Nejde odpojit externí disk

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nejde odpojit externí disk
« kdy: 21. 01. 2011, 20:18:34 »
Už delší dobu mám problém, že windows zablokují disk a nechtějí ho pustit. Jedná se o pevný disk USB. Při pokusu o korektní odpojení mi to ohlásí chybu, že ho nějaký program používá. Měl jsem z něho připojený ISO přes daemon tools a po odpojení ISO stále nejde odpojit externí disk. Stejný problém nastane, pokud jsem měl např. připojený šifrovaný svazek přes truecrypt. Zjišťoval jsem programem process explorer, který program to blokuje a je vidět, že tam je otevřená handle G:\$Extend\$RmMetadata, kterou má otevřenou System, PID 4. Má někdo nápad, jak to korektně uvolnit, tedy odborně unmountovat?

Možná by někoho napadlo, jestli jsem zkoušel killnout pid 4. Ano, zkoušel. Systém padnul a restartoval se, takže toto není dobrý nápad.
« Poslední změna: 21. 01. 2011, 20:21:38 od xmms »


j.

Re: Nejde odpojit externí disk
« Odpověď #1 kdy: 21. 01. 2011, 20:36:59 »
Nevim presne jak daemon tools, ale mne neco podobneho dela MacigISO. Ten bastard si totiz nechava otevreny i adresar v tom vestavenem browseru (ktery je normalne zavreny a nezobrazuje se), takze cesta je otevrit ten browser a prejit na lokalni adresar.

Sten

Re: Nejde odpojit externí disk
« Odpověď #2 kdy: 21. 01. 2011, 23:13:43 »
$Extend\$RmMetadata jsou metadata souborového systému. Proces, který je zapisuje, je při žádosti o odpojení flushne a zavře, ale jenom pokud tam nikdo jiný nezapisuje (celkem chápu, že spadl systém, protože jste sestřelil zapisování na disk). Takže to blokuje někdo jiný.

Doporučil bych postupně ukončovat ty programy, které to mohou blokovat (Daemon Tools, TrueCrypt ap.), a zkoušet, jestli to již jde.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Nejde odpojit externí disk
« Odpověď #3 kdy: 22. 01. 2011, 00:23:59 »
Citace
Doporučil bych postupně ukončovat ty programy, které to mohou blokovat (Daemon Tools, TrueCrypt ap.), a zkoušet, jestli to již jde.
To jsem samozřejmě zkoušel, ale nejde to. Kdyby na disku G: byl otevřený soubor nějakou aplikací, process explorer by to ukázal. Takhle tam jsou jenom ty metadata.

Jan

Re: Nejde odpojit externí disk
« Odpověď #4 kdy: 22. 01. 2011, 01:11:04 »
co by asi zkusil ja..

- odebrat pismeno jednotky (jen ze zvedavosti, zda to ma stejny efekt jako eject)
- projel bych disk badblockem
- zkusil bych vypnou cachovani (zpomali to zapis, ale disk by mohl jit odebrat teoreticky kdykoli)
- vypnul bych indexovani

mozna neco pomuze


Jan

Re: Nejde odpojit externí disk
« Odpověď #5 kdy: 22. 01. 2011, 01:22:12 »

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Nejde odpojit externí disk
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2011, 14:33:36 »
Díky za radu. Vyzkoušel jsem toto všechno a problém byl v tom indexování. Po vypnutí indexování to už problémy nedělá. Musel jsem ho ale také vypnout i na šifrovaném disku; šifrovaný soubor mám taky formátovaný jako NTFS.

Kromě toho indexování nepomohlo nic jiného, ani ten sync.exe. Ten sice udělal flush, ale $Extend\$RmMetadata nezavřel.
« Poslední změna: 23. 01. 2011, 14:59:22 od xmms »