pro paušál a nemáš náklady, je to velice nákladné na daně, ale občas to pořád může být levnější než mít s. r. o., záleží co děláš. Jako OSVČ se třeba vyvarovávám některým nákladům spojeným s certifikacemi, povoleními a ISO normami, povinným pojištěním, které musím mít až jako firma a ne jako OSVČ.

Teď s tím asi moc neuděláš, lze také úřad požádat splátkový kalendář, když to odůvodníš útlumem podnikání, může ti to projít. Hlavně to řeš dříve než před splatností daně, pak už tak shovívají nejsou.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2024, 10:00:28 »
Nejlépe to rozdělit. 2 miliony (nebo některé z projektů) fakturovat jako OSVČ kvůli výdajovým paušálům a co je nad fakturovat přes sro (teoreticky je v sro zákaz konkurence, ale pokud budeš jediný vlastník a jednatel, tak to reálně není problém). A v sro honit náklady, případně optimalizovat jinak.

lenze on uz to ma ocividne vyfakturovane a aj preplatene. Neviem ako sa da legalne zrazu zrusit faktura na zivnost (osvc) a prepisat na sro pokial na to nekyvne aj zakaznik, ktory musi mat chut riskovat neprijemne otazky z danoveho uradu pre nic.

Autorovy vlakna: myslim ze aj v cesku sa da z danovym uradom dohodnut na splatkovom kalendary, plus sa daju nastavit preddavky na uroven ocakavenho prijmu na buduci rok.


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #5 kdy: 16. 04. 2024, 10:10:38 »
Kromě žádosti o snížení záloh na daň z příjmu bude potřeba podat i žádosti na snížení sociálního a zdravotního pojištění.
https://www.mesec.cz/clanky/nedari-se-vam-vydelavat-tolik-co-loni-pozadejte-si-o-snizeni-zaloh/

Je třeba splnit podmínku, kdy je průměrný příjem na měsíc alespoň o třetinu nižší než průměrný příjem na měsíc v předchozím roce.


k0k0t

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #6 kdy: 16. 04. 2024, 10:11:06 »
Ja ti nevim. Takze jsi vydelal 4.8 M  prijde ti moc zaplatit 20% ?

Promin ze ti nebudu radit s optimalizaci a tohle bude teda kvalifikovano jako zavist a zvast.
Ja jsem na HPP a stat si veme bratru 44% z nakladu zamestnavatele na pozici.

Nechci tady zazehnout zase debaty jak to ma OSVC tezke atd - ja mam ICO taky leta jsem to  jel, bohuzel od jiste pozice pak uz korporat ICO nedovoli. Sere me ten nepomer, kdyz se pak podivam treba na pausaly vs chudaci na HPP je to proste hodne nefer.

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #7 kdy: 16. 04. 2024, 10:16:04 »
Citace
Ja jsem na HPP a stat si veme bratru 44% z nakladu zamestnavatele na pozici.
to su ale naklady zamestnavatela, teba to nestoji ani cent. Takze treba pocitat realne, co ti zoberie z hrubej mzdy stat.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #8 kdy: 16. 04. 2024, 10:32:55 »
Citace
Ja jsem na HPP a stat si veme bratru 44% z nakladu zamestnavatele na pozici.
to su ale naklady zamestnavatela, teba to nestoji ani cent. Takze treba pocitat realne, co ti zoberie z hrubej mzdy stat.

praveze treba to pocitat zo superhrubej (alebo ako ju mate nazvanu v CR).
Je to retardovany system ze mas odvody zo superhrubej a nasledne aj z hrubej, mozu to aj tak urobit v jednom kroku, pretoze zamestnavatel ti aj tak posiela az cistu mzdu (nie hrubu aby si si z toho ty zaplatil odvody), ale to je ina tema.

Kazdopadne tvrdit ze to treba ratat iba z hrubej je logicka chyba.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #9 kdy: 16. 04. 2024, 10:36:37 »
Nechci tady zazehnout zase debaty jak to ma OSVC tezke atd - ja mam ICO taky leta jsem to  jel, bohuzel od jiste pozice pak uz korporat ICO nedovoli. Sere me ten nepomer, kdyz se pak podivam treba na pausaly vs chudaci na HPP je to proste hodne nefer.

Když ony ty paušály a daně OSVČ jsou postavené na tom, že podnikatel má nějaké náklady s podnikáním a ne, že sedí v kanceláře u falešného zaměstnavatele a má plný servis.

Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #10 kdy: 16. 04. 2024, 10:57:47 »
Loni jsem si nabalil tři projekty a v průměru jsem za měsíc dohromady fakturoval něco přes 400.000 Kč.

To neni mozny, lopaty vedle pisou, ze kdo rika, ze vydela vic nez 130.000 CZK mesicne, tak lze :P

k0k0t

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #11 kdy: 16. 04. 2024, 11:15:01 »
Citace
Ja jsem na HPP a stat si veme bratru 44% z nakladu zamestnavatele na pozici.
to su ale naklady zamestnavatela, teba to nestoji ani cent. Takze treba pocitat realne, co ti zoberie z hrubej mzdy stat.
Prave ze to neni nejaka "jina situace".
Ja jsem delal na ICO za 8500/MD chtel jsem trochu postoupit. Zamestanvatele ted stojim podstatne vice nez tech 8500MD  ale ja jsem na tom ve vysledku hur nez predtim. Danil jsem pausalem.

Btw. zamestaval jsi nekdy nekoho?  Vzdyt to jsou kupecke pocty.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #12 kdy: 16. 04. 2024, 11:48:06 »
Citace
Ja jsem delal na ICO za 8500/MD chtel jsem trochu postoupit. Zamestanvatele ted stojim podstatne vice nez tech 8500MD  ale ja jsem na tom ve vysledku hur nez predtim. Danil jsem pausalem.
To je pravda, ale předpokládám, že jste věděl, do čeho jdete. Zase máte na své straně (ač možná teoretickou) ochranu ZP, benefity, jistou dovolenou atd. Určitě jsou takové firmy, co tohle dělají i pro IČO, ale já jsem zažil zejména "umíme oboje, ale pokud chceš IČO, řeš si dovolenou a benefity sám, nedáme ti nic" (HW někdy chtěli poskytnout, ale já obvykle chci dělat na vlastním).

A podle prvního příspěvku si nemyslím, že OP jede tvrdý švarc.

OP: Zkrátka jste vydělal hodně peněz, na to se nedá nic jiného říct :-). Já si vždy nechávám něco straqnou právě pro zaplacení daní apod., přibližnou výši odhadnete sám z přijmů, na to nepotřebujete účetní(ho). S doporučeními bych jen opakoval předřečníky.

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #13 kdy: 16. 04. 2024, 12:36:15 »
Namiesto toho, aby sa ukazovalo prstom na OSVC, ze platia menej ako HPP, tak skor treba riesit, aby stat nezdieral zamestnancov a odvody boli nizsie, s tym, ze na dochodok sa kazdy zabezpeci podla svojich moznosti. Samozrejme to by stat prisiel o velke miliony. Mam rad take reci politikov, ze zdvihnu odvody OSVC, aby mali lepsi dochodok (lebo udajne odvadzaju malo), to je take legalne klamstvo. 20 rocny OSVC uz mozno dochodok od statu za 50 rokov nebude ani dostavat.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #14 kdy: 16. 04. 2024, 12:52:22 »
Namiesto toho, aby sa ukazovalo prstom na OSVC, ze platia menej ako HPP, tak skor treba riesit, aby stat nezdieral zamestnancov a odvody boli nizsie, s tym, ze na dochodok sa kazdy zabezpeci podla svojich moznosti. Samozrejme to by stat prisiel o velke miliony. Mam rad take reci politikov, ze zdvihnu odvody OSVC, aby mali lepsi dochodok (lebo udajne odvadzaju malo), to je take legalne klamstvo. 20 rocny OSVC uz mozno dochodok od statu za 50 rokov nebude ani dostavat.

pak by se stát musel zmenšit :). V podstatě, pokud od HPP odmažu sociální pojištění (cca 25 % z dříve superhrubé mzdy), tak výše odvodů odpovídá tomu, co platí OSVČ. Odvody z mezd tvoří 90 % sociálních daní, což je to, z čeho se primárně platí důchody. Nevypadá to, že by dnes byla možnost, jak to snížit, daňové zatížení šlo dolu nedávno a byl z toho poprask.

Na co se trochu při linčování OSVČ zapomíná je, že nemalé množsžví OSVČ má také zaměstnance a odvody platí vlastně za ně. Nerovnost tvoří jen ty OSVČ, kteří vlastně nepodnikají, jen to předstírají.