Oplatí sa repasovaný notebook?

Oplatí sa repasovaný notebook?
« kdy: 08. 10. 2024, 16:39:48 »
Viem, ze asi 3-5 rokov s5 sa celkom oplatilo kupovat repasovane NTB. Dnes som pre kolegu hladal NTB a navrhol som mu repas. Vyhladal som si repas eshop a zacal som rozne NTB precadzat.
Kolega mi povedal, ze casto robi nejake vypocty v excely, tak aby nebol lenivy.
Investicia do NTB moze byt max 700€ (samozrejme ci menej tym lepsie).
Zhodli sme sa na nejakych 16-32GB RAM a priemerny CPU napr. Core i7 1185G7, AMD Ryzen 7 5700U, Intel Core i7-9850H, alebo nieco v tejto urovni.
Disk asi NVME 512-1024 GB.

Ked som prisiel do klasickeho eshopu, kde su nove NTB, tak som zistil, ze ak to zrovnavam parametrovo, tak je to asi na stejno.
Je mozne, ze tie repasovane budu mozno odolnejsie (bussines) notebooky, mozno vydrzia viac.
Avsak nove zariadenie je nove.
Ako to vidite v sucasnosti, oplati sa ist do repasu ?


Re:Oplati sa repasovany NTB ?
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2024, 16:51:53 »
Vždy jsem kupoval repas, ale nyní hlavně kvůli spotřebě elektřiny, hmotnosti, výdrži baterie a rozlišení displeje kupuji raději nové.  Ale pokud na tom jed Linux, stále je dobré se vyvarovat nejnovějších modelů. Zde by mohl být repas ve výhodě. Tedy nejlepší by mohlo být koupit spíše  nějaký nový, ale končící model z výprodeje, u kterého už je dobře známo jak funguje s Linuxem.
To platí i stolních počítačích a serverech i když tam je také důležité, kolik hodin denně se v průměru budou používat. Pokud se budou používat jen občas a nárazově, na spotřebě nezáleží, ale kdyby měli jet 24/7, je lepší mít to nové.
U notebooku může záležet právě na tom, jak moc je důležitá  hmotnost, výdrž baterie, rozlišení dispeje a podobné parametry, které  mají nové lepší.


r223

Re:Oplati sa repasovany NTB ?
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2024, 16:58:55 »
Dej si pozor na to, ze treba u Lenova prestali fungovat neorigo baterie. A origo stoji, co ten repasovany notebook....

Re:Oplatí sa repasovaný notebook?
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2024, 17:08:35 »
Viem, ze asi 3-5 rokov s5 sa celkom oplatilo kupovat repasovane NTB. Dnes som pre kolegu hladal NTB a navrhol som mu repas. Vyhladal som si repas eshop a zacal som rozne NTB precadzat.
Kolega mi povedal, ze casto robi nejake vypocty v excely, tak aby nebol lenivy.
Investicia do NTB moze byt max 700€ (samozrejme ci menej tym lepsie).
Zhodli sme sa na nejakych 16-32GB RAM a priemerny CPU napr. Core i7 1185G7, AMD Ryzen 7 5700U, Intel Core i7-9850H, alebo nieco v tejto urovni.
Disk asi NVME 512-1024 GB.

Ked som prisiel do klasickeho eshopu, kde su nove NTB, tak som zistil, ze ak to zrovnavam parametrovo, tak je to asi na stejno.
Je mozne, ze tie repasovane budu mozno odolnejsie (bussines) notebooky, mozno vydrzia viac.
Avsak nove zariadenie je nove.
Ako to vidite v sucasnosti, oplati sa ist do repasu ?

Lenovo.
Doporucoval bych model, kde se da vymenit RAM bez omezeni (idealni maximum 64GB, kdyby nahodou). Nektere modely maji natvrdo napajenou RAM na MB a nazdar bazar.
Procesor, ja uz bych do Intelu nesel. Ale vyber podle vyuziti (vic jader na VMs? ...). Idealne silnejsi. Ten uz nevymenis.

https://en.wikipedia.org/wiki/ThinkPad_T_series
sloupec Memory. Soldered idealne nechces vubec.

Re:Oplatí sa repasovaný notebook?
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2024, 18:17:14 »
Fun fact: niektoré "repasované" notebooky neboli nikdy použité, pretože sú to len "staré" modely vyradené z normálneho retailu.

Žena má úplne nové Lenovo, očividne nepoužívaný kus bez jediného škrabanca. Jej predchádzajúci thinkpad, repasovaný, vydržal 10 rokov od kúpy a drží doteraz. Okrem baterky, chudák už musí byť nonstop na kábli.

Väčšie ramky zrejme bude treba dokúpiť a treba dať pozor, aby to nebol model s ramkou napevnou na doske, ako písal MrWhite69. Ja som mal ideapad s 4GB napevno a jedným voľným slotom, tak mi tam vošlo 32+4=36GB RAM.


Re:Oplatí sa repasovaný notebook?
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2024, 18:55:50 »
Jeste dodam, na toto zkus Allegro.
Prodavaji tam repasovane veci velke PL firmy. Takze o dost levnejsi nez v CZ.

Ale nemam prakticke zkusenosti. Snad by meli dodrzovat vraceni ve 14dnech.

alex6bbc

  • *****
  • 1 633
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oplatí sa repasovaný notebook?
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2024, 22:29:27 »
z prace jsem si odkoupil thinkpad lenovo e580, hodil jsem si tam linux a hned jsem chtel navysit ram z 8gb aspon na 16 nebo 32gb a kupodivu me to zatim neomezuje, takze zatim na to kaslu a jsem spokojeny. dali mi to fakt levne takze spokojenost 😁

Re:Oplatí sa repasovaný notebook?
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2024, 23:14:15 »
koupil jsem ThinkPad T430 za velmi sníženou cenu a je dobrý

byl nový ale majitel zničil tlačítko Fn které je nutné pro stisk obyčejné hvězdičky apod kláves

prodal ho za málo , Fn jsem odlámal a mám tam svítící díru

baterie byla dobrá

nejlepší je že v BIOSu jde nahradit Fn za CTRL a prohodit je

takže mám CTRL na druhé straně a Fn mačkám prvním CTRL

z původní ceny na nižší asi o dvě třetiny z nové nevím kolik má stát stál 6000kč

doporučuju notebook s výraznou vadou co nejdražší třeba s nefunkčním touchpadem nahradí myš a podložka

u notebooku za 60000kč je to třeba za 10000kč přitom je dobrý

Mlocik97

  • *****
  • 893
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oplatí sa repasovaný notebook?
« Odpověď #8 kdy: Dnes v 01:12:21 »
U low-endu, do 400€, výkon laptopov medzigeneracne narasta veľmi pomaly. A tam sa teda repas rozhodne oplatí. Ale u laptopov z cenovej kategórie okolo 1000€, je nárast výkonu medzigeneračne natoľko väčší, že repas nemá zmysel kupovať, lebo už je na trhu zastaralý a tým že sú nové výrazne výkonnejšie, vieš kúpiť podobný výkon za nižšiu cenu, často vyrovnanou s cenou toho repasu.

Príklad (čísla berte s rezervou, ide len o vyjadrenie princípu)

Je to ako mať laptop A za 400€, a repas A za 200€ s rovnakým výkonom, o rok príde laptop B za 400€ ale výkon je len o trošku vyšší než u A, takže priplatiť 200€ sa ti neoplatí a bereš repas.


Potom máš laptop C za 1000€, repas C je za 700€, avšak kým sa repas dostane na trhu máš laptop D za 700€ s výkonom toho C, a laptop E za cenu 1000€ s 1.5 násobným výkonom C alebo D. Takže kupením nového D dosáhneš podobný výkon ako kupením repasu C.

Takže nejak približne taká je situácia. Takže u drahších laptopov furt kupujem nové. Starí dávam rodičom. Naposledy som objednával repas z gigacomputer za cca 200€, čo mal slúžiť pre oca (čo starí laptop oblial), len na úplne najzákladnejšie používanie (prehrávanie videa, prístup k mailom, základné prehliadanie netu).