Správce souborů Caja považuje index.php za skrytý

Správce souborů Caja považuje index.php za skrytý
« kdy: 15. 09. 2024, 18:19:47 »
AI byla na zodpovězení dotazu krátká, začla něco mlít o web developmentu. Když jsem si v prohlížeči caja prohlídl slokžku s projektem, chyběl tam index.php. (ano, opravdu nezačíná tečkou, jak se snažila AI vsugerovat), ale pro jistotu jsem zkusil View-show hidden files. Tedy pak přibyl v mřížce ikonek souborů .

Soubor je přes smb připojený přes nějaký gvfs, jak je patrné  z cesty v Caja

Atributy souboru  v tom gvfs:
-rwx------ 1 me me 891 Jul 20 19:17 index.php

atributy na zařízení:
-rw-rw-rw- 1 admin administrators   891 2024-06-20 19:17 index.php
 
mírný detail- atributy GO:RW ( 666  -> 700) jaksi zmizely. a přibyl U+X.RLY !  :o




Proč ten cajzl caja dělá? Kde to pramení ?




lsattr na  tomto sytstému hlásí
Kód: [Vybrat]
lsattr: Function not implemented While reading flags on /run/user/1000/gvfs/smb-share:server=123.locald,share=folder/index.php
na originále má:
------------- ./index.php

Avšak "chucpe.caja.php" není považován za skrytý. . PROČ ?.
« Poslední změna: 15. 09. 2024, 18:25:13 od mikesznovu »


Re:Správce souborů Caja považuje index.php za skrytý
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2024, 20:30:29 »
Pokud je to připojené přes SMB, má ten soubor pravděpodobně nastaven příznak skrytého souboru. Na Windows nejsou skryté soubory s tečkou na začátku, ale je to speciální příznak (nezávislý na názvu souboru).

Děkuju za navedení. Ve Windows 10 volba v průzkumníku Zobrazení- "skrýt skryté"  ho taky ovlivňuje...

Hledám tedy příčinu v tam, kde je soubor uložen. Mám soubory index.php a kopii index2.php, první skrytý, druhý ne. Jenže:
1.lsattr  - stejné
2. stat - stejné (Až na inode, čas vzniku)

Přejmenování souboru zachová skrytost. (index.php -> kouzlo.php ; touch index.php : není skrytý . kouzlo je dále skryté)

Takže... nevím ,jak se v tom systému doprátrat, příkazu jak zjistit, jestli je skrytý

Jako bonus jsem si prohlídl /etc/config/smb.conf | grep -Pi (hidd?e)|includ|conf|index a nic....

Příkaz "attr" tam neexistuje.

Nebo varianta b) skrytost není daná atributem per-fíle, ale per-pátternem něco jako (^[.~])|index|(bak$)

Zatím všechny  pokusy zjistit, co za tím vězí,  vedly to per-ánum
« Poslední změna: 19. 09. 2024, 17:03:17 od mikesznovu »

atributy souborů linuxu po všech čertech schované getfattr -d
« Odpověď #3 kdy: 19. 09. 2024, 17:32:49 »
Tak getfacl taky dává stejný výsledek
.Dokonce i getfattr.

Ale až nakonec getfattr -d ukázal nějaký rozdíl. Ale co znamená??? atribut user.DOSATRIB
48znakový base64 řetězec, který jehož druhá polovina se terpv u obou soborů liší
je to něco jako=0sAAAEAAQAA...E=

ale base64 -id dává dost divné výsledky (i s odmazáním počátečního =,
odmazáním počátečního =0,
odmazáním počátečního =0s,
odmazáním počátečního =0sA,
odmazáním počátečního =0sAA) (dále je to cyklické modulo 4) pokaždé bas64: invalid input.
i s jinými výřezy toho stringu

Chatgpt sice hlásí něco že to reprezentuje bitmasku  RAHS /Dir/Device/normal. ale už ne jak se k tomu výsledku dobrat. Mlčí. a  data dekoduje na  0x01000000 a tváří se že vše je po řádku
« Poslední změna: 19. 09. 2024, 17:40:56 od mikesznovu »

Re:Správce souborů Caja považuje index.php za skrytý
« Odpověď #4 kdy: 19. 09. 2024, 18:02:03 »
Podle mne to bude atribut, kam Samba ukládá „DOSovské“ atributy souborů, kam patří i ten příznak skrytého souboru. Buď to může být nějaká struktura, která se používá v SMB protokolu, nebo to klidně může být interní struktura Samby – počítá se s tím, že se bude nastavovat zase jen přes Sambu. Účelem je podle mne jenom to, aby když někdo nahraju na Sambu soubory s nějakými atributy, a pak je zase stáhne zpět, aby tam byly pořád ty samé atributy.